Vyber bazena

Vyber bazena

Poslaťod emkac » Str 19. Okt 2016 17:02:23

Kedze sa finalizovanie mojho bazena blizi k uspesnemu koncu, tak si dovolim zosumarizovat zopar poznatkov a myslienok... mozno to v buducnosti niekomu pomoze.
Prispevok je trochu dlhsi, uznavam. Zial... som grafoman. Takze budto si date namahu a cele to precitate, alebo si to skratka cele precitate. Inej moznosti niet, odmietam pisat cosi kratsie. :drink


a) osadenie - zapusteny, ciastocne zapusteny, nezapusteny
b) material - betonovy, plastovy, laminatovy, keramicky, specialny, iny
c) technologia - filtracia, chemia, slana voda, UV, ohrev
d) tvar a typ
e) okolie
f) zastresenie
g) cena
h) termin

V zasade sa da povedat, ze najdolezitejsim faktorom pre vyber bazena je, kto a ako casto ho bude pouzivat. Cena bazena je totiz v rozpati od 100 do 30 000,- EUR (resp. horna hranica nie je, ale v texte nepisem o luxusnych bazenoch), takze je to len a len na financnych moznostiach a kupacich potrebach.
Inak sa k bazenu postavi niekto s malym dietatom (staci nafukovaci), inak niekto sam (kasle na bazen, pojde na plavaren/kupalisko), inak balic bab (kupi si vyrivku), inak niekto, kto sa kupe raz za par dni (nafukovaci, ciastocne zapusteny), inak niekto, kto chce ohurit (keramicky, obrovska terasa) a inak niekto, kto ma dve deti kupajuce sa niekolkrat denne, pripadne cez skolsky tyzden raz dva razy denne (moj pripad).

Poznamka pod ciaru - vsetky ceny nizsie su uvedene +- a su znacne zaokruhlene. Cize ak poviem, ze to stoji 1000E, tak to kludne moze stat aj 700 aj 1400. Berte to preto s rezervou.

a) OSADENIE

Tu sa vela neda spekulovat.... plne zapusteny je najdrahsi a aj najlepsie vyzerajuci. Mozete mat v bazene schody, mozete dnu skakat, jednoducho sa da prekryt zastresenim.
Lenze to znamena poriadny vykop, rovne betonove podlozie, vybetonovat okraje bazena, nech hlina nepretlaci bazen dnu. Cize kopec prace a financii.

Alternativou je ciastocne zapusteny, tam staci cca 50cm vykop, detto betonove podlozie, ale aspon nemusite betonovat okolo bazena, kedze toho moc na bocne steny nic netlaci.
Problem je, ze ak to chcete zastresit, tak prekrytie musi byt vysoke. A vysoke znaci povacsine skarede, teda aspon pre mna. A na malom pozemku to zavadzia.
Vyhodou moze byt, ze kaslete na okolie. Cize ziadna terasa, ale len travnik, pripadne chodnik. Bordel z okolia totiz tak lahko do bazena nepadne, cize kosenie 5 cm pri bazene je v pohode.

Najjednoduchsie a najlacnejsie je nezapusteny. Ak nemate nafukovaci, musite ho sice davat na betonovu platnu, ale odpadne vykop. Zastresenie vsak uplne problematicke. Ja osobne tuto moznost neodporucam, pokial nemate nafukovaci bazen. Vtedy vlastne inu moznost ani nemate.


b) MATERIAL

Ak chcete ist po cene, zvolte nafukovaci. Raz za rok naplnite, raz za rok vypustite, je to lacne, drvivej vacsine ludi to moze stacit.
Aj moj prvy bazen bol taky, kruh, priemer cca 4m, vyska 90cm.
Lenze je tu obrovska nevyhoda, ktora sa spociatku ako nevyhoda nejavi - bazen treba na konci sezony vypustit, umyt a vysusit. Ak ste si to zazili, tak viete, ze je to peklo. Ak na konci susenia zaprsi, mate smolu - mokry bazen sa neda odlozit. Cize zbytocna ostara.
Dalsie nevyhody su prepichnutie bazena, resp. zhorsenie kvality materialu vplyvov UV... Pocitajte s tym, ze po cca dvoch rokoch musite bazen uz opravovat.

Dalsia moznost je kovovy potiahnuty tenkou foliou, cize Mountfieldacky bazen. Dost popularny kvoli cene, konstrukcne vsak slabsi. Slanu vodu v nom mat detto nemozete.
Folia je vsak z tych lacnejsich, po par rokoch odide a treba menit. Aj ked v nejakom prispevku k+k spominal, ze jeho svokra ma taky bazen 15 rokov, takze pri speci starostlivosti a mozno aj slabsej chemizacii tolko vydrzi. Mozno. Vzhladom vsak na realne skusenosti, ktore mam ja s tymto bazenom, tak po troch rokoch velmi aktivneho pouzivania vyzera dost zle a o rok dva bude zrely na opravu/vymenu folie.
Mne osobne vsak pride "krehky", navyse je kovovy, ja neodporucam. Je to vsak moj subjektivny pocit.
A posledna vec, ovalne bazeny maju vdaka konstrukcii divny akokeby preliaceny tvar. Mna to desi. :D
btw, ta fotka zapusteneho vyssie je mountfieldacky bazen

Keramicke, antikorove a pod. bazeny preskocime, to je pre mna cenovo extrem.

Zostava tam teda velka flame diskusia - plast alebo laminat alebo beton s hrubou foliou?

Ak ideme po farebnej stalosti (za ako dlho vyblednu farby), tak najlepsi je laminat, potom plast, potom folia.
Ak ideme po tvare bazena, tak betonovy si kvazi vymurujete aky chcete, plastovy vam vyrobca spravi skoro aky chcete a laminatove sa odlievaju podla formy, takze tam si moc nenavyberate. Detto ak chcete sikme dno alebo netypicku hlbku, skor pojdete do betonu.
Ak ideme po pevnosti a moznosti opravy, tak najlepsi je betonovy. Ak sa poskodi folia, tak sa spravi zaplata. Pripadne sa folia vymeni. Plastove sa opravuju tazsie, ale daju sa. Kvazi zaplata z plastu, ked sa plast privari na poskodeny plast. Je to funkcne, ale skarede a viditelne a cititelne. Opravu laminatu som nezistoval.
Ak ideme po zivotnosti, tak betonovy je dozivotny, ale hruba folia ma cca 10r zivotnost. Plastovy ma cca 15r zivotnost a laminat 30r. Vsetko samozrejme vydrzi dlhsie, len uz menej farebne stale a nachylnejsie na poskodenie.
Ak ideme po vzhlade, najkrajsi je laminat, nie su vidiet spoje, zvary, posobi jednoliato. Plast aj foliu spoje vidite aj citite. A pokial sa bazen menej vysava, tak sa v spojoch zachytava spina a je to viditelne viac. To moze niekomu vadit.
A ak ideme po cene, tak... tak hlavna otazka je - budete si to betonovat sami alebo to date partii?

Lebo totiz ak plastovy stoji 3000 EUR, tak laminat cca 5000. Folia na betonovy s pracou cca 2000, plus material a praca na postavenie.
Cize ak si bazen nevymurujete sami, betonovy je najdrahsi. Ak si dokazete betonovy vymurovat, tak je najlacnejsi. Sice vam to musia ofoliovat, co stoji tiez relativne vela, ale uz nemusite bazen obbetonovat, aby ho hlina nepretlacila dovnutra.
Pri plastovom aj laminatovom obbetonovanie treba.

Pokial sa vam ale ziaden z tychto materialov nepaci, este je moznost spravit betonovy bazen, spravit dobre HI a nasledne ho oblozit kachlickami. Ak sa dobre spravi HI, tak je pevny, trvacny, farebne staly... a dokonca moze byt lacnejsi ako plasotvy, ak si svojpomocne spravite aj obklad. Inac je to opat vyssia cenova kategoria.

Treba si uvedomit jednu vec - ak si zvolite plastovy, laminatovy alebo aj mountfieldacky bazen, musite spravit pod neho rovnu dosku. A tym myslim FAKT rovnu dosku. A to su tiez peniaze navyse.
Ak teda nechcete prist o zaruku.
Viac info v teme - ako-vymurovat-rovnu-dosku-pod-bazen-t8660.html
(pozor, kazdy vyrobca toleruje nieco ine... Mountfield ma tusim povolene vacsie odchylky, takze si to dopredu zistite)

c) TECHNIKA

Filtracia je zaklad. Maly bazen lacna filtracia (kartusova), velky bazen pieskova. Toto je asi jasne. Ale co dalej?
Zalezi len od penazenky a pozadovaneho pohodlia a komfortu.

Ohrev vody - pre mensie bazeny klasicky solarny ohrev, cena par sto EUR. Pre vacsie bazeny tepelne cerpadlo, cca 1000 EUR. Pozor, cerpadlo je dost hlucne, takze aby nebolo viac vypnute ako zapnute. Ak budete mat seriozne zastresenie a byvate na juhu SK, tak ohrev netreba, zastresenie sposobi, ze voda bude tepla a predlzi to kupaciu sezonu od aprila do oktobra, cca.

Slana voda - aby hned bolo jasne, pointa slanej vody nie je v tom, ze mate zdravu morsku vodu, dokonca ani to, ze mate vobec slanu vodu. Pointa je, ze do bazena nedavate chlor, kedze mate za cca 1000 EUR kupeny pristroj (salinator), ktory robi elektrolyzu soli. A tu rozklada na chlor. Cize bazen sa chloruje automatom, vy iba regulujete intenzitu a trvanie elektrolyzy. Dovody su dva - tento chlor je menej agresivny ako chlorove tablety, takze ludia alergicky na chlor ho lepsie znasaju. Druhy dovod je, ze ste lenivy merat Ph a Cl a stale do bazena cosi liat. Nechate to skratka na automat. Lenze to znaci, ze musite este prikupit za dalsich 1000 EUR davkovac Ph a ovladac toho chloroveho automatu. Vysledok je, ze mate dva gerety spolu za 2000 EUR, ktory jeden zistuje spinavost a Ph vody a podla toho sam davkuje z velkej bandasky Ph-, a rovnako sam zapina a vypina elektrolyzu soli, ak sa mu nepaci, ze je voda spinava, cize je malo chloru.
Nezabudnut samozrejme treba na samotne kupovanie soli.

Ak nechcete chlor, mozete pouzivat kyslikovu chemiu. Ta je ale relativne draha. Vyznam to ma opat s automatickym davkovacom, ktory ju davkuje setrnejsie. Cena cca 1000 EUR.

Svetlo - LED je este v plienkach, navyse je hooodne drahe. Klasicke stoja cca 100 EUR/ks, pocitajte s kabelazou do nizsie spomenutej sachty a odtial kabelaz k nejakemu vypinacu. Samozrejmostou je trafo, kedze svetla nie su na 220, ale na 12/24. Cize cca dalsich 100 EUR navyse.

Protiprud - ak to chcete ako masaznu hracku, je to drahy spas. Ak si chcete seriozne zaplavat, tak pozor. Potrebujete vykon. Ja mam momentalne stredny vykon, co je 80m3/h. A je to slabe. Poriadne si nezaplavem, len ked plavam miernym tempom, pripadne raz za cas spomalim a necham sa odplavit viac dozadu. Zial, tu mi predajca vzhladom na moju dlzku bazenu (7,8m) neodporucal silnejsi protiprud, ze to bude az moc silne na taky bazen. No nebude. Pod 100m3/h nechodte, ak to s plavanim myslite vazne. A pozor, protiprud zvycajne vyzaduje 400V, tak majte nachystanu na to kabelaz.

UV - suvisi s chemiou. Ak nechcete bazen dezinfikovat chlorom ci kyslikovou chemiou, nejako tie bakterie a ine svinstvo zlikvidovat musite. UV pristroj VRAJ vodu vycsti. Nevycisti. Pomoze v pripade napr. zvyseneho poctu rias, ale bez chemie sa neobidete. Vzhladom na chlorovu alergiu dcery toto bola jedna z veci, ktore som kedysi zistoval, ci by bola UV dezinfkecia u nas v bazene pouzitelna. Profi firma zaoberajuca sa upravou vody rovno povedala, ze UV nas nespasi (po znamosti to bolo riesenie, cize nam neklamali). Je to len na pomoc pri zvysenom znecistetni ergo pri nejakom pruseri. Ergo doplnok.

Vysavac - ak nemate zastresenie a mate zapusteny bazen, kupte si plne automaticky vysavac. Vlastne nekupte, lebo po case zastresenie aj tak date a vysavac uz nebude treba. Ja som plne zapusteny bazen vysaval denne cca pol hodinu (pocas sezony, bez zastresenia). Ja sice nemam este spravene okolie a navyse je blizko pole, ale vysavanie sa stane pevnou a otravnou sucastou vasho bazenoveho zivota tak ci tak. V tomto maju nezapustene resp. ciastocne zapustene bazeny vyhodu, dostane sa tam menej spiny, je potrebne menej vysavat a teda staci vam obycajnejsi vysavac.

Dolezita vec - technologiu je potrebne niekde mat... Pripravte sa, ze cca meter od bazenu (ak mate protiprud), alebo do cca 1-10m od bazenu (ak protiprud nemate) mate nejaku sachtu. Vodotesnu. Plnu elektrickych pristrojov a rozvodnej skrinky. Opakujem, rozvodnej skrinky s isticmi a reviziou a tak podobne. Cize fakt vodotesnu, idealne aj s vetracim kominom. Cize budto si ju vymurujete, alebo kupite hotovu plastovu. Mozete vyuzit zahradny domcek a mat dokonca technologiu NAD urovnou bazenu. Len to je opat financne narocnejsie na riesenie.

d) TVAR A TYP

Kruh? Oval? Obdlznik? Nepravidelny tvar? Vsetko je mozne... pri laminate ste sice obmedzeny existujucou ponukou, pri plaste mate ale vacsiu moznost tvarov a pri betone s foliou sa mozete vyhrat.
Treba si ale uvedomit dve dolezite veci - tvar ma vplyv na zastresenie a na bazenovy lem.

Najlepsie a najlacnejsie sa prekryje obdlznik.
Rovnako aj oval, ale je ten je objemovo mensi ako obdlznik, co moze niekomu vadit.
Nepravidelny tvar je sice luxusnejsi a krajsi (teda ako ktory), ale zastresenie musi byt obrovske, aby to cele prekrylo. Vid foto nizsie.

Tvar taktiez vplyva na moznosti bazenoveho lemu. Ak si zvolite komplikovany tvar, mate smolu s dlazbou. Vid dalsi bod.




Schody - dalsi doplnok, co lezie do penazi. Je mozne mat rebrik (nutnost pri nie plne zapustenych bazenoch), ale schody su schody. Da sa na nich sediet, deti sa mozu jasit, skakat z nich, vyvadzat. Bud si ich date do priamo do tvaru bazena (na ukor vnutorneho priestoru), alebo si bazen o schody rozsirite. Pri druhej alternative pozor na zvysenu cenu zastresenia aj bazenoveho lemu (dlazby).



Typ - prelivovy alebo so skimmerom?
Drviva vacsina bazenov ma skimmer. Dovod je jednoduchy - cena.
Prelivovy bazen ma totiz zvysene naroky na montaz aj technologiu, pocitajte cca 2000 EUR navyse.

Vyhoda prelivu je, ze mate vysku vodnej hladiny zarovno okoliu. Na vode nie su v zasade spiny, lebo sa hned odplavia. Taktiez sa v bazene nerobia pri plavani vlny, co moze byt plusom pre malicke deti. A nezanedbatelna vyhoda, pri prelive neriesite vrch bazena, nie je totiz ziadna dlazba, ktora bazen prekryva, je tam lista a basta.

Neyhoda je jasna - vyssia cena, zlozitejsia technologia cistenia vody a pre niekoho mozno skaredy dizajn.
Mne osobne sa preliv nepaci, pripomina mi verejne bazeny. Ale plastova lista sa da vymenit za nerezovu, pripadne zvolit krajsi dizajn... Ako komu vyhovuje. A ako ma plnu penazenku.

Pri skimmeri mate hladinu vody cca 10-15 cm pod urovnou bazenu. Co moze niekomu vadit. Aj kvoli tomu, ze po par rokoch pri nedostatocnom cisteni je vidiet spinavy pas sposobeny od vodnej hladiny, plus je tu viac vidiet vyblednutie bazena. Je to skratka kusok skaredsie.
skimmer.jpg
skimmer.jpg (27.32 KiB) Zobrazené 1808 krát



e) OKOLIE

Trava? Terasa? Len nejaky lem? Co len chcete...
Pri zapustenych bazenoch je nutne mat okolo bazena nejaky pas z dlazby. Nech nie je trava hned pri bazene. Lebo bordel.
Sice ani moc byt nemoze, kedze minimalne 25 cm je bazen obbetonovany az po vysku bazena, ale ak by sme moci chceli a beton par cm znizili, tak travu dotiahneme az k bazenu. Ale je to blbost.
Okrem spomenuteho bordelu je potrebne totiz mysliet aj na zastresenie. A to musi byt pevne uchytene v betone. A vsetci strechari silne odporucaju, aby zastresenie nebolo hned pri bazene, pripevnene skrz tu dlazbu, ktora prekryva roh bazena, ale aby bolo aspon 20 cm od kraja bazena. Resp. na susednej dlazbe. Tym padom sa dostanete k niecomu takemuto:


Toto su fotky z mojho bazena. Je tam vidiet, co je obbetonovane a do akej sirky. (pozor, teren sa este dorovna, cize bazen nebude trcat nad zem) Po boku bazena bude dlazbovy pas... cca 70cm siroky. 30cm ma cca bazenovy lem, cize dlazba, ktora prekryva hornu hranu bazena. A hned vedla nej je ulozena susedna 40cm siroka dlazba. Na nej bude upevnene zastresenie. Resp. skrz nu, lebo bude az v betone.

Inac z tej strany, ako je bazenova sachta, tam vysypem strk. Z druhej strany, (spodna foto, blizsie k nam), tam bude nejaka mensia terasa, ktora bude priamo nadvazovat na tu dlazbu v okoli bazena.
Samozrejme by bolo krajsie mat bazen obdlazbeny na veeeelkej terase, ale nemam na to pozemok. Takze smola.


A teraz to najzlozitejsie a najkomplikovanejsie, aj ked to podla roznych fotiek bazenov s dlazbou okolo nevypada.
Ako urobit prekryv bazena. Ak teda robit.
(Pri prelive toto neriesite, tam je hore lista, vedla prepadova mreza, vedla klasicka dlazba. Detto to neriesite pri ciastocne zapustenom alebo nezapustenom bazene.)

Mate 3 moznosti -
- nedat na vrch bazena nic - mozno zafunguje pre laminat s ohnutym vrchom (ten moze byt "polozeny" na dlazbe). Moze to zafungovat nejako pre betonovy bazen (aj ked skor aj tam musi byt nieco na vrchu). Ale plast alebo neukonceny laminat maju hore ostre hrany, cize "nic" nie je spravna volba.
- dat na vrch bazena ukoncovaciu listu - vid hore foto skimmeru, tam taka lista je. Cena je cca 150 EUR. Klasicka betonova dlazba sa potom prirazi k liste a v zasade nie je ziaden problem. Mozno iba esteticky, kedze je to skarede. Teda aspon pre mna urcite.
- prekryt vrch bazena dlazbou. Ta musi byt samozrejme napevno, cize nalepena, ale to nie je problem, pretoze zapusteny bazen je obbetonovany, pripadne betonovy ma tiez stenu z nejakej hrubky.

Ked sme pri tom prekryti bazena dlazbou, opat mate tri moznosti :mrgreen:
1. klasicku dlazbu narazit k stene bazena, pricom vyska dlazby je vo vyske hrany bazena. Nasledne na dlazbu nalepit prekryvaciu dlazbu cize bazenovy lem.
Na obrazku je vidiet priklad - bazenovy lem je ukonceny pri bazene peknym oblucikom, od bazena detto.
Nevyhoda je pre mna "dizajn" (mne sa to nepaci), "funkcnost" (lahko zakopnem) a "funkcnost a dizajn" (od bazena je vidiet fugu, tu treba silikonovat, tmelit, starat sa o to.. casom sa tam dostane voda a treba to opravovat).
Taketo dlazby vyraba kde kto, daju sa zohnat relativne lahko, ale... ale pozor, je problem zohnat oblukove dlazby potrebne na ovalny bazen. Vid napr. moj bazen, ma radius 60cm, na takyto radius som na CZ/SK uzemi nasiel tusim styroch predajcov. :(



2. velmi podobne ako moznost 1, ale je to nosova dlazba, cize odpada problem "funkcnost a dizajn". Fuga medzi bazenom a spodkom dlazby je prekryta nosom. Ostava len problem estetiky a zakopnutia.
Opat sa najde par vyrobcov, radiusy ale ponukaju vyrobcovia v pocte 2. Slovom dvaja. Firma http://www.pavax.cz (ich web zial viac nejde ako ide). Tuto dlazbu mimochodom "predava" aj Mountfield, pricom ich predaj spociva v tom, ze maju katalog, ukazu vam to a vy si to objednate aj tak od vyrobcu. :netusim Druhy vyrobca http://www.bazenove-lemy.cz/ je spomenuty aj nizsie, ten totiz robi aj iny typ nosovej dlazby.


3. nosova dlazba ukoncena ostrym rohom, aby za nou mohla pokracovat terasa. Taketo cosi v radiuse opat vyraba az 1 vyssie spomenuty vyrobca, slovom jeden. Cca 100 km za Prahou. Tuto dlazbu mam aj ja, kupoval som ju od dilera v Olomouci, kedze na SK ju nepredava nikto (lebo cena dovozu, lebo dodacie lehoty). Dlazba sa mimochodom vyraba len na objednavku, vyroba a dodanie je mesiac az dva az tri, takze objednavat treba dostatocne dopredu.
Tu je presne vzor tej dlazby http://www.bazenove-lemy.cz/CZ/Greek_stone_cz.htm
A takto to vyzera:



Tusim je este aj kombinacia 1 a 3, cize dlazba nema nos, len prekryva bazen. Ale z druhej strany je rovna a dokaze sa na nu napojit pokracovanie do terasy. Len po takej som nepatral, ja som chcel nosovu, takze mam prehlad skor o tych s nosom.


Ked sme pri tych terasach, tak samozrejmostou je drevo. Vela ludi fici na drevenych terasach a pod. Lenze drevenych bazenovych lemov je ako safranu, navyse snad ani obluk neexistuje. Cize je s tym ostara a treba to rezat, robit na mieru a pod. A to stoji veeela.
Pripadne sa da skombinovat drevene okolie a lemova dlazba, ale to chce cit. A nie vzdy sa to podari. :dash


Este jedna vec k problemom s radiusom, teda ovalnym bazenom. Je tu este jedna moznost - kupit klasicku stvorcovu dlazbu urcenu na prekrytie bazena (odhadujem to tak 10 roznych vyrobcov, cize vyber nejaky je), a nechat obkladacov, nech sa s tym vyhraju a nech to zrezu na uzke pasy a sami spravia obluk. Vid hore foto nepravidelneho bazena, s tym uzkym hnedym lemom. Ale to nebude ani lacne ani rychle a mozno vo finale ani pekne.

A cena? Cisto lem okolo bazena je 500-1500 EUR. Mna ta nosova vysla cca 500 EUR okolo bazena, ale plus dalsich 700 na mensiu terasu a rozsirenie po bokoch na kolajnice. Len dlazba... este treba lepidlo, penetrak specialny, pracu a tak podobne...

f) ZASTRESENIE

Nic - urcite nie, o tomto neuvazujte
Solarna plachta - super pre nezapustene bazeny. Cez slnecny den vodu viac ohreje, v noci viac tepla udrzi. Par desiatok EUR, urcite do toho chodte.
Natahovacia plachta - nechcete zastresenie, lebo sa vam nepaci? Nie su peniaze? Je moc vysoke? Natahovacia plachta je ciastocne riesenie, ale aj tak vas nezachrani od spiny a ani nema taku efektivitu pri vyhrievani vody.

Prenosne zastresenie - z tohoto som volajaky zmateny. Pride vietor a co? Sneh co? No neviem neviem.

Lacne zastresenie - na obrazku vidite priklad akoze seriozneho ale zleho a lacneho zastresenia. Do tohoto nie. Ak si vsimnete, nie je tam ziadna vystuz, ani pozdlzne ani vodorovne. Tie jednoliate kusy polykarbonatu su moc krehke a lahko sa znicia. Predajca vam tusim rovno povie, ze na zimu musite zastresenie zatiahnut do seba a potom vypodlozit, lebo sneh by ho prelomil. Ehm...


Povedzme si ale trosku viac o serioznom drahsom zastreseni.
Preco vobec? Lebo redukuje spinu v bazene z okolia, tym padom je potrebne menej chemie na cistu vodu. Lebo nepotrebujete ohrev, zastresenie pomoze. Lebo sa mozete kupat aj v noci, za dazda, pocas chladneho jesenneho vecera a pod. A je to bezpecnejsie - zamknete prestresenie a dieta vam ani omylom do bazena nepadne a neutopi sa.

Na co si dat pri zastreseni pozor?
Material, vypln, kolajnica, tvar

Material mate v zasade su dve moznosti - elox alebo povrchova uprava. Opat sa medzi sebou vyrobcovia hadaju, co je lepsie. Elox je trvacnejsi, ale napr. lacne zastresenia sa robia z dlhych rovnych eloxovych rovnych profilov dovlacenych z Ciny, pricom CZ/SK vyrobca ich zreze a zohne. Zohybaju sa uz upravane. Cize sa ohybom namahaju. Cize elox je nachylny prasknut. Metalik povrchova uprava je oproti tomu nanasana uz na ohnuty profil, cize by mohla byt trvacnejsia, lebo sa nenamaha zohybanim. Na druhu stranu je to povrchova uprava, cize je to menej trvacne. A teraz babo rad. :dash Ytong alebo tehla? Bramac alebo Tondach? Flame jak svet.

Vypln je skoro jednoznacna - dutinkovy polykarbonat. Sice to nie je pekne, ale z dlhodobeho hladiska je to krajsie. Ciry polykarbonat je totiz pekny len prvy tyzden. Potom sa zvnutra zarosi, zvonku naprsi, a uz bude hnusny. Ak mate uchylku v cisteni od vodneho kamena, potom kludne ciry. Ale inac dutinkovy, resp. kombinaciu - polovica bocnej steny ciry polykarbonat a zvysok dutinkovy.
Foto cireho zastresenia:

Opakujem, takto to vyzera LEN po namontovani. Potom uz nikdy takto pekne. :mrgreen:

Kolajnic je viac typov. Dajte si na to pozor, sice sa uz nerobia take, na ktore je vyslovene bolestive polozit nohu, ale stale su rozne hrbolate, takze na niektore je problem poriadne stupit, pripadne sa vam do nej zachyti prst na nohe. Najistejsie je u predajcu polozit vzor kolajnice na zem, vyzut sa a bosou nohou poriadne stupit. :lol:




Tvar je najvacsia sranda vybrat. Podla jedneho vyrobcu je jednoznacne najlepsie mat vysoke zastresenie. Cize take, aby sa dalo pod nim stat. Myslene na zemi, nie v bazene. Jeho nazor totiz je, ze ked raz zastresenie zatiahnete, uz ho nikdy nebude chciet odtiahnut. Ze jeho zakaznici si vela objednavaju spociatku nizke zastresenia, ale nasledne ich po sezone dvoch predavaju a objednavaju vysoke.
Lebo je to pohodlne (neodsuvat to hore dole), a najma aj mimo horuceho letneho dna je pod zastresenim teplo, takze sa clovek netrasie od zimy, ked vyjde. Pod vysokym zastresenim sa da hrat v bazene cokolvek, ak mate nizke, mate smolu. Volejbal si nezahrate, iba ak zastresenie odsuniete.
Ja osobne som isiel do nizkeho. Jednako mam maly pozemok, cize mi vizualne nizke zastresenie z neho neukradne, druhako mam z terasy zatial relativne pekny vyhlad na pole, kostol a les v dialke. Vysoke zastresenie by mi vyhlad zrusilo.

Je par zakladnych tvarov, pricom kazdy vyrobca to vola inak. Polkruh, znizeny polkruh, znizeny hranaty polkruh, zvyseny tvar, nepravidelny tvar a pod.
Tu je par obrazkov, zvysok si vyguglite.







Cena zastresenia je rozna... pre bazen 8x4 je to cca 3500 - 8500 EUR. Podla vyrobcu, podla materialu, podla tvaru a farby.

Konkretne strieborny tvar Klasik (polobluk) s obycajnou kolajnicou stoji 3 500,-, antracitovy tvar Klasik Lux alebo Elegance (znizeny polobluk) stoji 5 000,-

Predajcov zastreseni je sice kopec, vyrobcov ale par (tipujem 5-7).
Na SK ma celkom dobre ceny a dobru kvalitu (chvalenu aj konkurenciou) firma Oceanik, na CZ je to napr. Alupo.

g) cena
Staci vam nafukovaci? Ceny najdete na webe, su ich plne ineternetove obchody. Do 500 EUR.
Nadzemny Mounfieldacky? 1 000,- az 2 000,-
Chcete prestresnie? Ohrev? Doplnky? Cena narasta...

Podme sa ale pozriet na slusny zapusteny bazen s okolim. Napr. bazen o rozmeroch 7,8 x 3,5 x 1,2, ako mam ja. K tomu zastresenie a mensia teras (cca 5x2)

Vykop a doska - do 1 000,-
Bazen aj technologia - 11 000,- (samotny bazen stoji z toho "len" 2 500,-, zvysok su vsetky tie doplnky a bizuterie - sachta, pristroje, protiprud, a pod... na poziadanie viem rozclenit na polozky)
Obmurovanie a kolajnice - 1 000,-
Dlazba na bazen a okolie - 1 500,-
Zastresenie - 5 000,-

A sme na sume cca 20 000,-
Resp. 22 000,- za laminat. Alebo na 25 000,- za betonovy na kluc. Alebo veeeeela za keramicky... Hore sa da ist lahko.
A dole?
Ano, minus protiprud, minus salinator, minus davkovac PH, o nieco horsie zastresenie. Tak sme na cca 15 000,-
Ale ked si viete veci spravit svojpomocne, aj betonovat okolie - dalsia tisicka dole.
Nechcete plastovy, ale date betonovy svojpomocne - povedzme ze 2 tisicky dole.

Ale nech robite, co robite, pod 10 000,- sa za zapusteny prekryty bazen nedostanete. Material nepusti.

Nemate tolko? Resp. nechcete dat tolko?
Ok, vykop s doskou za 1 000,-
Mountfieldacky za 1 000,-
Filtracia a doplnky za 1 000,-

A mate za 3 000,- polozapusteny bazen prekryty solarnou plachtou.
Ak vam nevadi ziadne okolie, nerobi problem caste vysavanie spiny v bazene, nemoznost sa kupat v skaredom pocasi, tak aj toto je moznost.
Kazdy ma ine priority, ine mnozstvo penazi, ine nazory....

Je to na vas... ja som mal cely zivot sen mat seriozny bazen, plus mam deti, co su v bazene nonstop, takze ja som zvolil drahu alternativu. Aj ked za tu cenu som mohol mat dokoncene komplet okolie aj dom.
Hm...
Spytajte sa ma o rok, ci lutujem. :netusim

h) TERMIN

Vsetci chcu bazen. Vsetci chcu prestresenie. Dodacie lehoty pred sezonou a pocas sezony su bezne 2-4 mesiace. A vtedy sa poskytuje aj minimum zliav. Ak chcete bazen, tak najlepsi cas na objednavku je november az december. Do novembra totiz firmy robia zazimovania, dokoncuju letne objednavky a pod. Cez zimu je najlepsie si nieco objednat a dodavku nechat zrealizovat v marci. Ak date hned zastresenie, stihate celu sezonu. A navyse v zime su najvacsie zlavy.



Zhruba vsetko. Ak mate na nieco iny nazor, alebo som podla vas niekde urobil chybu, tak mi dajte vediet, opravim. Opat upozornujem, ze nie som vsevediaci a nemusim mat prestudovane uplne vsetko. Takze vyssie uvedene je napisane podla mojho najlepsieho vedomia a svedomia a ide najma o moje subjektivne hodnotenie.

p.s. Pisal som to cele par hodin, na viackrat. Dokoncil som to o cca 3 AM. Ak tam najdete nejake nelogicke vety, chyby, preklepy, upozornite ma prosim na ne cez spravu, nech sa zbytocne nezahlusi diskusia. Vdaka.
Quis custodiet ipsos custodes?

S týmto príspevkom autora emkac súhlasili - 2
petob, salwator
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat







Späť na Exteriér, bazén, záhrada, terasa

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron