nemrznúca zmes do TČ

nemrznúca zmes do TČ

Poslaťod ospaly » Pia 03. Mar 2017 20:07:22

Zdravím. Rozmýšľam nad nemrznucou zmesou do primárneho okruhu TČ (mam Stiebel Eltron voda-voda). Technik mi povedal, že oni používajú vačšinou etylenglykol 25, prip 33%, principiálne môžem použiť aj etanol, ale povedal, že by mohlo dôjsť k poškodeniu tesnení. Chcem niečo čo je zdravotne neškodné (v lete budem tou vodou chladiť jazierko, tak pre istotu, ak by sa nahodou poškodil tepelný vymennik) Následne odporúčal demineralizovanú vodu s nastavením dolnej hranice na 2 st.C. Ja by som ale pre istotu radšej niečo nemrznúce, aby som veľmi neobmedzil fungovanie TČ a to sa pri vačšich mrazoch nevypínalo (bivalenciu chcem zakázať) Nepoznáte niečo, čo by neuškodilo vodnej faune a následne po kunzumácii rýb ani mne a zároveň nepoškodzovalo tesnenia, prípadne, kde sa dajú takéto prípravky kúpiť (možno v predajni budú mať lepší prehľad). Keďže potrebujem iba malé množstvo, tak ani cena nehraje rolu. Ďakujem.
ospaly
 
Príspevky: 73
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 23:28:29
Bydlisko: KE okolie
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: nemrznúca zmes do TČ

Poslaťod _luky_ » Pia 03. Mar 2017 20:43:44

Je to jezírko průtočné nebo dost velké? Počítal někdo, jestli bude stačit? Nebo sis to "rozmyslel" sám?
Na primární okruhy se používá i roztok soli ("solanka").
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat

Re: nemrznúca zmes do TČ

Poslaťod ospaly » Sob 04. Mar 2017 18:32:19

Zdravim. Vodu budem čerpať zo studne a púšťať do vsakovacej studne. Ale v lete ju nebudem púšťať do vsakovacej studne ale do jazierka. Každý deň niekoľko sto litrov chladnej vody pomôže trocha stabilizovať jazierko. V jazierku bude prepad do kanalizácie, pokiaľ bude veľa vody. Ale ak myslíš, že tej vody bude dosť veľa, neviem to odhadnúť a zatiaľ som to neskúšal počítať.... možno budem musieť odsledovať a pomerať.
ospaly
 
Príspevky: 73
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 23:28:29
Bydlisko: KE okolie
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: nemrznúca zmes do TČ

Poslaťod ... » Sob 04. Mar 2017 20:16:11

ospaly píše:Zdravim. Vodu budem čerpať zo studne a púšťať do vsakovacej studne. Ale v lete ju nebudem púšťať do vsakovacej studne ale do jazierka. Každý deň niekoľko sto litrov chladnej vody pomôže trocha stabilizovať jazierko. V jazierku bude prepad do kanalizácie, pokiaľ bude veľa vody. Ale ak myslíš, že tej vody bude dosť veľa, neviem to odhadnúť a zatiaľ som to neskúšal počítať.... možno budem musieť odsledovať a pomerať.


pokial budes mat na primari studnicnu vodu, tak nebudes moct ist pod tie 2 stupne lebo inac ti zmrzne...
takze neviem co riesis v primarnom okruhu nejaku nemrzku... ci tu budes dolievat do studne, potom ti to prejde cez TC a nasledne to budes vylievat s tou chemiou do spodnych vod ? (lebo tak nejak mi to po skombinovani tvojich prispevkov vychadza....)

a este ozaj, niekolko 100 litrov (ono to moze byt aj nieklko kubikov), ako velke bude to jazierko ? a aky vypar na nom ocakavas ? lebo tej vody uplne malo nebude...
a ak ju budes liat nasledne len tak cez prepad do kanalizacie, budes zbytocne odcerpavat vodu z podlozia.... (a v zavislosti na hydrogeologickych podmienkach ti tam moze neskor (po par rokoch) chybat
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: nemrznúca zmes do TČ

Poslaťod MartinH » Sob 04. Mar 2017 20:45:17

... píše:pokial budes mat na primari studnicnu vodu, tak nebudes moct ist pod tie 2 stupne lebo inac ti zmrzne...


Voda/voda systemy som moc nestudoval. Ale v hlbke 2-3 metre teplota neklesa pod 7 stupnov, voda z dost hlboke studne by mala mat tiez teplotu zeme.

Raz som bol podobne TC pozriet. Mali tam protipieskovy filter a tusim aj extra vymennik, aby studnicna voda nesla do TC priamo. Neviem presne dovody a detaily, ja som sa z praktickych dovodov zameral len na zem/voda.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: nemrznúca zmes do TČ

Poslaťod ... » Ned 05. Mar 2017 10:15:50

MartinH píše:
... píše:pokial budes mat na primari studnicnu vodu, tak nebudes moct ist pod tie 2 stupne lebo inac ti zmrzne...


Voda/voda systemy som moc nestudoval. Ale v hlbke 2-3 metre teplota neklesa pod 7 stupnov, voda z dost hlboke studne by mala mat tiez teplotu zeme.

zo studne budes mat privod do TC stale okolo 10 stupnov, ale mozes zobrat z tej vody len tolko tepla aby jej teplota neklesla pod tie cca 2 stupne
pri vymenniku zem-voda si mozes dovolit vracat z TC aj medium teploty nizsej ako 0 stupnov kedze v tom okruhu nemas "cistu" vodu ale nejaku nemrznucu zmes
MartinH píše:Raz som bol podobne TC pozriet. Mali tam protipieskovy filter a tusim aj extra vymennik, aby studnicna voda nesla do TC priamo. Neviem presne dovody a detaily, ja som sa z praktickych dovodov zameral len na zem/voda.

protipieskovy filter je aby sa ti nezanasal vymennik, rovnako tak napojenie cez dalsi vymennik riesi problem zanasania (a tvorenie vodneho kamena - zavisi od tvrdosti vody) vymennika priamo v TC (ktoreho servis by bol komplikovanejsi ako externeho vymennika voda-voda); nevyhodou je zhorsenie ucinnosti
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: nemrznúca zmes do TČ

Poslaťod MartinH » Ned 05. Mar 2017 10:54:39

... píše:zo studne budes mat privod do TC stale okolo 10 stupnov, ale mozes zobrat z tej vody len tolko tepla aby jej teplota neklesla pod tie cca 2 stupne

Ja ochladzujem vodu skoro o 4 stupne. Uz som to pisal kedysi davno, je to kompromis medzi ucinnostou TC a spotrebou obehoveho cerpadla primaru. Ale ci 2 alebo 4 je teraz jedno, kvoli inemu pisem. Ak vyrazne klesa teplota vody v studni, tak vsakovacia studna je blizko cerpacej alebo v studni je aj voda z povrchovych vrstiev. Pred kupou TC voda/voda si treba perverit, ci su vhodne podmienky. Preto je tento system najefektivnejsi z hladiska COP a zaroven nie je pre kazdeho.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: nemrznúca zmes do TČ

Poslaťod ... » Ned 05. Mar 2017 21:57:08

MartinH píše:
... píše:zo studne budes mat privod do TC stale okolo 10 stupnov, ale mozes zobrat z tej vody len tolko tepla aby jej teplota neklesla pod tie cca 2 stupne

Ja ochladzujem vodu skoro o 4 stupne. Uz som to pisal kedysi davno, je to kompromis medzi ucinnostou TC a spotrebou obehoveho cerpadla primaru. Ale ci 2 alebo 4 je teraz jedno, kvoli inemu pisem. Ak vyrazne klesa teplota vody v studni, tak vsakovacia studna je blizko cerpacej alebo v studni je aj voda z povrchovych vrstiev. Pred kupou TC voda/voda si treba perverit, ci su vhodne podmienky. Preto je tento system najefektivnejsi z hladiska COP a zaroven nie je pre kazdeho.


a ak tu 10 stupnovu vodu ochladis vo vymenniku TC o 10 stupnov ?
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: nemrznúca zmes do TČ

Poslaťod MartinH » Ned 05. Mar 2017 22:05:48

... píše:
MartinH píše:
... píše:zo studne budes mat privod do TC stale okolo 10 stupnov, ale mozes zobrat z tej vody len tolko tepla aby jej teplota neklesla pod tie cca 2 stupne

Ja ochladzujem vodu skoro o 4 stupne. Uz som to pisal kedysi davno, je to kompromis medzi ucinnostou TC a spotrebou obehoveho cerpadla primaru. Ale ci 2 alebo 4 je teraz jedno, kvoli inemu pisem. Ak vyrazne klesa teplota vody v studni, tak vsakovacia studna je blizko cerpacej alebo v studni je aj voda z povrchovych vrstiev. Pred kupou TC voda/voda si treba perverit, ci su vhodne podmienky. Preto je tento system najefektivnejsi z hladiska COP a zaroven nie je pre kazdeho.


a ak tu 10 stupnovu vodu ochladis vo vymenniku TC o 10 stupnov ?


"Ta voda" a "jej teplota" som chapal tak, ze stale hovoris o privode do TC. Teraz vidm, ze si to myslel inak. Takze cele je to nedorozumenie. :drink

S týmto príspevkom autora MartinH súhlasil
...
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: nemrznúca zmes do TČ

Poslaťod _luky_ » Pon 06. Mar 2017 16:32:17

Trvalo mi než jsem to našel. Tazatel by si měl dobře přečíst tento článek: http://mech.fsv.cvut.cz/~smilauer/index.php?id=TC
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat





Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron