omietky alebo sadrokarton

omietky alebo sadrokarton

Poslaťod janci1181 » Str 10. Jún 2015 23:24:03

dobry den
kupili sme rodinny dom ktory bol postaveny v rokoch 1985 su v nom urobene omietky a je to uz aj omalovane ale omietky su dost krive a nerovne ...a chceme v dome vymenit aj celu elektorinstalaciu...moja otazka znie ci je lepsie potom cely dom nanovo omietnut omietkou aby to bolo rovne alebo lepsie nalepit sadrokarton?
dakujem za vase rady
janci1181
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Str 10. Jún 2015 23:19:58
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: omietky alebo sadrokarton

Poslaťod MartinH » Štv 11. Jún 2015 9:43:29

Vyhoda sadrokartonu je, ze sa daju z neho tvarovat zaujimave detaily. Ako na obrazku. Medzi jeho dalsie vyhody patri .... ziadne ine som si nevsimol. Preto by som si vybral omietku a sadrokarton nechal len na tie komplikovane tvary.
Prílohy
rigips.jpg
rigips.jpg (10.16 KiB) Zobrazené 3341 krát
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: omietky alebo sadrokarton

Poslaťod Ludo » Štv 11. Jún 2015 11:36:39

dalsie vyhody su
rychlost a odburanie mokrych procesov
co pri rekonstrukciach moze byt zasadna vyhoda.....

nehovoriac o tom, ze casto je to prosto krajsie, lacnejsie a rychlejsie ako omietky
lebo omietkarov musis trafit aby boli omietky pekne
kym zo sadrosa si rovne omietky spravis aj sam....

ja osobne by som pri rekonstrukcii siel isto do sdk na steny
a na stropy - napinane stropy
lebo to sa da urobit cele za cca 2-3 dni cely dom

kym klasicke omietky a sdk stropy do celeho domu - je na niekolko tyzdnov roboty a problemov okolo toho... :netusim
Naposledy upravil Ludo dňa Štv 11. Jún 2015 11:43:19, celkovo upravené 1
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: omietky alebo sadrokarton

Poslaťod bladerunner » Štv 11. Jún 2015 11:41:27

janci1181 píše:.......ale omietky su dost krive a nerovne .........

špecifikovať . čo je to dosť krivé???
priložiť vodováhu a zmerať nerovnosti.
snáď pri extrémne krivých stenách môže byť SDK lepšie riešenie. ináč omietka.
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: omietky alebo sadrokarton

Poslaťod ... » Štv 11. Jún 2015 13:16:12

za mna jednoznacne omietky... okrem mierne vyssej casovej narocnosti a toho ze to je mokry proces nevidim jediny dovod na to preco ist do sdk; a kedze si dom len kupil ,tak zrejme tam este ani nebyvas a teda nejaky tyzden-dva zdrzania navyse by ti nemal byt problemom...

PS: jasne ze zavisi to aj na tom kto tu omietku taha... ale sfusovat sa da vsetko...
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: omietky alebo sadrokarton

Poslaťod jezo » Pia 12. Jún 2015 7:00:14

Ludo píše:ja osobne by som pri rekonstrukcii siel isto do sdk na steny
a na stropy - napinane stropy lebo to sa da urobit cele za cca 2-3 dni cely dom...

Aj si to robil, alebo len o tom niekde pocul? Za 2 - 3 dni to nema sancu urobit ani partia robosov, nieto este svojpomocne. Ono to teoreticky pekne vyzera - nacapim na stenu tabulu a mam hotove 3 stvorce. Lenze ak poratam, kolko tabul vcelku som realne pouzil (bral som dlhe 2.7m), bolo to smiesne cislo. Vsade same okna dvere, spalety, v podkrovi sikme steny... A najvacsi zazitok bolo dostat nad schodiste druhe tabule (tam mam jediny priecny spoj). Takze financne som usetril, rovne to je, ale zabil som s tym tolko casu, ze uz by som radsej zaplatil omietkarom. Ale v mojom pripade svojpomoc znamenala jednoclovek, len na montaz stropov som si na dva dni zavolal otca.
jezo
 
Príspevky: 231
Registrovaný: Ned 03. Jan 2010 11:12:45
Bydlisko: ZA
Dal súhlas: 13 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: omietky alebo sadrokarton

Poslaťod MartinH » Pia 12. Jún 2015 7:54:49

Keď sa niečo robí na roky až desaťročia, tak nehrá úlohu ako veľmi bolo treba zaťať zuby na tých pár dní až rýždňov práce. Podľa toho by som sa nerozhodoval pre jedno alebo druhé riešenie.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: omietky alebo sadrokarton

Poslaťod _luky_ » Pia 12. Jún 2015 8:18:37

Řešil jsem to samé - dům z 1972, omítky místy křivé, nová elektroinstalace, loupající se barva.
Byl jsem smířený s tím, že to není nový dům a proto jsem se i smířil s tím, že ty omítky nebudou perfektně rovný. Nerovnosti obvykle kolem 10mm na 2m vodováze, místy 20mm (asi tenkrát neměli vodováhu a rovnou lať). Na stropech jsem měl rákos nebo heraklit - to jsem strhnul a udělal SDK stropy.
Postup omítek:
1) namočit, oškrábat až na omítku (špachtlí)
2) obrousit, největší nerovnosti jsem obrušoval, kam to šlo. (mám takové hladítko s kolmo postavenými plechy, nikde jsem to dneska prodávat neviděl)
3) nová elektroinstalace, zapravené drážky přejet mřížovým hladítkem, aby nevystupovaly před omítku.
4) penetrace
5) stěrka + perlinka, rohy vyztužené alu+perlinka
6) štuk

SDK a body 1-4 jsem dělal sám. 5 a 6 dělal zedník.
Není to můj nápad, ale rada od kamaráda-řemeslníka. Na první pohled to vypadá jako nové omítky, po přiložení vodováhy je to pořád nerovné, ale už ne tolik. Ale úspora peněz, práce a času za to stála. Novostavbu z toho dělat nebudu.
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat

Re: omietky alebo sadrokarton

Poslaťod Ludo » Pia 12. Jún 2015 8:54:20

chlape
pred par tyzdnami kamo prerabal starsi dom, a radil som mu sdk na steny a napinany strop
za 2 dni to mal na komplet steny aj so stropmi - iste - nie poschodak a nie velky a nie svojpomoc lebo sadrokartonisti sa potkynali o stropistov, ale bolo....
ale tam cas hral svoju ulohu,
iste, ak je casu dost a vlhkost z mokreho procesu v dome nevadi /schody, dvere,kuchyna.../ tak omietajte......
.
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: omietky alebo sadrokarton

Poslaťod Pat » Sob 24. Dec 2016 7:24:47

Čaute chlapi,

aké máte skúsenosti s (ne)kvalitou aktuálne vyrábaného sadrokartónu?

Chcel by som dať sdk namiesto omietok. Plánujem použiť nejaký tenký (9-10mm) a lepiť (klebrom na hrebeň) priamo na stenu (z BVT). Ale chalanisko čo mi to bude robiť sa obáva prasklín, vraj dnes vyrábaný sdk nie je tak kvalitný, je mäkší a sú v ňom dokonca bubliny...

Nepodarilo sa mi nájsť nejaké porovnania, alebo (nestranné) vyjadrenia ľudí od fachu, tak ak by ste sa vedeli podeliť o skúsenosti, bol by som rozhodne rád.
Pat
 
Príspevky: 27
Registrovaný: Pon 25. Jan 2010 22:03:59
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: omietky alebo sadrokarton

Poslaťod Ludo » Sob 24. Dec 2016 21:01:40

tak ono zalezi na tom, KTO je vlastne ten chalanisko
ak to je majster-omietkar:
tak co ti ine ma povedat-ako ta odhovorit od sdk???
lebo sak ten nalepi, pretmeli a za tri dni u teba skoncil
ale kebyze ta ukeca na riadnu omietku ....
tak tam ma roboty na dva tyzdne aj s celou partiou :yahoo
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: omietky alebo sadrokarton

Poslaťod Pat » Ned 25. Dec 2016 4:40:35

Nechcel som moc odbočovať od témy, tak som chalaniska nešpecifikoval :-) Chalanisko je zodpovedný chalan, ktorý mi na stavbe robí väčšinu vecí (a som tomu rád, lebo akonáhle sa mi na stavbe ukáže niekto iný, hneď je niečo doje... ehm, pokazené).

Omietkár nie je, práve naopak, odporučil mi zavolať si partiu na omietky. Na druhej strane s sdk stropom problém nemá, tam ide hrubší sdk a že tam pokles kvality tak nezaváži...

Ludo, presne v to som dúfal, že robota bude rýchlejšia, proces nepridá tolko vody do stien, "majstri" omietkári mi nepokazia pekné rovné steny a neviem o tom, že by sa dali spraviť tak rovné omietky ako sadrokartón... Výšku stien mám 260 a 265 (tých 5cm chcem vynechať pre zapustené lišty k podlahe), tak mi príde, že tie 260cm vysoké sdk dosky sú pre mňa ako vyšité :-) Čiže samé pozitíva a sociálne istoty, len teda si musím dať pozor, aby samotný materiál nesklamal.. A preto moja otázka ohľadom aktuálnych skúseností s kvalitou sdk.
Pat
 
Príspevky: 27
Registrovaný: Pon 25. Jan 2010 22:03:59
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 4 krat





Späť na Steny, omietky, obklady, fasáda

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron