Špajza so stropným chladením v PD?

Špajza so stropným chladením v PD?

Poslaťod jablonko » Uto 19. Júl 2016 8:21:58

Pivnica nie je v plane z dovodu vysokej hladiny spodnej vody, preto riesim spajzu.
Myslim, ze aj tym kompotom svedci chladnejsia miestnost.. Ale ide mi hlavne o zeleninu, ovocie a napoje. Osobne nemam rad studene napoje z chladnicky. Ten siedmy schod by bol Ok.
Celkom dobry protiargument je s tou vlhkostou z kuchyne. Idem premiestnit vlhkomer, ze na ake cisla sa pri vareni dostaneme :)
Co sa tyka chladenia v PD, tak ak budem mat moznost, idem do toho. Tento rok je sice k nam zatial milosrdny. Ale ked pridu dva tyzde s nocnou teplotou 24+, tak okrem patologie bude teplo vsade.
Obrázok užívateľa
jablonko
 
Príspevky: 79
Obrázky: 1
Registrovaný: Pia 13. Apr 2012 14:30:32
Dal súhlas: 9 krat
Dostal súhlas: 7 krat




Re: Špajza so stropným chladením v PD?

Poslaťod Ludo » Uto 19. Júl 2016 8:42:26

a co tak namiesto spajze
poriadne velku chladnicku?
napr. takato ma rozne teplotne zony
http://home.liebherr.com/en/ltu/househo ... -7165.html
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Špajza so stropným chladením v PD?

Poslaťod ... » Uto 19. Júl 2016 14:42:09

ludoo píše:Myslím si že výhody akumulačnej hmoty v dome sú obrovské, aj v zime, aj v lete, v kombinácii s vodnou podlahovkou (lepší betónový poter ako anhydrid), tieto výhody predčia akékoľvek výhody montovaných stavieb.


neda mi, aj ked to je uz trosku OT, ale pri tomto som si spomenul na suseda co ma drevostavbu ked som ho tuto nedelu (17.jula) videl ze musel kurit aby mu nebola doma zima (lokalita: BA)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Špajza so stropným chladením v PD?

Poslaťod ludoo » Uto 19. Júl 2016 17:44:16

... píše:
ludoo píše:Myslím si že výhody akumulačnej hmoty v dome sú obrovské, aj v zime, aj v lete, v kombinácii s vodnou podlahovkou (lepší betónový poter ako anhydrid), tieto výhody predčia akékoľvek výhody montovaných stavieb.


neda mi, aj ked to je uz trosku OT, ale pri tomto som si spomenul na suseda co ma drevostavbu ked som ho tuto nedelu (17.jula) videl ze musel kurit aby mu nebola doma zima (lokalita: BA)


veď to je práve to...2 dni po sebe cez leto je 16st.C cez deň a už treba kúriť???...vnútorné zisky "nestíhajú" ? sú malé ? predpokladám že sú rovnaké ako pri iných stavbách, len pri drevostavbách ich nie je kde ukladať (nie je čím kompenzovať) ak ich je prebytok a chýbajú ak by ich bolo treba.
Pri domoch kde je málo akumulačnej hmoty pri vyšších vonkajších teplotách práve vnútorné zisky spôsobujú prehrievanie interiéru a vzniká potreba externe riešiť chladenie. A naopak, ak príde krátke ochladenie, už treba riešiť opačný problém - dokurovanie. Ak je akumulačnej hmoty dostatok, takéto krátkodobé ochladenie aj s vnútornými ziskami to dokáže v pohode kompenzovať.
Ako funguje sused cez prechodné obdobia, stále dokuruje ? ako efektívne vie využiť solárne zisky v prechodných obdobiach?
Predpokladám, že ten sused to má určite zateplené slušne.

Písal som to preto že ten dotyčný ešte len rieši návrh domu a možno nie len jemu táto skúsenosť pomôže, aj keď jasne že neobjavujeme Ameriku :D
Práve vhodným návrhom konštrukcie domu sa dá vyhnúť finančne aj technicky náročnejším a v podstate zbytočným veciam - napr. chladenie v PD dome.
ludoo
 
Príspevky: 64
Registrovaný: Štv 30. Júl 2009 20:59:59
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Špajza so stropným chladením v PD?

Poslaťod ... » Uto 19. Júl 2016 22:10:13

ludoo píše:veď to je práve to...2 dni po sebe cez leto je 16st.C cez deň a už treba kúriť???...vnútorné zisky "nestíhajú" ? sú malé ? predpokladám že sú rovnaké ako pri iných stavbách, len pri drevostavbách ich nie je kde ukladať (nie je čím kompenzovať) ak ich je prebytok a chýbajú ak by ich bolo treba.
Pri domoch kde je málo akumulačnej hmoty pri vyšších vonkajších teplotách práve vnútorné zisky spôsobujú prehrievanie interiéru a vzniká potreba externe riešiť chladenie. A naopak, ak príde krátke ochladenie, už treba riešiť opačný problém - dokurovanie. Ak je akumulačnej hmoty dostatok, takéto krátkodobé ochladenie aj s vnútornými ziskami to dokáže v pohode kompenzovať.
Ako funguje sused cez prechodné obdobia, stále dokuruje ? ako efektívne vie využiť solárne zisky v prechodných obdobiach?
Predpokladám, že ten sused to má určite zateplené slušne.

Písal som to preto že ten dotyčný ešte len rieši návrh domu a možno nie len jemu táto skúsenosť pomôže, aj keď jasne že neobjavujeme Ameriku :D
Práve vhodným návrhom konštrukcie domu sa dá vyhnúť finančne aj technicky náročnejším a v podstate zbytočným veciam - napr. chladenie v PD dome.


neviem co robi v prechodnych obdobiach, zas az natolko ho nespehujem, ale vidiet v juli ze cmudi z komina ma dost dostalo :-) hlavne ako sa vytesoval ked staval ze usetri lebo ked niekde odide na weekend ze potom ked sa vrati to vie rychlo vykurit...

PS: chladenie v dome idem riesit aj ja (aj ked mam akumulacnych hmot dost); ale dovody mam na to ine - potrebujem doriesit vetranie (v zime mame velmi vysoku relativnu vlhkost kedze sme dobre zaizolovani no a vetrat vobec treba a kazdu chvilu robit prievan je jednak neekonomicke a dvak sa mi to ani nechce); no a ked uz budem robit vetranie a mam aj zdroj media s vhodne nizkou teplotou (10-14stupnov; zemny vrt), bola by skoda nedat tam aj vymennik ktory mi to chladenie umozni.... (a ono tym istym vymennikom mozem ten vzduch v zime aj dohrievat ked donho zas pustim ten druhy okruh z TC ktory ide do kurenia, navyse to bude pytat len nejake servoventily, ovladanie zvlada v pohode (a aj ma na to dost portov) riadiaca jednotka z TC :-D)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Špajza so stropným chladením v PD?

Poslaťod theb » Uto 19. Júl 2016 23:20:58

Myslim, ze tu uz raz bolo spomenute, ze v dohladnej dobe bude v domoch dolezitejsie chladenie, ako kurenie. To iste co maju teraz v takom Chorvatsku, zazijeme aj my. Mozno nie tuto zimu, ale coskoro to bude aj u nas.

Tusim predvlani bola zima, ked v decembri bolo vonku cez 20 stupnov, slnecne pocasie. Solarne zisky stacili na to, aby som mal doma cez 24 stupnov a naplno som vetral.
Ked vsak pridu v lete serie tropickych noci, ked teplota neklesne pod 24 stupnov, to uz bude petelica vyvetrat.
Chladenia v dome by som sa v dnesnej dobe nebal :netusim , len ci je to dobre aj do spajze som si nie moc isty v podobe stropneho chladenia.

Ale existuju aj velke kachlickove miestnosti v podobe obrovskych chladniciek, len to by chcelo asi ine dvere, za hrst izolacie a vyhodit zdroje tepla v podobe chladniciek/mrazniciek, co mi u RD pride ako samozrejmost mat prave v spajzi.
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat




Predchádzajúci

Späť na Posudzovanie návrhov domov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia