ako na podlahu v starom dome?

ako na podlahu v starom dome?

Poslaťod romcort » Uto 25. Okt 2016 11:10:36

ahojte prerabame cca 50 rocny dom.z casti je podpivniceny.mam otazku co robit z podlahami v nepodpivnicenej casti?povodne tam boli dosky nabite do tramov (postrholce) a pod tym cca 30cm strku..toto som vyhadzal prec..pod strkom je ipa ktora sa odliepa a pod nou asi skvarobeton(neviem urcite)...pod tou ipou je to aj orosene,vlhke...co s tym teraz?mam to zabetonovat par cm alebo len novu izolaciu,podlahovy polystyren a poter? alebo aky je postup?pojde nato dlazba..dakujem za radu
Obrázok
Obrázok
romcort
 




Re: ako na podlahu v starom dome?

Poslaťod raven » Uto 25. Okt 2016 17:06:27

Pred stavbou som riešil podobnú vec a poviem ti to tak, ako to je.
Riešiš podlahu v starom dome, ktorý sa staval pred polstoročím.
Stavebné postupy a technológie boli vtedy také, aké boli, takže sa aj základy aj izolácie proti radónu a vlhkosti robili tak, ako sa robili. Aj keď snaha v podobe IPY tam je...
Bude ti to stále v nejakej forme vlhnúť - pod existujúcou stavbou je veľmi ekonomicky zložité niečo vymyslieť tak, aby to bolo tak, ako to dnešný štandard vyžaduje.
Ak máš možnosť starý dom zbúrať a postaviť nový, urob to radšej tak. Vyjde ťa to paradoxne lacnejšie, vzhľadom k budúcim nákladom, kde nie je otázka, či budú, ale kedy budú...
Ak ťa však okolnosti, nech sú hocijaké, nútia ostať pri starom dome a pri rekonštrukcii, tak skús môj postup, ktorý som riešil pri starom dome, ktorý súčasne využívam ako letnú kuchyňu, pod ktorým je vínna pivnica, takže ekonomicky výhodnejšie a jednoduchšie búranie neprichádzalo do úvahy.
Odhŕň a obi všetko až na kameň na stene a z podlahy zíď čo najhlbšie. Do zeme daj 20cm štrku. Na štrk daj geotextíliu a 5cm betón. Na betón natav IPU. Zas štrk,10 cm podlahový polystyrén a 5 cm betónu, na ktorý pôjde finálna podlaha s 5mm podložkou. Na steny daj sanačnú hydrofóbnu omietku, a na to daj primalex polar.
Ja som to spravil tak a je to tomu už 10 rokov a všetko drži. Sem tam sa už objavujú "kvetinky" soli, ale neriešim - je to 100x lepšie, ako to bolo. Predtým som poklopal omietku a tá sa odlúpala a spadla. Stačil menší dotyk.
Veľa spraví aj to, že sa v tom dome cez zimu u mňa nekúri, ale to predpokladám nebude tvoj prípad, keďže tam vidím na foto radiátor... :) .
Ten môj postup funguje-je to však drahé, komplikované a podľa niekoho možno zbytočné.
Ja som to robil tak a keby som to robil dnes, tak to spravím tak isto... :drink
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat





Späť na Podlahy, dlažby, obklady

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia