Vyber kavovaru

Vyber kavovaru

Poslaťod theb » Uto 03. Okt 2017 22:17:52

Caute ostavbari.
Sice je to tema az po zaciatku okupacie domu krvopotne postaveneho a mozno aj zariadeneho, ale predsa ma zacala momentalne zaujimat.
Zacal som totiz poskulovat po vybere nejakeho automatickeho espressa do kuchyne. rozhodol som sa pre uplnu automatiku, nechce sa mi to zvlast mliet, pechovat a potom cez paku spravit kavicku, lepsie na jeden gombik. Predsa len uz mladsi nebudem :) A kedze co test to iny vitaz, co recenzia to uplne iny nazor (prebehol som letmo aj kavickarske fora, ale 2 z 3 boli vyrazne tahane sponzormi), tak by
som chcel pocut rady od vas.

Ti co vyuzivate akykolvek typ kavovaru, rad by som vediet:
1. na co si zasadne dat pozor pri vybere
2. vase nazory s pouzivania nejakeho konkretneho typu...

Aby som k teme zaujal nejaky postoj, zatial si doma pripravujem to najhorsie z najhorsieho instantnu kavu, ale aspon raz za den sa pokusam o french press a chuti to akosi lepsie. Dobrou kavou v kaviarni vsak nikdy nepohrdnem a preto by som chcel mat nieco podobne aj doma.
Planovana utrata je zhruba okolo 300-400 Eur +-, tisicove stroje do domu nechcem, kedze budem vyhradny uzivatel "pekelneho" stroja sam.
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat




Re: Vyber kavovaru

Poslaťod joko » Uto 03. Okt 2017 22:33:44

Na vianoce budú tri roky, čo sme kúpili MagnificaS od známeho výrobcu, cenová relácia ako si písal, a pná spokojnosť. Vodu pred naliatím ešte prefiltrujem cez konvicu, tým pádom odvápnenie predlžím na cca 4 - 6 mesačné intervaly. Hustotu, teplotu, možstvo si nastavíš, a kým to nezmeníš robí stále rovnakú kávu. A skutočne je to o nasypaní 300g zrnkovej kávy - kým nevypiješ, o nalievaní vody, jedna nádoba cca 5 - 7 káv podla toho, či robíš po jednej alebo päť káv za sebou, a o vysypaní starej kávy po cca 10 kávach. Pre dvoch troch dospelých v domácnosti je "ideálna volba". :ano:

S týmto príspevkom autora joko súhlasil
_luky_
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Vyber kavovaru

Poslaťod MartinH » Str 04. Okt 2017 7:44:43

Nie som kavickar, so strojom neporadim.

theb píše:A kedze co test to iny vitaz, co recenzia to uplne iny nazor

Mam v podobnych situaciach taky zvyk, ze idem na stranku nemeckeho amazonu a pozrem recenzie (ja tam aj niekedy nakupujem, ale to je uz ina tema). Velky trh a velka firma, hodnoteni byva vela a niektore su detailne. No ak nehovoris po nemecky, tak len pozri vysledok od 1:nie: do 5 :ano: (posun mys nad hviezdicky). Samozrejme aj cenu je dobre porovnat. Niekedy maju ceny vyrazne ine ako u nas, a to oboma smermi.

Napriklad spominana Magnifica S ma 1700 hodnoteni, celkove skore dost dobre + je najpredavanejsi vo svojej kategorii.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Vyber kavovaru

Poslaťod bladerunner » Str 04. Okt 2017 11:24:05

theb píše:..... kedze budem vyhradny uzivatel "pekelneho" stroja sam.....


Píšeš, že espresso si budeš robiť len sám. Koľkokrát cez deň? Ak 1-2 espressa denne, tak nevidím logiku kupovať automat. Ak teda chceš aspoň akú- takú kvalitu výsledného produktu. Nasypeš tam 300 g kávy, ktorá tam bude stáť 2 týždne, čiže bude úplne zvetraná. Vodu naleješ do zásobnika a tiež ju tam necháš stáť 3-4-5 dní? Toto chceš piť?
Podľa mňa choď buď do "manuálu" + mlynček a dosiahneš určite lepšiu kvalitu espressa.
A keď si "lenivý" a nechce sa ti špekulovať s prípravou /chceš na jeden stisk/, čiže kvalita výsledneho produktu nie je proradé kritérium, tak potom kľudne kúp nejaký kapsľový kávovar, naj asi nespresso, ale aj dolce gusto v pohode....
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: Vyber kavovaru

Poslaťod theb » Str 04. Okt 2017 12:28:39

A tak zase na domace pouzitie 1-2 kavy denne na osobu (bezne ratanie), tak mozem si povedat s kludom, ze to budem pouzivat ako priemerne 3 ludia v domacnosti, 3 kavy budu minimum 6 je tak cca maximum...
Je mi jasne, ze do domacnosti sa taketo daco asi velmi nehodi, ale ked uz mi raz ta kava zachutila, rad by som mal nieco podobne aj doma.
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Vyber kavovaru

Poslaťod matthewcheck » Str 04. Okt 2017 13:55:55

my sme zacali s mokka konvickou, tu sme prestali pouzivat odkedy mame indukciu (mame hlinikovu verziu a s tou na indukcii toho vela nevykuzlime)
nasledne som kupil kvalitnejsi mlyncek a kombinaciu french press 1l (pre vacsie navstevy) a na kazdodenne pitie s manzelkou aero press
momentalne si aero press nevieme vynachvalit a stale sa tesime ka kavu z neho (samozrejme treba vyberat aj kvalitnejsiu a cerstvejsiu kavu)
osobne som sa zatial nestretol s takym (ci uz automatickym alebo manualnym) domacim espressom, z ktoreho by mi kava chutila porovnatelne ako v kaviarni, preto radi s manzelkou stale zajdeme raz za cas na poriadne espresso do poriadnej kaviarne a tam si to vieme vychutnat ovela viac ... ak by som mal espresso doma tak asi by som uz do kaviarne nechodil ...
preto mi aj aktualna situacia velmi vyhovuje, priprava kavy pre 2 ludi v aeropresse vyjde na 10 minut (pri sposobe a mnozstve kavy, ktore mame radi, ratane od zaciatku varenia po umytie "naradia" a sadnutie si do kresla s cerstvou kavou), da sa ale aj rychlejsie ...
matthewcheck
 
Príspevky: 298
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 18. Dec 2013 14:05:09
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Vyber kavovaru

Poslaťod emkac » Str 04. Okt 2017 16:00:21

ja mam https://www.alza.sk/delonghi-ecam-23-42 ... d=18857353, je to sice mimo rozpocet, ale kedze som to dostal ako kolaudacny dar, neriesim
a som spokojny, aj ked som de jure jediny pouzivate a de facto pijem jednu kavu denne max
v pripade navstevy je to vsak par kav denne a vtedy je to k nezaplateniu

hlavny dovod pre tento kavovar je dizajn a farba :D
nech mi pasuje do kuchyne a nejako ladi s ostatnymi prvkami v kuchyni

na vyber som ale mal tiez viac moznosti
- kapsulovy automat
- poloautomat
- plnoautomat
- manualne mletie kavy

Kapsulovy automat som nechcel. Cenovo je to drahe na prevadzku, tazko sa vybera vhodna kava. Obcas chodia ku mne aj fajnsmekri, takze chcem mat moznost pouzit naozaj kvalitnu kavu. A pochybujem, ze je to zdravsie, ako nizsie uvedene sposoby. Je to samozrejme lepsie ako mat instantnu kavu, ale tak o tej sa nebavime vobec.

Poloautomat mam. Nemam vobec problem, ze ked nasypem zrnka do nadoby, ze su nejake menej chutne a zvetrane. Ja som totiz barbar, co pije kavu s mliekom a cukrom, ja rozdiel nezistim. Ale ani kamarati sa nestazuju. A ani fajnsmekri, ktori u mna piju kavu, tak nefrflu. Vsetko je to len a len o vybere vhodnej kavy.

Plnoautomat je blbost. Je fajn na jedno tlacitko dostat napr, kapucino, ale to vyzaduje nadobku na mlieko a je to zbytocna ostara. V mojom poloautomate robim kapucino max 5x do roka, to zvladnem napenenie mlieka cez trysku.

Rucne mletie kavy je ritual a verim, ze kava je najcerstvejsia. Ale ja napr. nechcem ritualne mliet kavu. Ja chcem zmacknut cudel, vziat si kavu a potom ju ritualne pit. ;)
Ale opat, pre fajnsmekrov je toto najvhodnejsie a najlepsie riesenie.

Suma sumarum: s tym co mam som spokojny a kupil by som si znova presne to iste.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Vyber kavovaru

Poslaťod bigben » Štv 05. Okt 2017 11:00:21

My mame doma taketo nieco: http://www.delonghi.com/Global/Products ... -front.jpg
asi 4,5 roka. Je to super vec. Co ale Italsky soudruzi zabudli dat do navodu, alebo to dovozca vynechal, (neviem, neriesil som) je nutnost odvapnovat luhovac kavy. Odvapnovalo mi iba nparovaciu trysku, odvpanoval som presne podla navodu. Pred necelimi dvoma rokmi zacala kava pomalsie tiec, az napokon iba kvpkala a "vyroba" jednej kavy trvala hadam 2 minuty. Tak som kavovar rozobral a vodny kamen odstranil, nieco mechanicky, nieco octom, dve poobedia.... Po vycisteni fical dalej, vsetko o.k. Teraz nedavno zacal zase blbnut. Tak som minuly tyzden volal do autorizovaneho servisu z Bratislavy Race a tam mi pan po telefone vysvetlil ako odvapnit luhovac. Na druhy krat uz tiekla odvapnovacia tekutina normalne. Takze po 4,5 roku stale vsetko o.k. Aj ked uz sem tam nieco vrzne, vydava take zvuky ze by asi mal ist na premazanie. V pracovne dni robi minimalne 3kavy denne, cez vikendy a sviatky o poznanie viac. Kavu sme kupovali v Lidli, teraz v tchibe ked je akcia 2+1. Nie sme az taky fajnsmekri na kavu.
Zaver: vyborna vec, ak sa pokazi, tak zase nieco podobne, asi od toho isteho vyrobcu.
bigben
 
Príspevky: 566
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:40:00
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 46 krat

Re: Vyber kavovaru

Poslaťod stano99 » Štv 05. Okt 2017 15:24:56

Ja mam ten istý ako bigben. Tiež spokojnosť. Za dva roky urobil už 1500káv. bez poruchy. Akurat bigben by si sem mohol hodit návod ako odvapniť ten luhovač. Alebo pošli SS. Mna tiež prekvapilo, že odvapnuje trysku (neužívame) a nie luhovač, ale kedže som to robil podľa návodu, tak som to neriešil.
Obrázok užívateľa
stano99
 
Príspevky: 187
Obrázky: 0
Registrovaný: Pon 08. Nov 2010 12:37:18
Dal súhlas: 11 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Vyber kavovaru

Poslaťod theb » Štv 05. Okt 2017 15:36:38

Dakujem vsetkym, ktori prispeli, aspon ste ma presvedcili...

@Emkac: Asi som sa zle vyjadril, kapucino, latte a podobne serepeticky nepotrebujem, mne staci ta presso kavicka, vsetky drobnosti navyse bud cez trysku, alebo ma uz penic mlieka pre pripad nudze.
A presne ako si pisal, chcem mat riťuál z pitia kavy, nie z jej robenia. Asi ta konzumerska spolocnost no...
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Vyber kavovaru

Poslaťod bigben » Sob 07. Okt 2017 6:01:54

stano99 píše:Ja mam ten istý ako bigben. Tiež spokojnosť. Za dva roky urobil už 1500káv. bez poruchy. Akurat bigben by si sem mohol hodit návod ako odvapniť ten luhovač. Alebo pošli SS. Mna tiež prekvapilo, že odvapnuje trysku (neužívame) a nie luhovač, ale kedže som to robil podľa návodu, tak som to neriešil.

Takze odvapnenie luhovaca: do nadoby na vodu naliat odvapnovac podlanavodu. Pod otocnym kolieskom ktore reguluje mnozstvo pomletej kavy je indikator na odvapnenie. Ten bud nesvieti, alebo svieti a signalizuje potrebu odvapnenia. Tretia funkcia je stlacit a spustit odvapnenie cez naparovac. Stvrta funkcia (nie je v navode spomenuta) ked nesvieti, stlacit a podrzat, spusti sa oplach luhovaca cez vydajne otvory na kavu. Trva 3-4 sec. Pockat 2-3min, opakovat cely proces niekolko krat.
bigben
 
Príspevky: 566
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:40:00
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 46 krat

Re: Vyber kavovaru

Poslaťod Branulo » Sob 07. Okt 2017 10:57:10

emkac: Vypitie kavy z hrceka do ktoreho ti stiekla voda z automatickeho espressovaca povazujes za ritual? :-D Bral by som to, iba ak by si pred prvym duskom zatancoval nejaky tanecek, alebo vyriekal nejake "kavo-verse". :-D.

Theb: este kym sa definitivne rozhodnes pre kupu automatickeho kavovaru, navstiv forum milovnikov kav, napriklad Primacafe: http://www.primacafe.cz/primafrm/viewforum.php?f=1

Okrem informacii o sposobe pripravy kav, tu najdes informacie o tom, ake druhy kav existuju, ako sa prazia, ze na trhu nie su len kavy Lavazza, Popradska kava special, ci Segafredo, ale aj tzv. Plantazne kavy, a samozrejme aj o kavovaroch a mlyncekoch.

Ak sa spomina ritual pitia kavy, tak prave jej priprava je tou cinnostou, ktora tym ritualom je. Nenechaj sa odradit myslienkou, ze by ta "ritualna" priprava malo byt nieco, co ti zaberie vela casu. Zomletie zrniek kavy do paky, uhladenie, utlacenie, zarovnanie tamperom a nasadenie paky na kavovar ti nezaberie urcite nie viac ako 3 minuty.... :-D

Ja osobne vlastnim takuto zostavu:
Pakovy kavovar: Gaggia Clasic
Mlyncek: Ascaso I-Steel
A plantazne kavy nakupujem zo Serede (cez eshop), praziaren kavy Coffee Veronia. Dovazaju si kavove zrna z plantazi z obalsti Bolivie, Peru, Kostariky, Kuby, Kolumbie, Ekvadoru,....

Samozrejme, urcite vo svojom okoli najdes mnoho inych praziarni kavy. Staci "oslovit" pana Googla s heslom "Praziaren kavy"

Ale varujem Ta!!! Ak raz ochutnas plantaznu kavu, alebo nebodaj kavu prazenu z nejakej malej miestnej praziarnicky, uz ine kavy ti nebudu chutit... :-D Mysli na to! :-D

S týmto príspevkom autora Branulo súhlasil
bulko_
Branulo
 
Príspevky: 59
Registrovaný: Uto 25. Nov 2008 8:01:11
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Vyber kavovaru

Poslaťod admin » Sob 07. Okt 2017 16:39:14

Uz takmer rok pouzivam v praci JURA ENA Micro 90
Predtym som rano vzdy pil zalievanu popradsku kavu. Od cias Jury uz mi akosi nechuti ;)
Obrázok užívateľa
admin
Administrátor
 
Príspevky: 290
Obrázky: 5
Registrovaný: Uto 18. Nov 2008 18:30:21
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: Vyber kavovaru

Poslaťod raven » Ned 08. Okt 2017 9:41:12

Zaujala ma videorecenzia na Jura Ena Micro 90 na nete a hlavne prístup oficiálneho servisu. Ja by som veru skoro 1000€ po takomto prístupe za tento kávovar nenechal...
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat

Re: Vyber kavovaru

Poslaťod emkac » Ned 08. Okt 2017 10:11:51

theb píše:@Emkac: Asi som sa zle vyjadril, kapucino, latte a podobne serepeticky nepotrebujem, mne staci ta presso kavicka, vsetky drobnosti navyse bud cez trysku, alebo ma uz penic mlieka pre pripad nudze.
A presne ako si pisal, chcem mat riťuál z pitia kavy, nie z jej robenia. Asi ta konzumerska spolocnost no...


to o kapucine nebolo len tebe, ale aj buducim generaciam, ktori raz urcite najdu tuto diskusiu a budu sa rozhodovat, aky kavovar kupit a preco ;)

Branulo píše:emkac: Vypitie kavy z hrceka do ktoreho ti stiekla voda z automatickeho espressovaca povazujes za ritual? :-D Bral by som to, iba ak by si pred prvym duskom zatancoval nejaky tanecek, alebo vyriekal nejake "kavo-verse". :-D.


branulo, ritual pre mna je, ze este v pyzame alebo zupane sedim na gauci, pijem si v klude kavu, hram sa s detmi karty, flakam sa na internete, relaxujem, cokolvek
tym, ze si robim barbarsku velku kavu s mliekom, tak jej mam velky hrncek a pijem ju mozno 15 minut
a to je ten ritual

inac uz sa mi desiatkykrat stalo, ze mam firemny call o 9.00 alebo 10.00, a ja 2 minuty pred zaciatkom mackam cudel na automate a kava je hotova pekne do zaciatku mitingu
a ja si v pyzamku sedim (ano, mitingujem z domu :mrgreen:), kavujem, poradujem... kde by som preboha v tom strese a chaose 2 minuty pre mitingom riesil mletie a pakovanie


ono je to o sposobe zivota, nech si kazdy vyberie
a mam nejako pocit, ze theb je skor kavickar viac ako ja a nie ako ty :netusim
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat




Ďalší

Späť na Interiér, dizajn, nábytok, kuchyne, kúpelne

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron