Vykurovanie/temperovanie garaze

Re: Vykurovanie/temperovanie garaze

Poslaťod embe » Pon 12. Dec 2016 11:21:28

Tak po dnesnej navsteve Presporu....cenova ponuka na trojvrstvovy komin 3,5m (polsky Komminus) je 750,70 EUR! A to len material....
Vdaka bohu za toto forum!!!
Obrázok užívateľa
embe
 
Príspevky: 575
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 29. Júl 2010 22:51:20
Bydlisko: Nova Dedinka
Dal súhlas: 51 krat
Dostal súhlas: 32 krat




Re: Vykurovanie/temperovanie garaze

Poslaťod MartinH » Pon 12. Dec 2016 18:10:37

embe píše:Tak po dnesnej navsteve Presporu....cenova ponuka na trojvrstvovy komin 3,5m (polsky Komminus) je 750,70 EUR! A to len material....

Prepac, ze podpichujem a ani nemusis odpovedat, ale rekonstrukcia je stale zamietnuta? Lepsie sa vratit z kratsej cesty...
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Vykurovanie/temperovanie garaze

Poslaťod embe » Pon 12. Dec 2016 22:09:47

V pohodicke :) Rekonstrukcia by prakticky znamenala zburanie garaze :( Aspon teda podla projektanta. Ktory sa mi mal ozvat s riesenim, Je to uz viac tyzdnov, ale neozval sa. Nechcem mu krivdit, kazdy mame toho vela, ale....
Vdaka bohu za toto forum!!!
Obrázok užívateľa
embe
 
Príspevky: 575
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 29. Júl 2010 22:51:20
Bydlisko: Nova Dedinka
Dal súhlas: 51 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: Vykurovanie/temperovanie garaze

Poslaťod _luky_ » Uto 13. Dec 2016 10:06:01

embe, neuraž se, ale přečti si, co jsem ti napsal ještě jednou a zamysli se nad tím. Pokud ti něco není jasné, otevři si excel nebo si vem papír, tužku a kalkulačku a napiš si všechny varianty a k nim investici, provozní náklady, výhody a nevýhody. Pak teprve se rozhodni. Už dříve jsem ti psal
Správná varianta je regulérní komín - ať už zděný (schiedel..) nebo tříplášťový nerez (nerez-izolace-nerez), Obojí vychází nad 100€/m. Počítej minimálně 4m.

A ty se teď divíš cenovým nabídkám na komíny kolem 500€. Tak jsem to asi psal zbytečně. Osobně jsem stavěl Schiedel isostat 200mm, 8,5m a stavebnice vyšla cca 30 000Kč. (+základ+zateplení vatou+kotvení...)
Dá se koupit levný zděný šamotový komín. Výrobců/prodejců je víc. V ČR například http://www.levnekominy.cz/jednopruduchove-kominy-standard. 4m komín tam je za 10 000Kč s DPH, tj. asi 400€. Zkušenost s kvalitou nemám, ale na garáž bych to neřešil. Tady v ČR jsou celkem tuším 2 fabriky na šamot. Jedna je tahle: http://www.keramika-letovice.cz/, druhou jsem zapomněl. Také se sem vozí komíny z Polska.
Nerezový tříplášť by byl rychlejší na instalaci a bez dodatečných nákladů. Původně jsem nad tím také přemýšlel. Dá se koupit z Polska (hledej "Dinak DW", DW=double wall). Nebo pro mě nejblíž a zajímavé ceny mají zde: http://www.ok-seto.cz/. Nediv se, že nemají všechno skladem. Těch variant je tolik, že se to vyrábí na objednávku, jinak by potřebovali hektarovou halu na skladování. Mají tam kalkulačku, podle které si komín poskládáš sám a uvidíš ceny.

Jde o dílnu, takže bych se vykašlal na nějaké krbové studia a na bazoši koupil nebližší zachovalá kamna. Podle tvého výpočtu doporučuju něco kolem 10kW.

Ale stejně mi uniká, kam se poděl požadavek na bezobslužné temperování. Budeš tam chodit aspoň dvakrát týdně zatopit, aby ti to tam nezamrzlo?
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat

Re: Vykurovanie/temperovanie garaze

Poslaťod tienik » Uto 13. Dec 2016 12:49:07

Skúsim sa ako známy priaznivec infrakúrenia zapojiť do tejto debaty :-)

Myslím že som celkom podobnej situácii, mám "garáž" cca 8x4 m (úvodzovky preto, že auto tam ešte tuším neparkovalo), tiež patrím k tým "drevom postihnutým" (treba na vyváženie drôtov - návrat k prírode :-))
Jediný rozdiel je, že moja garáž je priamo pri dome, dobre izolovaná, má poval a samozrejme aj izoláciu stropu. K vykurovaniu pristupujem nasledovne:

1) cca do decembra temperovanie neriešim, teplotu mám stále monitorovanú a aj dnes som cca na 5 stupňoch.
2) keď to už klesá pod 4, vytiahnem z igelitového vreca najjednoduchší konvektor bez ventilátora, postavím ho k stene a pripnem do určenej zásuvky. Tá zásuvka je spínaná pomocou riadenia celého domu a udržuje sa teplota 5 stupnov.
3) Keď idem niečo robiť, tak zapnem teplovzdušný ventilátor v cene cca 10€ (stolový, zostal ešte zo stavby) a ten nasmerujem na miesto kde práve čosi robím. Mám vyskúšané že v štandardnej výbave (tričko, mikina, monterky) mi to bohate stačí aj na celodennú prácu. Ono sa to nezdá, ale aj každý stroj má 1000 -2000| výkonu a aj ich odpadové teplo stojí za úvahu.
4) Po zimnej sezóne opäť odpojím konvektor a všetko zabalené v igelite odložím.

Pre mňa to má tieto výhody:

a) nič mi nezamrzne, nech idem preč na ako dlho chcem
b) nič mi nezavadzia viac ako treba ( mimo sezóny je podľa mňa škoda miesta čo zaberá pec)
c) ak robíš z drevom, vieš ako pekne sa zvykne prášiť - takže preto to balím do igelitu keď nepotrebujem - netreba čistiť.
d) je to veľmi operatívne, idem do garáže, zapnem teplovzduch, nakŕmim domáce zvieratá a keď tam prídem je tam už "monterkovo"

Áno, určite prevádzka čosi stojí, ale ..... buď má hodnotu to čo vyrobím, alebo to beriem tak že každý koníček čo to stojí :-)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Vykurovanie/temperovanie garaze

Poslaťod bigben » Str 14. Dec 2016 8:54:57

Sledujem to tuna uz dlhsie, tak napisem moj postup pri "vyrobe" komina do zahr. domceka, ktory sluzi ako obcasna dielna. Rozmer cca 6x4m, murovany, bez stropu, krov zaklopeny doskami, navrchu sindel, ziadna tepelna izolacia. Farby a iny material chranim proti mrazu odlozenim do pivnice (sucast zahr. domceka). Netemperujem, zakurim do kachiel ked idem nieco robit. Kachle su vyrabane, rost a dymovod zo starych rozpadnutych peteriek, obal je ocelova rura priemeru 273mm. Komin je dvojplast. Vonkajsok murovany z plnej palenej tehly na kant. Vnutorna rura je kameninova, priemer tutsim 120mm, pouzivali sa kedysi na kanalizaciu. Zaustenie dymovodu som vyrobil navrtanim/narezanim rury a prilepenim dalsieho kusa rury. Uz si presne nepamatam cim som to lepil, neviem ci cement, alebo original sajrajt od schiedla na spajanie samot. rur, ten mi zostal z komina na dome. Na spodu komina diera a vymetacie dvierka, kupene v zeleziarstve. Priame naklady na material male, pracnost pomerne velka, aj casova narocnost. Bolo treba kusok vymurovat, pockat den kym malta stuhne, zase kusok murovat, potom osadit ruru, priestor medzi obmurovkou a rurou vypchat vatou, atd. Navrch komina som dolu na zemi zasaloval a zabetonoval sirak. Sluzi uz asi 8 rokov, zatial o.k. Ak by som robil nabuduce, tak by som tehlu vymenil za kvader, tehlu som vtedy mal, kvader by som musel kupit.... Po zakureni samozrejme podla vonk. teploty do 30-45 min trenirkova teplota.

S týmto príspevkom autora bigben súhlasil
mp1
bigben
 
Príspevky: 566
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:40:00
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 46 krat

Re: Vykurovanie/temperovanie garaze

Poslaťod embe » Str 04. Jan 2017 11:48:41

Dik vsetkym za rady, nakoniec pojdem do trojvrstvoveho komina Schiedel, je to jednorazova investicia, beriem to tak, zmieril som sa s tym, ze to nebude take lacne ako som predpokladal...
Vdaka bohu za toto forum!!!
Obrázok užívateľa
embe
 
Príspevky: 575
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 29. Júl 2010 22:51:20
Bydlisko: Nova Dedinka
Dal súhlas: 51 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: Vykurovanie/temperovanie garaze

Poslaťod Derek » Pia 06. Jan 2017 9:40:41

prečo mi tu neide komentovať?
Derek
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Str 30. Sep 2015 9:07:11
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Vykurovanie/temperovanie garaze

Poslaťod emkac » Pia 06. Jan 2017 16:24:08

sorry za off topic

Derek píše:prečo mi tu neide komentovať?


moderatorska vsuvka: prve dva prispevky kazdeho noveho cloveka na fore musia prejst schvalenim, zabranuje sa tym spamerom, reklamnym pisatelom a potencionalnym skodcom, aby hned kazili diskusie
vsetkych tvojich 6 prispevkov som vcera zamietol a ako dovod som uviedol: "bezvyznamovy prispevok"
ono totiz clovek, ktory pride na foru a pise cosi v tomto vyzname ako je uvedene nizsie, nema na fore co robit... budto napis seriozny prispevok alebo radsej nepis nic:
- super, dik za opis
- suhlasim s xyz
- aj ja to mam tak
- tiez si myslim
a pod.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Vykurovanie/temperovanie garaze

Poslaťod embe » Str 18. Jan 2017 0:21:30

Tak nerezovy Schiedel komin namontovany (asi pred tyzdnom), kachle zapojene, mozno by som kupil s trosku vacsimi dvierkami keby som isiel do toho znova, ale v podstate super. Prisun dreva zadarmo zabezpeceny, co viac si priat.
Pridem domov z roboty, zakurim, pohram sa s detmi, dam spat a hor sa na prerabku garaze na dielnu. Garaz v priebehu chvile cca 12C, zanedlho okolo 20C. Dalo by sa aj viac ale to uz by som musel do treniek :)
Sice to bolo trosku drahsie ako som uplne nazaciatku predpokladal, ale stoji to za to, nehovoriac o tom, ze ked bude dielna hotova, bude sa tam dat spravit aj posedenie pri krbe s kamosmi a pivom:)
Vdaka bohu za toto forum!!!
Obrázok užívateľa
embe
 
Príspevky: 575
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 29. Júl 2010 22:51:20
Bydlisko: Nova Dedinka
Dal súhlas: 51 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: Vykurovanie/temperovanie garaze

Poslaťod raven » Pia 20. Jan 2017 18:16:47

embe píše:Prisun dreva zadarmo zabezpeceny, co viac si priat.

Off topic: to sa ti ako podarilo? Kúpil si si les? :)
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat

Re: Vykurovanie/temperovanie garaze

Poslaťod embe » Štv 26. Jan 2017 23:28:06

Neeee.....kamos ma sklad, a dava mi palety (nie EUR) co su na vyhodenie, ma toho namraky. Kocurom popilim a ide sa :)

Tu u nas dole neni les, najvyssi strom je kukurica :)
Vdaka bohu za toto forum!!!
Obrázok užívateľa
embe
 
Príspevky: 575
Obrázky: 11
Registrovaný: Štv 29. Júl 2010 22:51:20
Bydlisko: Nova Dedinka
Dal súhlas: 51 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: Vykurovanie/temperovanie garaze

Poslaťod _luky_ » Pia 27. Jan 2017 9:04:02

embe píše:... ked bude dielna hotova, bude sa tam dat spravit aj posedenie pri krbe s kamosmi a pivom:)

A proč jsi nás tu celou dobu lakoval, že to má být dílna? :D
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat

Re: Vykurovanie/temperovanie garaze

Poslaťod WYSIWYG » Pia 27. Jan 2017 10:24:37

embe píše:Neeee.....kamos ma sklad, a dava mi palety (nie EUR) co su na vyhodenie, ma toho namraky. Kocurom popilim a ide sa :)

Tu u nas dole neni les, najvyssi strom je kukurica :)


A tie palety,co Ti dodava su osetrene HT (teplom)? Vtedy by som ich palil s cistym svedomim.
Ale co ak su osetrene chemicky - napustene metylbromidom, alebo niecim inym?
Metylbromid je tusim v mnohych krajinach zakazany. Dovody som nehladal.
Vsimni si na stiku palety, ci mas HT alebo MB.
Ak mas palety rozbite, tak to samozrejme nezistis.
Aby si nemal z toho danajsky dar... ;-)
Laudatus...!
Obrázok užívateľa
WYSIWYG
 
Príspevky: 303
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 13. Aug 2009 15:48:40
Bydlisko: Bratislavské humná
Dal súhlas: 138 krat
Dostal súhlas: 30 krat




Predchádzajúci

Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť