Zmakcovanie vody v RD

Re: Zmakcovanie vody v RD

Poslaťod NoroM » Uto 28. Feb 2017 22:47:57

Siliphos je značka polyfosfátu, majú to u nás v Prešove v jednej firme, čo sa venuje zmäkčovaniu. Vraj má atest aj na pitnú vodu, aj keď ja mám urobenú odbočku do kuchyne z hlavného prívodu, tak piť to nebudem. Ide mi skôr o účinnosť, či ochránim rozvody. viď. http://www.siliphos.sk/ http://www.brgchem.com/siliphos--min-119.html
NoroM
 
Príspevky: 216
Registrovaný: Str 25. Mar 2009 14:36:25
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 4 krat




Re: Zmakcovanie vody v RD

Poslaťod joko » Str 01. Mar 2017 20:33:13

už je mi to jasné, len som netušil, čo sa skrýva pod tým názvom.
Ako som už písal, ja mám veľmi dobré ohlasy na polyfosfát, ja kupujem od : prepáčte za reklamu ale je to seriozny predajca a nemám od neho provízie -
http://www.mertens.sk/mechanicka-filtra ... p-napln-g1
uprednostňujem sypané guličky nie vložky, ale čo je hlavné, pod značkou ATLAS tieto polyfosfátové náplňe dostaneš aj volne v predaji, napr. MetaGas, Ptáček, a ak sa nemýlim tak som to videl aj v Ente. Ročná spotreba pri štvorčlennej rodine sa pohybuje cca 1 kg kryštálu , čo je cca 50 E.
Polyfosfát však na tvojich 26 nemeckých jednotiek už nemusí stačiť. Voda s polyfosfátom je pitná bez závad, mení sa však chuť vody, lebo tam necítiš minerály.
Niektorý môj zákazník tvrdil, ze po namontovaní úpravy s kryštálikmi mu zmizol aj starý vodný kameň zo sprchového kúta.
Alternatíva je kabinetová úprava, riadená elektronicky, ale tam je cena niekde inde.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Zmakcovanie vody v RD

Poslaťod NoroM » Štv 02. Mar 2017 10:24:34

No toho sa bojím, že nebude stačiť polyfosfát a po čase sa zanesú trubky. Len katex je od 600 eur vyššie a dosť vysoké náklady na soľ. A ďalšia vec, nemám odpad v tej miestnosti, musel by som vybiť vo vedľajšej miestnosti pripojenie na zvislú stupačku a potiahnuť meter v stene a to ani neviem, ako prípojku spraviť do stupačky, vybrať celú stupačku asi nie, netuším. Nie sú nejaké riešenia? Ide mi primárne, aby sa mi neznášali vodovodné potrubia, tie sú pod podlahovkou na betóne, toto meniť, tak môžem rozbíjať poter a odísť na mesiac z domu. Rozvádzač sa dá vymeniť, aj fitingy.
NoroM
 
Príspevky: 216
Registrovaný: Str 25. Mar 2009 14:36:25
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Zmakcovanie vody v RD

Poslaťod joko » Ned 17. Sep 2017 17:16:18

Dnes mi Steve33 poslal link na pre mňa nový druh upravovača vody. Nie je to na báze magnetu, čo do teraz bolo pri takýchto úpravovačoch "normálne" no stále hrozí návratnosť krištalizácie solí po dobe 12 - 72 hodín, nakoľko je to fizykálna úprava.
Má niekto s tým skúsenosti? má to niekto mainštalované? vie to niekto relevantne ohodnotiť bez zaujatosti, čo to odporučiť pre zákazníkov, alebo je to máloúčinná hračka.
http://www.ips.systems/sk/produkty/ips-premium
http://www.ips.systems/sk/ips

Pre mňa aj po rokoch je ideálna úprava na báze polyfofátu. Dostávam na to hlavne kladné ohlasy, stojí to relatívne málo peňazí, údržba zhruba raz za pol roka.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Zmakcovanie vody v RD

Poslaťod bladerunner » Uto 19. Sep 2017 12:17:15

Pozrel som si to na nete- k tomu opisu, ako to funguje, sa neviem vyjadriť :netusim , ale dajme tomu, že to je vierohodné. Ale tie kecy o tom, že obyčajná voda sa nemôže dobre vstrebať cez bunkovú membránu a o tých pozitívnych účinkoch na všetko v tele /teda skoro všetko, o potencii nepíšu nič ;) /, to si mohli odpustiť :grc :grc :grc . Alebo doložiť nejaké vierohodné štúdie :lol: .
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: Zmakcovanie vody v RD

Poslaťod janter » Str 20. Sep 2017 10:19:51

Ja mam na vstupnom potrubi do domu podobne zariadenie (podla popisu princip fungovania je uplne ten isty, len iny vyrobca).

Mam to tam cca rok a tazko sa hodnoti, ako efektivne to vlastne funguje.

Mozem potvrdit, ze to co sa usadza napr. na stenach sprchoveho kuta ma inu strukturu nez klasicky vodny kamen - da sa to lahko zotriet handrou. Perlatory na vodovodnych bateriach necistim, nic na nich nie je. Ale napr. v rychlovarnej kanvici sa ten kamen/kal usadza podla mna rovnako len trva dlhsi cas, kym sa tam spravi vacsia vrstva.

Myslim si, ze to nie je tak ucinne ako polyfosfat, ale nieco to pomoze. Poznam dalsieho cloveka, ktory ma toto iste, ale na pracku si este aj tak dal maly polyfosfatovy filter.

Super skvele zdravotne ucinky nekomentujem.

S týmto príspevkom autora janter súhlasil
jan45
janter
 
Príspevky: 16
Registrovaný: Pon 04. Máj 2015 16:54:56
Bydlisko: Malinovo
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Zmakcovanie vody v RD

Poslaťod theb » Str 20. Sep 2017 22:13:50

Tak zobrate kolom dokola, v Japonsku predavali dietnu vodu, preco by tu nemohli predavat zariadenie, ktore funguje rovnako ako kazde ine, akurat za marketing si pytat viac.
Ja mam na privode ten magnet a kamen sa usadza tak ci tak. Aj tak ak to nahodou funguje, tak iba nejaky pocet hodin a ked sme mimo, tak si to tam robi co chce... :netusim
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Zmakcovanie vody v RD

Poslaťod joko » Str 20. Sep 2017 23:32:03

Pýtam sa hlavne pre to, lebo už som rezal pozinkované potrubie plné vodného kameňa z odstavenej vetvy domu, kde bol nainštalovaný ešte klasický pevný magnet, a posledne som v Devíne riešil dom a elektromagnetom, a to bola úplná katastrofa. Upchali sa obe WC - splachovací prietok tých 6 litrov trval 15 sek. a po demontáži som vysekával 10 mm hrubé vrstvy vodného kameňa z keramiky, perlátory ledva prepúšťali, proste bez úpravy by to bolo určite lepšie. Keď to majitel videl ako vyzerala WC misa a pripojovacie rúry, upravovač okamžite vypol. Netuším, či sa to dá nastavovať, ladiť, upravovať, sú aj spokojní majitelia el. mag. upravovačov, preto si myslím, že tam bola chyba v nastavení, ako vo výrobku.
Pri IPS taktiež nevidím problém vtedy, kokiaľ voda v systéme iba pretečie, ale vtedy, ak niektoré časti domu sa pravidelne nepoužívajú, napr. nedokončené podkrovie, letná kuchyňa, závlahy, mrtvé potrubia v suteréne, málo využívaná AN či zásobník TUV ... kde voda sice pulzuje, ale necirkuluje dostatočne, a práve tam sa spätne usádzajú rozpustené minerály.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Zmakcovanie vody v RD

Poslaťod joko » Str 27. Sep 2017 20:51:45

Ešte dosť závažná informácia:
Ak dáte polyfosfátové krištály do upravovača pri novostavbe, tak musí byť vodovod používaný. Ak nebude prietok v systéme, tak krištáliky sa po čase čiastočne roztopia,vznikne z toho kaša, a je veľký problém to vyčistiť. Preto je lepšie pri montáži pri neobývanej stavbe krištály z obalu vysypať, a vrátiť ich do obalu, až keď v dome začnete bývať.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Zmakcovanie vody v RD

Poslaťod vlado.sk » Uto 03. Okt 2017 8:15:27

joko píše:Ešte dosť závažná informácia:
Ak dáte polyfosfátové krištály do upravovača pri novostavbe, tak musí byť vodovod používaný. Ak nebude prietok v systéme, tak krištáliky sa po čase čiastočne roztopia,vznikne z toho kaša, a je veľký problém to vyčistiť. Preto je lepšie pri montáži pri neobývanej stavbe krištály z obalu vysypať, a vrátiť ich do obalu, až keď v dome začnete bývať.

Dobra poznamka. Ja uz som sa stretol aj s majstrom co vysypal tie zmakcovacie gulicky do vnutra Geberitu aby sa mu na mise neusadzal vodny kamen a dopadlo to presne ako hovoris :lol:
vlado.sk
 
Príspevky: 58
Registrovaný: Štv 06. Jún 2013 21:20:59
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Zmakcovanie vody v RD

Poslaťod theb » Uto 03. Okt 2017 10:53:12

joko píše:Ešte dosť závažná informácia:
Ak dáte polyfosfátové krištály do upravovača pri novostavbe, tak musí byť vodovod používaný. Ak nebude prietok v systéme, tak krištáliky sa po čase čiastočne roztopia,vznikne z toho kaša, a je veľký problém to vyčistiť. Preto je lepšie pri montáži pri neobývanej stavbe krištály z obalu vysypať, a vrátiť ich do obalu, až keď v dome začnete bývať.


Len tak sa teraz zamyslam. Dodatocne som instaloval polyfosfatovy filter pri umyvacke aj pri pracke. Umyvacky sa nebojim, lebo cca kazdy den je pustena.
Co vsak s prackou, kedze perieme cca pravidelne v sobotu, sem tam cez tyzden? Mam to radsej odtial vybrat?
Ako dlho trva kym sa krystaliky ciastocne roztopia?
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Zmakcovanie vody v RD

Poslaťod vlado.sk » Uto 03. Okt 2017 11:43:35

theb píše:
joko píše:Ešte dosť závažná informácia:
Ak dáte polyfosfátové krištály do upravovača pri novostavbe, tak musí byť vodovod používaný. Ak nebude prietok v systéme, tak krištáliky sa po čase čiastočne roztopia,vznikne z toho kaša, a je veľký problém to vyčistiť. Preto je lepšie pri montáži pri neobývanej stavbe krištály z obalu vysypať, a vrátiť ich do obalu, až keď v dome začnete bývať.


Len tak sa teraz zamyslam. Dodatocne som instaloval polyfosfatovy filter pri umyvacke aj pri pracke. Umyvacky sa nebojim, lebo cca kazdy den je pustena.
Co vsak s prackou, kedze perieme cca pravidelne v sobotu, sem tam cez tyzden? Mam to radsej odtial vybrat?
Ako dlho trva kym sa krystaliky ciastocne roztopia?

Toho sa nemusis bat, voda je totizto stale v kontakte s krystalmi a pravidelne sa obmiena. Na to tie prackove zmakcovacie filtre su, problem je keby voda stoji dlhsiu dobu, napr ked este barak neobyvas iba tam chodis dokoncovat veci.
vlado.sk
 
Príspevky: 58
Registrovaný: Štv 06. Jún 2013 21:20:59
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Zmakcovanie vody v RD

Poslaťod joko » Uto 03. Okt 2017 22:12:53

Ja som ten konkrétny zmäkčovač namontoval cca pred rokom, prípojka hotová, systém funkčný, no majitel nechal spraviť vývod zo šachty na pracovné účely, a odstavil dom, vrátane kryštálikov. Tým pádom cez upravovač neprúdila rok voda. Po roku tú huspeninu som s veľkým skrútkovačom rozsekával , vyškrabával, rozmáčal, a bola zábava na 35 minut, kým som to vyprázdnil.
Týždňové intervaly by som nepovažoval za problémové, i keď tá koncentrácia bude iná, ako keby voda prúdila stále, alebo častejšie.
Tá spomínaná masa, ktorú opisujem, bolo akoby neroztopené kryštály zaliaté do dovilaxu.
P,S, podľa návodu výrobcu, či sa kryštály roztopia, alebo nie, po pol roku by sa mali vymeniť. :drink
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Zmakcovanie vody v RD

Poslaťod jan45 » Ned 10. Dec 2017 9:05:13

theb píše:
joko píše:Ešte dosť závažná informácia:
Ak dáte polyfosfátové krištály do upravovača pri novostavbe, tak musí byť vodovod používaný. Ak nebude prietok v systéme, tak krištáliky sa po čase čiastočne roztopia,vznikne z toho kaša, a je veľký problém to vyčistiť. Preto je lepšie pri montáži pri neobývanej stavbe krištály z obalu vysypať, a vrátiť ich do obalu, až keď v dome začnete bývať.


Len tak sa teraz zamyslam. Dodatocne som instaloval polyfosfatovy filter pri umyvacke aj pri pracke. Umyvacky sa nebojim, lebo cca kazdy den je pustena.
Co vsak s prackou, kedze perieme cca pravidelne v sobotu, sem tam cez tyzden? Mam to radsej odtial vybrat?
Ako dlho trva kym sa krystaliky ciastocne roztopia?

to môžete kľudne vyhodiť, má to rovnaký účinok ako prášok na pranie. Celý princíp odstraňovania nežiadúcich látok vo vode je založený na premene rozpustnej formy na nerozpustnú (to sa deje vo varnej kanvici), ale musí nasledovať možnosť usadenia a odlúčenia nerozpustnej formy a to je priestorovo náročné. naviac dávkovanie musí byť pomerne presne nastavené, čo sa pri patrónovom spôsobe nedá, najmä ke´d nie je pravidelný odber. Najväčší problém (Fe, Mn) je estetický, ale pokiaľ zložky nepresahujú zdraviu škodlivú výšku je zdravšie nevšímať si ich.
http://vegetacnecistiarne.blogspot.sk/
jan45
 
Príspevky: 535
Obrázky: 8
Registrovaný: Ned 25. Júl 2010 11:41:56
Bydlisko: Bojnice
Dal súhlas: 368 krat
Dostal súhlas: 39 krat




Predchádzajúci

Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť