výmena kotlov

výmena kotlov

Poslaťod karab » Str 25. Jan 2017 19:57:49

Zdravím, v 25 ročnom dvojpodlažnom podpivničenom dome máme 20 ročný plynový kotol PKM 25 a 25 ročný kotol na tuhé palivá Dakon DOR 32 a 25 ročný 150 litorvý kombinovaný bojler Technopast LOT, ktoré už dosluhujú (hlavne bojler – už z neho pomaly kvapká) a teda nastal čas na výmenu. Steny sú nezateplené, tehlové, rozmer 9x13m, okná plastové, dvojsklo, U=1,1, povala zateplená 32 cm vaty Knauf classic 040. Kúrenie je pôvodné, veľkoobjemové samotiažne, termostatické ventily s digitálnymi hlavicami, 9 radiátorov oceľových článkových, 26 článkov/radiátor + 2 ks oceľové panelové a 1 rebríkový radiátor. V domácnosti žijú 4 dospelí + 2deti, 2 kúpeľne a dve kuchyne. Ročná spotreba plynu je 1800 m3 v r. 2013, 1500 m3 v r. 2014, 1900 m3 v r.2015 a 2100 m3 v r. 2016 + cca 10-12 prm tvrdého dreva v kotli Dakon. Priemerná denná spotreba plynu (bez dokurovania drevom) bola v decembri bola 20,5m3 a počas dokurovania drevom 4,5m3 (aj s TÚV a varením), teraz v januári počas silnejších mrazov stúpla na 5,5m3. Kúrenie aj TÚV idú pomocou kotlov, bojler je zapnutý len v lete, keď sú kotle odstavené. Tepelné straty domu som vypočítal cca 16,9 kW (pri -15°C) a 11,5 kW (pri -0°C). V prípade možného zateplenia stien v budúcnosti by straty klesli na 9,5/7 kW.
Kúrenár mi navrhol zostavu: Protherm Bobor 5 článkový + Protherm Gepard 25MKO + Tatramat 150l OVK. Čo vravíte na túto zostavu? Mne sa viac pozdáva Junkers CerapurCompact ZSB 24-1 DE, ale to len kvôli výkonovému rozsahu (3,3-25,2 kW oproti 6,3-26,5kW u Prothermu), nie som nijako zaťažený na nejakú špecifickú značku. Nejaké moderné výdobytky (riadenie kotla cez net/mobil, atď.) nepotrebujem, doteraz sme zvyknutí na existenciu bez termostatu, len s teplotou pevne nastavenou na kotli a reguláciou teplôt v jednotlivých miestnosťach pomocou termostatických ventilov podľa individuálnych potrieb, a myslím že tak by nám to vyhovovalo aj v budúcnosti. Ide mi hlavne o výkon kotlov, prípadne ich kvalitu a pomer cena/výkon. Ďakujem.
karab
 
Príspevky: 14
Registrovaný: Pon 21. Mar 2011 20:13:33
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: výmena kotlov

Poslaťod matthewcheck » Štv 26. Jan 2017 9:05:38

aj mna by zaujimali skusenosti s Junkersom, vyzera podla parametrov dobre ... (tiez mame navrhnuty Protherm Gepard)
momentalne riesime podobnu prerabku stareho domu a spolu s tym aj zmenu kotla ... aj ked zrejme pojdeme do prietokoveho ohrevu (model ZWB 24-1 DE), predpokladam ale ze sa jedna o tie iste creva
matthewcheck
 
Príspevky: 298
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 18. Dec 2013 14:05:09
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: výmena kotlov

Poslaťod k+k » Štv 26. Jan 2017 9:45:25

Klop klop na drevo :)
Mam starsiu verziu CerapurComfort cca 7 rokov, za ten cas funguje bez problemov, jedine naklady su na pravidelny servis. Mam ho v kombinacii so 120l zasobnikom tiez od Junkers-u. Zatial som neriesil nic z veci spominanych tu kotol-geminox-t8754.html :) Menil som sice ten zasobnik, ale to bolo len tym, ze idiot co mi robil kurenie nedal poistny ventil a expanzku do systemu TUV. Odkedy mam novy a spravne zapojeny zasobnik, tak je vsetko ok.
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: výmena kotlov

Poslaťod raven » Štv 26. Jan 2017 20:50:04

Tiež sa pripájam pozitívnou skúsenosťou.
Cerapur smart 3-14 + 120l zásobník+5l expanzka.
Kotol beží celý rok na spodnom výkone a tiež už dobrých 7 rokov bez nedostatkov.
Odporúčam.
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat

Re: výmena kotlov

Poslaťod janter » Štv 26. Jan 2017 21:01:38

Ties mam cerapur smart 14-3c a 120l zasobnik cca 3 roky bez problemov. Povodne 8l expanzka na tuv bola prilis mala, vymenena za vacsiu.
janter
 
Príspevky: 16
Registrovaný: Pon 04. Máj 2015 16:54:56
Bydlisko: Malinovo
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: výmena kotlov

Poslaťod matthewcheck » Pon 30. Jan 2017 15:21:18

no ... moje momentalne uvazovanie:

1) mam zopar overenych servisnych technikov na protherm, ziadneho na junkers (nie ze by v regione (Kosice) neboli, hovorim o tych na ktorych mam pozitivne referencie) ... vo vseobecnosti som ale nasiel vacsiu podporu a sirsiu servisnu siet pri protherme ... teda +1 pre protherm (tento bod je vsak subjektivny)
2) cena pripadnych nahradnych dielov by mala byt v prospech prothermu ... +1 protherm
3) co sa nizkeho spodneho vykonu tyka ... zvazujem teoriu ze pre stary rodinny dom (steny nezateplene, nieco pri prerabke ide do stropu a podlahy) vykurovaneho vyhradne radiatormi nema nizky spodny vykon realny vyznam ... tu by som poprosil o vyjadrenia k tomu, ci sa mylim ... teda ak voda bude ohrievana na vyssie radiatorove teploty, tak realne by k ohrevu na najnizsom spodnom vykone 3kW (u Junkers) nemalo dochadzat, a teda z tohto hladiska su na tom kotle rovnako ... nezapocitavam do skore
4) predajca dava k Junkersu ekvitermicky regulator zdarma, pricom cena zostavy je vyssia o cca 50 EUR v porovnani s Prothermom ... znova teda je otazne ci ekvitermika ma pre radiatorove kurenie nejaky realny vyznam ... podla mojho nazoru nie, kedze zotrvacnost podlahovky tu nehra rolu a radiatormi sa da prakticky okamzite reagovat na vykyvy teplot v dome ... nezapocitavam do skore

vo vysledku teda 2:0 v prospech Prothermu
matthewcheck
 
Príspevky: 298
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 18. Dec 2013 14:05:09
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: výmena kotlov

Poslaťod Ludo » Pon 30. Jan 2017 15:59:25

1. az prilis subjektivne - neberiem do uvahy
2.ceny by mala - tiez subjektivne - neberiem do uvahy, chce to fakty pri konkretnych kusoch aby sme neporovnavali G-ckovy mercedes so Skoda fabia, resp. A-ckovy mini mercedes so Skoda Kodiak
3.realny vyznam spodneho vykonu ta mozno netrapi, ale hlavne ber do uvahy a pre porovnanie modulaciu vykonu - tu aktualne neporovnavame lebo nemame udaje na porovnanie plati to iste ako v bode 2.
4.ekviterm ma pre radiator urcite vacsi vyznam nez pri podlahovke, ktora ma urcitu "samoregulacnu schopnost", co radiatory nemaju

tak tebe vyslo 2:0 a mne 0:1

a pritom to cele dokaze byt uuuplne inak......
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: výmena kotlov

Poslaťod matthewcheck » Pon 30. Jan 2017 16:25:05

tak skusme dalej:

1) je to na miere subjektivity, mozno sa mozu vyjadrit ti co si to porovnavali alebo maju podobne/ine skusenosti
2) dostal som taku odpoved od servisneho technika ... je to jeden z dovodov preco vraj Junkers nerobi (jasne, je mozne ze je za tym aj nieco ine) ... to je na diskusiu, logicky to ale dava aky taky zmysel
3) vykonove rozpatie bolo v prvom prispevku, teda nieco taketo: (3,3-25,2 kW Junkers oproti 6,3-26,5kW u Prothermu)
4) tu by som poprosil rozpisat dovod ... ekvitermika (v mojom ponimani) je o sledovani vonkajsej teploty a nasledne nastavenie vykurovacej teploty vody ... pri podlahovke je zacat ohrievat vodu az pri znizovani teploty v interieri neskoro, kedze ma dlhy nabeh a za ten cas by mohlo dojst k ochladeniu interieru ... pri radiatore by malo byt odovzdanie tepla do prostredia rychlejsie a teda by malo postacovat prikurit az ked zacina klesat teplota v miestnosti ... jednotlive miestnosti by samozrejme boli regulovane termostatickymi ventilmi
matthewcheck
 
Príspevky: 298
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 18. Dec 2013 14:05:09
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: výmena kotlov

Poslaťod Bororo » Pon 30. Jan 2017 16:58:24

tiez by ma zaujimalo zdovodnenie dolezitosti ekvitermiky pre riadiatorove systemy.
doteraz som bol v tom, ze je to vhodne v kombinacii s podlahovkou a zbytocne s radiatormi.
bohuzial mam tiez len radiatory a musel som ekvitermicke cidlo uplne odpojit, pretoze moj kotol v tejto konfiguracii tocil donemoty studenu vodu v systeme, ako keby si myslel, ze ak mam cidlo, tak mam podlahovku (ale to moze byt geminox specific, vobec by som sa tomu nedivil).

inak preco si zavrhol podlahovku? myslim,ze aj pri rekonstrukcii je to ovela iny komfort ako radiatorove kurenie.
Bororo
 
Príspevky: 607
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 9:48:19
Dal súhlas: 28 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: výmena kotlov

Poslaťod matthewcheck » Pon 30. Jan 2017 17:07:46

uvazoval som nad tym, ale:
1) v jednej z izieb neprerabame podlahu, teda boli by naklady navyse na prerabku, menia sa tam len radiatory a elektroinstalacia, ktora sa iba zapucuje + v jednej z izieb (kuchynka) by to technicky uz nebolo mozne (betonova deka hore a dole, mala svetla vyska izby - rozumej <2m)
2) v ostatnych izbach by sme museli kopat nizsie, kvoli poriadnemu zatepleniu (teraz davame kvoli tomu iba 5cm) ... vykon podlahovky by teda vo vacsom meritku smeroval do zeme v porovnani s dobre zateplenou podlahou
3) kombinacia radiatoroveho a podlahoveho kurenia by znamenala naklady navyse
4) mal by som obavu z potreby vysokej teploty v podlahe, kedze je to nezatepleny (ledva zatepleny) stary dom ... teplota by musela byt vyssia a to uz by mohlo sposobovat diskomfort (plus bolo by to zrejme aj voci hygienickej norme, ktoru tu kedysi niekto spominal)

vyhodou by bola lepsia ucinnost kondenzacneho kotla a prijemny pocit podlahoveho kurenia (subjektivne, najma v suvislosti s vyssou teplotou) ... vyhrali teda radiatory
matthewcheck
 
Príspevky: 298
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 18. Dec 2013 14:05:09
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: výmena kotlov

Poslaťod vvv » Pon 30. Jan 2017 19:26:30

matthewcheck píše:tak skusme dalej:


4) tu by som poprosil rozpisat dovod ... ekvitermika (v mojom ponimani) je o sledovani vonkajsej teploty a nasledne nastavenie vykurovacej teploty vody ... pri podlahovke je zacat ohrievat vodu az pri znizovani teploty v interieri neskoro, kedze ma dlhy nabeh a za ten cas by mohlo dojst k ochladeniu interieru ... pri radiatore by malo byt odovzdanie tepla do prostredia rychlejsie a teda by malo postacovat prikurit az ked zacina klesat teplota v miestnosti ... jednotlive miestnosti by samozrejme boli regulovane termostatickymi ventilmi


Ekvitermika je v kazdom pripade regulacia, ktora zabezpeci mensie kolisanie teploty v objekte. Aj ked pri pouziti termostatickych hlavic v miestnosti tuto jej vyhodu regulaci hlavice rusia. Ked sa pozrieme blizsie na regulaciu :

1. Priestorovy termostat - aby kotol efektivne pracova, termostat by mal byt umiestneny v "najchladnejsej" obytnej miestnosti (tym myslim mietnost, kde sa bezne funguje - nie napr. pivnicu), na radiatore by termostaticka hlavica nemala byt. To zarucuje, ze kotol bude mat zohriatu vodu aj pre ostatne miestnosti s mensimi tepelnymi stratami, kde prietok riadi termostaticka hlavica.

2. Pri ekvitermickej regulacii mozu byt termostaticke hlavice na vsetkych radiatoroch (za podmienky, ze kotol ma vnutorny obeh, ktory zaruci obeh vody aj pri zavretych vsetkych hlaviciach, co sa teoreticky moze stat), aj ked sa to velmi nedoporucuje. Tak isto v najchladnejsej obytnej miestnosti hlavica nemusi byt a krivka sa ladi podla tejto miestnosti. V tomto pripade je voda v kotli a radiatore ohriata v predstihu podla vonkajsej teploty a vykyvy teploty v miestnosti su mensie. Aj ked pre ostatne miestnosti to nebude platit, lebo tam vykyvy budu podmienene hysterezou termostatickej hlavice.

V tvojom pripade sa mi javi vhodnejsia varianta c.1. ak planujes hlavice, ktore budu aj tak regulovat teplotu v jednotlivych miestnostiach.
Ekvitermiku by som doporucoval len v pripade prevadzky bez hlavic, co vsak vyzaduje perfektne navrhnutie velkosti radiatorov podla tepelnych strat miestnosti - asi by som do toho nesiel - prilis velke riziko.
vvv
 
Príspevky: 397
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 15:14:47
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 62 krat

Re: výmena kotlov

Poslaťod Ludo » Uto 31. Jan 2017 13:57:38

uz sme to rozoberali
nepredpokladam, ze nejaky kotol s regulatorom pojde na cistu ekvitermiku, kedze aj na mojom mam moznost nastavit volbu : vypni "vplyv vnutorneho prostredia"
ale ako som neskor zistil, napriek vypnutiu tohto vplyvu (teda som vypol korekciu na referencnu teplotu) - regulator aj tak ciastocne berie do uvahy teplotu vnutorneho priestoru a teda vplyv vnutorneho prostredia je tam ciastocne zakomponovany do jeho vypoctov naprieh jeho vypnutiu

je to cele zlozitejsia tema ako sa javi na prvy pohlad a veeela zalezi na KONKRETNOM type kotla a jeho regulatore (nebavim sa o primitivnych termostatoch),
lebo ako vieme - nie je 4x4 ako 4x4
(jedine subaruuuu) :lol:

na celkom zaciatok
http://www.atpjournal.sk/buxus/docs/atp ... -39_41.pdf
pokracoval by som tymto
http://vykurovanie.wikidot.com/zurnal-c-8
resp. pre odvaznych
http://digilib.k.utb.cz/bitstream/handl ... sequence=1
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: výmena kotlov

Poslaťod ... » Uto 31. Jan 2017 16:24:36

matthewcheck píše:pri podlahovke je zacat ohrievat vodu az pri znizovani teploty v interieri neskoro, kedze ma dlhy nabeh a za ten cas by mohlo dojst k ochladeniu interieru ...

zavisi pripad od pripadu, mame relativne husto polozene rurky (~10cm vsade) v anhydride a relativne male teplotne straty domu a v pohode to ureguluje jeden priestorovy termostat tak ze (bez akejkolvek ekvitermiky) drzi teplotu v rozpati +- 0.1 stupna od nastavenej
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: výmena kotlov

Poslaťod matthewcheck » Uto 31. Jan 2017 16:41:40

... píše:mame ... relativne male teplotne straty domu

ved prave to ... u nas sa o malych stratach domu velmi neda hovorit

v kazdom pripade ale je uz rozhodnute ze budu radiatory ...
teda vyjadrujte sa k regulacii, ci ekviterm ano/nie, pripadne vyjadrenia ku konkretnym kotlom/znackam ... dakujem
matthewcheck
 
Príspevky: 298
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 18. Dec 2013 14:05:09
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: výmena kotlov

Poslaťod vvv » Uto 31. Jan 2017 18:31:52

Myslim, ze k regulacii nie je co viacej pisat, ak mas radiatory s hlavicami, ekviterm je zbytocny, staci priestorovy termostat v obytnej miestnosti s najvacsimi TS - tu radiator bez hlavice. (A to osobne preferujem akvitermiku vsade, kde sa da :) )

K vyberu kotla je to na tebe, o kolko viacej eur chces dat za "kvalitnejsi" kotol. (Tie uvodzovky su tam dost podstatne :) ) A kedze pises, ze TS nie su male, spodny vykon ta nemusi obmedzovat vo vybere kotla, je to len otazka penazi :)
vvv
 
Príspevky: 397
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 15:14:47
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 62 krat




Ďalší

Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron