Aký materiál sa používa na prípojku plynu?

Aký materiál sa používa na prípojku plynu?

Poslaťod romik » Štv 16. Mar 2017 21:39:12

Zdravím vás,

potrebujem sa zorientovať v materiáli a cene na prípojku plynu od regulačnej skrinky po vykurovacie teleso (kondenzačný kotol). Aká plastová rúra a medená rúra (lisovanie) sa používa na túto prípojku? Približná cena za bm? Vďaka za info.
romik
 
Príspevky: 20
Registrovaný: Štv 02. Mar 2017 17:49:35
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Poslaťod bladerunner » Štv 16. Mar 2017 23:16:20

Tak ešte upresni, či to bude v exteriéri, v zemi alebo len v interiéri

Píšem ťapkou
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: Aký materiál sa používa na prípojku plynu?

Poslaťod romik » Štv 16. Mar 2017 23:24:07

cca 20m v zemi a cca 5m interiér
romik
 
Príspevky: 20
Registrovaný: Štv 02. Mar 2017 17:49:35
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Poslaťod bladerunner » Pia 17. Mar 2017 10:56:08

Používa sa kov alebo plast. Kovová rúra má navrchu takú izoláciu akoby z gumy, tuším sa volá bralenova. Neviem teraz presné ceny, to si musíš zistiť sám, ale pri dĺžke akú udavas sa asi oplatí plast.

Píšem ťapkou
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: Aký materiál sa používa na prípojku plynu?

Poslaťod romik » Pia 17. Mar 2017 11:16:30

V interiéri je podmienka mať kovovú rúru?
romik
 
Príspevky: 20
Registrovaný: Štv 02. Mar 2017 17:49:35
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Aký materiál sa používa na prípojku plynu?

Poslaťod drepo » Uto 21. Mar 2017 11:21:17

Samozrejme , ze nie je podmienka v interiery bezneho RD kovova rura. Kludne moze byt aj plast/hlinik , ktory je na dany ucel certifikovany a dobre sa snim pracuje.
https://www.youtube.com/watch?v=Yz1kGIiNaiI
Pripadne aj nerezovy vlnovec Eurotis
https://www.youtube.com/watch?v=zL0wq8qG51k
... vdaka Bohu a moderatorom za toto forum ...
Obrázok užívateľa
drepo
 
Príspevky: 257
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 25. Nov 2008 12:07:48
Bydlisko: okres Skalica
Dal súhlas: 103 krat
Dostal súhlas: 17 krat

Re: Aký materiál sa používa na prípojku plynu?

Poslaťod Ludo » Uto 21. Mar 2017 12:54:44

zadavatel by sa mal v prvom rade obratit na projektanta tejto konkretnej pripojky
ze preco
naprojektoval to co naprojektoval (resp. co bude projektovat a preco a kolko to bude stat)
a ci pripadne nie je fajn do projektu zaznacit aj tzv. alternativy, teda aj ine moznosti
realizacna firma zvacsa dodrzi co je v projekte, lebo - medved (istota)
a plynovu pripojku bez projektu predsa nespravi nikto.....
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Aký materiál sa používa na prípojku plynu?

Poslaťod drepo » Uto 21. Mar 2017 13:04:12

Preco musi realizovat plynovu pripojku od plynomeru do domu a vnutri domu "realizacna firma" pokial uzivatel je "sikovny" dodrzi predpis, vie pouzivat "certifikovany " material , pracuje s naradim na to urcenym pricom vylsedkom je suhlasna kladna revizna sprava a kontrola od revizneho technika ?
... vdaka Bohu a moderatorom za toto forum ...
Obrázok užívateľa
drepo
 
Príspevky: 257
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 25. Nov 2008 12:07:48
Bydlisko: okres Skalica
Dal súhlas: 103 krat
Dostal súhlas: 17 krat

Re: Aký materiál sa používa na prípojku plynu?

Poslaťod Ludo » Uto 21. Mar 2017 13:34:44

lebo prvy krok kazdeho stavebnika je _ k projektantovi
a ten ti uz vysvetli, ze : preco :lol

sak sa pozri okole seba-vacsina ludi nie je zvyknuta a ani nechce sa starat o sameho seba, rozmyslat a argumentovat......
len zohnu chrbat a platia (dane, poplatky, energie,...) :nie:

aj ked
tiez by som to nedal robit firme: z niecoho, s cim nema tato firma skusenosti,a nie je zaskolena na dany material, lebo to zvacsa dodrbu.....
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Aký materiál sa používa na prípojku plynu?

Poslaťod joko » Str 22. Mar 2017 0:04:19

drepo píše:Preco musi realizovat plynovu pripojku od plynomeru do domu a vnutri domu "realizacna firma" pokial uzivatel je "sikovny" dodrzi predpis, vie pouzivat "certifikovany " material , pracuje s naradim na to urcenym pricom vylsedkom je suhlasna kladna revizna sprava a kontrola od revizneho technika ?


No tu by som si nebol tak istý. Ak zoberiem od konca tvoje úvahy, tak ktorý revízny technik ti len tak dá revíznu správu? - veľa ich nieje, a hlavne zadarmo to tiež nebude.
Robím x rokov okolo inštalácie. Mám možnosť kúpiť originál plasthliník určený na plyn, tvarovky určené na plyn, mám lisovačku na plasthliník, meď,ušľachtilú ocel, no na posledy som predvčerom odmietol prosbu o plynovod, a pri tom som nemusel dať ani revíznu správu, lebo by sa menili kovové rúry za plasthliník.
Ak potečie voda, praskne kúrenie, tak sa stane škoda x, ale nikoho to nezabije. Ak pustí plynovod, tak otrávy, alebo buchne. kto sa ulakomí na takúto montáž? Ty by si riskol životy svojej rodiny? Pri tom neberiem do úvahy legislatívu, že aj tak to niekto musí opečiatkovať. :dash
Na druhej strane súhlasím s Tebou, že také "neopodstatnené" peniaze, aké pýtajú za plynoinštaláciu je skutočne výpalníctvo a vydieranie. No bez tej ich gulatej pečiatky a zodpovednosti to proste ťažko ide. :grc
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Aký materiál sa používa na prípojku plynu?

Poslaťod drepo » Str 22. Mar 2017 8:36:10

Nikto tu netvrdi , ze ma revizak plynu dat "papier" len tak bez kontroly , nech si to cele prejde, skontroluje, vykona tlakovu skusku a pod. samozrejme este pred tym nez to bude cele pod zemou alebo pod omietkou. A normalne a standartne som mu zaplatil za rev. spravu.
...priznam sa , ze ano ja som to presne tymto postupom realizoval. ale to som tu uz spominal. ako i rozvody vody , rozvody kurenia, bleskozvod . od 08/2013 sa zatial vsetko "tvari" o.k. :)
odsudte ma, zabite ma, preklinajte ma :grc ale ja som to riziko spolu s rodinou ochotny akceptovat a zit s nim :ano:
Naposledy upravil drepo dňa Str 22. Mar 2017 8:50:44, celkovo upravené 3
... vdaka Bohu a moderatorom za toto forum ...
Obrázok užívateľa
drepo
 
Príspevky: 257
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 25. Nov 2008 12:07:48
Bydlisko: okres Skalica
Dal súhlas: 103 krat
Dostal súhlas: 17 krat

Re: Aký materiál sa používa na prípojku plynu?

Poslaťod Ludo » Str 22. Mar 2017 8:37:17

iste je tu aj tento faktor
riziko sposobenia veeeelkej skody na majetku a zdravi je tam ozaj vysoka
toto riziko sa samozrejme da poistit
avsak
firma bez oficialneho zaskolenia, bez zapisanej konkretnej cinnosti, bez dokladovania certifikatov na material a zdokladovanych postupov prace
- v podstate nema sancu na poistne plnenie
takuto hrozbu si na tricko nevezme zivnostnik - ktory ruci v podnikani de facto celym svojim majetkom
a eserocka - s oficialnymi zamestnancami, ktori su oficialne zaskoleni, pracuju s certifikovanymi materialmi od certifikovanch dodavatelov, ktora ma certifikovany system postupu prac a vie to vsetko zdokumentovat - tak takato ma reziu uuuuplne inde postavenu z principu.....

S týmto príspevkom autora Ludo súhlasili - 2
drepo, joko
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Aký materiál sa používa na prípojku plynu?

Poslaťod tienik » Str 22. Mar 2017 18:37:58

Skusim priblizit stav svojpomoc - revizia z "druhej strany"
Uvodom hned ale poviem ze prejdem od plynu k elektrika (tam som doma :-)) ale myslim si ze neurobim nic zle, nakolko ide viacmenej o analogicku situaciu.
Takze ked sa ja pozrem na predpisy ocami revizneho technika vyskoci mi tam okrem vsetkeho hore povedaneho aj to, ze predpisy doslova pozaduju aby instalaciu vyhradneho technickeho zariadenia (v mojom pripade elektrickeho) vykonala osobna s prislusnym opravnenim....koniec bodka, je to len oznamovacia veta ktora mne nedava ine moznosti a ine vysvetlenia. Kto a preco taky predpis stvoril - to nie je moja vec, ja to neriesim ja len prevadzam kontrolu v zmysle povinnosti revizneho technika.
Zober si moju situaciu, pridem k Tebe domov robit reviziu. Vsetko je hotove, vsetko je namontovane, pravdepodobne aj vsetko je funkcne. Ale, nie vsetko si viem odmerat a preverit, napr. ako ja mam vediet ze si spravne ulozil kable v stene? Ako mam vediet ako si riesil subehy, odstupy atd.... proste je kopa dolezitych veci za ktore musi byt niekto zodpovedny. No a ak mam udaje o elektrikarovi co to robil, nie je problem, ked ziskal osvedcenie, preukazal skuskou ze toto ovlada. Ak nieco urobil inac a pride sa nato - mame niekoho zodpovedneho. Ale ak si to robil sam, neviem ani ako, kto bude zodpovedny? len ja sam.
Videm by som moznost ze by sa to dalo, ale za cenu nejakych postupovych kontrol - teda nie jedna revizia na konci, ale subor kontrol v ramci stavby ktory zapezpeci aj kontrolu neskor zakrytych casti a tym padom som v obraze a mozem o tom zodpovedne nieco povedat.
V principe sa to da v ramci elektriky aj legalizovat, nakolko mame aj §20 - osobu poucenu. Tou sa stane hocijaky svojpravny laik tym, ze osoba z vyssim paragrafom vykona pucenie potrebne pre vykonanie danej prace s elektrickym zariadenim v danej situacii. Prevedene do praxe - pridem k Tebe pred zaciatkom prac, vsetko si prejdeme, vysvetlime a je to. A samozrejme kontrolujeme.
Po comsi takomto je v podstate legalne ze si na tomto elektrickom zariadeni bez napatia pracoval a ja mozem s kludnym svedomim doriesit zvysok.
Ale priznajme si, kazdy cas cosi stoji a komercne sa to neda cakat zdarma. Myslis ze ofiicialne maju ludia o takuto formu zaujem? NIe, radsej si najdu "revizaka" co za 50€ od stola vyda zajtra aj reviziu na Fukusimu.

Ale aby som sa vratil k teme, neviem ci plynari maju podobne moznosti. Ale chcel som len poukazat ze to nemusi byt len tak jednoduche v duchu "sam si to urobim lepsie, tak preco s tym maju problem"
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Aký materiál sa používa na prípojku plynu?

Poslaťod MartinH » Str 22. Mar 2017 20:03:41

drepo píše:odsudte ma, zabite ma, preklinajte ma :grc ale ja som to riziko spolu s rodinou ochotny akceptovat a zit s nim :ano:

Ozaj, o akej sume sa tu bavime? Aky je financny rozdiel medzi pripojkou "podla predpisov" a "vo vlastnej rezii"?
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Aký materiál sa používa na prípojku plynu?

Poslaťod ... » Str 22. Mar 2017 20:58:45

tienik píše:Ale priznajme si, kazdy cas cosi stoji a komercne sa to neda cakat zdarma. Myslis ze ofiicialne maju ludia o takuto formu zaujem? NIe, radsej si najdu "revizaka" co za 50€ od stola vyda zajtra aj reviziu na Fukusimu.


ale ved aj fukusima I pred tym nez sa nou prevalila voda bola v ramci predpisov a projektu ok :-)
a tu mozes byt skor pes zakopany, a je otazne co spravis ak je zle (alebo este skor nevhodne, ale v sulade s predpismi) spraveny projekt podla ktoreho by to malo realizovat :-)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat




Ďalší

Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron