Ake cerpadlo na zavlahy

Re: Ake cerpadlo na zavlahy

Poslaťod builder » Str 14. Jún 2017 8:43:21

Mam takuto ideu: ponorne cerpadlo(v hlbke 5m, kopana studna) - spatna klapka - tlakovy spinac(vrchny tlak 5bar / spodny tlak 2.5bar...cize cerpadlo musi tlacit cez 5.5bar) - tlakova nadoba 100l - redukcny ventil jemne pod 2.5bar(kvoli konstantnemu tlaku na vystupe). Pouzil by som to na automaticke zavlahy(aj kvapkove)+splachovanie zachodov v dome. Mam pripravenu sachtu, kde sa vsetko zmesti, chcem sa vyhnut frekvencnemu menicu(drahe+dalsie elektronicke kazitko). POZN.: Tlaky su orientacne, musim preratat, aky tlak budu zavlahy vyzadovat. Bude to fungovat?
builder
 
Príspevky: 21
Registrovaný: Pia 10. Júl 2009 7:38:03
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat




Re: Ake cerpadlo na zavlahy

Poslaťod MartinH » Str 14. Jún 2017 9:23:49

builder píše:Mam takuto ideu: ponorne cerpadlo(v hlbke 5m, kopana studna) - spatna klapka - tlakovy spinac(vrchny tlak 5bar / spodny tlak 2.5bar...cize cerpadlo musi tlacit cez 5.5bar) - tlakova nadoba 100l - redukcny ventil jemne pod 2.5bar(kvoli konstantnemu tlaku na vystupe). Pouzil by som to na automaticke zavlahy(aj kvapkove)+splachovanie zachodov v dome. Mam pripravenu sachtu, kde sa vsetko zmesti, chcem sa vyhnut frekvencnemu menicu(drahe+dalsie elektronicke kazitko).


Som zaujaty (lebo elektrikar), ale FM povazujem za jeden z najlepsich vynalezov v oblasti elektrickych pohonov. Pre mna je tlakova nadoba vacsie k...itko.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ake cerpadlo na zavlahy

Poslaťod joko » Štv 15. Jún 2017 19:43:27

MartinH píše:
builder píše:Mam takuto ideu: ponorne cerpadlo(v hlbke 5m, kopana studna) - spatna klapka - tlakovy spinac(vrchny tlak 5bar / spodny tlak 2.5bar...cize cerpadlo musi tlacit cez 5.5bar) - tlakova nadoba 100l - redukcny ventil jemne pod 2.5bar(kvoli konstantnemu tlaku na vystupe). Pouzil by som to na automaticke zavlahy(aj kvapkove)+splachovanie zachodov v dome. Mam pripravenu sachtu, kde sa vsetko zmesti, chcem sa vyhnut frekvencnemu menicu(drahe+dalsie elektronicke kazitko).


Som zaujaty (lebo elektrikar), ale FM povazujem za jeden z najlepsich vynalezov v oblasti elektrickych pohonov. Pre mna je tlakova nadoba vacsie k...itko.


Z praxe:
Nerád oponujem Martinovi v otázke expanznej dádoby, ale ak to bude voda aj do domu, tak expanznú nádobu by som nevynechal, /stačí to iba kontrolovať, resp kontrolovať ciklovanie čerpadla/. Zároveň plne súhlasím s tým, že FM je vynikajúca vec, a jeho spolahlivosť proti posledným mechanickým tlakovým spínačom je vyššia. Alternatíva kôli cene je elektronický tlakový spínač.
Nechápem úplne filozoviu tlak 5,5 bar pri čerpadle, tlakový spínač a regulátor tlaku. Predsa ak dáš tlakový spínač na rozpätie 3 - 4 bary a expanznú nádobu 100 litrov, tak regulátor nepotrebuješ. Postreky nedimenzuješ na výkon čerpadla, pri 3 baroch to bude napr 3 m, pri 3,6 baroch to bude 3,2 m , ale stále ešte nebude čerpadlo cyklovať. Pre mňa to znamená, že je zbytočná kombinácia tlakový spínač a regulátor tlaku.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Ake cerpadlo na zavlahy

Poslaťod MartinH » Štv 15. Jún 2017 21:40:34

joko píše:Z praxe:
Nerád oponujem Martinovi v otázke expanznej dádoby, ale ak to bude voda aj do domu, tak expanznú nádobu by som nevynechal, /stačí to iba kontrolovať, resp kontrolovať ciklovanie čerpadla/.


Joko, dobre, že si to upresnil. :drink Nenahovarám nikoho, aby expanzku vynechal. Nechcel som, aby to tak vyznelo. Ale u mňa doma sa ich vymenilo už zopár. Aj s únikom vody :nie:

Ale 2x sa to stalo ešte v záruke. Aj kazítka majú kurvítka, keď sa pokazia predčasne? :lol:
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ake cerpadlo na zavlahy

Poslaťod joko » Pon 19. Jún 2017 21:29:34

MartinH píše:
joko píše:Z praxe:
Nerád oponujem Martinovi v otázke expanznej dádoby, ale ak to bude voda aj do domu, tak expanznú nádobu by som nevynechal, /stačí to iba kontrolovať, resp kontrolovať ciklovanie čerpadla/.


Joko, dobre, že si to upresnil. :drink Nenahovarám nikoho, aby expanzku vynechal. Nechcel som, aby to tak vyznelo. Ale u mňa doma sa ich vymenilo už zopár. Aj s únikom vody :nie:

Ale 2x sa to stalo ešte v záruke. Aj kazítka majú kurvítka, keď sa pokazia predčasne? :lol:

Obaja vieme o čom píšeme. A pri elektronike je ešte šanca opravy, ale pri ročnej deravej expanzke, pri polročnom tlakovom spínači, ktorá zrazu nespína, pri pozinkovom deravom T-kuse, ... je výmena tá lacnejšia alternatíva. :drink
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Ake cerpadlo na zavlahy

Poslaťod builder » Uto 20. Jún 2017 18:10:51

joko píše:
MartinH píše:
builder píše:Mam takuto ideu: ponorne cerpadlo(v hlbke 5m, kopana studna) - spatna klapka - tlakovy spinac(vrchny tlak 5bar / spodny tlak 2.5bar...cize cerpadlo musi tlacit cez 5.5bar) - tlakova nadoba 100l - redukcny ventil jemne pod 2.5bar(kvoli konstantnemu tlaku na vystupe). Pouzil by som to na automaticke zavlahy(aj kvapkove)+splachovanie zachodov v dome. Mam pripravenu sachtu, kde sa vsetko zmesti, chcem sa vyhnut frekvencnemu menicu(drahe+dalsie elektronicke kazitko).


Som zaujaty (lebo elektrikar), ale FM povazujem za jeden z najlepsich vynalezov v oblasti elektrickych pohonov. Pre mna je tlakova nadoba vacsie k...itko.


Z praxe:
Nerád oponujem Martinovi v otázke expanznej dádoby, ale ak to bude voda aj do domu, tak expanznú nádobu by som nevynechal, /stačí to iba kontrolovať, resp kontrolovať ciklovanie čerpadla/. Zároveň plne súhlasím s tým, že FM je vynikajúca vec, a jeho spolahlivosť proti posledným mechanickým tlakovým spínačom je vyššia. Alternatíva kôli cene je elektronický tlakový spínač.
Nechápem úplne filozoviu tlak 5,5 bar pri čerpadle, tlakový spínač a regulátor tlaku. Predsa ak dáš tlakový spínač na rozpätie 3 - 4 bary a expanznú nádobu 100 litrov, tak regulátor nepotrebuješ. Postreky nedimenzuješ na výkon čerpadla, pri 3 baroch to bude napr 3 m, pri 3,6 baroch to bude 3,2 m , ale stále ešte nebude čerpadlo cyklovať. Pre mňa to znamená, že je zbytočná kombinácia tlakový spínač a regulátor tlaku.


Ahoj. Ak dam tlakovy spinac na rozpatie 3-4 bary, aky bude uzitocny objem 100l expanzky? Mne to vychadza cca 1/4 jej celkoveho objemu. Pri 2.5-5 by to malo byt cca 1/2 jej objemu(opravte ma ak sa mylim, mozno mam chybu vo vypocte). Cize hlavne pri polievani by cerpadlo 2x viac cyklovalo(lebo velky odber). A druha vec je, ze cim je vacsi rozdiel horneho/spodneho tlaku, tym mi budu postrekovace striekat "blizsie a dalej", preto ten tlakovy redukcny ventil na vystupe. Ako pisem, je to idea...no FM vidim ako idealne riesenie do DOMU do MALEJ technologickej miestnosti. Ja mam pripravenu VELKU SACHTU vedla studne :)

Co ma zacina znepokojovat, je kvalita terajsich tlakovych spinacov, redukcnych ventilov, atd....ako pisete. Ktore znacky z praxe odporucate?(alebo ktorym sa vyhnut). Dakujem.
builder
 
Príspevky: 21
Registrovaný: Pia 10. Júl 2009 7:38:03
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Ake cerpadlo na zavlahy

Poslaťod tienik » Uto 20. Jún 2017 23:01:23

Tak ked nestacilo co pisali chalani, skusim to inac.

1) nech zvolis tlakovu nadobu aku chces, na 99% cerpadlo nejak cyklovat bude, ci viac, alebo menej, to je jedno, hlavna otazka je - dokazes pri zapnutych zavlahach zarucit stav ze cerpadlo nezapne viac ako 20x za hodinu? Lebo to je normovany stav na ktory sa navrhuje bezny motor, vsetko naviac je uz o zivotnosti.

2) Je snad dostatok miesta dovodom na nepouzitie FM? Mam taky pocit ze sa tomu zubami nechtami branis a ani za svet som nepochopil preco.

3) AKo mienis riesit ochranu proti behu nasucho, popripade inej poruchy cerpadla v zmysle zablokovanej mechaniky. Lebo FM to dokaze uz tak dako prirodzene.

Vseobecne plati ze nie je dobre vymyslat vymyslene. Uvedom si ze mas hrozne siroky zaber pozadovanej spotreby vody, od plneho vykonu pre zavlahy, cez stredny do kvapkovky po totalny relax na 8l do zachodu. Toto ak sa ma rozumne zregulovat a zariadit tak nic lepsie ako FM ma fakt nenapada.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Ake cerpadlo na zavlahy

Poslaťod mp1 » Str 21. Jún 2017 6:44:37

ad 1 - mám čerpadlo (najlacnejšie, a ešte zlacnené z baumaxu nie pri jeho likvidácii) a jediné vylepšenie je filter pred saním a spätná klapka. vôbec necykluje, pretože nemá žiadne iné ovládanie ako vypínač. zapnem, ťahá a polieva, vypnem a stojí. okolo majú kadečo, ob rok opravujú, ... toto používame traja, á 100m2 trávnik + 100m2 záhrada.
mp1
 
Príspevky: 486
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 13:15:08
Dal súhlas: 79 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Ake cerpadlo na zavlahy

Poslaťod tienik » Str 21. Jún 2017 9:15:10

mp1 píše:ad 1 - mám čerpadlo (najlacnejšie, a ešte zlacnené z baumaxu nie pri jeho likvidácii) a jediné vylepšenie je filter pred saním a spätná klapka. vôbec necykluje, pretože nemá žiadne iné ovládanie ako vypínač. zapnem, ťahá a polieva, vypnem a stojí. okolo majú kadečo, ob rok opravujú, ... toto používame traja, á 100m2 trávnik + 100m2 záhrada.


to je sice funkcne riesenie, ale nesplnajuce zakladne zadanie - neviem si velmi dobre predstavit pravidelne zapinanie po pouziti WC :-)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Ake cerpadlo na zavlahy

Poslaťod emkac » Str 21. Jún 2017 10:58:30

mp1 je builder? ci som sa stratil? :)
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Ake cerpadlo na zavlahy

Poslaťod joko » Str 21. Jún 2017 19:00:36

To Builder:
V zásade hovorme o dvoch systémoch používania čerpadla v Tvojom prípade.
Čerpdlo ako užiťková voda pre dom, kde je výhoda väčšia expanzka, aky motor čo najmenej zapínal. Tu je najídeälnejší tlak 2,8 - 3-8 napr.
Dduhý systém systém zavlažovania. A tam ciklovanie vôbec nie je žiaduce, a dá sa to dosiahnúť /aj bez frekvenčného meniča/ s nadimenzovaním závlah tak, aby dokázal vypustiť toľko vody, koľko čerpadlo stíha nasať alebo vytlačiť, a pri tom nedosiahne vypínací tlak na spínači. To znamená namontovať čerpadlo, a testovať napr. za aký čas naplní 50 - 100 l sud, a podľa tohoto prietoku napočítať streky aby boli dostatočné a pri tom stíhali vypustiť max výkon čerpadla. Po tom by čerpadlo nemalo ciklovať pri zavlažovaní.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Ake cerpadlo na zavlahy

Poslaťod builder » Str 21. Jún 2017 23:04:25

@emkac: builder je builder

@joko: ano, tak nejak si to predstavujem. Treba sa s tym trochu vyhrat. Ten redukcny ventil na vystupe by potom nemusel byt, co by este zjednosilo celu zostavu :ano:

@tienik: dobre hovoris, FM sa chcem naozaj vyhnut. Hlavne kvoli cene(od 300,400e) a potom kvoli obavam, ze mi to odide, samozrejme po zaruke(skusenost kolegu, realizacia odbornou firmou).
builder
 
Príspevky: 21
Registrovaný: Pia 10. Júl 2009 7:38:03
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Ake cerpadlo na zavlahy

Poslaťod emkac » Štv 22. Jún 2017 18:12:42

dakujem za rady

nakoniec som kupil nejaky set/skladacku

cerpadlo ST 1311 - 4" - http://www.kdgarden.sk/detail/0960104/p ... p-w-1311-4
Max. výtlak 72 m
Max. prietok 70 l/min, 4200 l/hod

silnejsie cerpadlo mi na moje male plochy nebude treba, takze som siel do slasieho trosku
celonerezove mi neodporucil, kedze to sa lahsie znici pieskom

frekvencny menic ARCHIMEDE IMMP 1.1 kW - cosi taketo, ale s displejom a viac funkciami (vraj) - http://www.kdgarden.sk/detail/02050102/ ... 1-kw-230-v
stalo to o 60E viac ako bez displeja :nie:

tlakovu nadobu 24l horizontalnu - http://www.cerpadlazavlahy.cz/detail/02 ... ptb-24-l-h
nejako som nevedel, ci H alebo V, tak mi dali H
a 8 mi prislo malo, dali sme 24l

Samočistiaci filter Hydra 7 " RLH - 90 mcr s odkaľovačom - http://www.kdgarden.sk/detail/02400070/ ... a-7-90-mcr
teda samocistiaci s rezervou.... raz za cas musim ist dolu, otvorit ventil a odpustit z filtra vodu s bordelom
keby to malo byt plne automaticky, tak plus 100 E a to som uz nechcel

plus bizuteria
Quis custodiet ipsos custodes?

S týmto príspevkom autora emkac súhlasil
joko
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Ake cerpadlo na zavlahy

Poslaťod tienik » Pia 23. Jún 2017 14:11:30

Samozrejme 24 l nie je chyba, ale mam overenych tych 8l pre ten menic ako plne postacujucich.
MOzno raz niekomu aj par cm pomože :-)

S týmto príspevkom autora tienik súhlasil
bigben
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Ake cerpadlo na zavlahy

Poslaťod makaron » Str 16. Máj 2018 10:58:48

Ahojte. Som pred kupou cerpacieho setu - cerpadlo do vrtu 1x230V, expanzka (8l) a frekvencny menic. Popozeral som zopar portalov ponukajucich tieto sety a videl som ze niektore sety su s kondezatorovou skrinkou a niektore bez. Nie som elektrikar, tak sa chcem opytat, ci je tato skrinka nutna? Resp. som cital v jednom prispevku, ze niektore cerpadla ju maju zaintegrovanu v cerpadle. Ide mi o to, ze FM a expanzka bude umiestnena v technickej miestnosti, lebo chcem minimalizovat mnozstvo elektroniky v sachte pri vrte. Mozno by som mohol aj kondezatorovu skrinku umiestnit do technickej miestnosti. Bol by to problem?
makaron
 
Príspevky: 10
Registrovaný: Ned 18. Feb 2018 16:07:44
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Osvedčené postupy, pracovné náradie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia

cron