Dlazba v exteriery - dilatacia a nerovnosti

Dlazba v exteriery - dilatacia a nerovnosti

Poslaťod AndyBe » Pon 12. Júl 2010 15:55:55

Zdravim Vas.

Mam nasledovne otazky. Chcem si sam robit dlazby v exteriery. Jedna sa o balkon 1x7m, terasa 4x4.5m a nejakych 5schodov do domu.
A mam nasledovne otazky.
Nemam nikde ziadne dilatacie. Myslim ze terase by to nemalo vadit, niekde som cital ze plocha 5x4 bez dilatacie je este OK.
Co mi vsak robi starost je balkon. Mam aj praskliny po sirke cize jasne tam dilatacia chyba. Mam zobrat karbosku a rozrezat balkon na tretiny? (Ak ano do akej hlbky?) ci to uz nepomoze? Ako to spravit tak aby mi dlazba dobre drzala a nepraskala.
Druha otazka sa tyka terasy.
Bola robena tak ze sa vyspadoval vrch nosnej deky (ziadny poter) . Pod terasou nic nie je takze hydroizolacia sa nemusi riesit. Doska ktorou sa zrovnavala deka vsak bola v strede prehnuta (Zistil som az na druhy den ked som isiel skontrolovat "majstrov" ... a tak terasa ma v strede asi 12mm prehyb oproti krajom. Dlazbu chcem davat jednoznacne do roviny.
Ale ako pripravit podklad pod dlazbu? mam tam nanasat pri lepeni hrubu vrstvu lepidla? (nahrubsiu vs strede.. ku krajom do normalu) alebo najskor vyrovnat niecim (cim??) nechat zatuhnut a nato uz na hreben pokladat dlazbu?
Vadaka za rady.
Naposledy upravil emkac dňa Uto 13. Júl 2010 17:03:05, celkovo upravené 1
Dôvod: Zmena nazvu temy z "Dlazba v exteriery - POKLADKA - help"
AndyBe
 
Príspevky: 130
Registrovaný: Pia 09. Júl 2010 17:28:11
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 11 krat




Re: Dlazba v exteriery - POKLADKA - help

Poslaťod joko » Uto 13. Júl 2010 14:34:11

Som laik, no 12 mm sa mi zdá dosť veľa na vyrovnanie s lepidlom. Možno by to chcelo samonivelák, a to tiež cca v 3 vrstvách samostatne. Tak vyrovnáš tých 12 mm a následne pokládka už bude malina. S lepidlom by si to do roviny takú plochu nedostal.
Ten balkón v dlžke 7 m ti asi pukne na prasklinách. Asi by som tiež išiel do alternatívy narezať v mieste praskliny do roviny, a tam fugovať silikonom - akrilom. Predpokladám že je tam armovanie, tak rozťažnosť je rádovo do 1 mm. Problémom môže byť, že kde je puklina, aby to bolo na pohľad znesiteľné, aby to nebolo priamo pri dverách. Narezať max po armovanie. Stále si myslím, že dlažba tam dlhšie vydrží než bez dilatácie. Kvalitné flexibilné lepidlo, lebo tam budú relatývne velké tepelné rozdiely. (mráz - slnku aj 50 st.)
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Dlazba v exteriery - dilatacia a nerovnosti

Poslaťod emkac » Uto 13. Júl 2010 17:06:17

Ja sa vyjadrim len k terase - ak tam nie je HI, tak pre lepenie dlazby pouzi Sikabond t8 -http://www.sika.sk/sikabond_t8.pdf
Je to lepidlo aj HI v jednom. V tom pripade ta ale vyrovnanie vyjde dost draho, kedze lepidlo patri k cenovo narocnym rieseniam.
V tom pripade by si to mal zarovnat pred tym, napr. tym nivelakom, co spominal joko.
Ak tam das inu HI, potom by som sa nebal dorovnat ten 1 cm aj klasickym flexi lepidlom priamo pod dlazbou.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Dlazba v exteriery - dilatacia a nerovnosti

Poslaťod motylka » Uto 13. Júl 2010 19:19:59

Normalne tam namiešaj flexi ,stiahni to do roviny -konce maš vodiťka.Napenetruj groudom od ( B....tu)nagleni tenku vrstvu a potom zarovnaj s koncami po vyschnuťi. :mrgreen: Hlavne to nechaj vyschnuť pred pokladkou gressu.Mimochodom Toscoker robi pecky :mrgreen: :mrgreen:
motylka
 
Príspevky: 277
Obrázky: 1
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:49:41
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 7 krat

Re: Dlazba v exteriery - dilatacia a nerovnosti

Poslaťod Slavo_T » Uto 13. Júl 2010 22:49:10

Ja by som skor pouzil flex lepidlo . Nivelacka by bola fajn a bolo by to aj jednoduchsie ako s lepidlom ,ak by sa jednalo o plochu , ktora ma byt v rovine, ale Andy pise , ze terasu ma vyspadovanu . Ta nivelacka by sa zliala v smere spadovania terasy.
Poriadne pozametat beton , napenetrovat , vyrovnat flex lepidlom , nechat vytvrdnut , zase napenetrovat a polozit dlazbu do flex lepidla.

S týmto príspevkom autora Slavo_T súhlasil
joko
Obrázok užívateľa
Slavo_T
 
Príspevky: 662
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 18:28:32
Dal súhlas: 74 krat
Dostal súhlas: 64 krat

Re: Dlazba v exteriery - dilatacia a nerovnosti

Poslaťod AndyBe » Uto 13. Júl 2010 23:52:04

Zdravim, zatial sa mi najviac pozdava Slavov postup.Tak nejako som to aj ja chcel riesit. Este otazka, cim to treba napenetrovat a v akom pomere?

Este zvazujem tych 12mm dorovnat napr tymto: http://www.ceresit.cz/produkty/cn76/ a potom lepit napr tymto: http://www.ceresit.cz/produkty/cm16/

Co sa tyka balkonov, tak ich narezem a budem dufat ze to bude OK.
AndyBe
 
Príspevky: 130
Registrovaný: Pia 09. Júl 2010 17:28:11
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 11 krat

Re: Dlazba v exteriery - dilatacia a nerovnosti

Poslaťod Slavo_T » Str 14. Júl 2010 20:34:21

AndyBe píše:Zdravim, zatial sa mi najviac pozdava Slavov postup.Tak nejako som to aj ja chcel riesit. Este otazka, cim to treba napenetrovat a v akom pomere?

Este zvazujem tych 12mm dorovnat napr tymto: http://www.ceresit.cz/produkty/cn76/ a potom lepit napr tymto: http://www.ceresit.cz/produkty/cm16/

Co sa tyka balkonov, tak ich narezem a budem dufat ze to bude OK.


Napenetruj to duvilaxom , pomer 1:4 . Alebo aj ceresit ma vlastny produkt na to urceny : http://www.ceresit.cz/produkty/ct17/
Obrázok užívateľa
Slavo_T
 
Príspevky: 662
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 18:28:32
Dal súhlas: 74 krat
Dostal súhlas: 64 krat

Re: Dlazba v exteriery - dilatacia a nerovnosti

Poslaťod Jano82 » Ned 02. Mar 2014 18:47:09

Mam vyvysenu terasu asi na 5 - 6 radov DT ciek. Zatial je tam betonova deka, terasa ma rozmer 4,5 x 3,3 m.
Chcem sa poradit ako spravne postupovat pred realizaciou dlazby a zabradlia.
Planujem beton poriadne povysavat, potom niecim napenetrovat, potom by mala ist hydroizolacia (aka ?) a potom neviem...Chcel by som dat nejaky okapovy plech, aby voda nestekala po fasade terasy, nato lepit gresovu dlazbu a planujem davat nerezove zabradlie ale kotvit by som chcel z boku terasy, teda nie do dlazby.
Vie mi s tym niekto poradit ? Hlavne ako riesit ten okap ?
Samozrejme este to je o to horsie ze nemam fasadu, iba kleber na EPS, ale zas ked chcem kolaudovat zabradlie by malo byt....
Jano82
 
Príspevky: 177
Registrovaný: Pon 04. Okt 2010 21:11:44
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Dlazba v exteriery - dilatacia a nerovnosti

Poslaťod euro_ » Ned 02. Mar 2014 20:27:40

http://www.bubo.estranky.sk/fotoalbum/0 ... ce/balkon/
pozri si tento link. Jedna sa sice o balkon, ale urcite tam najdes napoved aj na tvoje otazky. Inac ten Bubo stavebny dennik je velmi pekne spraveny a cele je to pre mna velka inspiracia :ano:
man's home is his castle...until the queen arrives
Obrázok užívateľa
euro_
 
Príspevky: 36
Registrovaný: Sob 03. Nov 2012 14:36:16
Bydlisko: Horna Nitra
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 7 krat

Re: Dlazba v exteriery - dilatacia a nerovnosti

Poslaťod Kokxo » Ned 07. Máj 2017 20:30:41

Chcem sa vratit k teme dlazba v exterieri. Po par zimach mi zacala odprskavat dlazba na balkone a vonkajsich schodach. Lepil som to flextopom od Baumitu. Nepozna niekto lacnejsiu alternativu ako Sikabond t8, cim by som to mohol opravit?
Kokxo
 
Príspevky: 554
Registrovaný: Sob 12. Dec 2009 21:46:05
Dal súhlas: 32 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: Dlazba v exteriery - dilatacia a nerovnosti

Poslaťod Ludo » Uto 09. Máj 2017 12:07:27

sikabond T8
pome na to :
v jeho pripade ide teda o hydroizolaciu a lepenie v jednom, na baze polyuretanu....
ak by sme ho teda bahradit, tak
hladajme hydroizolaciu na baze polyuretanu a nieco na lepenie na baze polyuretanu-ak nieco najdes, tak jedine tymto to nahradis
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat





Späť na Steny, omietky, obklady, fasáda

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron