Ako som robil závlahy

Re: Ako som robil závlahy

Poslaťod makaron » Uto 20. Feb 2018 13:38:38

Dakujem za odpovede. Planujem kupit set cerpadlo + frekvencny menic. Takze problem s komaptibilitou by nemal byt. Co sa tyka toho rusenia, tak FM by sa mohol posunut na ine miesto v TM, tak ako pisal tienik. FM chcem mat v TM koli tomu, ze nechcem mat elektroniku v sachte vo vlhku. Chcem sa este opytat ohladom toho rusenia. Kabel 4G1,5 guma, ktory je nachystany od FM do sachty (zatial nezapojeny) pre cerpadlo ide v chranicke z TM von cca 12m spoju so SYKFY 5x2x0,5 ktory je momentalne pouzity pre alarm (taky ten asi najznamejsi). Moze to robit problemy? Pokial viem SYKFY je tieneny a sposob komunikacie alarmu umoznuje komunikaciu cez 100m, takze predpokladam vacsiu odolnost voci ruseniu ako 1-wire.
makaron
 
Príspevky: 10
Registrovaný: Ned 18. Feb 2018 16:07:44
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Ako som robil závlahy

Poslaťod ... » Uto 20. Feb 2018 14:54:20

tienik píše:Hluk to nerobi v podstate ziadny, len take tiche "elektronicke" sustanie, urcite viac pocut vodu na klapkach a spol.


mne cerpadlo v studni ovlada nieco taketo:
http://www.frekvencny-menic.sk/frekvenc ... icke-udaje
a ten obsahuje aj ventilator ktory ked je v prevadzke (ovlada ho teplotne cidlo) vie byt aj celkom pocut :-)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Ako som robil závlahy

Poslaťod MartinH » Uto 20. Feb 2018 18:05:14

makaron píše:Moze to robit problemy? Pokial viem SYKFY je tieneny a sposob komunikacie alarmu umoznuje komunikaciu cez 100m, takze predpokladam vacsiu odolnost voci ruseniu ako 1-wire.


Tienenie chrani hlavne proti elektrickemu polu, ale vzdy mame aj magneticku zlozku. Ochrana proti nej spociva v krutenej dvojlinke. Kazdy skrut je mala cievka a kedze sa striedaju orientacie tych minicievok (+-+-+-+-+-) vysledne indukovane napatie je blizke nule. No a SYKFY je kruteny, ale nie prilis husto.

Ak je tam nejaky datovy prenos, problemy pri tak tesnej blizkosti a takej dlzke by ma vobec neprekvapili (nemusia byt, nechcem malovat certa na stenu).

Na druhej strane ak je to obycajna prudova slucka s pripojenym PIRom, ta je podstatne odolnejsia.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ako som robil závlahy

Poslaťod tienik » Str 21. Feb 2018 12:52:33

Tak na upresnenie:

mnou doporuceny menic ventilator nema, takze si fakt len "ticho pradie" :-)
Ja osobne, kedze som "elektro pozitiv" mam medzi FM a cerpadlom tlmivku - preto lebo som zvyknuty osetrovat tieto "kockate" priebehy.
Napriek tomu a pouzitiu tieneneho FTP rusenie bolo. Ale paradoxne islo zo samotnej krabice FM. Stacilo kabel od nej odialit a vsetko zas OK. Priblizenie ku kablu k cerpadlu sa nijak neprejavovalo a to idu cca 0,5m vlastne spolu.
SKYFY kabel je skor taka parodia na tieneny kabel. Napis normalne aky mas alarm, aj model, nech netapame. Toto nie je reklamne vlakno, ale riesenie problemu, takze som si isty ze nas Emkac necha :-)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Ako som robil závlahy

Poslaťod makaron » Štv 22. Feb 2018 14:47:27

OK. Tak skusim :) Mam Jablotron 100 (zbernica) a pomocou toho SYKFY je pripojena vedlajsia stavba na naradie kde je samostatna klavesnica pre tu zonu, PIR cidlo, teplotne cidlo a relatko na svetlo. A tento SYKFY ide v chranicke cca mozno 10m spolu s tym co je pripraveny pre cerpadlo.
makaron
 
Príspevky: 10
Registrovaný: Ned 18. Feb 2018 16:07:44
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ako som robil závlahy

Poslaťod tienik » Pia 23. Feb 2018 15:12:31

Tak, asi nemá zmysel písať že ten súbeh tam byť nemal :-)
Ale, myslím si, že konkrétne JA100vková zbernica toho zvláda na počudovanie veľa - je to v princípe RS485 v nejakej modifikácii. Napäťovo sem na 12VDC úrovni, tam by to hádam šlo. To nie je 1wire s ledva 5V tami.
Keby to bolo ozajstné FTP, ešte lepšie STP, tak neváham a poviem OK. Ale SYKFY...to chce len pokus. Každopádne tienenie na JEDNEJ strane spoľahlivo uzemniť.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Ako som robil závlahy

Poslaťod _luky_ » Pon 12. Mar 2018 15:01:12

Prosím o radu:
Mám betonovou jímku, původně žumpa, cca 9m3. Jímku jsem nechal vyčistit, sám jsem jí ještě jednou vyčistil wapkou. Bude využívaná na dešťovku (cca 65m2 střechy) a na zalévání. Studna není. Vzhledem k velikosti střechy nepřichází v úvahu zálivka trávníku, uvažuji jen se zaléváním zeleniny, bylinek, okrasné předzahrádky a kousek živého plotu. Za tím účelem bych rád instaloval automatickou závlahu (kapkovací hadice, individuální kapkovače a malé postřikovače). K řízení už mám v kotelně PLC s dostatkem výstupů. Dále mám připravené kouhoutky na hadici pro ruční zálivku a také mám připravené potrubí na splachování WC. Skorosoused (projektant TZB) si podobným způsobem vyladil závlahu a jeho manželka je spokojená.

Rád bych jako první krok zprovoznil čerpání. Automatická závlaha bude další krok. Otázka zní - jaké čerpadlo?
Mám nějaký prostor v kotelně, mám připravenou chráničku (KG110) do jímky. Protože sací hloubka je nízká (0-2m, čerpadlo bude ve výšce stropu jímky), uvažuji o domácí vodárně se samonasávacím čerpadlem. Levné, dobře přístupné na údržbu.

1) Jak výkonné čerpadlo potřebuji? (Největší nároky na odběr asi bude ruční zalévání 3/4" hadicí)
2) Jak velkou expanzku? Vím, že větší je lepší, ale nemám v kotelně prostoru nazbyt. Stačí 25l, 40l?
3) Na výstup bych rád dal filtr (kapková závlaha, napouštěcí ventil WC, wapka..) - jak jemný filtr je potřeba?
4) Jaké sací potrubí zvolit - PE32 / PE40 / vyztužená sací hadice? Na konci bude sací koš se zpětnou klapkou.
5) Jak upevnit sací potrubí v jímce? resp. je potřeba ho nějak upevňovat?
6) Má cenu uvažovat o vodárně s frekvenčním měničem? (Grundfos SCALA2)

(Nejsem instalatér, ale nějaké základy jsem za svého krátkého života již nasbíral).
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat

Re: Ako som robil závlahy

Poslaťod MartinH » Pon 12. Mar 2018 19:23:54

Viem poradit len v jednom bode. Frekvencny menic je pri premenlivom odbere vyborna vec.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ako som robil závlahy

Poslaťod theb » Uto 13. Mar 2018 10:42:41

1) Ak bude najvacsi odberatel prave hadica, mozes ratat +- so 40 l/min + nejake tlakove straty v hadici, takze cerpadlo prisposobit.
2) Ja pouzivam na polievanie lacne cerpadlo z jedneho velkeho obchodneho retazca, kde bola k nemu pribalena aj expanzka 25L a uz 4 roky to staci. Ono, ked budes mat na to pripravene aj zavlahy
tak nema ti to preco cyklovat, jednorazove odbery aj tak budes musiet pokryt cerpadlom. Splachnutie toalety ti pri malej expanzke aj tak pusti cerpadlo.
3) 50 mikronove, 2x-3x za sezone preplachnuty filter
4) Vystuzena hadica by mohla splnit svoj ucel, kos vsak musi byt zvislo, aby klapka zatvarala, na to si treba dat pozor. Co je vlastne aj na odpoved nizsie.
5)
6) Osobne na to nevidim ziadny dovod, vzhladom na jednoduchost aplikacie. Najtazsie z toho celeho je asi ta kvapkova zavlaha, aby si natahal dostatok metrov hadice, nech ti cerpadlo necykluje.
Pero a papier v tomto pripade spravia svoju sluzbu. Len pomocka pri kvapkovej uvazuj o beznom pracovnom tlaku 2.1-2.2, maximalny 2.5

S týmto príspevkom autora theb súhlasil
joko
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Ako som robil závlahy

Poslaťod joko » Uto 13. Mar 2018 23:02:07

k bodu 3.: filter daj pred čerpadlo, aby si chránil aj čerpadlo. V čerpadle sa už žiadná špina nepridá, ale z jimky môžeš niečo nasať a poškodiť čerpadlo.
Tak ako bolo písané, kôli ciklovaniu by si mal zosúladiť saciu silu - prietok čerpadla, a výtlak - závlahy. Hadica je irelevantná, lebo vtedy ciklovať nebude. Ak by to pri hadici ciklovalo, tak pri kvapkovej závlahe už úplne zblbne. Malá expanzka ti pri závlahách málo pomôže proti ciklovaniu, preto dimenzuj výtlak ku sile čerpadla. FM rieší problém ciklovania, no predraží systém.
K bodu 4.: klapky sú aj s pružinou, no aj tak je lepšie sací koš mať zvyslo. Protitlak v systéme ti klapku v každej polohe uzatvorí. Alternatívnym riešením je rúra z PPR, ktorá sa nebude krútiť - ohýbať, no je trochu komplikovanejšia montáž pre laika. 40 mm je lepšia ako 32 ak nemáš výškové problémy, ale pri sladšom čerpadle aj 32mm stačí. Takmer všetky / malé/ čerpadlá majú 1" závit čo je adekvátne na 32 mm potrubie.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Ako som robil závlahy

Poslaťod bigben » Str 14. Mar 2018 15:59:27

Vyjadrim sa iba k filtracii, vlastna skusenost. Nefiltrovana voda z priemerne znecisteneho potoka zaniesla vytkove orvory na kvapkovej hadici v priebehu 1 mesiaca. Cize filter urcite. Ja by som volil variantu hruby na sanie pred cerpadlo a jemny na vytlak pre kvakovu zavlahu. Cez bezny potrekovac, ci hadicu jemna necistota bez problemov pretecie.

S týmto príspevkom autora bigben súhlasil
mp1
bigben
 
Príspevky: 566
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:40:00
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 46 krat

Re: Ako som robil závlahy

Poslaťod _luky_ » Pia 16. Mar 2018 9:33:04

Díky za podněty.
1+2+6) Když začnu počítat, tak nejslabší vodárna (např. Wilo HWJ 201) dá cca 2m3/h při 2 bar. Tolik závlahy patrně mít nikdy nebudu, takže to znamená buď velkou nádobu (a smířit se s cyklováním) nebo frekvenční měnič. Sondoval jsem v místním obchodě a po jejich zkušenostech mi doporučoval, i přes vyšší cenu, Grundfos Scala2. Zatím nejsem rozhodnutej (cca 6000Kč vs. 10 000Kč).
4+5) Původně jsem uvažoval o PE32/40, ale je fakt, že PE se vyplatí na větší vzdálenosti (drahé tvarovky). Takže sání + první část výtlaku je PPR32. Svářečku mám (do 32). Včera jsem si sací potrubí připravil (dřív než se mi naplní jímka). Moje řešení: nerezový sací koš s mosazno-plastovou zpětnou klapkou cca 5cm nade dnem > PPR32 svisle > koleno + rozebíratelný spoj (aby to šlo vytáhnout bez potápění) + uchycení dvěma objímkama > PPR32 do kotelny. Ale možná jsem měl jít radši do hadice, zapomněl jsem, že na té KG110 mám cestou odskok z 30°kolen. Ale to PPR jsem tam s trochou násilí dostal. V klapce je pružina, takže by to zavíralo při jakékoli poloze.
3) ač jsem jímku vyčistil, nějaký "píseček" na dně zůstal a něco tam vždycky bude (jímka se na pár místech drolí + prach ze střech a něčistoty kolem poklopů). Nejlepší řešení by asi bylo jeden hrubší před čerpadlem a jeden jemný za čerpadlem. Obecně se doporučuje přidávat tyhle prvky s odporem na výtlak, nikoli na sání. Ale nemyslím si, že dva filtry jsou vhodné řešení (tolik nečistot tam snad nebude a jde o místo a peníze). Mám malou sací hloubku, takže asi dám jeden filtr před čerpadlo. Chci mít možnost kamkoli připojit wapku a taky ta automatická závlaha bude "distribuovaná" po celé zahradě - tedy jedna síť trubek a na ní kohoutky na hadici i elektroventily na závlahu. Proto budu filtrovat "všechnu vodu".
http://podskalou.blogspot.cz

S týmto príspevkom autora _luky_ súhlasil
joko
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat

Re: Ako som robil závlahy

Poslaťod theb » Pia 16. Mar 2018 10:06:21

Tak pri velmi hrubom odhade by si potreboval asi 300 m tie kvapkovej. Co by ti mohlo pomoct, napr. pri stromcekoch (tuje, ovocne stromy), mozes dat trysky(staticke nie rotacne), ktore mozu byt napojene spolu s kvapkovou hadicou.
Zase 300 m kvapkovej nie je az tak strasne vela, zavisi to od plochy, mozes to kludne zduplovat na niektorych miestach s vyssou spotrebou vody...

Tazko to povedat takto naslepo bez dalsich udajov.

Este take barbarske riesenie mi teraz napadlo, v podstate ak sa jedna o jimku, tak na vytlaku dat tlakovy ventil napr. na 3 bary a vodu poslat spat do jimky. Vyhnes sa tak frekvencnemu menicu, tlak v systeme neprejde limit, akurat spalis viac energie. Avsak riesenie v cene tlakoveho ventilu (5.5 Eur na prvej stranke najdeny).
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Ako som robil závlahy

Poslaťod _luky_ » Pia 16. Mar 2018 10:35:44

Celkem mám 490m2, z toho 65m2 je dům, asi 35m2 je garáž, cca 30m2 další "stavby", cca 110m2 je betonová dlažba
a) 10m živý plot (už má cca 110cm výšky, takže zálivka je potřeba jen pokud je fakt sucho)
b) 20m2 předzahrádky (cca 10 keříků) - jižní strana domu
c) 1m2 bylinky
d) bylinky a kytky v "truhlíkách" 120x30x40cm cca 5ks
e) 2 ovocné stromy (nové)
f) maliny (4 keře)
g) jahody 2m2
h) skleník (papriky, rajčata, okurky) cca 6m2
i) zeleninová zahrádka cca 6m2

Doteď jsme to zalévali konví ze sudů pod okapem. Když nebyla voda, tak hadicí z vodovodu.
Prílohy
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat

Re: Ako som robil závlahy

Poslaťod _luky_ » Uto 08. Máj 2018 22:37:41

Nepokračuji úplně rychle, ale přece. Scala2 je doma. Prosím o radu se sacím potrubím. Abych mohl mít čerpadlo na podlaze, musel bych jít se sacím potrubím dolů o 34cm. Přesně tohle se nemá dělat, ale já bych chtěl vědět proč a případně za jakých podmínek to lze udělat? Jinak bych musel vymýšlet nějakou lavici nebo konzoli na stěnu.
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Osvedčené postupy, pracovné náradie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron