Ako dat do poriadku zniceny travnik?

Re: Ako dat do poriadku zniceny travnik?

Poslaťod sigma » Sob 14. Jún 2014 22:09:19

Herbicidy sa snazim pouzivat od najlacnejsich.
Zacinam s dicopurom M 750 (MCPA), pokracujem s Lontrel a Starane.
Odporucam podla plochy Stomp a az potom (po dvoch tyzdnoch) Bofix.
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat




Re: Ako dat do poriadku zniceny travnik?

Poslaťod drepo » Uto 07. Mar 2017 9:13:45

Myslite, ze uz je mozne zacast s vertikulaciou travnika, ked uz nie je vobec premoceny ani pri chodzi sa neprehlbuje -zapad SR alebo este radsej pockat ked este mozno "hybernuje" ?
... vdaka Bohu a moderatorom za toto forum ...
Obrázok užívateľa
drepo
 
Príspevky: 257
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 25. Nov 2008 12:07:48
Bydlisko: okres Skalica
Dal súhlas: 103 krat
Dostal súhlas: 17 krat

Re: Ako dat do poriadku zniceny travnik?

Poslaťod sigma » Uto 07. Mar 2017 11:04:54

Ano, ale po vertikutacii musis poliat a na to musis pustit zavlahy. Mozno este pridu nejake mraziky, ale trava to prezije.
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: Ako dat do poriadku zniceny travnik?

Poslaťod theb » Uto 07. Mar 2017 14:37:48

Skus pockat do prvej kosby, to sa uz urcite travnik zobudil a ked nahodou aj pridu nejake mensie mraziky, nemali by byt tak silne, aby ti ponicili zavlahy.
Teda aspon ja to mam tak naplanovane...Pockam este aspon 1-2 tyzdne s tym.
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Ako dat do poriadku zniceny travnik?

Poslaťod fabka2004 » Uto 07. Mar 2017 18:54:20

urcite este nie ... tiez som na zapade SK ...

jednak travny drn este hibernuje, jednak aj ked teploty aj podne podmienky su uz vhodne na tieto ukony, travnik este hibernuje, kedze bol celu zimu bez snehu ak neratam par dni so snehom, tak zazil celkom slusne mrazy na to ze je to na zapade SK

pockajte si este dva tyzdne,
potom doporucujem (podla vyvoja pocasi samozrejme ak by bolo vhodne) prvy krat tuto sezonu pokosit
a nasledne poriadne jednorazovo zliat vodou bez hnojiva
nasledne este minimalne 1x pokosit s odstupom tyzdna (a idealne este raz pokosit v kratsom intervale)
tymto nastartujete prebudenie - ukoncenie hibernacie a teda rast travy
a az nasledne prva vertikutacia tuto sezonu
a teda to nevychadza skor ako koniec marca zaciatkom aprila na prvu vertikutaciu

po vertikutacii znova poriadne zliat a pridat hnojivo
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Ako dat do poriadku zniceny travnik?

Poslaťod ... » Uto 07. Mar 2017 19:43:07

fabka2004 píše:...travnik este hibernuje, kedze bol celu zimu bez snehu ak neratam par dni so snehom, tak zazil celkom slusne mrazy na to ze je to na zapade SK

tie mrazy sice boli, ale to s tym snehom nie uplne suhlasim... byvam v BA (akurat ze na kopci) a mali sme suvislu snehovu pokryvku ~1.5 mesiaca
a posledne kopy snehu sa roztopili tak cca 2 tyzdne dozadu...
(ale ano, na zatravnenom parkovisku kde som to odhrabaval a nebolo to pod snehom vyzera trava znacne horsie)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Ako dat do poriadku zniceny travnik?

Poslaťod fabka2004 » Uto 07. Mar 2017 22:02:15

nepoznam detaily o polohe ani o orientacii na svetove strany a z toho vyplyvajuce podmienky ...
ani podne podmienky, ani zlozenie travnej maciny, ani typ travnika, stav a pod
napr ak by to mal byt travnik na golf, tak to je uplne o inom a tam uz najvyssi cas na vertikutaciu bol
ak je to anopak lucna trava, tak tu by som urcite nevertikutatoroval,
a vsetko medzitym na presnejsie posudenie chce viacej udajov ...

ale plati vseobecne co som napisal, ze najlepsie je nezasahovat (podla pocasia) este dva tyzdne do travnika ...
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Ako dat do poriadku zniceny travnik?

Poslaťod mp1 » Str 08. Mar 2017 15:51:08

trávnik som vlani kosil podľa potreby vretenovou kosačkou (20mm), a jeseň som podľa potreby (padanie lístia) vyhrabával (aj s machom), v celkom neskorej jeseni pokosil elektrickou kosačkou nie celkom "dohola). teraz, potom, ako zliezol sneh a zem oschla nevidím ani veľa sedmokrások, ani veľa púpavy, dvakrát poriadne napršalo, ... takže už budem iba raz hnojiť (cez čerpadlo vody zo studne - prisávanie) a kosiť.
mp1
 
Príspevky: 486
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 13:15:08
Dal súhlas: 79 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Ako dat do poriadku zniceny travnik?

Poslaťod bigben » Štv 09. Mar 2017 14:52:29

Po zvertikutovani travnika sa ma odstranit sucha trava, zasypat ryhy jemnym pieskom, zavalcovat, poliat??? je to o.k., alebo nejak inak? Ten piesok vraj kvoli lepsej akumulacii vody v pode.
bigben
 
Príspevky: 566
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:40:00
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 46 krat

Re: Ako dat do poriadku zniceny travnik?

Poslaťod fabka2004 » Štv 09. Mar 2017 23:02:45

bigben píše:Po zvertikutovani travnika sa ma odstranit sucha trava, zasypat ryhy jemnym pieskom, zavalcovat, poliat??? je to o.k., alebo nejak inak? Ten piesok vraj kvoli lepsej akumulacii vody v pode.

ano ale ...
vertikutaciou sa neodstranuje sucha trava, vertikutaciou sa prerezava travna macina a travny drn a narusaju sa vrchne podne vrstvy do par milimentrov, a zaroven sa prerezava ani nie tak trava ako travny korenovy system, ale kedze je trava husta, akoze husta ma byt ak je to trava tak sa ku korenom neda dostat bez toho any ste neprerezali aj travu

ryhy niesu ani siroke ani hlboke, nie je to obra na brazdu, takze tam vela piesku nepojde, ak uz tak aerifikacia, ale to sme uplne inde

v kazdom pripade par furikov piesku neuskodi, ale ani nepomoze, teda ak nie sme pedanti a nehovorime ze aj zrnko piesku pomoze,
lebo ak z mora oddleime kvapku, tak sa nic nestane ani ked pridame zrnko pisku do pody ... tym chcem povedat ze piesok sa hlavne pridava pred zakladanim travnika do hlbky minimalne 300mm a to tak ze tam ide 80% piesku, co vyzera ako piesocna plaz, akekolve nizsie cislo je lepsie ako nic, ale nie je to ono ... takze ak niekto prida furik na 200m stvorcovych lepsie ako nic, ale ak niekto do pody zapravi niekolko 25tonovych tahacov piesku (bez tahacov ci navesov) tak vie co robi, viem o com pisem ...

trochu piesku nepomoze, ale neuskodi ak hlavne zrovnate nerovnosti

o type piesku pisat radsej nebudem

zvalcovat je lepsie az ked je poda vlhkejsia, lebo vertikutacia sa nerobi ked je poda vhodna na valcovanie ....

o tom ze by piesok akumuloval vodu pisat radsej nebudem ...


otazka je co chcete dosiahnut? ...
- ak odstranit suchu travu, tak zvolte radsej precesanie travnika (este je skoro)
- ak vyrovnat povrch tak tak pieskovanie o hrubke minimalne 10mm na celu plochu,
pricom v depresiach budete mat viacej, ak neratame ze mate vacsie nerovnosti nez do 30mm
(na vyrovnavanie mate casu este minimalne 6 tyzdnov)
- na valcovanie je tiez este skoro tak minimalne tyzden ak nie dva ci tri podla pody
- poliat vsak mozete aj teraz - zalezi od vlahoveho deficitu v podnom priereze

znie to jednoducho, ale jednoduche to nie je :mrgreen:

S týmto príspevkom autora fabka2004 súhlasil
WYSIWYG
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Ako dat do poriadku zniceny travnik?

Poslaťod bigben » Pon 13. Mar 2017 9:16:31

Tak sa este spytam: ako vyrovnat nerovnosti? Travnik - podlozie jednoducho po cca 8 rokoch sadol a mam nerovnosti priemeru 0,5 - 2,0m. Odhadujem ze do 5cm. Nie je to nic hrozne, ale nepaci sa mi to. Min. rok som tri najhorsie miesta vysypal hlinou a zasial travu. Ale aj tu hlina sadla a zase je tam prihlbina. Travnik som nevalcoval, pomoze ked ho budem pravidelne valcovat? Pouzit na vyrovnanie kremicity piesok? alebo nieco ine?
bigben
 
Príspevky: 566
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:40:00
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 46 krat

Re: Ako dat do poriadku zniceny travnik?

Poslaťod _luky_ » Pon 13. Mar 2017 9:31:00

Rýčem (bez špičky) vyříznout drn, podsypat hlínou, vrátit drn, zaválcovat. Kdyby se ti to nezdálo, před válcováním to pořádně zalij. Pokud není k dispozici dost těžký válec, tak lze na menší plochy použít lopatu a zaplácat.
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat

Re: Ako dat do poriadku zniceny travnik?

Poslaťod Maxo » Štv 24. Dec 2020 16:03:45

Vyuzijem starsie vlakno. Fotka je zo sept. Uz ro mam uplne vsade a celkom velke ostrovceky su z toho. Prepokladam ze dazdovky ci ? Tak vela ? Min rok som nemal....Na jar povalcovat a podsiat ? Ci ani netreba a zatiahne sa to travou na jar samo ?
Prílohy
Maxo
 
Príspevky: 446
Registrovaný: Str 29. Sep 2010 20:56:50
Dal súhlas: 9 krat
Dostal súhlas: 23 krat

Re: Ako dat do poriadku zniceny travnik?

Poslaťod fabka2004 » Štv 31. Dec 2020 16:41:26

... ano dazdovky ...
ak je fotka zo septembra, taj je to uz vyriesene nie?
tak to bola fotka este pred jesennym valcovanim po ktorom nasledovala vertikutacia pred hibernaciou travneho drnu v zimnych miesiacoch ...

pockat na jar a potom "riesit", tak ci onak Vas okrem ineho caka valcovanie a teda vyriesenie (dosledkov)

podsiat tieto miesta netreba ...
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Ako dat do poriadku zniceny travnik?

Poslaťod Maxo » Pia 01. Jan 2021 16:40:37

Prave ze nie je to poriesene. Ta horna je asi zo sept dolna neskor asi z novebra. Trava sa na tych miestach neobnovila asi nestihla a nevyzera to vobec ok. Verim ze na jar povalcujem a zaceli sa to.
Maxo
 
Príspevky: 446
Registrovaný: Str 29. Sep 2010 20:56:50
Dal súhlas: 9 krat
Dostal súhlas: 23 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Exteriér, bazén, záhrada, terasa

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron