Na čom variť ?

Re: Na čom variť ?

Poslaťod tienik » Sob 23. Jan 2016 12:25:10

... píše:
ak aj niekto plyn nema, stale moze este pouzivat propan-butanove flase... 10kg napl ma posledne stala nejakych 13.xx eura, a vydrzi nam to (pri 4clennej domacnosti) cca 2.5 - 3 mesiaca
predstava behat pri vareni okolo transformatora s otvorenym indukcnym jadrom nebola pre nas so zenou prijatelna :-)

inac ta tabulka tak ako tu uz povedali viaceri, je kopa z brucha vycucanych cisel... uz by ma len zaujimalo odkial zobrali napriklad cenu za 1kwh EE 0.15E, ked aspon na zapadnom slovensku bezna tarifa DD2 ma v sucasnosti cenu 0.12E


vidis, to je zas vec pohladu :-)
ja zas viem ze indukcna doska je v pricipe trafo s par milimetrovou vzduchovou medzerou v jadre a jeho rozptylove pole par mm od nej nestoji ani za rec.
Zas na druhej srane nie som stotozneny z volnym vypustanim akychkolvek spalin smerom do obytnych miestnosti.

A beriem ze kazdy trpime inym pohladom na svet a nikto nam to nemoze mat za zle.

S týmto príspevkom autora tienik súhlasili - 2
drepo, WYSIWYG
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat




Re: Na čom variť ?

Poslaťod bladerunner » Sob 23. Jan 2016 13:48:46

my sme sa rozhodovali "za pochodu" /čo je samozrejme riešenie zlé, ale čo už :? / - v projekte bol plyn, ten zostal na kúrenie - kondenz. kotol, ale na varenie sme dali indukciu.

Dôvody- kuchyňa dosť vzdialená od techn. miestnosti s kotlom - plynové potrubie by muselo ísť cez "polku domu" v interiéri resp. obchádzať polku domu v exteriéri
-natiahnúť CYKY kábel tuším 5x4mm2 + istič do rozvádzača + sporáková prípojka na vývod zo steny bolo jednoduchšie riešenie
-podľa mňa vyššia bezpečnosť pri indukcii -pri plyne možný únik plynu niekde po pomerne dlhej trase v interiéri, otvorený plameň v dome,...
-estetika - za mňa proste krajšie vyzerá jednoduchá sklenená platňa ako to isté, ale s horákmi
-jednoduchšie čistenie - pri indukcii sa poutiera len sklo, netreba čistiť horáky
-ako aj tienik uviedol- žiadne splodiny horenia v interiéri /aj keď by to malo byť prevažne len CO2 a H2O/
-aj hrnce sa trocha menej špinia, resp. ľahšie čistia ak už niečo vykypí /už to tak plameň "nezapečie" ako pri plyne/
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: Na čom variť ?

Poslaťod bladerunner » Sob 23. Jan 2016 21:08:00

a ešte nejaké negatíva, ale viac menej len také osobné
- aby som rozšíril možnosti prípravy kávy / klasické pákové esspresso, kapsľové esspresso, french press, prekvapkávaná káva/ kúpil som si malú nerezovú moka konvičku Tescoma /vhodnú aj na indukciu ;) / na 2 šálky- je to úplne najmenšia veľkosť, väčšiu nechcem, lebo doma zvyčajne pripravujem 1 alebo 2 šálky a pri moka konvici sa /podľa mňa/ nedá robiť polovičná náplň kávy, vyplýva to z technológie prípravy / zásobník na kávu sa plní úplne po vrch/ a aké prekvapenie- dal som ju na indukciu a vyhadzuje to chybu, veľmi pravdepodobne v dôsledku veľmi malej plochy spodnej strany konvice. Smola :?
- klasický WOK s oblým dnom sa na indukcii používať nedá :(
- prestal mi svietiť jeden segment digitálneho čísla ukazujúceho silu varenia /jedna "nožička" z čísla/, čiže taká "kozmetická" vada. Ak sa nemýlim, doska je ešte v záruke /ešte asi 2-3 mesiace- musel by som nájsť a pozrieť na faktúru/, ale ináč funguje perfektne, a neviem, či sa mi to chce "riešiť". Žene to nevadí, pri oprave by určite trebalo celu dosku vybrať z kuchynskej linky, zospodu na tom skle je také tesnenie, ktoré by sa zrejme poškodilo, asi by indukciu trebalo odniesť do nejakého servisu - je dosť veľká... proste sa mi nechce. Ale štve ma to, bola dosť drahá, no. :x
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: Na čom variť ?

Poslaťod TomasHo » Ned 24. Jan 2016 11:23:43

Urcite by som nevahal so zarucnou opravou. Budes si tlct hlavu, ked ti vypadne cely displej. Tesnenie nie je ziadny problem - myslim, ze je len kompresne a da sa vratit naspat, pripadne objednat ako nahradny diel.
My sme v zaruke davali opravovat/menit/vracat za peniaze uz takmer vsetko. Zda sa, ze planovane starnutie vyrazne pokrocilo a podliezlo aj nasu 2-rocnu lehotu na zaruku vyrobcu.

Ci indukcia berie mensie nadoby zavisi od typu - nasa ma udajne ohrev kdekolvek (v skutocnosti nie, ale tvari sa), a bezne varim vajicka v hrackarskom kovovom hrnceku s priemerom dna tak 10cm.

Na obly wok by som zvolil vonkajsi gril na bombu (ktory sme kupili po dvojdnovom vypadku elektriny : ).
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Poslaťod bladerunner » Ned 24. Jan 2016 13:37:20

Ako som vyššie písal, konvica je malá. Teraz som ju zmeral - priemer dna, ktoré je v kontakte so sklom, je 65 mm, o pár mm vyššie sa rozširuje na cca 75 mm (zaoblený okraj). Našiel som návod k panelu -minimálny priemer by mal byť 125 mm, takže smola.
Wok + propán -bután do exteriéru je aj môj zámer do budúcnosti - aktuálne však môj exteriér pripomína skôr smetisko ako okolie stavby, nebodaj domu.

Píšem ťapkou.
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: Na čom variť ?

Poslaťod petob » Pon 25. Jan 2016 9:54:12

sakra, to musim tiez doma vyskusat, mam podobnu konvicku (nepouzivam, pri tom mnozstve kavy co u nas pretecie sme radsej kupili kavovar). Som zvedavy jak sa moja indukcia zatvari :)
petob
 
Príspevky: 36
Registrovaný: Štv 22. Júl 2010 11:07:06
Bydlisko: Kosice
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Na čom variť ?

Poslaťod theb » Pon 25. Jan 2016 10:25:19

blade, na to sluzia uz aj po novom take zlepsovaky, co pouzivali uz nase stare matere :)

Obrázok

Je to podlozka, ktora je indukcna po celej svojej ploche, takze ty si zacnes varit ako na obycajnej sklokeramickej doske.

Ak sa ti to nepaci, tak mozes si pozicat od starsich ludi, ktori maju plynak tu ocelovu platnu, ktoru mal snad kazdy doma. Funguje rovnako, akurat nema tu rucku, by si musel pockat kym vychladne...
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Na čom variť ?

Poslaťod bladerunner » Pon 25. Jan 2016 11:46:24

konvičku som kupil, keď som ešte nebýval v dome, ale indukcia už bola namontovaná. kedže mi to nešlo, uvažoval som rovnako - treba nejakú železnú podložku- ale na stvbe som našiel len pozinkovaný plech, tento bol však trocha krivý nesedel pekne celou plochou na skle, trvalo to asi 30 minút dokedy zovrela voda v konvičke a prešla cez kávu a po odstránení plechu žena zistila, že na skle ostali fľaky- asi z toho pozinkovania ??- skoro ma zabila :kill , lebo nešli očistiť. našťastie z nejakými chemikáliami sa to potom podarilo dať do poriadku :yahoo . pokusy z indukciou som radšej odsunul na neurčito :|
ale táto kovová platnička, čo si tu dal, vyzerá zaujímavo, asi vyskúšam
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: Na čom variť ?

Poslaťod Juraj K. » Štv 28. Jan 2016 23:04:19

Moja paní má ohľadom varenia také skúseností:
- u rodičov do veku 19 rokov liatinová varná doska
- v bytovke cca 18 rokov plynová varná doska
- teraz v dome cca 7 rokov indukčná varná doska zn. Elektrolux
Keď som pred cca 8 rokmi doma povedal že chcem kúpiť dosku na varenie za 22000 Sk, akú ešte nikto z rodiny a z našich známych ani nevidel tak som bol blázon (plynová - Gorenje vtedy stala cca 5000 Sk) . Keď som sa pred návštevou snažil vysvetliť čo je to tá indukcia zač a ako funguje tak mi asi po hodine "môjho úsilia" bolo povedané "ta to také ani neexistuje..."
Dnes môžem konštatovať, že kto z našich známych za posledných 5 - 6 rokov riešil varnú dosku každý má indukčnú...
Aj keby sme čo a ako prepočítavali, uberali, pridávali kilowatty, jouly, kalórie a neviem čo ešte, všetko nezarátaš... ....a ročné rozdiely by boli v hodnote "niekoľkých pív" Podľa môjho názoru je potrebné brať do úvahy aj to čo v číslach nevyjadríš a to je "dobrý pocit".
Možno by stalo za to pouvažovať o dvoch zabudovaných dvojplatničkách namiesto jednej varnej dosky so 4 platňami.... ....možno....
Juraj K.
 
Príspevky: 248
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 21:57:40
Dal súhlas: 20 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Na čom variť ?

Poslaťod Ludo » Štv 28. Jan 2016 23:26:45

o.k.
indukciu zrejme aj ja dam pri rekonstrukcii kuchyne, ktoru uz moja polovicka planuje
aj ked ja ossssssobne si myslim, ze dolezitejsie veci v kuchyni ako otazka na com varit su :
-gril
-kavovar
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Na čom variť ?

Poslaťod theb » Štv 28. Jan 2016 23:47:34

Kavovar, ked uz tak potom normalny nie tie kapsulove hovadinky. Ale potom to cistenie tiez stoji za to...Pre mna pre a proti, nevyhral.
Gril, vec osobneho vkusu, klasicky gril na drevene uhlie, je pre mna top, elektricky som vytiahol 2x za 2 roky.

Co sa varenia tyka, viem si porovnat z dlhodobejsieho pouzivania vsetky tri verzie momentalne najrozsirenejsie. Znovu by som siel do indukcie. je to najelegantnejsie riesenie na pripravu akychkolvek pokrmov...Oni zase vedia, za co si pytat peniaze...

S týmto príspevkom autora theb súhlasil
Juraj K.
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Na čom variť ?

Poslaťod Ludo » Pia 29. Jan 2016 10:01:25

iste je to o preferenciach
ja pijem vela kavy a chcem slusne espreso, takze vstavany kavovar je u mna priorira c.1.
a grilovane maso so zeleninkou je u nas castym zjavom
talze skor rozmyslam o varnej platni mensej a grilom vstavanym do prac. dosky
ako a na com uvarim nejaky hrniec polievky, je podruzna vec u nas doma
ale ako pisem, to su moje priority a moj postoj.... :ano:
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Na čom variť ?

Poslaťod bladerunner » Pia 29. Jan 2016 11:39:47

ja som tiež "kávičkár" a práve preto nie zabudovaný automat, ale poctivé pákové esspreso - tu viem pri príprave kávy ovplyvniť viac vecí.
Až doslúži aktuálny KRUPS, tak asi kúpim toto - http://www.ranciliogroup.com/1-Rancilio-Homeline--Silvia - profi značka, super dizajn a ešte aj to meno nám pasuje.
Ale nezavrhujem ani iné spôsoby prípravy kávy - prekvapkávaná cez papierový filter /takú pijem v robote/, french press, moka konvica a kapľové esspreso.
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: Na čom variť ?

Poslaťod melkor » Ned 31. Jan 2016 0:25:31

Moja drahá polovička tiež dostala ten výborný náapad a obstarala konvičku vraj vhodnú aj na indukciu. Samozrejme (ako inak) indučkná doska hádzala chybu - príliš malá konička.

Tak sme vedľa nej postavili malý hrniec s vodou, a bolo. ;)

PS: Moja polovička vyrástla v domácnosti bez plynu, tak sme najprv zrušili plynový sporák v byte a pre dom už sme rovno plánovali indučnú dosku.
melkor
 
Príspevky: 166
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 20:20:22
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Na čom variť ?

Poslaťod bladerunner » Str 13. Júl 2016 10:31:49

theb píše:blade, na to sluzia uz aj po novom take zlepsovaky, co pouzivali uz nase stare matere :)

Obrázok

Je to podlozka, ktora je indukcna po celej svojej ploche, takze ty si zacnes varit ako na obycajnej sklokeramickej doske.

Ak sa ti to nepaci, tak mozes si pozicat od starsich ludi, ktori maju plynak tu ocelovu platnu, ktoru mal snad kazdy doma. Funguje rovnako, akurat nema tu rucku, by si musel pockat kym vychladne...


kúpil som tu tescomu, funguje dobre :ano:
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Interiér, dizajn, nábytok, kuchyne, kúpelne

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron