Presahy strechy

Presahy strechy

Poslaťod Mito86 » Štv 26. Apr 2018 22:44:08

Zdravim.
Ake mate presahy strechy a kolko by ste z vlastnej skusenosti odporucili?
Ja budem mat velke okna az po zem v obyvacke aj v izbach. Obyvacka je na JV a izby su na JZ. Projektant mi navrhol presah 70 cm, ale to sa mi zda dost malo. Podla mna je vacsi presah lepsi, viac tieni v lete (nie v zime), neprsi na dom... co si myslite?
Mito86
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Str 10. Okt 2012 11:01:13
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Presahy strechy

Poslaťod MartinH » Pia 27. Apr 2018 15:10:59

Namodeluj si to v sketchupe. Ked zadas spravne orientaciu, suradnice, datum, cas, mozes nasimulovat tiene.

Mam taky pocit, ze pokial okno nie je skoro presne smerom na juh, presah nebude stacit na letne tienenie. Ale uz je to davno, co som to riesil.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Presahy strechy

Poslaťod kriloter » Sob 28. Apr 2018 8:35:57

Drvivá väčšina projektantov tienenie presahom nerieši. Okná od podlahy ale presahom strechy ani neodtienis. Robí sa slnečná simulácia, tuším od niekoľkeho apríla do niekoľkeho augusta by si mal zatieniť, ja som to robil v archicade, sedí to úplne presne, ale dá sa to aj v sketchupe ako písal Martin. Okná na SZ Z JZ presahom strechy ties nezatienis, takže vonkajšie rolety alebo markízy.

Odoslané z HUAWEI VNS-L21 pomocou Tapatalku
kriloter
 
Príspevky: 625
Registrovaný: Str 11. Jan 2012 16:36:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Presahy strechy

Poslaťod Palino007 » Sob 28. Apr 2018 13:16:30

V sketchupe to sedí to úplne presne. Samozrejme keď tvoj model domu umiestnite na správne miesto na zemi.
Treba si uvedomiť že ranné a večerné slnko neodtieniš žiadnym presahom.
Palino007
 
Príspevky: 187
Obrázky: 4
Registrovaný: Uto 19. Apr 2011 9:50:52
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Presahy strechy

Poslaťod WYSIWYG » Ned 29. Apr 2018 23:47:47

Na presah pozor. Jedna vec je fyzikálna, ale tá je viac protidažďová než protislnečná, netreba zabudnúť na limit v stavebnom zákone. Nepamätám si presnú hodnotu (možno 60 alebo 80 cm), ale dôležité je, že ak prekročíte tento limit, máte automaticky vyššiu hodnotu zastavanej plochy a teda, napr. aj inú daň.
Navyše, na veľký presah treba na streche viac materiálu a teda peňazí. Radšej si ich treba nechať na efektívne tieniace pevky.
Laudatus...!
Obrázok užívateľa
WYSIWYG
 
Príspevky: 303
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 13. Aug 2009 15:48:40
Bydlisko: Bratislavské humná
Dal súhlas: 138 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Presahy strechy

Poslaťod jablonko » Pon 30. Apr 2018 21:25:18

Hodil som to do Sketchupu. Pri 70 cm presahu ti bude napriklad 10. augusta na juhovychodnej strane svietit do okien od vychodu slnka az priblizne do jednej. Neskor ti bude svietit samozrejme viac, ale po sv. Vavrincovi to uz vacinou byva (aspon v noci) znesitelnejsie. Ak chces tienit presahom, podla mna tych 70 cm je malo. Tiez mam v plane tienit JV stranu presahom. Ale aj z tohto dovodu nechcem okna az po zem a aj presah mam v plane podstatne vacsi.
JZ stranu nezatienis vecer v lete presahom ani nahodou. Tam treba urcite uvazovat o tych tieniacich prvkoch na okno.
Obrázok užívateľa
jablonko
 
Príspevky: 79
Obrázky: 1
Registrovaný: Pia 13. Apr 2012 14:30:32
Dal súhlas: 9 krat
Dostal súhlas: 7 krat

Re: Presahy strechy

Poslaťod Mito86 » Uto 01. Máj 2018 7:26:17

Ďakujem za príspevky.

Použil som https://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-vy ... nni-plochy
plus suncalc.org.

Je to tak ako píšete, JZ a JZ nezatianim. Presah strechy, pokiaľ chcem mať okná až po zem, je skoro irelevantný. Aj keby som mal presah 1 meter, aj tak mi v napr. 23.7. bude už o 14:00 pražiť slnko na 40% z plochy okien.

Budem sa musieť pozrieť po iných riešeniach. Ale vonkajším žalúziam by som sa najradšej vyhol. Načo mať veľké okná ak budú od apríla do augusta zatiahnuté?
Mito86
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Str 10. Okt 2012 11:01:13
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Presahy strechy

Poslaťod MartinH » Uto 01. Máj 2018 8:46:14

Mito86 píše:Ale vonkajším žalúziam by som sa najradšej vyhol. Načo mať veľké okná ak budú od apríla do augusta zatiahnuté?


No, nemas velmi na vyber. Tienit musis a treba tienit pred oknom, kvoli prehrievaniu. Vonkajsie zaluzie (s motorom sa mozrejme) maju tu vyhodu, ze ich mozes riadit nejakym automatom. Potom budu zaluzie stiahnute, len ked naozaj treba, a lamely budu naklonene len tolko, aby zatienili slnko podla uhla dopadu lucov na okno.

Hacik je v tom, ze neviem o takom automate. Ani som velmi nehladal, lebo som si doma vsetko naprogramoval sam, ale je to viac prace, ako by sa mohlo zdat. To je cesta len pre hrstku nadsencov. Predpokladajme teda, ze riadiaci automat s touto funkciou niekdo ponuka a treba ho len dobre nastavit.

Ak sa rozhodnes pre zaluzie, urcite priprav elektroinstalaciu tak, aby si mal moznost ovladat ich automatom.

Co sa tyka komfortu a uspory casu, prave zaluzie su z pohladu nasho domu a nasej rodiny ta oblast, kde nam domaca automatizacia najviac pomaha.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Presahy strechy

Poslaťod jojala » Uto 01. Máj 2018 19:24:32

Máme v obývačke tiež veľké balkónové 4-dverové sklá. Ďalšie veľké dvojdverové v kuchyni. Celé to je zvonku prepojené terasou. Na Zatienenie sme použili výsuvnú pergolu. Máte zatienenú obývačku a na terase máte tiež tieň. Všetko to máme smerované na Juh a západ.
jojala
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Str 25. Apr 2018 9:35:38
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Presahy strechy

Poslaťod MiroM » Str 02. Máj 2018 9:20:10

Samozrejme, presahom strechy nezatienis cele okna. Ja mam presah 1m z JJZ strany a z opacnej strany 80cm. Presah som si navrhol tak, aby som mal chodnik chraneny proti dazdu. Plni to ucel na 100%. O ziadnych limitoch v stavebnom zakone neviem, mozno sa to tyka presahov strechy smerom k susedovmu pozemku, ja mam vsak presahy orientovane na svoju parcelu, nie smerom k susedom. Pri vacsich presahoch treba mysliet aj na dimenzaciu krokiev, aby sa nestalo, ze konce zacnu, pri velkom presahu, ovisat.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Presahy strechy

Poslaťod Mito86 » Uto 08. Máj 2018 18:06:26

Máte pravdu, presahom strechy okná až po zem nezatienim.
Rozhodol som sa pre presah 80cm. Tienenie plánujem riešiť nejakými listnatými drevinami. Uvidím, ako sa dom prehrievať a budem to riešiť za pochodu. Exterierové žalúzie sú pre mňa stále tá posledná možnosť.
Ďakujem za trefné pripomienky.
Mito86
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Str 10. Okt 2012 11:01:13
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 0 krat





Späť na Strecha, podkrovie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia