ohrev vody v rebríkovom radiátore v kúpeľni

Re: ohrev vody v rebríkovom radiátore v kúpeľni

Poslaťod joko » Pia 18. Mar 2016 23:18:47

MartinH píše:Mal by som uz ten rebrik zavesit, ale prisiel na mna zimny spanok a strcil som ho pod postel.

Teraz by som si mal spravit danove priznanie. Istoty su drahe. Tak som radsej vytiahol tu skatulu spod postele a dal sa do prace.


Treba pred naplnenim rebrik nejako preplachovat?

Výrobcovia - všetci odporúčajú radiátory-rebríky preplachovať.
Rebrík ešte dajme tomu nie je problém prepláchnúť, ale v praxi som sa nestretol s tým, že by niekto nový radiátor preplachoval, hlavne ak ich do domu nechá namontovať 10 ks, a niektoré vážia aj 40 - liatinové aj 80 kg. Jedine ak by sa prepláchol komplet celý systém.
Z praxe: ja pravideľne preplachujem - odvzdušním pri napustení podlahovku, ale pravda je to, že pri napustení podlahovky ešte nikdy rebrík, ani radiátor do garáže nie je pripojený - to sa bežne montuje neskôr, a tak ani prepláchnuté pred montážou niesú. Bežne sa to iba vybalí, zapojí a pustí. Samotná cirkulácia vody to prepláchne, a prípadné nečistoty by sa mali zachytiť vo filtri, čo by malo byť samozrejmosťou na spiatočke pred kotlom. Filter by sa mal čistiť raz ročne pri revíznej kontrole pred začiatkom vykurovacej sezóny.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat




Re: ohrev vody v rebríkovom radiátore v kúpeľni

Poslaťod sihel » Pon 14. Nov 2016 20:37:31

nazdar. nechcem zakladat novu temu tak sa pytam.
nejde mi prave ten okruh kde mam ten rebrikovy radiator a neviem preco.
kurenar mi to preplachol cerpadlom.mam to plno otvorene a aj tak to nejde.
nejake napady?
voda nikde neunika
sihel
 
Príspevky: 19
Registrovaný: Štv 01. Mar 2012 21:44:58
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: ohrev vody v rebríkovom radiátore v kúpeľni

Poslaťod ... » Uto 15. Nov 2016 8:02:35

sihel píše:nazdar. nechcem zakladat novu temu tak sa pytam.
nejde mi prave ten okruh kde mam ten rebrikovy radiator a neviem preco.
kurenar mi to preplachol cerpadlom.mam to plno otvorene a aj tak to nejde.
nejake napady?
voda nikde neunika


a na zaklade coho dedukujes ze ti nejde ?
ak to mas na jednom rozdelovaci s podlahovym kurenim a tlacis tam rovnaku teplotu (ako do podlahy) tak tan radiator _NIKDY_ nebude nejak poznatelne teply....
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: ohrev vody v rebríkovom radiátore v kúpeľni

Poslaťod fefe30 » Uto 15. Nov 2016 9:45:45

sihel píše:nazdar. nechcem zakladat novu temu tak sa pytam.
nejde mi prave ten okruh kde mam ten rebrikovy radiator a neviem preco.
kurenar mi to preplachol cerpadlom.mam to plno otvorene a aj tak to nejde.
nejake napady?
voda nikde neunika


Dnes ráno bolo -6 C st., kotol dával 42 C st. vodu a rebrík úplne teplý. Podľa mňa to musíš cítiť pri teplote min. 40 C st..
Inak máš zatvorený rebrík. Tiež sa mi to stalo pri prvom spustení podlahovky, rebrík nekuril bol zatvorený. Pozri
ventil pod rebríkom príp. rozdelovač.
Obrázok užívateľa
fefe30
 
Príspevky: 133
Registrovaný: Pia 14. Jan 2011 14:35:19
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 11 krat

Re: ohrev vody v rebríkovom radiátore v kúpeľni

Poslaťod matthewcheck » Uto 15. Nov 2016 9:58:01

mozno hlupa otazka, ale je odvzdusneny?
matthewcheck
 
Príspevky: 298
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 18. Dec 2013 14:05:09
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: ohrev vody v rebríkovom radiátore v kúpeľni

Poslaťod sihel » Uto 15. Nov 2016 21:10:41

no odvzdusneny je aj vsetko otvorene.proste mam otvorene vsetky okruhy len v kupelni je furt studena podlaha aj rebrik.nechapem
sihel
 
Príspevky: 19
Registrovaný: Štv 01. Mar 2012 21:44:58
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: ohrev vody v rebríkovom radiátore v kúpeľni

Poslaťod joko » Uto 15. Nov 2016 22:06:40

Skúšal Ti to kúrenár. Aký prietok zistil na prietokomery? Máš rebrik na jednom okruhu aj s podlahou alebo extra podlaha, extra rebrík? Ak je to spolu aj s podlahou, tak predpokladám, že rebrík je na spiatočke, a môže dostávať spiatočnú vychladenú vodu.
Predovšetkým na rozdelovači vyskúšaj rúrku pod prietokomerom, či doň prúdi teplá voda? ak ano, tak rebrík je na spatočke, tak sa nečuduj, že je studená. Ak aj podlaha je studená, tak máš zaseknutý ventil na zberači, alebo zaseknutý prietokomer na rozdelovači. Reaguje prietokomer na tom ukruhu pri zapnutí vypnutí cirkulácie? :cry:
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: ohrev vody v rebríkovom radiátore v kúpeľni

Poslaťod joko » Pia 10. Nov 2017 20:08:35

Podľa skúseností z posledných 10 rokov a cca 70 položených podlahoviek už nikomu neodporúčam, ba každého odhováram od rebríkového radiátora ku podlahovke. Je to neefektívny zdroj tepla. Rebrík v každom prípade ANO, ale na elektrický termostat, nie napojený na podlahové kúrenie.
Dôvod? radiátor má v porovnaní s cca 80 m oruhom podstatne menší odpor, tým pádom veľa vody prejde cez radiátor, a menej cez podlahu, pri čom rebrík stále bude iba "teplý" napr. hore 30 st, dole 25 st, čo na sušenie uterákov je dostatočný no nie chválitebný. Môj definitívny návrh do kúpeľne: hustá podlahovka, a radiátor s el. termostatom. :drink

S týmto príspevkom autora joko súhlasili - 2
drepo, MartinH
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: ohrev vody v rebríkovom radiátore v kúpeľni

Poslaťod drepo » Pia 10. Nov 2017 20:27:03

Velky suhlas s Joko :ano:
..a este aj mozu byt aj zdrojom korozie , kde zelezite castice potom rovno putuju do kotla ( vymennika) , hlavne plyn. kondenzaky s nerezovymi vymennikmi a teraz modernymi HEP cerpadlami na to dokazu byt velmi "haklive" . Ked uz tak , tak jednoznacne bez kvalitneho filtra na spiatocke, bez inhibitora korozie do vody a bez biocidneho pripravku do vody pri plyn. kond. kotloch ani nahodou :kill
... vdaka Bohu a moderatorom za toto forum ...
Obrázok užívateľa
drepo
 
Príspevky: 257
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 25. Nov 2008 12:07:48
Bydlisko: okres Skalica
Dal súhlas: 103 krat
Dostal súhlas: 17 krat

Re: ohrev vody v rebríkovom radiátore v kúpeľni

Poslaťod MartinH » Pia 10. Nov 2017 20:34:53

joko píše:Podľa skúseností z posledných 10 rokov a cca 70 položených podlahoviek už nikomu neodporúčam, ba každého odhováram od rebríkového radiátora ku podlahovke. Je to neefektívny zdroj tepla. Rebrík v každom prípade ANO, ale na elektrický termostat, nie napojený na podlahové kúrenie.
Dôvod? radiátor má v porovnaní s cca 80 m oruhom podstatne menší odpor, tým pádom veľa vody prejde cez radiátor, a menej cez podlahu, pri čom rebrík stále bude iba "teplý" napr. hore 30 st, dole 25 st, čo na sušenie uterákov je dostatočný no nie chválitebný. Môj definitívny návrh do kúpeľne: hustá podlahovka, a radiátor s el. termostatom. :drink


Joko, cenne prakticke skusenosti a jasna odpoved, vdaka! :ano:

Len pridam, ze ak je susenie uterakov jedina funkcia rebrika, u nas doma sa osvedcil casovy spinac. Bez termostatu, slabsia spirala ako je max. vykon rebrika, cas cca 1 hodina.

Uz som to tu neraz pisal, mal som taky zvlastny napad. Elektricky rebrik napojeny na podlahovku iba na jednej strane. Voda nepreteka, podlahovka by sluzila len na ako expanzka. Rebrik by mohol by naplneny az uplne po vrch. Ziadny vzduch, ziadny problem s tlakom pri vyssej teplote. Mozno to raz niekto vyskusa...
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: ohrev vody v rebríkovom radiátore v kúpeľni

Poslaťod joko » Ned 12. Nov 2017 22:48:17

MartinH píše:
joko píše:Podľa skúseností z posledných 10 rokov a cca 70 položených podlahoviek už nikomu neodporúčam, ba každého odhováram od rebríkového radiátora ku podlahovke. Je to neefektívny zdroj tepla. Rebrík v každom prípade ANO, ale na elektrický termostat, nie napojený na podlahové kúrenie.
Dôvod? radiátor má v porovnaní s cca 80 m oruhom podstatne menší odpor, tým pádom veľa vody prejde cez radiátor, a menej cez podlahu, pri čom rebrík stále bude iba "teplý" napr. hore 30 st, dole 25 st, čo na sušenie uterákov je dostatočný no nie chválitebný. Môj definitívny návrh do kúpeľne: hustá podlahovka, a radiátor s el. termostatom. :drink


Joko, cenne prakticke skusenosti a jasna odpoved, vdaka! :ano:

Len pridam, ze ak je susenie uterakov jedina funkcia rebrika, u nas doma sa osvedcil casovy spinac. Bez termostatu, slabsia spirala ako je max. vykon rebrika, cas cca 1 hodina.

Uz som to tu neraz pisal, mal som taky zvlastny napad. Elektricky rebrik napojeny na podlahovku iba na jednej strane. Voda nepreteka, podlahovka by sluzila len na ako expanzka. Rebrik by mohol by naplneny az uplne po vrch. Ziadny vzduch, ziadny problem s tlakom pri vyssej teplote. Mozno to raz niekto vyskusa...


Neodporúčam.
Ako sme sa vtedy dohadovali - nedoliať rebrík úplne, a pri 40 st. otvoriť odvzdušňová. Vtedy sa tlaky vyrovnajú. Ak to vychladne bude tam minimálny podtlak, ak teplota bude nad 40 bude trochu pretlak. Vzduchová bublina napr. vrchné rebro stačí na kompezáciu. Ak sa bojíš o hrdzu ...kyslík zo vzduchu sa koróziou zmení na CO2, a už ďalej nekoroduje.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: ohrev vody v rebríkovom radiátore v kúpeľni

Poslaťod MartinH » Pon 13. Nov 2017 19:28:24

joko píše:Neodporúčam.
Ako sme sa vtedy dohadovali - nedoliať rebrík úplne, a pri 40 st. otvoriť odvzdušňová. Vtedy sa tlaky vyrovnajú. Ak to vychladne bude tam minimálny podtlak, ak teplota bude nad 40 bude trochu pretlak. Vzduchová bublina napr. vrchné rebro stačí na kompezáciu. Ak sa bojíš o hrdzu ...kyslík zo vzduchu sa koróziou zmení na CO2, a už ďalej nekoroduje.


Mna len trochu hneva, ze horna priecka elektrickych rebrikov kvoli tej vzduchovej bubline nehreje, a viac, ze vyrobcovia sa tvaria, ze to sa neda v 21-om storoci spravit lepsie.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: ohrev vody v rebríkovom radiátore v kúpeľni

Poslaťod tino » Uto 02. Jan 2018 10:03:05

joko píše:Podľa skúseností z posledných 10 rokov a cca 70 položených podlahoviek už nikomu neodporúčam, ba každého odhováram od rebríkového radiátora ku podlahovke. Je to neefektívny zdroj tepla. Rebrík v každom prípade ANO, ale na elektrický termostat, nie napojený na podlahové kúrenie.
Dôvod? radiátor má v porovnaní s cca 80 m oruhom podstatne menší odpor, tým pádom veľa vody prejde cez radiátor, a menej cez podlahu, pri čom rebrík stále bude iba "teplý" napr. hore 30 st, dole 25 st, čo na sušenie uterákov je dostatočný no nie chválitebný. Môj definitívny návrh do kúpeľne: hustá podlahovka, a radiátor s el. termostatom. :drink


ja budem mať na 1 NP podlahovku, podkrovie radiatory. V kupelkách oboch podlahovka, a rebríky napojené na radiátorový okruh. Takto to môže byť ?
tino
 
Príspevky: 27
Registrovaný: Pon 21. Sep 2015 21:18:26
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: ohrev vody v rebríkovom radiátore v kúpeľni

Poslaťod MartinH » Uto 02. Jan 2018 10:51:23

tino píše:ja budem mať na 1 NP podlahovku, podkrovie radiatory. V kupelkách oboch podlahovka, a rebríky napojené na radiátorový okruh. Takto to môže byť ?

Vies, ako velmi by sa kurenie technicky zjednodusilo, keby si mal podlahovku dole aj hore a rebriky na elektriku (tlacitko + casovac)?
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: ohrev vody v rebríkovom radiátore v kúpeľni

Poslaťod Ludo » Uto 02. Jan 2018 23:54:00

nevie
nevie kolko penazi by tym usetril, ani ako by o prosto cele zjednodusil
a mozno vie
ale ked jeho zena to tak chcela, co s tym narobis?
sak ona to platit ani sa o to starat nebude
a ma to tak aj Janka, aj Marika.....
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron