Revizia bleskozvodu

Revizia bleskozvodu

Poslaťod petob » Pon 06. Jún 2016 13:40:36

Ahojte

Dnes mi volal revizak ktory mi robil reviziu bleskozvodu na dome po ukonceni rekonstrukcie
Vraj uz presli 4 roky a skoncila mi platnost (kua ale to rychlo uteka...)
A ze kedy moze prist spravit novu...moja draha polovicka hned na to, ze zas to bude daco stat a ze ci nam to treba

tak by som rad nejakych kompetentnych (tienik a spol :)) poprosil, ci by mi vedeli napisat nejake argumenty ze preco to musim spravit, co sa stane ak to nespravim aby som ich mohol predlozit mojej drahej
(moj argument ze by sa to malo aby sme mali istotu ze je to v poriadku jaksi nezabral, pritom kazdorocnu kontrolu kotla berie ako samozrejmost, lebo to treba..)

vdaka

peter
petob
 
Príspevky: 36
Registrovaný: Štv 22. Júl 2010 11:07:06
Bydlisko: Kosice
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 1 krat




Re: Revizia bleskozvodu

Poslaťod raven » Pon 06. Jún 2016 20:42:20

Ak ju spravíš - dáš spraviť, tak v prípade, že ti udrie blesk do domu, poisťovňa preplatí plnú sumu.
Ak revíziu nemáš, tak sa môže poisťovňa vykrúcať a buď vyplatí polovicu plnenia, alebo nič.
Cenu počítaj okolo 50€ - ja by som ju za menej nerobil. Aj keď sú ľudia, ktorí za toľko spravia dvojposchodový barák. Len to potom nie je revízia, ale "revízia". Hlavne, že lacné... :dash :lol:
Mohli ste aj ušetriť - ak počúvate na peniaze - nedať bleskozvod, pokiaľ si to podmienky nevyžadovali. Každý projektant musí ovládať, kedy bleskozvod áno a kedy nie...
Ale to je na dlhú diskusiu....:).
Každopádne ak máš ten bleskozvod, tak si tú revíziu daj spraviť. Možno to spraví za lacnejšie a budeš mať pokoj na duši, že čo keď...
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat

Re: Revizia bleskozvodu

Poslaťod tienik » Uto 07. Jún 2016 7:52:02

AKo obycajne, zas je to zamotany problem.
Sice to tam priamo nepises, ale predpokladam ze ide len o obycajny RD, kde byvas - nie je to firma alebo cosi podobne (oprav ma prosim ak je to inac).
No a nasa slavna legislativa na revizne lehoty urcene snad na vsetko, okrem rodinnych domov. Pre RD je povinna len vychodzia revizia za ucelom skolaudovania stavby.
Takze nemozem napisat ze ju mat musis - ale je to iste na zvazenie uz len tak z hladiska zdraveho rozumu. Ono samozrejme zadarmo nikto kontrolu robit nepride, ale zas ani zaplatit za reviziu od stola - len aby to bolo lacnejsie, je tiez uplne zbytocne.
Ja by som to ciste technicky videl tak, ze po tolkych rokoch nie je na skodu overit ci je vsetko OK, mas to analogicky ako STK auta - Ty na podhlad nemusis vidiet ze je cosi zle. Ale akzdopadne chce to skutocneho revizaka a skutocne meranie.
Ja by som to napriklad spojil a dal si spravit reviziu bleskozvodu + rozvadzaca v dome. Cenovo to bude iste vyhodnejsie a ono aj taky prudovy chranic je vec zaludna a nie je naskodu sa presvedcit ci aj nadalej chrani technicky, alebo len dobrym pocitom.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Revizia bleskozvodu

Poslaťod petob » Uto 07. Jún 2016 13:22:18

takze k prvej otazke, ano je to RD

a k tomu hlavnemu problemu...manzelka niekde vycitala/pocula ze vraj nie je povinna opakovana revizia a teda zacala spekulovat ze vyhodene peniaze (ale ako som pisal, kazdorocna kontrola plyn. kotla jej nevadi, ved bezpecnost) - ale bleskozvod naco, ved blesk ma aj vyssie budovy na okoli a predtym (rodicovsky dom) tam nebol a nic sa nestalo (uz aj tak frflala ked sa montoval ze naco)
no nic, musime si asi vecer hodit rozumnu debatu o tom (ked to dam spravit bez nej zas bude hundrat
co sa tyka rozvadzaca..prudove chranice som testoval cez to ich tlacitko, tvarili sa ze funguje..keby som este aj toto pripojil, to by zas boli reciii ze ostatni na to kaslu a im to funguje a ja furt vymyslam vsetko podla predpisov

srry za obkecavanie, musel som si niekde ulavit :)
petob
 
Príspevky: 36
Registrovaný: Štv 22. Júl 2010 11:07:06
Bydlisko: Kosice
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Revizia bleskozvodu

Poslaťod raven » Uto 07. Jún 2016 20:01:09

Konštatovanie č.1 : Poriešiť manželku - nech sa stará radšej do vecí, do ktorých sa rozumie ;-).
Treba veci robiť tak, ako chceš a nie tak, ako to robia "ostatní". Miliardy múch sadajú a papajú houno. To ešte neznamená, že je chutné a dáš si ho tiež na chleba. Blbý príklad, ale takto to vieš vysvetliť aj jednoduchším ľuďom, ktorí sa stále musia opičiť po iných, tak isto jednoduchých ľuďoch...
Konštatovanie č.2: Norma uvádza, že všetky, zdôrazňujem Všetky budovy, trvale obývané osobami, kde môže dôjsť ku strate na životoch a majetkoch, by mali byť chránené bleskozvodom. Podľa keraunickej mapy SVK, a podľa viacerych faktorov, ktoré sú nemenej dôležité, projektant elektro usúdi, či bleskozvod áno, alebo nie.
Každý robí tak, ako uzná za vhodné a má svoje dôvody, prečo bleskozvod áno a prečo nie.
Ja ho nemám, aj keď som elektrikár a robím revízie. Viem prečo. Nikoho nepresviedčam. Ak mi drbne blesk priamo do domu, tak budem smutný ja a môžem si za to sám...
Rada od tienika je dobrá a odporučujem jeho návrh. Keď už tam ten revizák bude, tak to meranie navyše ho nezabije a s merákom to zmerá raz, dva... Ty neplatíš za hodinu roboty, ale za roky študovania noriem, vyhláškok a pravidiel, ktoré musí každý revizák ovládať. Už keď je tam, tak už to je jedno a o toľko ti to cenu nenavýši.
Ak chce žena šetriť, nech si nekúpi tento mesiac nové topánky, alebo kabelku. Skús jej to navrhnúť, ako sa zatvári...;-)
Sú to zaslúžené peniaze a neurobiť si kontrolu elektroinštalácie, kotla, auta, čohokoľvek, je šetrenie na nesprávnom mieste...
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat

Re: Revizia bleskozvodu

Poslaťod tienik » Str 08. Jún 2016 10:20:29

No, toto mi je situacia :-)
Neviem preco si kopa zien mysli ze rozumeju absolutne vsetkemu.
My mame napriklad dohodu - ona neriesi naco mi je "zas" nove naradie, ja zas neriesim co a kedy si kupi na oblecene a spol. Proste kazdy z nas riesi to comu rozumie a v com sa dobre orientuje.
Treba jej vysvetlit, ze existuju investicie pri ktorych si clovek najradsej povie ze boli zbytocne a dokonca ho to priam tesi ze vyhodil za ne peniaze.
Namatkovo: hasiaci pristroj, bleskozvod, airbagy v aute, lekarnicka.......
Ano, statisticky blesk do domu neudre, ale co ak? Potom je zrazu vsetko inac, nerozpravame sa o 50€, ale o ich nasobkoch.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat





Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron