Chladenie viacerych izieb naraz - ako na to?

Chladenie viacerych izieb naraz - ako na to?

Poslaťod Jookie » Pia 21. Jún 2013 20:47:54

Zdar,

kedze zas udrelo teplo a zas sa zacinam trapit s teplom v dome, rozmyslam nad namontovanim nejakej klimatizacie, akurat ze nechcem chladit iba jednu izbu, ale bolo by lepsie dve resp. rovno tri naraz. Vybrat klimu s dostatocnym vykonom nie je problem, problem je skor to, ako ten vzduch dostat z jednej chladiacej jednotky do tych troch izieb. Kedze sa jedna o podkrovne izby, slo by natiahnut do tych troch izieb potrubie zhora - cez SDK strop, snad uz len nasmerovat vzduch z klimy do toho potrubia. To uz sa zacina podobat na nejaky pokus o vzduchotechniku vo velmi neskorom stadiu (v dome byvame uz tri roky). Asi sa mi neoplati robit veci ako zemny register (kedze tym neplanujem kurit, navyse uz aj zahrada konecne nejak vyzera), studnu nemam (takze ani spominane chladenie vzduchu vodou moc neprichadza do uvahy).

Este by slo zmensit ohrievanie podkrovia nejakymi exterierovymi zaluziami nad stresnymi oknami (v izbe bolo 30 stupnov, vnutorna roletka stresneho okna mala cca 50 stupnov - merane infra teplomerom); tiez zlepsit doma zatienovaciu a vetraciu moralku (nevetrat cez den, len v noci), ale to o vela nepomoze, fakt by to asi chcelo aktivne chladit.

Ake su vase odporucania? (samozrejme okrem takych ako zburat a postavit nanovo inak ;) ).

Miro

S týmto príspevkom autora Jookie súhlasil
sigma
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat




Re: Chladenie viacerych izieb naraz - ako na to?

Poslaťod jana » Str 26. Jún 2013 14:14:10

my sme nemali az take extremy, ale 28 sa obcas pri dlhsom obdobi velkych horucav v podkrovi "pritrafilo". dost pomahaju vonkajsie roletky, myslim, ze velux ich oznacuje ako markizy, jednoducho je to ako roleta, ale ma dierky. chcela som, aby sa nestratila uloha presvetlenia, ale zaroven, aby to bolo zatienene. nejaky dotykovy teplomer nemam, ale je to citelne. 28 sme odvtedy nemali :-)
jana
 
Príspevky: 127
Registrovaný: Uto 27. Jan 2009 14:39:55
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 12 krat

Re: Chladenie viacerych izieb naraz - ako na to?

Poslaťod Jookie » Str 26. Jún 2013 14:26:08

jana píše:my sme nemali az take extremy, ale 28 sa obcas pri dlhsom obdobi velkych horucav v podkrovi "pritrafilo". dost pomahaju vonkajsie roletky, myslim, ze velux ich oznacuje ako markizy, jednoducho je to ako roleta, ale ma dierky. chcela som, aby sa nestratila uloha presvetlenia, ale zaroven, aby to bolo zatienene. nejaky dotykovy teplomer nemam, ale je to citelne. 28 sme odvtedy nemali :-)


Tie 'markizy' som bol pozriet dnes v Hornom Bachu, stoja okolo 60 evri za kus, co mi pride celkom dost, navyse som tam chcel okukat ako je to zvonku prichytene aby som si vedel vyrobit nieco podobne, bohuzial to tam maju len zabalene v skatulkach. Vnutorne rolety mame zatiahnute za slnecnych dni naplno, akurat tym ze su vnutorne, tak to teplo uz prelezie dnu, takze skusim este poriesit tie vonkajsie. Btw., maju aj vonkajsie rolety (zrejme plastove), ale tie vychadzaju okolo 400 evri na jedno okno, takze to v ziadnom pripade ;)
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat

Re: Chladenie viacerych izieb naraz - ako na to?

Poslaťod paolo » Štv 27. Jún 2013 13:07:43

Chladenie vsetkych izieb planujem riesit pomocou rovodov rekuperacie a vody zo studne. Riesenie konzultujem s firmou, ktora mi dodala RJ a ma v ponuke aj samotny box s radiatorom (DS-200). Plan je nasledovny:
- Chladiacou kvapalinou bude voda studne s teplotou 11-13st (merane minuly tyzden pocas horucav). Vydatnost studne je vyborna.
- Radiator/vymenik bude DSV-200 (Paul) ktory sluzi ako predohrev pre solankovy vymenik
- Ovladanie/riadenie pripravi firma, motaz ja.
- Odvod vody nemam dorieseny (riesim v teme o zavlahach), urcite budem vrtat dieru do obvodoveho muru. :(

Vodu zo studne mam privedenu do TM pre WC okruh + mam jeden ventil aj do rezervy. Za ten prave pripojim privod pre chladenie. Pride tam el.mag. ventil na otvaranie/zatvaranie privodu na zaklade teploty za chladicom. Teplota za chladicom nesmie klesnut pod 18st. Ak teplota klesne pod 18st, termostat vypne ventil. Mnozstvo vody chcem zatial regulovat manualne (gulovym ventilom). V prvom kroku chcem rychle, manualne riesenie na overenie vysledkov. Na Filipovi bol chlapik (pouzil MKW od Elektrodesign-u) s takymto riesenim spokojny. On pouzil na cerpanie vody nejake male cerpadlo na 12V.
Kedze mam privod vody zo studne do TM kvoli WC okruhu, tak v sachte bude vodaren s 80l tlakovou nadobou. Teraz jednu otazku na zaver:
Ake mnozstvo vody z 80l pusti vodaren kym zapne cerpadlo? Kde sa to viem docitat? Ide mi o zistenie poctu zopnuti za hodinu. Ci sa pri tych cca 200l/hod vodaren nezopne viackrat ako je povolene. Ci nemam riesit vacsiu nadobu. Myslim, ze by to mohlo stacit, ale nemam s vodarnami zatial ziadne skusenosti.
Obrázok užívateľa
paolo
 
Príspevky: 197
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:06:54
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Chladenie viacerych izieb naraz - ako na to?

Poslaťod tienik » Štv 27. Jún 2013 13:22:58

Ahoj,

ak sa mozem opytat, kolo € vychadza ten chladic? Bez regulacie - len ciste box a radiator?
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Chladenie viacerych izieb naraz - ako na to?

Poslaťod paolo » Štv 27. Jún 2013 13:23:28

to tienik:
Mna rovnako rozhybali posledne horucavi. Nemam poriesene exterierove tienenie najvacsieho juzneho presklenia (6x2.5m). Dom sa teda rychlo prehreje. Do rana sa mi podari stlacit teplotu, ale cez den ju mam spat. Aj s urokom. :( Ked sa k tomu prida varenie, vysavanie,... hotova pohroma (vid graf).
Kedze vonkajsie tienie chcem riesit pergolou a plachtou/clonou a nenam zatial ani pergolu, ani terasu na ktorej moze stat, tak som sa rozhodol, ze to skusim s chladenim vodou, ktorej mam dost. Nocakavam od toho vysledky ako pri klime. Budem spokojny ked sa mi podari ju udrzat na nejakej znesitelnej hodnote. :)

PS: Tej vonkajsej teplote (hodnotam nad 30st) si nevsimajte. Vtedy mi priamo svieti na teplomer. Musim ho prehodit na inu stranu domu.
Prílohy
Obrázok užívateľa
paolo
 
Príspevky: 197
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:06:54
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Chladenie viacerych izieb naraz - ako na to?

Poslaťod tienik » Štv 27. Jún 2013 14:46:02

inac ako perlicku mozem uviest vlastny pokus z minuleho tyzdna. Kedze tepla tu bol viac nez dost, chladenie som dokoncene nemal, ale zato cerpadlo zo studne uz ano. Tak som v ramci srandy pripojil na hadicu taky obycajny postrekovac - volaju to tusim "zaba" je to velkosti hokejoveho puku, z boku po diagonale to ma privod vody a v strede dieru cca 5mm. No a umiestnil som ho do rohu medzi garazou a domom, na severnej strane, kde mam nasavanie rekuperacie.
Tento postrekovac ked je pusteny vytvara relativne velky oblak vodnej hmly, ktora sa v tom teple viac nez dobre odparovala. No a vysledkom mojho pokusu bolo okamzite znizenie teploty nasavanecho vzduchu o cca 4 stupne, co mi umoznilo vetrat na bypass uz okolo 20:00 cely dom s tym, ze som mal nasavany vzduch chladnejsi ako odsavany.
Samozrejme, neda sa to pouzivat nastalo, ale sameho ma celkom prekvapil ten pokles vplyvom odobratia skupenskeho tepla z vybavenim za cca 2€ (cerpadlo neratam, to je v studni tak ci tak)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Chladenie viacerych izieb naraz - ako na to?

Poslaťod boro » Štv 27. Jún 2013 15:47:09

Aplikujúc tienkov pokus na Jookieho problém:

Čo tak inštalovať postrekovač alebo kvapkovú závlahu na strechu. Chladná voda + odparovanie z krytiny by mohli stiahnúť teplotu krytiny, ktorá sa spolu so strešnými oknami (kombinovať s ext. tienením strešných okien) podiela na prehrievaní podkrovia.

Ak je dažďová voda zvedená do drenáže, ani väčší prietok (= väčšie chladenie) by nemusel byť až taký problém. Ale možno by stačilo len toľko vody, aby sa stíhala odparovať a zbytočne neodtekala do žlabov.

Je to lacné a jednoduché, myslím, že by to stálo za pokus. Ak by sa osvedčilo, potom už len doriešiť reguláciu a automatizáciu.
boro
 
Príspevky: 916
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 07. Dec 2008 14:33:00
Dal súhlas: 71 krat
Dostal súhlas: 71 krat

Re: Chladenie viacerych izieb naraz - ako na to?

Poslaťod ... » Pia 28. Jún 2013 8:57:36

ja v teplach bezne riesim mikroklimu v prostredi kde sa pohybujem (pri dome, v zahrade, na chalupe a tak) ak je tam dostatok vody tym ze popolievam vsetko co sa da a ked uschne tak znova, da sa tym ziskat o dost prijemnejsie prostredie (tak teplotne ako aj prachovo)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Chladenie viacerych izieb naraz - ako na to?

Poslaťod tienik » Pia 28. Jún 2013 10:28:42

... píše:ja v teplach bezne riesim mikroklimu v prostredi kde sa pohybujem (pri dome, v zahrade, na chalupe a tak) ak je tam dostatok vody tym ze popolievam vsetko co sa da a ked uschne tak znova, da sa tym ziskat o dost prijemnejsie prostredie (tak teplotne ako aj prachovo)


tak, toto je to cim sa po praktickom overeni pohnem asi ja. Urcite to bude mat vplyv na rychlost riesenia zavlahy okolo domu. Dokonca, ako som sa docital, na tomto principe je zalozene adiabaticke chladenie - ktore nie je az tak narocne na energiu ako klima. Ako vidim, zas som si zavaril, bude co skusat.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Chladenie viacerych izieb naraz - ako na to?

Poslaťod Jookie » Pia 28. Jún 2013 11:02:48

Fiha, to su teda riesenia... Skor by som uz zacal rozmyslat nad malou vzduchotechnikou pre poschodie s privodom vzduchu cez nejaku chladiacu jednotku (klima pre vzduchotechniku? nieco priamo na potrubie) ako riesit polievanie strechy alebo okolitej zahrady. Uznavam, su to zaujimave riesenia, ale minimalne to polievanie strechy si neviem dost dobre predstavit realizovat, a potom vysvetlovat vsetkym susedom ktori si budu klepat prstom na celo :-D Ak nic lepsie nevymyslim, tak to tohoto roku proste skonci klimatizaciou do jednej miestnosti a dalej sa uvidi...
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat

Re: Chladenie viacerych izieb naraz - ako na to?

Poslaťod topvideo » Pia 09. Aug 2013 14:15:30

Tak ja by som určite volil jednu z týchtohttp://www.midea.sk/32/nastenne-jednotky-multisplit.html a do budúcna o nej uvažujem. Majú ich v prevádzkach, ktoré navštevujem, stále pustené na 30 o !!! a príjemný chládok.
topvideo
 
Príspevky: 3
Registrovaný: Str 07. Sep 2011 12:27:57
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Chladenie viacerych izieb naraz - ako na to?

Poslaťod Mich » Pon 31. Okt 2016 22:38:29

Jookie píše:Fiha, to su teda riesenia... Skor by som uz zacal rozmyslat nad malou vzduchotechnikou pre poschodie s privodom vzduchu cez nejaku chladiacu jednotku (klima pre vzduchotechniku? nieco priamo na potrubie) ako riesit polievanie strechy alebo okolitej zahrady. Uznavam, su to zaujimave riesenia, ale minimalne to polievanie strechy si neviem dost dobre predstavit realizovat, a potom vysvetlovat vsetkym susedom ktori si budu klepat prstom na celo :-D Ak nic lepsie nevymyslim, tak to tohoto roku proste skonci klimatizaciou do jednej miestnosti a dalej sa uvidi...


Zvazujem zapojit do vzduchotechniky nejaku klimu. Hladal som na interne ale centralnu jednotku rekuperacia + klimatizacia som nenasiel. Existuje nieco take cenono schodné?
Dvojpod. dom 150 m2,Ytong 30+20 EPS,v streche 38 cm,21 EPS v podl.,len podlahovka 2 rozd., trojsklo.
Mich
 
Príspevky: 329
Registrovaný: Pon 01. Dec 2008 0:07:44
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 8 krat





Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia