postup silikonovania spar

postup silikonovania spar

Poslaťod MartinH » Pon 06. Feb 2017 12:35:09

Caka ma silikonovanie soklov na par miestach :?

Tak som si pozrel niekolko videi, kde rozni hobby kutilovia aj profi majstri ukazuju ako spravne silikonovat. Odignoroval som tych, ktorym to neslo od ruky. Profici sa v detailoch lisili.

No a potom som nasiel jedno video, ktore tvrdi, ze:
- davat pasku po okrajoch je zle (rozstrapkany okraj)
- striekat jarovou vodu je zle (silikon sa pretlaci cez mokry okraj a tam nechyti)
- formovat silikon do oblucika napr. prstom je zle (tenky okraj nic nevydzi)
Cize skoro vsetci robia nejaku chybu. Preco zle je tam vysvetlene a heslovito som to uvideol. Znie to logicky a teda presvedcivo, aj ked z videa jasne citit reklamu. Je to zial po nemecky, ale z obrazu sa da skoro vsetko pochopit.

Ak mate 7 minut casu, pozrite:
https://www.youtube.com/watch?v=6EsXWjP9Y1M
a napiste Vas nazor. Najlepsie kym zacnem silikonovat 8-)
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat




Re: postup silikonovania spar

Poslaťod bladerunner » Pon 06. Feb 2017 16:15:15

Len tak rýchle som to prebehol a súhlasím s tým.
Už som niekoľko špár doma zasilikonoval /a ešte ma zopár čaká/ a používal som silikonové hladítka /tuším značky Ceresit?/ - boli dosť drahé, ale medzitým som už videl aj oveľa lacnejšie napr. v Lidli. Bez tých hladítok by som to asi lepšie neurobil. Nie všetko sa mi podarilo k úplnej spokojnosti. Je to taká otravná robota, treba kľačať na tvrdej dlažbe :x , treba robiť rýchlo, po kratších úsekoch /platí pre rovnako nešikovných ako ja, čo robia pomaly/- akonáhle silikón trocha zavädne, už peknú špáru neurobíš a treba dať všetko preč a odznova. No a samozrejme stále zotieraš tie hladítka od prebytočného silikónu toaletným papierom a potom ho opäť chytíš do ruky a už máš silikón na prstoch :x
Na začiatku som sa snažil špáry odmastiť technickým benzínom.
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: postup silikonovania spar

Poslaťod joko » Pon 06. Feb 2017 21:23:11

No keď som videl tie videa, tak som pri nich ťažky amatér, a v živote som tak dokonalé fugy nespravil. :oops:
Moja teória aj prax pri sanite, sprchách, umývadlách:
- používať pokiaľ možno transparentný silikon, - nevidieť nerovnosti, splinie to s podkladom pri rôznych farbách a odtieňoch,
- dávat iby tenkú vrstvu silikonu - pri vyhladení sa nevytlačí tak veľa na bokoch - pridať s dá.
- ja to vyhladzujem mokrým prstom. Teda nestiekam jarovú vodu, tym nenamáčam kraje, ani obkladačky, kam to vyhladzujem,
- samozrejme prsty utieram do papierových utierok, s ktorými odstraňujem aj vytlačené kraje, ak je veľa silikonu
- keďže nesilikonujem doma a pre seba, tak stierka je pravidelne v sklade, a ja hladkám prstami, lebo netuším, že ho budem potrebovať.
-Ak treba robiť tenké vrstvy na nových sprchách či umývadlách tak som niekedy spokojný s výsledkom, ale pri potrebe hrubej vrstvy pri širokých medzerách medzi vaničkou a obkladom už tento spôsob je nedostačujúci. Vtedy nadávam na seba. :dash
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: postup silikonovania spar

Poslaťod boro » Uto 07. Feb 2017 1:00:43

Stierka vyzerá fajn, video otravne teleshopingové. Striekať jarovou vodou je ok, len húsenica silikónu musí byť dostatočne hrubá. Oknári u mňa silikonovali priamo na stavbe zopár desiatok metrov skla - pneumatickou pištoľou natiahol húsenicu, postriekal, stiahol stierkou. Výsledok na jednotku. Na rozdiel od inej firmy, ktorá - aj ked silikónovala u seba vo výrobe - upatlala celé okno od siliḱónu.
boro
 
Príspevky: 916
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 07. Dec 2008 14:33:00
Dal súhlas: 71 krat
Dostal súhlas: 71 krat

Re: postup silikonovania spar

Poslaťod pepa » Uto 07. Feb 2017 8:35:12

Ja som uz par metrov silikonu natiahol a najlepsi sposob som odkukal od jedneho majstra co to robil drievkom z nanuka. A je to fakt, ze to je dokonaly material, ovela lepsie sa tym robi ako tymi profi zakrivenymi hladitkami.
Ale zaklad je dokonalo vycistit rohy, ziaden prach, necistit jarou, lebo je mastna a po case sa silikon odlepi. Najlepsie pouzit aceton, na citlive materialy postacit technicky lieh. Vytlacit silikon, potom jemne stiahnut a zarovnat drievkom, prebytky utierat do papiera, drievko treba udrziavat ciste. A az nakoniec ked je silikon utlaceny, pouzit na vyhladenie jarovu vodu. Ja pri mojich metroch vyhladzujem len prstom. Ked sa jarova voda pouzije skor, zatecie pod silikon a po case to prestane drzat ...

Transparentny silikon vobec nedoporucujem. Bud som pouzil nekvalitny alebo je celkovo transparentny menej kvalitny. Ale po case staci mala netesnost, dostane sa po neho voda a zacne sa tam tvorit cierna pliesen, ktoru je paradne vidiet. Biely je na to vhodnejsi, v pripadne netesnosti sa beznym cistenim cierna pliesen odstrani a hlbsie po silikonom ju uz nevidiet.
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: postup silikonovania spar

Poslaťod bigben » Uto 07. Feb 2017 9:55:52

MartinH píše:Caka ma silikonovanie soklov na par miestach :?


Silikonovanie vypada jednoducho, ale je to mensia "veda". Najprv si treba ujasnit co silikonujeme, kde silikonujeme a cim to utesnime:
1. Do kupelne jednoznacne sanitarny silikon, acetatovy, smrdi po octe, vyrazny zapach. Silikon vacsinou biely, sedy ostatne odtiene byvaju podla vzorkovnokikov vyrobcov skarovacich hmot. Separacia jarova voda. Pozor na zrkadla, tam nesmie ist acetat, poskodi pokovenie na zrkadle....
2. Skla na oknach, priestory mimo kupelnu, oplechovania v exterieroch a pod. neutralny silikon, myslim ze alkoholova baza? nezapacha, iba velmi slabo, taky neurcity zapach. Vacsinou transparentny. Separacia jarova voda.
3. Exterierove prace, odporuca sa PUR tmel, vraj je UV odolny. Uz tu o tom boli debaty. Separacia, neviem, jarova voda nestaci...

Takze podla mna treba spresnit co sa na sokloch ma silikonovat (lepsi vyraz tmelit), z coho je sokel, styk sokel plech, alebo co???? Povacsine v exterieroch nie je az taky doraz na perfektne prevedenie skary a obycajny silikon myslim nie je UV odolny, takze hranie sa so stierkami a jarovou vodou je po 2-3 rokoch zbytocne, skary sa natiahnu stiahnu - silikon sa olupe, potrha....
bigben
 
Príspevky: 566
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:40:00
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 46 krat

Re: postup silikonovania spar

Poslaťod matthewcheck » Uto 07. Feb 2017 12:50:56

bigben píše:... obycajny silikon myslim nie je UV odolny ...

ked som riesil silikon do exterieru tak som nasiel ze pri vacsine (univerzalnych) silikonoch sa pise ze su UV odolne ... neviem ale posudit prakticky z dlhodobeho hladiska, verim vsak ze vydrzi, kedze som nim riesil detail okolo zapustenych vodiacich list pre zaluzie, plus nieco okolo exterierovych svietidiel

k teme: u nas obkladac stahoval silikon zrezanym skladacim drevenym metrom (koniec vytvarovany na nieco v style pepovej nanukovej palicky) ... az po stiahnuti na to aplikoval rozprasovacom jarovu vodu, myslim ze do nej aj macal prst, ktorym este silikon dorovnal ... musim ale povedat ze to urobil velmi pekne ... avsak ak by niekde v okoli bola dostupna ta stierka z videa alebo jej podobna (vyzera ze ma makke (asi silikonove) okraje) tak by som asi obetoval zopar eur a skusil to s nou ... tie co su klasicky z plastu (napr. v lidli) sa mne neosvedcili, najma teda z dovodu ktory ukazovali aj vo videu, a sice ze sa silikon zacne pretlacat aj na zvisly a vodorovny povrch okolo ... dolezite je aj nadavkovanie spravneho mnozstva silikonu ... takze zopar krat odporucam vyskusat "na necisto" :)
matthewcheck
 
Príspevky: 298
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 18. Dec 2013 14:05:09
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: postup silikonovania spar

Poslaťod pepa » Uto 07. Feb 2017 13:40:04

Neutralny silikon v exterieri je uplne na prd, zivotnost tak 2-3roky ...
Vonku este ako tak drzi butylenovy tmel, vyhodou je ze je par rokov makky a dobre pruzi. Taktiez su dobre tie asfaltove alebo bitumenove tmely.
A dobre drzi uz viac ako 5 rokov aj sikaflex, to je tusim PU tmel ...
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: postup silikonovania spar

Poslaťod MiroM » Str 08. Feb 2017 9:56:18

pepa píše:Neutralny silikon v exterieri je uplne na prd, zivotnost tak 2-3roky ...
Vonku este ako tak drzi butylenovy tmel, vyhodou je ze je par rokov makky a dobre pruzi. Taktiez su dobre tie asfaltove alebo bitumenove tmely.
A dobre drzi uz viac ako 5 rokov aj sikaflex, to je tusim PU tmel ...


Nie je silikón , ako silikón (myslím výrobcov). Ja mám už roky neutrálnym transparentným silikónom prilepené parapety k okenným PVC rámom a žiadny problém. Spomínam si, že som ti kedysi radil neutrálny silikón a nadával si vtedy na to.
Ja zase nadávam na PU tmel(v.Sika). Po čase úplne stratil pružnosť a neplnil svoju funkciu. V inom článku o tom napíšem.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: postup silikonovania spar

Poslaťod MiroM » Str 08. Feb 2017 10:06:37

Nanukové paličky, škrabky apod., všetko je to pekné, ale pri stieraní rozotrú tie škrabky silikón zbytočne do šírky. Aj keď je to len tenký film, ktorý takmer nie je vidno, ale je tam. Na lesklej dlažbe to krásne vidno, prípadne, keď sa silikón zašpiní. Z tohoto dôvodu som volil iný postup, ktorý zvládne aj najväčší amatér.
Treba použiť maskovaciu pásku. Nalepiť ju z oboch strán škáry v takej vzdialenosti od škáry, akú hrúbku výslednej silikónovej škáry požadujete.
Treba si prichystať do misky jar zriedenú s vodou a handru na utieranie.
Nanesiete silikón do škáry. Silikón prejdete prstom, aby sa zatlačil do škáry a zotrel sa prebytočný materiál. Môže sa prejsť aj viackrát. Potom sa páska odstráni.
Prstom namočeným do jarovej vody zahladíte škáru. Ak sa na prste nahromadí silikón, treba ho zotrieť.
Výsledkom je krásna škára a silikón je rozotrený len do požadovanej šírky a nie ako v prípade tých stierok.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Poslaťod kriloter » Pia 10. Feb 2017 16:34:07

tiez som skusal kadeco, ale co pise mirom sa mi osvedcilo najviac
kriloter
 
Príspevky: 625
Registrovaný: Str 11. Jan 2012 16:36:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat





Späť na Osvedčené postupy, pracovné náradie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron