zateplene povaly

zateplene povaly

Poslaťod karab » Štv 15. Sep 2016 7:48:47

Dobrý deň, mám pár otázok ohľadom zateplenia povaly. Prečítal som tu síce všetky príspevky k tejto téme, ale stále v tom nemám jasno...
V cca 25 ročnom rodinnom dome (klasický dvojpodlažný dom, nezateplený, plastové okná dvojsklo sever Slovenska) sa chystám zatepliť povalu (dosky, trámy, dosky, vyplnené škvárou), z izby je ešte na strope sadrokartón, ale kvôli nízkej výške miestností a krivému stropu nebolo možne použiť medzi stropom a sadrokartónom žiadnu izoláciu. Aj na základe informácií z tohto fóra som sa rozhodol použiť rolovanú minerálnu vatu v dvoch priečnych vrstvách po 15-16 cm. Je to dosť/málo? Je mi jasné, že čím viac izolácie, tým lepšie, ale kde je ešte ten rozumný pomer cena/výkon? Paronepriepustnú fóliu pod izoláciu nechcem dávať (nie je ani medzi sadrokartónom a stropom) z dôvodu možného zadržiavania vlhkosti v strope, na vatu plánujem dať kontaktnú paropriepustnú fóliu, odvetrávanie povaly je len cez netesnosti v krytine, prípadne je na povale jedno okno. Je to tak ok alebo nie? Povala nemusí byť celá pochôdzna, uvažujem len o nejakom "chodníčku" od vchodu na povalu ku komínu, prípadne po okrajoch povaly z dôvodu možnej potreby pohybu po povale v budúcnosti. Mám dva varianty: rošt z dosiek/hranolov ( komplikované kvôli nutnosti dvojitého roštu krížom cez seba kvôli odstráneniu tepelných mostov, či to nie je nutné?), alebo vytvoriť "chodníčky" z tvrdeného polystyrénu (nebude vadiť rôznosť izolačných materiálov a ich rozdielne izol. vlastnosti? Viem že najideálnejšie by bolo zavolať projektanta a všetko to prepočítať, ale ako rozoznať profíka od šuflikanta? Prípadne ak máte nejaké tipy na kvalitného projektanta v SB okrese, budem vďačný. Ďakujem za odpovede a pomoc.
karab
 
Príspevky: 14
Registrovaný: Pon 21. Mar 2011 20:13:33
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




zateplene povaly

Poslaťod Maza » Ned 18. Sep 2016 22:10:32

Čaká ma to isté. Zvažoval som ale styrodur kvôli pochôznosti s možnosťou v budúcnosti z toho urobiť finálnu suchú podlahu. Aj ja som zvedavý na názory/návrhy
Maza
 
Príspevky: 41
Registrovaný: Ned 05. Máj 2013 13:16:35
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: zateplene povaly

Poslaťod theb » Str 21. Sep 2016 15:50:47

Zacnem niekde od stredu:
rozumny pomer/cena vykon sa da vypocitat v porovnani s celkovym tepelnym odporom obalky domu + vlastne preferencie. PD z toho asi nebude, ale ak budu vyhovovat mesacne naklady na energie, tak potom je to dostatocna hrubka izolacie. Ak nie, treba s tym nieco robit.

Nevravim, ze strop je alfa a omega, ale najviac tepla uchadza priamo tadial.

A co sa tyka tej parotesnej folie.
Zvazil by som to este raz, mozno poprecitovat temy na tomto fore este raz tykajuce sa zateplenia a bude to jasnejsie.
Ak sa voda dostane do izolacie, tak bude VODivA. Navyse vyschnutie takej izolacie netrva tyzden ani dva...

XPS/EPS polozene na vate moze znamenat plesne pod nim, kedze je to paronepriepustny material.
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

zateplene povaly

Poslaťod Maza » Štv 22. Sep 2016 12:44:12

theb píše:Zacnem niekde od stredu:
rozumny pomer/cena vykon sa da vypocitat v porovnani s celkovym tepelnym odporom obalky domu + vlastne preferencie. PD z toho asi nebude, ale ak budu vyhovovat mesacne naklady na energie, tak potom je to dostatocna hrubka izolacie. Ak nie, treba s tym nieco robit.

Nevravim, ze strop je alfa a omega, ale najviac tepla uchadza priamo tadial.

A co sa tyka tej parotesnej folie.
Zvazil by som to este raz, mozno poprecitovat temy na tomto fore este raz tykajuce sa zateplenia a bude to jasnejsie.
Ak sa voda dostane do izolacie, tak bude VODivA. Navyse vyschnutie takej izolacie netrva tyzden ani dva...

XPS/EPS polozene na vate moze znamenat plesne pod nim, kedze je to paronepriepustny material.


Vdaka za reakciu ten XPS som zamyslal miesto vaty priamo na zelezobetonovu dosku. Aka je sanca ze sa tam vyskytnu plesne ? Beton je cca 2roky stary.
Maza
 
Príspevky: 41
Registrovaný: Ned 05. Máj 2013 13:16:35
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: zateplene povaly

Poslaťod karab » Ned 25. Sep 2016 20:27:41

chapem, ze vodne pary vo vate su problem, ale nebudu sposobovat problemy aj v pripade polozenia paronepriepustnej folie? myslim tym nasledky posobenia par medzi doskami a sadrokartonom...ci vtom problem nie je kvoli dostatocnej hrubke izolacie?
karab
 
Príspevky: 14
Registrovaný: Pon 21. Mar 2011 20:13:33
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: zateplene povaly

Poslaťod Dodo » Pon 26. Sep 2016 9:04:19

Nechapem, na co chces davat na tu izolaciu este foliu... Ak mas funkcnu stresnu krytinu, tak su to zbytocne vyhodene prachy. Parozabrana tesne nad SDK mala byt, to uz vsak teraz nevyriesis a jej absencia moze sposobovat problemy/degradaciu tepelnej izolacie nad kupelnou a kuchynou.
Co sa tyka ulozenia izolacie na povale, je nevyhnutne ju pokladat co najblizsie k nosnym murom/vencu,resp az nad ne, aby ti nevznikali na vonkajsich kutoch izieb tepelne mosty a nasledne zvysena moznost tvorby plesni pri setrnejsom vykurovani. Ak sa potrebujes obcas pohybovat na povale, idealne by bolo vyrobit si dreveny pochodzny chodnik, ulozeny na stabilnych stojkach, ktory by bol o par cm vyssie ako polozena izolacia.
K hrubke izolacie sa vyjadrovat nebudem, nakolko neudavas ziadne info o celkovom zatepleni domu.
Per aspera ad astra
Obrázok užívateľa
Dodo
 
Príspevky: 328
Obrázky: 15
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 23:28:40
Dal súhlas: 117 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: zateplene povaly

Poslaťod karab » Pon 26. Sep 2016 21:58:42

foliu na izolaciu chcem pre istotu, strecha je totiz tvorena len klasickym cervenym eternitom, pod nim nie je nic a nie som si isty ci niekde nezateka...nosne mury ani veniec na povalu uz nedosahuju, strecha siaha az po podlahu povaly (prierez povaly je trojuholnik), takze minimalne tam kde bude izolacia natlacena az pod strechu by podla mna folia ist mala, alebo sa mylim? info o dome je v prvom prispevku a teda ze dom zatepleny nie je, teda zatial, niekedy v buducnosti celkove zateplenie urcite planujem
karab
 
Príspevky: 14
Registrovaný: Pon 21. Mar 2011 20:13:33
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: zateplene povaly

Poslaťod theb » Str 28. Sep 2016 12:55:34

Hm, keby sme sa teda vratili spat k teme. Co tak ako prve vymenit ten eternit (azbestovo-cementovy vyrobok), ktory povedzme si otvorene len tak lahko legalne ani nezlikvidujes, kedze sa jedna o nebezpecny a zdraviu skodlivy material...

Potom si skontrolujes krov, ci je dobry, latovanie asi vymenis, das novu stresnu krytinu, spolu s poistnou izolaciou. A ked pride k zateplovaniu, tak nebudes musiet davat na vrch zateplenia nic :)
:drink
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: zateplene povaly

Poslaťod karab » Štv 29. Sep 2016 8:08:09

hej, len cena za komplet vymenu strechy je niekde inde v porovnani s cenou za zateplenie povaly :/ a kym je strecha dobra, funkcna, krov takisto tak na co to menit?
karab
 
Príspevky: 14
Registrovaný: Pon 21. Mar 2011 20:13:33
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: zateplene povaly

Poslaťod karab » Str 05. Okt 2016 11:38:21

este otazka, dat parozabranu pod strechou az do vysky izolacie (medzi izolaciu a eternit), alebo len na podlahu a medzi strechu a izolaciu dat paropriepustnu foliu? a ako mam foliu uchytit na drevene tramy resp. eternit?
Prílohy
karab
 
Príspevky: 14
Registrovaný: Pon 21. Mar 2011 20:13:33
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: zateplene povaly

Poslaťod tibkor » Str 07. Dec 2016 18:51:43

prosím Vás ako ste to nakoniec vyriešili?
tibkor
 
Príspevky: 7
Registrovaný: Str 07. Dec 2016 18:44:56
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat





Späť na Izolácie, zateplenie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron