vymena kotlov

vymena kotlov

Poslaťod kingkarab » Ned 24. Apr 2016 19:34:13

Zdravím, v 25 ročnom dvojpodlažnom podpivničenom dome máme 20 ročný plynový kotol PKM 25 a 25 ročný kotol na tuhé palivá Dakon DOR 32 a 25 ročný 150 litorvý elektrický bojler Technopast LOT. Dom je nezateplený, steny tehlové, rozmer 9x13m, okná plastové, dvojsklo, U=1,1. Kúrenie je pôvodné, veľkoobjemové samotiažne, 9 radiátorov oceľových článkových, 26 článkov/radiátor + 2 ks oceľové panelové a 1 rebríkový radiátor. V domácnosti žijú 4 dospelí + 2deti, 2 kúpeľne a dve kuchyne. Ročná spotreba plynu je 1800 m3 v r. 2013, 1500 m3 v r. 2014, 1900 m3 v r.2015 a 2100 m3 v r. 2016 + cca 10-12 prm tvrdého dreva v kotli Dakon. Kúrenie aj TÚV idú pomocou kotlov, bojler je zapnutý len v lete, keď sú kotle odstavené. Viem že čo funguje, tak do toho netreba šahať, ale preventívne by sme chceli vymeniť kotle aj bojler, nerád by som totiž ostal v zime bez tepla, keď sa tie stariny rozhodnú vypovedať službu a účinnosť je asi tiež tragická. Viem že je lepšie najprv zatepliť a až tak riešiť kúrenie, ale na kompletné zateplenie momentálne nemám a kvôli veku kotlov je myslím kúrenie prioritou. Meniť chcem len kotle a bojler, zvyšok sústavy ostane pôvodný, kedže inetriér je po rekonštrukcii a nemám chuť opäť všetko rozbíjať kvôli radiátorom. Moja otázka teda je, aký kotol/ bojler je pre mňa vhodný? Oplatí sa vôbec mať dva kotly ako doteraz, alebo ostať len pri plyne? Ak hej, tak kotol na pevné palivá radšej na pelety/brikety alebo drevo?
Ďakujem.
kingkarab
 




Re: vymena kotlov

Poslaťod boro » Ned 24. Apr 2016 23:12:49

Nedá sa očakávať, že oba kotly odídu súčasne. Ak by jeden odišiel, druhý by mal fungovať. Nový kotol sa dá kúpiť a namontovať v priebehu pár dní. Asi by som teda výmenu vôbec neriešil, len odložil finančnú rezervu pre prípad havárie. A porozmýšlal nad zateplením. Či už svojpomocne, alebo cez aktuálne dotácie.

S týmto príspevkom autora boro súhlasil
_luky_
boro
 
Príspevky: 916
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 07. Dec 2008 14:33:00
Dal súhlas: 71 krat
Dostal súhlas: 71 krat

Re: vymena kotlov

Poslaťod Ludo » Pon 25. Apr 2016 8:57:16

v 25 rocnpm dome by som priorotne zateplil strop-strechu-pojd (podla toho co mas alebo ako to volas)
predpokladam ze je zatelena tragicky, resp. vobec
ak tam das aspon 30 - lepsie 40 cm nejakej lacnej vaty za cca 8-9 stoviek
budu to najlepsie investovane peniaze v tvojom zivote
so spotrebou klesnes mozno aj o cca tretinu
ak mas nove okna, tak zatepli len strop-strechu-pojd na zateplenie murov sa vykasli ak tam nemas vyklenky
a kotol,no
novy kotol neporiesi vela, ak funguje nehaj tak, kedze mas dva tak ozaj naraz nevypadnu a ked bude zle tak jeden vymenis aj za pol dna
naozaj by som riesil najsamprv strop-strechu-pojd
a za usetrebne na plyne si o 2 ci 3 roky aj novy kotol kupis....

S týmto príspevkom autora Ludo súhlasil
_luky_
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: vymena kotlov

Poslaťod karab » Štv 28. Apr 2016 3:26:46

no, znie to logicky, asi sa budem musiet zamysliet prioritne nad zateplenim povaly, kedze ta zateplena nie je vobec a v pomere cena/uzitok predci zateplenie fasady...
karab
 
Príspevky: 14
Registrovaný: Pon 21. Mar 2011 20:13:33
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: vymena kotlov

Poslaťod ivvan » Štv 28. Apr 2016 14:24:00

ak tú povalu nemáš vyriešenú vôbec, tak ti to odporúčam aj ja, rozložil som 35cm u seba a poschodie, ktoré bolo dovtedy studené ako psí čumák je teraz teplejšie ako prízemie. kolko to spravilo na spotrebe presne neviem lebo som to robil krátko po dokončení zateplenia stien.
a druhé plus je cez leto, že sa ti poschodie neprehreje tak rýchlo ako predtým.
ivvan
 
Príspevky: 347
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:27:42
Bydlisko: sever
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 20 krat

Re: vymena kotlov

Poslaťod koso » Štv 05. Máj 2016 11:45:58

ja som postupoval podobne ako vyššie píšu. zateplenie stropu - čo sa prejavilo zvyšením teploty na poschodí, potom zateplenie od pivnic - nabitie polystyrenu na strop pivnice - zvyšenie teploty na prizemí (teplejšia podlaha od nôh tak neťahalo), potom zateplenie stien - išiel som rýchlosťou cca 1 stenu za rok (vymeniť okna + zatepliť stenu + omietka - ked už stoji lešenie a zase další rok dalej...) kuril som (aj kúrim) len drevom smrekovým a pred zateplením som mal spotrebu cca 35m3 - obrovske číslo, teraz po zateplení mi to kleslo na cca 11m3 (je v tom teplo + tepla voda)

(inač robil som si aj taky graf spotreby ako mi to išlo dole - len pre moj lepší pocit :) )

(ešte jedno: mam tiež stare samotiažne kurenie a to som naschvál nemenil, ved načo byť zavisly na čerpadle a tym padom na elektrike...)
koso
 
Príspevky: 178
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 15:54:40
Bydlisko: Čadca
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 4 krat





Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia