Odovzdáva sa energetický certifikát pri kolaudácii?

Re: Odovzdáva sa energetický certifikát pri kolaudácii?

Poslaťod tienik » Uto 02. Feb 2016 15:01:11

Tak ono je toto velmi zamotana otazka a s pravdepodobnostou hraniciacou s istotou som presvedceny ze ide jedine len a len o peniaze - nejaka eokolgia je aj v tomto smere kazdemu hlboko ukradnuta, je to len velmi dobra a popularna zastierka na obchod strasnych rozmerov.
Moj pohlad je nasledovny:
Pochadzam z malej dediny na strednom slovensku. Zazil som kurenie uhlim, plynofikaciu a v poslednych rokoch aj navrat k "biopalivam". Nech si hocikto pise hocico a pocita "uhlikovu stopu" a ine samanske konstanty, stale faktom ze dolina v ktorej nasa dedina lezi je v ramci zimy kolkokrat aj cele dni plna dymu, ktory je viac nez dobre citit. Je to tym, ze plyn akoze zdrazel a kopa ludi sa vrhla na kurenie drevom. K tomu mozem priradat neustalu zvukovu kulisu cinkularov a "ekologickych" motorvych pil do ktorych minu litre stareho oleja. A toto ma byt pre ludstvo tou pravou cestou? Co a kde je na tom ekologicke? Produkcia CO2 a rozpravky okolo su pekne v TV, ale realita je ta ze konkretne cca 500 ludi tam dych velku cast roka znecisteny vzduch a ten olej z pila sa tiez nestrati v priestore. A to je len lokalna zalezitost - kolko je tachy dedin?
Preto ja kurim a aj kurit budem elektrikou. Nech si ekoteroristu urcili akekolvek konstanty z mojho pohladu som urobil maximum.
Jadro problemu bude v tom, ze postavit elektraren nie je jednoduche (myslim skutocnu, nie tie FVE manicky) a nemoze to zatial (chvalbohu) robit kazdy. Tym padom sa znacne zuzuje kruh ludi ktori na tom vedia zarobit. To je ale pre "nasich" hore nepripustne, preto tu mame pestovanie biopaliv, stiepkovanie......atd. kde sa da ryzovat o dusu kazdemu kto rano oci otvori.
AK sa toto raz zmeni, mozno aj tie certifikaty zacnu mat zmysel.

S týmto príspevkom autora tienik súhlasil
matthewcheck
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat




Re: Odovzdáva sa energetický certifikát pri kolaudácii?

Poslaťod TomasHo » Uto 02. Feb 2016 20:23:14

tienik, viera v konspiracne teorie a nezname sily ovladajuce tento svet silne koreluje so slabsou intelektovou svalovinou, co nemoze byt tvoj pripad, lebo u teba som zvyknuty na to, ze veris cislam a exaktnej vede. To, co popisujes, je anekdoticke a ukazuje, ako ludia okamzite prestavaju prihliadat na globalnu (alebo aspon nadregionalnu) dimenziu, ked sa problem zacne tykat ich osobne.
Ja osobne by som v mihu zakazal kurenie uhlim (aspon v tych malych zdrojoch tepla, ktore su momentalne k dispozicii), a takisto napriklad pouzitie brikiet s dlhym horenim, ktore strpcuju zivot zase nam.
Ale zaroven detailne poznam proces tvorby takychto politik na europskej urovni a snazim sa ho objasnit. Na europskej urovni totiz nejde priamo o prachy. Moze ist o pretahovanie sa lobistickych skupin, ale velmi casto, takmer vzdy, ide o iniciativnych blbov, ktorym sa na cas podari presadit svoje. (vid snaha o zakaz akychkolvek pokusov na embryach, ktora je motivovana ciste nabozensky).
Otazka zmien klimy sa riesi na politickej urovni v Europe diametralne odlisne, nez v USA - tam si napriklad povedali, ze screw the planet, biznis musi ficat, aj keby sme to tu cele zhumplovali. Okrem toho klimaticku zmenu nesposobujeme my. Teoria je taka, ze dobre ficiaci biznis sam pride s rieseniami. Europa riesi problematiku klimy inac, teda a priori za tuto zmenu moze clovek, a mali by sme sa snazit brzdit nasu cinnost tam, kde najviac skodi. Vychadza sa z vedeckych poznatkov a teorii, ktore su (a o par rokov moze dojst k uplnej zmene paradigmy na zaklade novych udajov), a hlada sa riesenie, ktore vsak po prechode mlyncekom participativnej demokracie konci zmrzacene a velmi poznacene kompromismi.
Zakladny problem tkvie v premnozeni ludstva, a z etickych dovodov sa o tomto probleme tazko hovori. Plata sa to tym, ze su navrhovane masivne distribuovane riesenia vyroby elektriny (de facto kazdy spotrebitel by bol aspon malickym vyrobcom), pretoze je zrejme, ze elektrina je najcistejsie prenosove medium energie. Ovsem, tato cistota je parcialna - na strane spotreby je to fajn, ale tam, kde sa elektrina vyraba, je zvycajne znecistenie a likvidacia zdrojov taka masivna, az je takmer neunosna. (Vid Cina a jej uholne elektrarne bez odsirovania).

Kecy o nejakom ekoterorizme skoncia vo chvili, ked ti sused olejom podmoci zahradu, nelegalne vyrube tvoj les, postavi na najkvalitnejsej ornej pode tovaren alebo vysusi prirodne jazero kvoli zavlazovaniu balvnikovych platnazi. Ekoterorizmus je nalepka, ktoru davaju lenivi, kratkozraki hlupaci ludom, ktori sa snazia poukazovat na to, ze to najhorsie, co nasu planetu za celu jej existenciu postihlo, je virus menom homo sapiens sapiens, a to najmensie, co mozeme urobit, je minimalizovat skody, ktore svojou existenciou v ekosysteme nevyhnutne pachame.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Odovzdáva sa energetický certifikát pri kolaudácii?

Poslaťod tienik » Uto 02. Feb 2016 21:30:24

Ja nehovorim ze som moj prispevok nemyslel ciastocne ironicky - s umyslom poukazat na niektore zjavne chore postupy. Ale zas nie vsetko beriem ako ciru poviedku.
Ja som toho nazoru, ze akekolvek velke dielo sa sklada tak ci tak s tych najmensich suciastok. Tymto pohladom je pre mna dost podstatna skutocnost - ked opat prejdem do mojho rodiska, ze 499 ludi trpi hlukom, znecistovanim pody olejom a spomenutym vyrubom lesa len preto ze jeden clovek chce mat teplo (obrazne povedane). Nech je to myslienka akakolvek velka, lokalne to posobi devastujuco a skodlivo - a z mojho pohladu aj kvalita zivota 499 ludi stoji za pozornost.
Beriem do uvahy ze kazdy vidime do problematiky svojou optikou, tak aby sme zanechali tu aj cosi "hodnotne" skusim k tej elektrike. Z mojho pohladu je myslienka distribuovanej vyroby tak ako sa dnes prezentuje absolutne scestna a skodliva. Dlhorocna praca v energetike nauci cloveka robit s istym nadhladom a respektovanim myslienky "tu a teraz", proste elektrika je to nestastne medium ktoreho musime v case T vyrobit presne tolko kolko sa v case T spotrebuje. A ked si vezmeme vacsinu masivne podporovanej "zelenej" vyroby energie, tak to ide absolutne proti tomuto principu - buduju sa nevyspytatelne zdroje, ktore ak produkuju, tak vacsinou produkuju v case nezhodnom s dopytom po energii.
Ja neviem ci niekto s vas videl tie velke dieselgeneratory co vyrastli po slovensku ako reakcia na sialene zavadzanie FVE. Ver tomu ze normalnemu cloveku staci na vlastne oci vidiet jeden start tejto "farmy" a nikdy viac sa pekne na FVE elektraren ani nepozres.
Ja nehovorim ze su to zle myslienky, naopak, ako technika ma tesi kazdy milimeter pokroku, ale som sa masivne pouzite rozumu, nie masivne zarobky par vyvolenych. Berme to tak, energia atomu, hoc dobra myslienka, nam vie pri spojeni s chorou myslou par ludi velmi uskodit. Tak isto aj cistejsie formy vyroby energie, je to pekne, ale po ovladnuti nespravnymi ludmi - co nastalo bohuzial, nam to moze len velmi uskodit.
Malo sa vymysliet, odskusat, zdokonalit a nasledne pouzivat. NIe preskocit vsetko a len zarabat.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Odovzdáva sa energetický certifikát pri kolaudácii?

Poslaťod ... » Uto 02. Feb 2016 21:48:25

TomasHo píše:Ja osobne by som v mihu zakazal kurenie uhlim (aspon v tych malych zdrojoch tepla, ktore su momentalne k dispozicii), a takisto napriklad pouzitie brikiet s dlhym horenim, ktore strpcuju zivot zase nam.


ked sme dokoncovali (v zime) veci vo vnutri domu, nebolo nic lepsie co sa dalo nalozit do peteriek ako kopka cierneho uhlia :-)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Odovzdáva sa energetický certifikát pri kolaudácii?

Poslaťod TomasHo » Str 03. Feb 2016 14:01:40

@ ... pamatam si, aky skvely vzduch bol v dolinach s inverziou na strednom slovensku, kde sa kurilo uhlim. Myslim, ze to cesta nie je.
@ tienik: ideme trocha offtopic, ale podla mna je to tema velmi zaujimava. Zacinal som v jadrovej elektrarni a ako organizmus ma stale fascinuje, nie som proti technologickemu pokroku. Avsak cim dalej tym viac som presvedceny, ze pokrok v podobe specializacie, sustredovania a globalizacie zachadza pridaleko a vytvara prilis mocne elity. Celkovym riesenim je podla mna deglobalizacia, lokalizacia, znizovanie efektivity vyroby, reverzna specializacia (teda nadobudanie renesancnych zrcnosti).
O tom, ze v buducnosti (aspon kym nebude zivotaschopna fuzia) je potrebne budovat energeticku infrastrukturu na decentralizovanej baze, ma presvedcil pred rokmi chlapik z Nemecka, (ktoreho vyskum pouzil v kampani Greenpeace, cim si ziskal moje sympatie). Vsetky problemy, ktore spominas, maju mozne riesenia. Prvym krokom (neviem teraz najst tu konkretnu studiu, on na zaklade svojich myslienok zalozil distribucnu spolocnost v Nemecku), je postupne prebudovanie energorozvodnej infrastruktury podla vzoru internetu, t.j. inteligentne merace, energeticke "routre" preto, aby kazdy jeden maly zdroj bolo mozne zapojit do siete. Druhy krok je budovanie rozsiahlej infrastruktury (napr., podla neho, solarnych poli na sahare, vodnych precerpavacich elektrarni v Norsku a supravodivych DC kablovych prepojeni medzi nimi).
Co sa tyka dotacnych podvodov s FVE, kde energiu dodava dieselgenerator, to je problem vyplyvajuci z dotacii ako takych. Ja s dotaciami napriklad nesuhlasim, ani v polnohospodarstve, ani inde. Zaroven vsak som ochotny investovat do vlastnej generacnej kapacity.
Fakt, ze momentalne vyuzivane obnovitelne zdroje (slnko, vietor, more) su narazove, je riesitelny tym, ze na dostatocne rozsiahlom uzemi vzdy niekde slnko svieti, vietor fuka, voda sa vlni.
Navyse, masivna decentralizacia samotna je garanciou, ze prebytok malych zdrojov (ci uz malych vodnych elektrarni, pokrytia vsetkych moznych ploch solarnymi panelmi - az do doby, nez bude nejaka ekologickejsia alternativa, budovanie malych veternych turbin vsade tam, kde je to mozne) dokaze pokryt energeticke naroky.
S tym musi byt spojene znizovanie energetickej narocnosti - co uz mnohi z nas tu na fore mame dobre zvladnute, a vyuzivame pokrokove technologie.
Vyroba je samozrejme osobitna kapitola, a takisto trvalo dostupne pohotove zdroje vo forme vacsich generacnych kapacit, ale v masivne distribuovanej architekture by mali byt zaroven sucastou akumulacne kapacity vsade, kde to je mozne, cim by sa vyrovnavala narazovost.

Ja si to predstavit viem, ale ak by sme to porovnali k internetu, sme mozno niekde na zaciatku 80tych, alebo mozno 70tych rokov, a je pred nami 30-40 rokov, nez to bude realne. Ale osobne by som k tomu rad nejako prispel.

Co sa tyka spalovania dreva, znizovanie emisii sa da riesit dvomi sposobmi: lepsimi zariadeniami (co sa deje) a osvetou o tom, co to znamena dokonale spalovanie.

Tazba dreva takisto nemusi prebiehat tak vrazedne, ako dnes - je to len vec vychovy ludi troska smerom k tomu, ako si ty povedal, ekoterorizmu.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Odovzdáva sa energetický certifikát pri kolaudácii?

Poslaťod ... » Str 03. Feb 2016 14:53:43

TomasHo píše:@ ... pamatam si, aky skvely vzduch bol v dolinach s inverziou na strednom slovensku, kde sa kurilo uhlim. Myslim, ze to cesta nie je.


zakazovanie ale tiez nie je dobra cesta... dobra cesta by bola, keby tato krajina vytvarala moznosti k tomu, aby si kazdy mohol bez problemov zarobit dost na to aby nemusel spalovat uhlie (alebo iny relativne lacny zdroj tepla), potom by tych co by sa im chcelo babrat s uhlim (drevom, ...) bolo o dost mensie ako je teraz, kedy je to skor o volbe mat dnu aspon nejake teplo a vediet to (nejak) zaplatit...
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Odovzdáva sa energetický certifikát pri kolaudácii?

Poslaťod ivvan » Str 03. Feb 2016 22:26:33

v mojom okolí vidím, že ako zdražel plyn, tak sa prešlo na drevo/odpad. čo je ale zaujímavé, že so zvyšovaním životnej úrovne (10r dozadu žiadna nová fasáda/dom na ulici, auto max.1ks na dom - teraz nová fasáda skoro každý a auto 2-3 na jeden dvor) sa naspäť na plyn neprešlo.
ľudia majú poväčšinou vlastné lesy alebo podiel v urbári a na to kúrenie "zadarmo" si zvykli a pol roka je dedina zadymená. Dosť tomu pomáha na klasickej dedine aj viacgeneračné bývanie, mladý nachystajú cez leto drevo a dôchodcovia cez zimu robia kuričov.
ivvan
 
Príspevky: 347
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:27:42
Bydlisko: sever
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 20 krat

Re: Odovzdáva sa energetický certifikát pri kolaudácii?

Poslaťod ... » Str 03. Feb 2016 22:50:25

ivvan píše:v mojom okolí vidím, že ako zdražel plyn, tak sa prešlo na drevo/odpad. čo je ale zaujímavé, že so zvyšovaním životnej úrovne (10r dozadu žiadna nová fasáda/dom na ulici, auto max.1ks na dom - teraz nová fasáda skoro každý a auto 2-3 na jeden dvor) sa naspäť na plyn neprešlo.


ja by som to velmi ako zvysovanie zivotnej urovne nevidel; nova fasada moze riesit netesnosti (a obvykle znamena aj nejaku tu izolaciu a teda nizsie poziadavky na zroj tepla) a stav verejenej dopravy je taky, ze pokial nebyvas zrovna vo vacsom meste alebo nejakom jeho (rozumnejsom) satelite, tak sa bez auta nepohnes (cestovne poriadky su casto v tom lepsom pripade ako noty na bubon, v tom horsom mas 2-3 spoje za den a aj to len ak je pracovny, takze ak niekde robis na smeny alebo cez weekend ci potrebujes nakupit a pod, tak bez auta si v ...); proste oboje moze byt prejavom nutnosti a nie zvysovania zivotnej urovne...
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Odovzdáva sa energetický certifikát pri kolaudácii?

Poslaťod ivvan » Štv 04. Feb 2016 14:56:26

tak ale tie prímestské spoje stáli za starú bačkoru vždy a ľudia fungovali aj bez áut. bývam väčšinu života mimo mesta, pred 15 rokmi tu bol grafikon spojov taký istý ako dnes, akurát autá boli 2-3 na celú ulicu a boli to š120 alebo favorit. u mňa to je ukážková definícia zvyšovania životnej úrovne ked namiesto čakania na zastávke sa vozím autom a že mi do chalupy nefučí lebo som ju zateplil.
ivvan
 
Príspevky: 347
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:27:42
Bydlisko: sever
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 20 krat

Re: Odovzdáva sa energetický certifikát pri kolaudácii?

Poslaťod theb » Pia 05. Feb 2016 13:00:59

Toto uz fakt zachadzame riadne offtopic, ale neda mi sa nevyjadrit.

Ono zase je to cele iba o peniazoch. Kym volakedy ste sa museli do auta nasackovat 3-4, aby sa vam vyplatila cesta autom na ukor hromadnej dopravy, dnes uz to vykryju v pohode 1-2 ludia a este im ostane na pivo...

A komfort auta vs bus ci vlak je niekde inde. Potom to aj tak vyzera na cestach...


Len teraz vazne, co toto ma spolocne s energetickym certifikatom? :oops:
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Odovzdáva sa energetický certifikát pri kolaudácii?

Poslaťod jezo » Pon 01. Aug 2016 12:36:20

melkor píše:Faktor neobnoviteľnej primárnej energie
1,1 - Zemný plyn
1,1 - Čierne uhlie
1,1 - Hnedé uhlie
1,2 - Propan-butan/LPG
1,2 - Vykurovací olej
3,0 - Elektrina
0,2 - Drevené peletky
0,1 - Kusové drevo, drevoštiepka
0,1 - Sústava zasobovania tepelnou energiou s vyšším než 80% podielom obnoviteľných zdrojov
0,3 - Sústava zasobovania tepelnou energiou s vyšším než 50% a nejviac 80 % podielom obnoviteľných zdrojov
1,0 - Sústava zasobovania tepelnou energiou s 50% a nižším podielom obnoviteľných zdrojov
1,2 - Ostatné neuvedené energonositele

Týmto hausnumerom sa vynásobí spotreba energií a zaradí do kategórie.


Tak koeficienty funguju ;) Kurim peletkami a dali mi toto:
Prílohy
jezo
 
Príspevky: 231
Registrovaný: Ned 03. Jan 2010 11:12:45
Bydlisko: ZA
Dal súhlas: 13 krat
Dostal súhlas: 18 krat




Predchádzajúci

Späť na Rôzne

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron