ukoncenie komina

ukoncenie komina

Poslaťod deko » Pia 04. Jan 2013 7:44:02

mam pocit, ze mam blbo ukonceny komin - vzdy ked sa topi sneh alebo prsi, objavuju sa na vonkajsich tvarniciach flaky.

mam predstavu, ze popri meidingerovej hlavici steka voda po vonkajsej strane samotovych vloziek a cez sklenenu vatu nadol. niekde sa zastavi a potom cez betonovu tvarnicu prejde von a spravi tam flak.

cize budem musiet dat dole nerezovu tvarnicu, horny beton a zrejme aj poslednu samotovu vlozku a dat tam dlhsiu alebo kratsiu a nejakym kominarskym tmelom ju spojit s tym nerezom, aby pripadna voda netiekla po vonkajsej strane samotu ale po vnutornej (teda do zbernej jimky).

ale fakt netusim ako ma vyzerat ukoncenie komina a kam mam dat kominarsky tmel.

mohol by sem niekto preto prosim dat fotky alebo schemu dobre spraveneho ukoncenia komina?

vdaka
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat




Re: ukoncenie komina

Poslaťod Kokxo » Pia 04. Jan 2013 14:11:39

Mas tam konicke ukoncenie komina? Zasilikonuj konicke ukoncenie komina zvnutra, kde sa dotyka vrchu vlozky a potom obsilikonuj dotyk hlavice s konickym ukoncenim. Malo by to byt potom bez problemov.
Prílohy
images.jpg
images.jpg (6.32 KiB) Zobrazené 6513 krát
Kokxo
 
Príspevky: 554
Registrovaný: Sob 12. Dec 2009 21:46:05
Dal súhlas: 32 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: ukoncenie komina

Poslaťod Vydra » Pia 04. Jan 2013 17:01:42

Neviem, či som to správne pochopil, ale malo by to byť tak, ako píše Kokxo. Hlavica by mala mať taký "golier", ktorý dosadá na betónovú čiapku, zhruba v tom mieste, ako je na obrázku nakreslený ten čierny kruh. Je lepšie, ak je širší, niekedy býva zhruba rovnaký, ako tá vrchná strieška. (Vyzerá to ako golier, čo sa dáva psom na krk, aby sa neškrabali, neolizovali, ak majú nejaké zdravotné problémy ;) ) Ak sa to dobre utesní, nemalo by to tiecť. Už samotná rúra a ten golier by mali byť tak natesno, že aj bez utesnenia by sa tam nemala dostať voda vo väčšej miere. Určite nie tak, aby nasiakla vata a z nej tvárnice. Voda z vonkajšej časti rúry stečie na ten golier a odtiaľ na betónovú čiapku komína. Tá by mala byť vyspádovaná do strán a okolo vložky, tá diera by mala mať ešte taký vyvýšený límec po okraji. Nemusíš nič rozoberať, stačí, ak tieto veci utesníš tak, ako napísal Kokxo.
Vydra
 
Príspevky: 207
Registrovaný: Ned 22. Feb 2009 20:36:35
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 34 krat

Re: ukoncenie komina

Poslaťod Vydra » Pia 04. Jan 2013 17:17:45

Niečo som len tak narýchlo našiel, tých variácií je mnoho, ale pre predstavu to stačí.



classic.jpg
classic.jpg (9.82 KiB) Zobrazené 6489 krát
Vydra
 
Príspevky: 207
Registrovaný: Ned 22. Feb 2009 20:36:35
Dal súhlas: 17 krat
Dostal súhlas: 34 krat

Re: ukoncenie komina

Poslaťod jezo » Pon 11. Júl 2016 13:01:06

Idem si dat urobit reviziu komina, tak som vcera vyliezol na strechu aby som zistil, ci je moc zaneseny. Prekvapilo ma, ze ta nerezova strieska je "prilepena" sikaflexom. Vedel by mi niekto povedat ci to tak ma byt, alebo len klampiar urobil nadpracu? Predpokladam, ze aby som to mohol vycistit, budem ju musiet demontovat :|
jezo
 
Príspevky: 231
Registrovaný: Ned 03. Jan 2010 11:12:45
Bydlisko: ZA
Dal súhlas: 13 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: ukoncenie komina

Poslaťod theb » Uto 12. Júl 2016 8:22:31

Podla toho aky typ hlavice mas.
Niektore sa iba zasuvaju do komina, ina sa prilepuju, ci prinituju. Nejako to tam drzat musi. Prilepenie sa odporuca silikonom odolnym vyssim teplotam. Predsa len este teplota spalin pri vyusteni nie je zanedbatelna.
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: ukoncenie komina

Poslaťod jezo » Uto 12. Júl 2016 12:06:10

Je to strieska podobna tej na prvom obrazku tejto temy. Predpokladal som, ze je len nasunuta. Alebo to pri kazdom cisteni komina treba orezavat a nanovo silikonovat?
jezo
 
Príspevky: 231
Registrovaný: Ned 03. Jan 2010 11:12:45
Bydlisko: ZA
Dal súhlas: 13 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: ukoncenie komina

Poslaťod theb » Štv 14. Júl 2016 11:43:04

V podstate, ak to mas tak "dobre" spravene ako ja, ze mas iba jeden revizny otvor na komine, tak asi inu moznost nemas. Ak mas 2 revizne otvory (jeden dolu pri zaciatku, druhy cca 3-5m, teda nad polovicou komina), tak si zahojeny. Este stale mozes dokupit iba nasuvaciu a vymenit tie hlavice.

Mne este komin cistit nemuseli, takze ani neviem ako som na tom ja tam hore...
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: ukoncenie komina

Poslaťod jezo » Štv 14. Júl 2016 13:25:09

Vdaka za reakciu. Revizny otvor mam len pri peci, ale nevadi. V pondelok som kupil kefu, demontoval striesku a komin vycistil. Na spodku komina som po cisteni nasiel asi 3 cm sadzi. Bolo to prve cistenie - po troch vykurovacich sezonach. Vcera bol kominar urobit reviziu a povedal ze to je normalne. Norma co kaze cistit 2x za sezonu je robena vseobecne pre kotly na tuhe paliva a nemoze zohladnovat kto cim kuri. Takze par rokov na to zase nesiahnem :ano:
jezo
 
Príspevky: 231
Registrovaný: Ned 03. Jan 2010 11:12:45
Bydlisko: ZA
Dal súhlas: 13 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: ukoncenie komina

Poslaťod tienik » Štv 14. Júl 2016 13:29:11

Ja mam hlavicu demontovatelnu, ale lenivost je silnejsia :-)
Kedze si komin cistim sam, mozem zodpovedne povedat ze pri rozumnom postupe prace to ide v pohode vycistit aj bez jej zlozenia.
Pre upresnenie mam komin priemeru 200 mm a pouzivam orginalne zakupene naradie pre tento priemer.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: ukoncenie komina

Poslaťod theb » Uto 19. Júl 2016 23:09:32

Normalne ste mi nasadili tymto chrobaciska do hlavy. Vzal som si zrkadielko a isiel prekontrolovat svoj komin :)

Zda sa, ze je pripraveny na dalsiu sezonu bez cistenia, nenasiel som tam ziadne sadze a to som si aj prisvetloval, len aby som nic neprehliadol.
:yahoo

Este na doplnenie: Revizia komina je platna 4 mesiace, takze kkomin by sa mal dat podla spravnosti skontrolovat 3x do roka. Otazne vsak je, ak mi to vyjde na povedzme maj - september, ked o komin nema zaujem nik okrem pavukov, ci je potrebne to dat skontrolovat. Tu istu otazku som polozil tetuske pri kolaudacii a len bezradne pokrcila ramenami, ze aj tak by som ho mal dat skontrolovat :dash
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: ukoncenie komina

Poslaťod mp1 » Str 20. Júl 2016 8:00:36

moja skúsenosť je taká, že nezáleží na vyhotovení zakončenia, ale každý druhý rok musím pretmeliť spoje.
mp1
 
Príspevky: 486
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 13:15:08
Dal súhlas: 79 krat
Dostal súhlas: 30 krat





Späť na Komín, krb

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia