Rucny nakres dispozicie

Rucny nakres dispozicie

Poslaťod medicinman » Str 22. Nov 2017 21:13:35

Dobry den,
chcel by som Vas touto cestou poprosit o Vase nazory na dispoziciu v planovanom projekte domu. Vopred sa ospravedlnujem za kvalitu, je to len amatersky rucny nakres s doplnenym popisom miestnosti - som laik a nakresy ani len v skicari mi nejak nejdu.. Jedna sa o hruby nacrt dispozicie a rozlozenie miestnosti v dome, hrubo orientacne - t.j. moja predstava, ktoru by som chcel zadat architektovi. Planovane to bude ako bungalov na pozemku 30X30m, prijazdova cesta je na dolnom okraji, orientacia pozemku je viac-menej severna, sever je v ľavom hornom rohu.. Terasa je zamerne planovana viac na vychod a ciastocne na juhovychod, aby popoludni dom tienil.. osadenie domu by malo byt v zapadnom rohu pozemku..
Za vsetky postrehy budem vdacny..

Edit: do priestoru na chodbe medzi kupelnu a WC je planovane solo umyvadlo a stena z mliecneho skla na presvetlenie chodby..
Prílohy
medicinman
 
Príspevky: 7
Registrovaný: Uto 20. Jan 2015 18:22:48
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Rucny nakres dispozicie

Poslaťod WYSIWYG » Štv 23. Nov 2017 10:02:45

Takéto kreslenie v skicári nejde ani profíkom, na to sú iné programy.
:-)

Ale k veci:
Vraj, proti gustu žiaden dišputát, ale nejaké overené princípy by sa hádam mali dodržiavať.
Dom je pôdorysne zložitý - a teda aj z pohľadu vykurovania a tiež povrchovej úpravy a tvroby krovu.
3x WC rozhádzané po celom dome znamená celý dom prešpikovaný vodou a kanalizáciou - komplikovaná výstavba, zdvihne cenu.
BTW, ktorým smerom bude prívod sietí/ odvod kanalizácie? Na juh, či juhozápad? Bude verejná kanalizácia, alebo žumpa?
Komora uprostred domu? Aké tam bude vetranie? Cez strop veternou rotačnou hlavicou?
Ak nie, potom je to teplá komora (navyše vedľa technickej miestnosti, kde bude kotol, všakže? - a aké bude vlastne vykurovanie?) a pýtalo by si to ešte inú miestnosť - pivnicu. Bude?
Práčka bude v technickej miestnosti?
Kuchyňa priamo na rane, vo výhľade od vchodu? Mala by tam byť vytvorená predsieň na oddelenie toho WC a skladu a ako zábrana na kondenzáciu vlhkosti blízko dverí.
Ak budú vchodové dvere super termo izolačné, potom sa obávam o ich bezpečnosť a naopak, ak budú bezpečné, potom sa tam ten kondenzát objaví (práve keď to bude najmenej vhodné).

Nie som zástancom veľkého zjednoteného priestoru typu kuchyňa - obývačka.
Napíšem prečo: hluk mixéra vs. ľudia sledujúci TV, to isté s digestorom.
To čo vadí mne, nemusí vadiť inému, takže len dávam tipy.
A propos, ako často sa tam bude variť? A bude sa vôbec variť?
Ak nie, potom by nevadila ani tá komora.
V tej kuchynskej linke budú všetky spotrebiče? Vrátane chladničky (nebodaj americkej?)
Vývod digestora na terasu? :-)
Celý dom je skôr riešený na dizajn, nie na účel. Na jednej strane veľký denný priestor, na druhej strane rozdrobené miestnosti nočnej časti...
Aj tá priesvitná stena v priestore medzi WC a kúpeľňou o tom hovorí.
Existujú svetlovody, prívod denného zo stropu. Potom sa môže kúpeľňa s WC zjednotiť.

Bude povala s využiteľným priestorom? Potom kde budú schody na povalu?

Aké staré sú deti? Asi už odrastené, však?
Tie izby sú preto tak blízko vchodu, aby mohli nenápadne a rýchlo zapadnúť do svojich izieb po návrate z "výletu"?
Bude táto koncepcia vyhovovať aj v budúcnosti?
Je tu snaha o delenie na denný a nočný priestor, ale chýbajú mi tam jednoznačné delenia - v otvorenom priestore všetko počuť, opäť komplikácie vykurovania, chladenia, vetrania.
Ale iste, za peníze v Praze dům... :-)
Ak autor nie je technicky zbehlý a pôjde do technicky náročného projektu, kde treba strážiť detaily poto treba počítať s dôsledkami.
Buď cena za stavebný dozor. Kvalitný stavebný dozor, alebo večné naháňanie komplikácií.
Toto si treba na začiatku uvedomiť.

Ak peniaze nie sú problém a nebudú ani v budúcnosti, potom si treba postaviť taký dom, za akým srdce piští.
Aj s najnovšími odskúšanými, alebo neodskúšanými technológiami.
Ak sa ale aspoň niekde objaví slovíčko EKO, bez ohľadu na to, či ekologický alebo ekonomický, potom treba rozmýšľať komplexne a nečakať len na architekta.

Toť môj názor.
:-)
Laudatus...!
Obrázok užívateľa
WYSIWYG
 
Príspevky: 303
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 13. Aug 2009 15:48:40
Bydlisko: Bratislavské humná
Dal súhlas: 138 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Rucny nakres dispozicie

Poslaťod MartinH » Štv 23. Nov 2017 16:59:02

Mne sa dispozicia nepozdava, ale nejako treba zacat a vylepsovat a skusat alternativy. Vela casu a trplezlivosti ... drzim palce.

Vela napisal predrecnik, ja otvorim len jednu dalsi temu - velkosti miestnosti.
Raster vyzera byt 1m.
Obyvacka 6x6 je tazko zariaditelna. Je cas kreslit nabytok. Potom sa ukazu suvislosti, ako napriklad ten barovy stol v kuchyni. Kto by chcel sediet v chodbe chrbtom ku dveram?
Detska izba 3x3 nie je izba. Je to kamrlik ci kutica. Alebo 25% obyvacky. Obyvatelna izba zacina od 12m2 (a este satnik vonku) - vo vlastnom dome by som nesiel pod 15m2.
V predsieni sa ludia prezliekaju, prezuvaju, a vacsinou nie po jednom. Ttam chyba priestor.
A zaverom klasicka otazka na odkladacie priestory - lyze, kosacka, zimne pneumatiky, ...
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Rucny nakres dispozicie

Poslaťod medicinman » Štv 23. Nov 2017 19:15:59

Zdravim, velmi pekne dakujem za odpovede, ak ma byt uprimny, az taky „odpis“ som necakal.. :D ale v niecom mate pravdu, je to navrh od dizajnera, ktory som mierne upravil, aby bol praktickejsi, ani on, ani ja nie sme architekti/projektanti.. kreslit som sa nazil aj v sketch-upe, ale dopadlo to katastrofalne.. :D k veci:

- uznavam zlozitost podorysu – povodne som chcel jednoduchsi tvar, ale jednoducho to neviem upratat do kocky, chapem, ze je to narocne na konstrukciu a tym padom na financie (rozhodne neplati, ze peniaze nie su problem). Strechu som planoval pravdepodobne plochu, prave z dovodu zlozitosti
- je pravda, ze WC su roztrusene po dome – pocet: 1x sukromna kupelna v spalni, 1x spolocna pre deti, 1x male pre hosti lahko pristupne, bez potreby vstupu do nocnej casti
- siete budu vedene z juhu, resp. juhozapadu – jedna sa o 2 pozemky spojene do jedneho, takze zvolim najvhodnejsiu alternativu, siete uz su na hranici pozemku – verejna kanalizacia
- tu „spajzu“ uprostred domu si uvedomujem.. tiez by som ju radsej dal na okraj s vetranim, ale neviem ako to upratat
- vykurovanie planovane plynom, uvazujem aj o tepelnom cerpadle s centralnou jednotkou – uvidim podla financnych nakladov (pocitam cca 10k e)
- pivnica nebude urcite ($$$)
- ani ja nie som velky fanusik spojenych miestnosti kuchyna-obyvacka, ale ani uplne stavebne oddelenie (stena+dvere) mi nesedi, snazil som sa volit skor take ciastocne oddelenie priestorov – velakrat sa stane, ze pocas navstevy sa niekto musi zdrzovat v kuchyni a je v podstate izolovany od zvysku spolocnosti, preto taketo riesenie + chcem vychod na terasu z kuchyne
- to kuchynske sedenie by sa teda mohlo zrusit a dat tam stenu – zmestia sa dodatocne spotrebice + priestor sa ciastocne oddeli od chodby
- nad vyvodom digestora som neuvazoval, to je pravda
- povala bude bez priestoru, nezda sa mi prakticke odkladat veci niekam do vysky – na gumy a kosacku atd radsej supnem do rohu pozemku zahradny domcek
- deti su zatial male (2R) – izby su blizko vchodu aj kvoli tomu, aby nemuseli prechadzat cez obyvacku –hlavnym dovodom je ale orientacia na zapad,kvoli poobednemu slnku

- co sa tyka rastra a velkosti – jeden stvorcek urcite nie je meter, snazil som sa, ale je to absolutne orientacne, mierka taktiez nesedi, islo mi len o pribliznu dispoziciu a pripomienky presne toho typu, ake mi dal WYSIWYG – prakticke a z hladiska bezneho denneho uzivania. Jasne, ze velkosti priestorov su HRUBO orientacne, ale ako hovorim, v mierke sa mi to bohuzial nakreslit nepodarilo :)

Ako tak pozeram, mozem ten nakres hodit rovno do kosa :) co ma teda netesi... ale nerad by som sa pustil do stavby niecoho, co nema zmysel.. Cielom bolo, trosku sa zorientovat, nakolko ziaden z katalogovych projektov mi doteraz nevyhovoval. Dovodov je viac – orientacia pozemku je takmer na sever, resp. severovychod, tlacit sa chcem preto na suseda na SZ, vstup z J resp. z JZ – t.j ulozit dom do zapadneho rohu pozemku(dole vľavo). Z toho mi vychadza zlozite usporiadanie – spalna na sever aj s kupelnou a satnikom, kedze tam budem akurat tak spat. Obyvacku s terasou chcem orientovat skor na vychod ako na juh aj s oknami, aj ked na tomto nakrese to tak uplne nevyzera, ale presklenie by som chcel vo vychodnom rohu – terasu na vychod, nie uplne na juh, kvoli letnym horucavam a tieneniu domu vecer pred zapadnym slnkom.. Detske izby na zapad, aby v nich bolo svetlo popoludni, ked sa deti budu po skole ucit. Kuchyna by mala mat vychod na terasu, v lete je to prakticke, jedlo sa nosi viac z kuchyne ako z obyvacky. Samozrejme komora pri kuchyni, technicka miestnost s prackou a “sklad” na veci typu bicykle, sanky, lyze, atd.. Garaz zatial neplanujem, skor pristresok s moznostou vstupu do domu “suchou nohou”. Dovod na 3 WC som uz uvideol vyssie – v spalni sukromne, pre deti a pre hosti.. Orientacia kuchyne a obyvacky oknami skor na vychod – aby som videl na pozemok, nie na plot za domom. Ak v niecom uvazujem zle, tak ma prosim opravte.

Tak toto som sa snazil nejako dostat na papier, zatial sa mi to ale nedari.. Preto som vdacny za akekolvek pripomienky, aj za cenu, ze tento navrh fakt hodim do kosa.. Ak by ste vedeli o niecom katalogovom, alebo mi vedeli moju predstavu dat na papier, urcite mi to pomoze..
Uz to, ze ste mi to tu “rozobrali” do srobiku, mi pomoze, teda dufam.
medicinman
 
Príspevky: 7
Registrovaný: Uto 20. Jan 2015 18:22:48
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Rucny nakres dispozicie

Poslaťod WYSIWYG » Štv 23. Nov 2017 21:28:37

Medicinman, po druhej správe je jasné, že postrehy padli na úrodnú pôdu, veď dom sa nerobí na pár sezón.
Hoci - aj také prípady s vyskytnú. :-)
Predsa len som si spomenul na otázku, ktorú som nepoložil: naozaj to musí byť bungalov?
Viem si predstaviť, že v poschodovom dome by sa pekne dali dodržať všetky vysvetlené autorské zámery:
Kuchyňa na severe na prízemí, spálňa na severe na poschodí (s bonusom výhľadu do záhrady),
detské izby na JZ na poschodí. Ostatné podľa uváženia. :-)
Laudatus...!
Obrázok užívateľa
WYSIWYG
 
Príspevky: 303
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 13. Aug 2009 15:48:40
Bydlisko: Bratislavské humná
Dal súhlas: 138 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Rucny nakres dispozicie

Poslaťod medicinman » Štv 23. Nov 2017 22:24:08

Jasne, druhy dom (zatial) stavat neplanujem.. Prave preto by som chcel bungalov - vyhnem sa schodom. Kym su deti male, hrozia pady a urazy, v najlepsom pripade neustale strazenie, a to este peknych par rokov.. A neskor, ked budu dospele, zas budem stary ja a nechce sa mi trepat denne hore-dolu po schodoch. Takze preto bungalov. Hlavne pozemok 30x30 ma priestoru dostatok, na nizsej rozlohe by som urcite volil podlazie..

Spytam sa inak: jediny katalogovy projekt, ktory by mi (po mensich upravach vyhovoval), je tento nizsie uvedeny.. Akurat by som chcel vymenit polohu satnika a kupelne so spalnou, zrusit schody v chodbe (dat rolldoor) a zrusit zbytocnu sprchu pri kuchyni a tym rozsirit komoru.. a trosku zvacsit rozlohu..

Tiez sa mi uplne nepaci tvar, skor by som chcel nieco do L, ale tazko sa to preraba..
Prílohy
medicinman
 
Príspevky: 7
Registrovaný: Uto 20. Jan 2015 18:22:48
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Rucny nakres dispozicie

Poslaťod medicinman » Štv 23. Nov 2017 22:27:04

Pripadne obdobne zmeny v tomto projekte..
Prílohy
medicinman
 
Príspevky: 7
Registrovaný: Uto 20. Jan 2015 18:22:48
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Rucny nakres dispozicie

Poslaťod ... » Pia 24. Nov 2017 10:54:06

medicinman píše:Prave preto by som chcel bungalov - vyhnem sa schodom. Kym su deti male, hrozia pady a urazy, v najlepsom pripade neustale strazenie, a to este peknych par rokov..


pises ze mas 2rocne deti... z vlastnej skusenosti, 1.5 rocna dcera vybehne po schodoch rychlejsie ako my a v pohode ich aj zlezie (a uz sa naucila aj na rebrik aj hore aj dole), to je o praxi..., a 4rocneho syna na chodenie po schodoch vobec neriesime (a ten po nich chodil sam este ked sme ani zabradlie nemali), tak neviem o akym niekolkorocnom strazeni pises.... na zaciatku musis davat trochu pozor ale tie deti sa ucia velmi rychlo ak im to je umoznene.... (a ta ich radost moct hadzat nieco o poschodie nizsie :mrgreen: )
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Rucny nakres dispozicie

Poslaťod k+k » Pia 24. Nov 2017 12:23:08

chapem argument, ze bungalov sa lepsie udrzuje, lebo vyska, lebo vymalovat krivociare schodisko je moja nocna mora ... ale tahat do toho deti je uplne scestne ... parkrat sa nam stalo, ze prisla navsteva z bungalovu a uz to islo, deti nechodte na schody, nie ste na to zvyknute ... cize ak nie poschodovy kvoli detom, odporucam premysliet ... a s tym, ze ked budem mat 80 ci vyslapem do schodov je to velmi podobne

S týmto príspevkom autora k+k súhlasil
Ludo
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Rucny nakres dispozicie

Poslaťod Ludo » Pia 24. Nov 2017 22:04:38

ja osobne som tiez viac nakloneny poschodaku..
a nielen preto ze v takom byvam
ved aj najlepsi 6 izbovy byt - su dva 3 izbove nad sebou
decka a starci su sice emocionalne silne argumenty, ale prakticke a ekonomicke dovody nepreštia :lol:
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Rucny nakres dispozicie

Poslaťod MartinH » Sob 25. Nov 2017 11:48:33

Ked je miesta dost, nic proti jednemu podlaziu. Ale potom by som nerobil dom do L, ale do U. Vnutorna terasa je tak lepsie chranena proti vetru, mne pripada utulnejsia a ma vyssi stupen sukromia.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Rucny nakres dispozicie

Poslaťod Ludo » Sob 25. Nov 2017 16:25:07

a ani elipsa nie je zla
a ano, terasa vzdy vo vnutri-chranena
http://mojdom.zoznam.sk/gl/474639/20715 ... #infopanel
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Rucny nakres dispozicie

Poslaťod medicinman » Sob 25. Nov 2017 21:47:21

No, kedze (zatial) nekradnem, elipsy a podobne "zlepsovaky" ozaj riesit nemienim.. Trosku sa straca zmysel diskusie (bez urazky).. Tvar U by bol fajn (asymetricky), ale obavam sa, ze sa dostavam do rovnakeho problemu ako uz mam, t.j. zlozitost podorysu a tym aj zvysene naklady. Takze by som sa rad drzal pri zemi.
Preco bungalov? Moje argumenty uvedene vyssie (schody vs decka, atd) vobec nie su emocionalne, naopak, mam zamestnanie, v ktorom denne vidim, kolko ludi je schopnych sa dochramat vo vlastnom dome na schodoch. To, ze sa to nikdy nestane u niekoho ineho, neznamena, ze sa to nemoze stat zrovna u mna, takze argument "moja dcera chodi rychlejsie ako ja" neberiem - staci ked ti spadne raz a budes lutovat. Pre mna poschodie absolutne nie.. Hlavne v tom nevidim zmysel na pozemku, kde je miesta viac nez dost, odhliadnuc od toho, ze financne naklady poschodi vs. bungalov su +/- rovnake, t.j. neusetrim. Dalsi argument - ano emocionalny - poschodie sa mi jednoducho nepaci. Tak ako niekto napr. nechce drevodom, ja nechcem poschodie, jednoducho sa mi tam nechce furt chodit..

Skoda, ze debata ide tymto smerom, skor som dufal, ze sa posuniem nejakym spodobom v zmysle - "toto zmen, bude to lepsie, lebo preto.."
Ak by sa napriek tomu nasiel niekto, kto mi vie okomentovat tie katalogove nakresy, co som zavesil posledne, budem mu velmi vdacny.

Dufam, ze som mojimi poznamkami nikoho neurazil, nebol to ciel..
medicinman
 
Príspevky: 7
Registrovaný: Uto 20. Jan 2015 18:22:48
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Rucny nakres dispozicie

Poslaťod ... » Ned 26. Nov 2017 21:18:36

medicinman píše:Moje argumenty uvedene vyssie (schody vs decka, atd) vobec nie su emocionalne, naopak, mam zamestnanie, v ktorom denne vidim, kolko ludi je schopnych sa dochramat vo vlastnom dome na schodoch. To, ze sa to nikdy nestane u niekoho ineho, neznamena, ze sa to nemoze stat zrovna u mna, takze argument "moja dcera chodi rychlejsie ako ja" neberiem - staci ked ti spadne raz a budes lutovat.

pokial dobre viem, tak najviac urazov sa v domacnosti stava v kupelni, s touto logikou by potom bolo najlepsie nemat doma kupelnu :-)
(inac povedane ak sa ti nieco ma stat tak sa ti to nejak stane a ak ti ma byt osudni schod a ty ho doma mat nebudes tak sa spravne potknes napriklad na obrubniku pred domom... a mozno prave ak by si doma tie schody mal tak by si na ne bol zvyknuty a ani ten obrubnik by ti nespravil problemy.... )

medicinman píše:Dalsi argument - ano emocionalny - poschodie sa mi jednoducho nepaci.

prave toto je presne ten spravny argument ktory vravi to ze v tvojom pripade je ten bungalov to spravne....
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Rucny nakres dispozicie

Poslaťod Ludo » Ned 26. Nov 2017 21:40:15

ja chapem co by si chcel
akurat presne pri bungalovoch je problemom vyriesit dispoziciu jednoducho a lacno.....
pri poschodakoch je to podstatne jednoduchsie a lacnejsie...
a ze elipsa?
no, elipsa je v podstate uzavrete U
a presne pri takom uzavretom U, by sa dalo elegantne riesit delenie dennej a nocnej casti domu-vs. uzavreta terasa...
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat




Ďalší

Späť na Posudzovanie návrhov domov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť