kotelna - dřevoplyn+aku+bojler+elektrokotel

kotelna - dřevoplyn+aku+bojler+elektrokotel

Poslaťod _luky_ » Pia 16. Sep 2016 15:55:57

Po měsících samostudia, přemýšlení a počítání se blížím k objednávce materiálu na kotelnu. Naposledy dnes jsem to probral s projektantem a předkládám výsledné řešení.
Prosím zdejší osazenstvo o oponenturu.
Vím, že řešení je více. Ale tohle by mohlo fungovat na první pokus. Regulace je v plánu hned v zápětí.

Údaje o objektu:
Tepelná ztráta: cca 10kW při -12°C
Zastavěná plocha: 65m2
Počet nadzemních podlaží: 2
Obestavěný prostor: 425m3
Obytná plocha: 88m2

Otopná soustava: dvoutrubková, nucený oběh, uzavřená s membránovou expanzní nádobou, kombinace pájená měď, pex-al-pex
Otopná tělesa: radiátory deskové, koupelnové trubkové
Teplotní spád: 70/55°C
Prílohy
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat




Re: kotelna - dřevoplyn+aku+bojler+elektrokotel

Poslaťod joko » Pia 16. Sep 2016 23:20:25

- nepochopil som - dva krát 200 l expanz. Je to preklep, alebo mi niečo uniklo?
- nemáš systém pripojený na SV, iba ochladrovaciu slučku. - aby sa systém napustil - doplnil,
- filter sa vkladá na spiatočku, nie na stupačku a opačne otočené,
- nepochopil som pripojenie bojlera. bojler nechceš vyhrievať aj elektrokotlom?? ale iba špirálou? ak nepôjde Attack
- máš 65 m2 zastavanú plochu. Nie je luxus mať 9 m2 iba na TM, alebo toto všetko dáš do suterénu, kde budeš skladovať palivo do Attack, aby si nemusel do dažďa a snehu, alebo pelety?
- je mi jasné, že elektrokotol sama nestačí na cetifikát. O koľko predraží tuhé palivo celý systém. Aká je návratnosť voči čiste elektrike?, prípadne fotovoltaike?

Máš predstavu, koľko toto celé bude stáť? aspoň orientačné číslo? na 88 m2
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: kotelna - dřevoplyn+aku+bojler+elektrokotel

Poslaťod Ludo » Sob 17. Sep 2016 20:19:46

na tak maly domcek
celkom vysoka tepelna strata
skor by som sa zamyslel ako ju znizit (a to podstatne)
a potom by kurenie nemuselo byt tak komplikovane, pri cene tvojej kombinacie
by si sa uz zmestil aj do tepelneho cerpadla (a k tomu fotovoltaniku na strechu) :!:
a je to :D
alebo ide o rekonstrukciu?
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: kotelna - dřevoplyn+aku+bojler+elektrokotel

Poslaťod _luky_ » Ned 18. Sep 2016 0:34:38

Ok, vezměme to trochu ze široka:
Jedná se o rekonstrukci, spíše jen renovaci domu 40 let starého. Jedna štítová stěna je společná se sousedem, strop zateplený 30cm vaty, plastová okna, půlka podlahy přízemí má v podlaze 10cm EPS, druhá půlka je jen beton a dlažba na terénu. Stěny 30cm dutinové nebo 45cm plné škvárové tvárnice.
V úvahu přicházel elektrokotel, plyn, tepelné čerpadlo, peletky, dřevo, automat na uhlí. Ovšem více zateplit ten dům tak, aby to dávalo smysl se skoro nemožné. Takže jsem volil cestu "levného" zdroje tepla. Původně byl můj favorit automat na uhlí. Nakonec jsem zjistil, že mám dva nezávislé zdroje dřevěného odpadu. Takto budou náklady na palivo kolem 5000Kč ročně.
A teď v ČR probíhá "kotlíková dotace". Mám ji schválenou. Je to max.150 000Kč, dotace je 80%. Můj plán je se do těch 150 vejít s materiálem. Veškerá práce svépomocí. Nutnou byrokracii s instalací kotle má domluvenou s topenářem, který mi dodá kotel. Bude v tom i 2/3 otopného systému. Zbylou 1/3 už jsem svépomocí provedl dřív.
Kotelna 2x3m už tu byla. Komín jsem loni postavil nový (schiedel isostat 200, 8.5m).
Těch 10kW jsem si spočítal sám obálkovou metodou. Projektant "okometrickou metodou" usoudil, že to bude spíš někde blíž k 5kW. Protože jeho 2x větší nezateplený dům má 15kW. Původní majitelé tady měli jen elektrokotel 12kW a jinak nic, takže reálné číslo musí být pod tímto výkonem.

Teď k věci,joko:
-Mám v systému kolem 2500l vody. Minimální tlak 1 bar (pro elektrokotel), maximální 2,5 bar (aku a kotel). Velikost expanze vychází kolem 330l. A dvě 200l vychází na stejné peníze jako jedna 400l. A navíc se mi to lépe poskládá dovnitř.
-Napuštění systému bude přes vypouštěcí ventil, pračkovou hadicí. V provozu tam hadice nebude. Nejsem paranoidní, ale tohle považuju za dobrý a bezpečný systém.
- Projektant mi vysvětlil, že jediné, co si zaslouží ochranu jsou termostatické ventily. Po proplachu systému tam nic "velkého" zůstat nemůže. A nějaké drobné částečky čerpadlům nijak neuškodí. Ale mohou zamezit úplnému zavření ventilu na radiátoru nebo jej poškodit. Značka je otočená, ale při instalaci si dám pozor :-)
- Bojler je kombinovaný. Tedy mimo topnou sezónu je ohříván elektřinou v nízkém tarifu.
-kotelna už stojí. Další stavební úpravy něco stojí, ale jsem si toho vědom. Je to přístavek k domu, takže ano, musím "ven". Podle mých laických propočtů tam půjdu 0.5-2x denně. V nejhorších mrazech tam půjdu 3x denně.
-vzhledem k ceně paliva a dotaci je návratnost oproti elektrokotli kolem 2 let. Ty tři zimy, co tu jsme, jsem prožili kombinací dřeva v krbovkách, elektrokotel, přímotop. Poslední rok dřevoplyn.kotel Verner 25 bez akumulace, přes 4cest.ventil rovnou do radiátorů.
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat

Re: kotelna - dřevoplyn+aku+bojler+elektrokotel

Poslaťod joko » Ned 18. Sep 2016 20:20:16

Prepáč, nepočítal som to, ale pri k70 st. rozťažnosť 2,8m3 vody nepredpokladal som tak veľa. Dobre ste počítali? Zdá sa mi to moc. expanz bude bez membrány?
Filter do systému kôli záruke musíš dať, a osadzuje sa na spiatočku pred kotlom.
Návratnosť 2 roky na kotle s tuhým palivom znamená palivo zadarmo. To každý nemáme. :ano:
Ostatné je nepodstatné.
Nech sa darí.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: kotelna - dřevoplyn+aku+bojler+elektrokotel

Poslaťod _luky_ » Pon 19. Sep 2016 8:43:24

OK, dotazy k věci jsou vítány:
Expanzky budou s membránou. Vychází to někde mezi 10-15% objemu systému. Prakticky je to dvojnásobek změny objemu vody 95 <> 10°C. Takže když dáváš expanzku 7l k systému s 50l vody, tak s mojí akumulací je to takovej děsivej objem.
Kalkulačka včetně popisu výpočtu je zde: http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/60-tlakova-expanzni-nadoba

Filter před kotlem - popravdě jsem nic takového v návodu nenašel. Ještě ověřím.

Popravdě jsem nezkoušel topit celou zimu jen elektrokotlem, ale podle mého odhadu by to mohlo stát cca 40t Kč. 1prm krajinek nebo odřezků z výroby palet stojí 300-600Kč. Když ztopím 10prm, pak sezona vyjde na 3-6t Kč. Ani dvojnásobná spotřeba mě nijak finančně nepoloží (v případě dřeva). Když uvážím moji spoluúčast na dotaci 30t + další investice cca 20t + komín 30, tak mi vychází ty dva roky. Můžu se v mnoha číslech mýlit. Ale furt lepší než to dělat na doporučení "Franty z hospody".
http://podskalou.blogspot.cz

S týmto príspevkom autora _luky_ súhlasil
joko
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat

Re: kotelna - dřevoplyn+aku+bojler+elektrokotel

Poslaťod _luky_ » Str 05. Okt 2016 16:06:12

Podělím se s vámi o zajímavý zážitek. Chtěl jsem vědět záruční podmínky na kotel od Attacku. Ze Slovenska se neozvali vůbec, s českým zastoupením jsem si vyměnil několik emailů až jsem to nakonec vzdal. Kdo by to řekl, že záruční podmínky na věc v ceně menšího auta budou tak tajný, že?! Něco podobného záručním podmínkám se vyskytuje rozprostřené v různých materiálech. Bohužel si navzájem tak trochu odporují.

Přikládám kompletní komunikaci. Čtěte odspodu. Svoje jméno a email jsem smazal.
OK, chápu. Attack nemá žádné jasné záruční podmínky. To umožňuje zamítnout případnou reklamaci bez velké námahy a složitého dokazování. Protože zákazník nemá šanci splnit záruční podmínky, když je nezná :-) Případně se dají napsat záruční podmínky na míru pro aktuální případ. To je chytré!

Díky za informaci. Stačilo to jasně napsat v prvním emailu :-)

---------- Původní zpráva ----------
Od: Obchod ATTACK heating CZ <obchod@attack.cz>
Datum: 29. 9. 2016 12:49:57
Předmět: RE: FW: záruční podmínky - SLX

Dobrý den,

ochrana zpátečky musí být, ale to beru jako automatickou věc, protože naše montážní firmy to bez něj nespustí ani nenamontují.

S pozdravem

Graclík Josef
servisní technik
ATTACK heating CZ, s.r.o.
Cukrovarská 498/13
682 01 Vyškov
tel.:+420 727 966 335
obchod@attack.cz

Sent: Thursday, September 29, 2016 10:19 AM
To: Obchod ATTACK heating CZ <obchod@attack.cz>
Subject: RE: FW: záruční podmínky - SLX

Opravdu jste si jistý? Nemělo by tam být něco o ochraně zpátečky, palivu a pod? Nějak se mi nechce věřit, že prodáváte kotle v ceně menšího osobního auta a nemáte žádné záruční podmínky? Jak potom posuzujete reklamace?

---------- Původní zpráva ----------
Od: Obchod ATTACK heating CZ <obchod@attack.cz>
Datum: 29. 9. 2016 9:44:42
Předmět: RE: FW: záruční podmínky - SLX

Dobrý den,

kotel musí být uveden do provozu autorizovaným technikem , který má oprávnění montovat naše kotle. Dále musí být zaslán originál záznam o uvedení do provozu do ATTACK HEATING.




S pozdravem

Graclík Josef
servisní technik
ATTACK heating CZ, s.r.o.
Cukrovarská 498/13
682 01 Vyškov
tel.:+420 727 966 335
obchod@attack.cz

Sent: Thursday, September 29, 2016 9:04 AM
To: Obchod ATTACK heating CZ <obchod@attack.cz>; kotle@attack.cz
Cc: kotle@attack.sk
Subject: Re: FW: záruční podmínky - SLX

Ještě jednou dobrý den,
délku trvání záruky jsme si již několikrát zopakovali.

Ještě bych se rád dozvěděl, jaké jsou záruční PODMÍNKY. Jinými slovy - Co je potřeba udělat pro to, aby byla záruka platná?

S pozdravem

xxxx

---------- Původní zpráva ----------
Od: Obchod ATTACK heating CZ <obchod@attack.cz>
Datum: 26. 9. 2016 9:48:07
Předmět: FW: záruční podmínky - SLX

Dobrý den,

zaruční podmínky na kotel SLX jsou 36 měsíců od uvedení výrobku do provozu. Záruka na kotlové těleso je 48 měsíců. V případě, že je použito, zařízení na ochranu zpátečky ( dříve LADOMAT do 2015, v současnosti 2015,2016 SMĚŠOVACÍ čtyřcestný ventil) je záruka 60 měsíců a v případě, že bude použito zařízení a na ochranu zpátečky a naše akumulační nádoby je záruka 72 měsíců.

záruka za vady výrobku od uvedení do provozu záruka za vady výrobku od expedice z ATTACK záruka na kotlové těleso záruka na kotel se směšovacím zařízením REGUMAT ATTACK záruka na kotel s akumulační nádrží a směšovacím zařízením REGUMAT ATTACK
ATTACK SLX,DPX,DP 36 měsíců 42 měsíců 48 měsíců 60 měsíců 72 měsíců


S pozdravem


Graclík Josef
servisní technik
ATTACK heating CZ, s.r.o.
Cukrovarská 498/13
682 01 Vyškov
tel.:+420 727 966 335
obchod@attack.cz



Sent: Tuesday, September 20, 2016 7:56 AM
To: ATTACK heating CZ <kotle@attack.cz>
Subject: RE: záruční podmínky - SLX

Dobrý den pane Hodek,
asi si úplně nerozumíme. V katalogu na straně 76 jsou záruční lhůty za podmínky dodržení "záručních podmínek". Ovšem co je obsahem těchto záručních podmínek zde uvedeno není.

Již při porovnání tohoto odstavce s návodem k obsluze vidím rozpor. Všimněte si (například) informací ohledně zařízení Attack-oventrop v katalogu str. 76, v návodu k obsluze str. 6 a str.13.

S pozdravem
xxxxx

---------- Původní zpráva ----------
Od: ATTACK heating CZ <kotle@attack.cz>
Datum: 20. 9. 2016 7:30:37
Předmět: RE: záruční podmínky - SLX

Dobrý den pane B,
Záruční podmínky výrobků firmy ATTACK s.r.o. máte rozepsány na zadní straně produktového katalogu. (viz odkaz níže [str. 76])
http://www.attack.sk/public/media/92856 ... A4_web.pdf

Jiná sjednocená dokumentace ohledně záručních podmínek není k dispozici a veškeré uvedené údaje jsou aktuální.

S pozdravem
Kamil Hodek
Prodejce

ATTACK heating CZ, s.r.o
Cukrovarská 498/13
682 01 Vyškov
Tel: +420 727 935 225
kotle@attack.cz, www.attack.cz



Sent: Monday, September 19, 2016 8:32 AM
To: kotle@attack.cz
Subject: záruční podmínky - SLX

Dobrý den,
budu kupovat kotel Attack SLX20 profi. Po přečtení návodu, katalogu a prospektů jsem nabyl dojmu, že informace týkající se podmínek záruky si vzájemně protiřečí a jsou rozptýlené v množství textu.
Lze získat záruční podmínky k výše uvedenému kotli - tj. jediný dokument, kde budou všechny tyto podmínky pohromadě a zároveň je tento dokument závazný? Rád bych si ověřil projekt a následnou instalaci kotle.

Předem děkuji

Ing. xxxxx
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat

Re: kotelna - dřevoplyn+aku+bojler+elektrokotel

Poslaťod bladerunner » Str 05. Okt 2016 19:29:55

Ja to chápem tak, že predsa to musí inštalovať a uviesť do prevádzky /aspoň papierovo/ autorizovaný /čiže Attackom poverený/ technik. Takže asi ťažko ti tam potom bude Attack písať, že neuznávajú záruku, lebo to bolo zle namontované, keď tam budeš mať potvrdenie, že to montoval /ich/ autorizovaný technik.
Netreba byť hneď paranoidný.
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: kotelna - dřevoplyn+aku+bojler+elektrokotel

Poslaťod _luky_ » Str 05. Okt 2016 20:09:15

Nejsem paranoidní, jen bych chtěl mít jasno. A nerozumím tomu, proč s tím dělají takové tajnosti. Obvykle to bývá součástí lejstra "záruční list".
Jedno z mnoha míst, kde se vyskytuje slovo "záruka":
Na kotol sa nevzťahuje záruka, ak:
 nie je prevádzkovaný s predpísaným palivom,
 v systéme nebude nainštalované zmiešavacie zariadenie ATTACK-OVENTROP, ktoré zaisťuje
počas prevádzky teplotu vratnej vody do kotla najmenej 65 °C,
 nebude nainštalovaný funkčný termostatický ventil na dochladzovacom okruhu (napr.
WATTS STS20) kotla pripojený na zdroj chladiacej vody,
 kotol nie je nainštalovaný podľa požiadaviek uvedených v tomto manuále ako sú napr.
správne dimenzie komína a pod,
 nie je dostatočne čistený podľa inštrukcií uvedených v tomto manuále.


Kontrolní otázka: neměl by něco z toho vědět uživatel?
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat

Re: kotelna - dřevoplyn+aku+bojler+elektrokotel

Poslaťod joko » Str 05. Okt 2016 20:24:04

Na Slovensku ani Protherm Ti neposkytuje záruku, ak to nedal do prevádzky "revízny technik", a ani v prípadne že nebola dodržaná lehota - interval revízie presne 12 mesiacov. :dash
A to ani na pol roka od kúpe kotla. :grc
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat





Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron