dialkovy odpocet vody - protokol/komunikacia

dialkovy odpocet vody - protokol/komunikacia

Poslaťod matthewcheck » Uto 19. Jan 2016 17:00:07

tak mi napadlo ci niekto z vas neriesil nejake vlastne odcitavanie stavu vodomeru s dialkovym odpoctom ...
aky protokol a aky typ komunikacie tam je a ci by to bolo mozne odchytit a precitat ...
cisto pre informacne ucely, pripadne v ramci alarmu/automatizacie pre indikovanie nejakeho dlhodobeho uniku/vytopenia ... hm?
matthewcheck
 
Príspevky: 298
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 18. Dec 2013 14:05:09
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 13 krat




Re: dialkovy odpocet vody - protokol/komunikacia

Poslaťod yoyo » Uto 27. Sep 2016 15:55:45

http://www.asb.sk/tzb/energie/meranie-s ... -a-energie

takze vyzera to asi takto:
Takýto systém uviedla na trh napríklad firma Sensus Slovensko. Všetky merače spotreby zapojené do systému sú vybavené rádiotrans­ponderom s vlastným (batériovým) napájaním s výkonom 25 mW. Rádiotranspondery pracujú v režime dopyt – odpoveď, pričom obojsmerná komunikácia prebieha v pásme 868 MHz.


Co v principe znamena, ze asi budes potrebovat transmitter & receiver na 868 MHz. Ja o tom tiez uvazujem ako sa tam pichnut.. len rozmyslam, ze ked si budem sledovat pravidelne kazdy den spotrebu za ucelom statistiky, tak ako dlho im tam vydrzi ta baterka v tom module :D
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: dialkovy odpocet vody - protokol/komunikacia

Poslaťod MartinH » Uto 27. Sep 2016 20:21:19

yoyo píše:Co v principe znamena, ze asi budes potrebovat transmitter & receiver na 868 MHz. Ja o tom tiez uvazujem ako sa tam pichnut.. len rozmyslam, ze ked si budem sledovat pravidelne kazdy den spotrebu za ucelom statistiky, tak ako dlho im tam vydrzi ta baterka v tom module :D


Mam nieco podobne pre iny ucel a dosah vysielaca v sachte pod zemou a kovovym poklopom je dost obmedzeny, a to je na 433 MHz. Pri vyssej frekvencii (kratsie vlny) to bude este horsie. Nemajte velke ocakavania.

Baterku mam uz 2 roky, vysiela sa raz za pol hodinu a zatial dobre.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: dialkovy odpocet vody - protokol/komunikacia

Poslaťod matthewcheck » Str 28. Sep 2016 7:18:02

@yoyo: ano, presne ten sensus mam vo vodomernej sachte, vyzera nejako takto:





Ja budem mat nedaleko sachty garaz, odkial by som to potencialne mohol citat, vzidalenost max 5m ... ten vysielac (na prvom obrazku) je navyse umiestneny v hornej casti sachty, prave kvoli lepsej komunikacii ... sachta je plastova ... verim tomu ze nieco by sa mohlo podarit, akurat teda bude treba odchytit signal ktory tam vysielaju pani vodari ked pridu odcitavat ... otazne je ci sa ten signal bude menit s casom, pripadne inou premenlivou zlozkou, tak by to mohlo byt komplikovanejsie ...

momentalne to u mna nehra prioritu, zatial mam ine dolezitejsie veci, ale ked budem mat chvilku tak si nejaky modul na zachytavanie komunikacie vyskusam spravit (myslim ze sa mi doma povaluju aj nejake komponenty prave na 868MHz, keby si yoyo chcel tak ti ich mozem pozicat a mozes sa s tym pohrat ak mas cas :) )
matthewcheck
 
Príspevky: 298
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 18. Dec 2013 14:05:09
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 13 krat





Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia