zateplenie zvonku aj z vnutra

zateplenie zvonku aj z vnutra

Poslaťod vladis » Sob 05. Dec 2015 15:22:36

Zdravim,pred X rokmi som kupil starsi dom,murovany zo skvarobetonovych kvadrov + kantom tehla,celkova hrubka steny 43.Nakolko boli vnutorne steny dost krive,tak som obvodove steny z vnutra oblepil polystyrenom 3cm,tym som vyrovnal steny a zaroven trocha zateplil,na vonkajsie zateplenie neboli financie.Neskor som menil okna a dvere,cim som vlastne znehodnotil vonkajsie fasady,nakolko som daval trocha mensie okna ako boli povodne.Momentalne chystam spravit novu vonkajsiu fasadu a rozmyslam ju zateplit 5-10cm polystyrenom,na 2 stenach to mam uz 3 roky,zatial to nic nerobi,lebo som pred rokom v chodbe strhol polystyren a dal sadrokarton,nebola tam ani plesen,nic.Netusim ako je to z izolaciou muriva,asi len terovy papier,ktory uz bude isto hnily,ale spodna voda je 24m a vonkajsie boky zakladov mam izolovane ipou.Otazka je,ci by potom nebolo vhodne dat ten vnutorny polystyren dole a namiesto toho dat sadrokarton? Dik za rady.
vladis
 
Príspevky: 14
Registrovaný: Ned 28. Jún 2015 10:34:08
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: zateplenie zvonku aj z vnutra

Poslaťod MartinH » Sob 05. Dec 2015 16:13:25

Pre stavbu a byvanie v nej je lepsie mat mury znutra nezateplene a zvonku zateplene. Ziskate "akumulacnu hmotu", ktora bude tlmit vykyvy vnutornej teploty a murivo nebude namahane zmenami teploty zma-leto a zrazanim vlhkosti v nom.

Takze znutra je najlepsie vyrovnat nejakou omietkou a zvonku 12-15 cm izolacie (pod 10 je zle a malo). Ak naozaj nemate problem s vlhkostou, tak staci obycajny polystyren.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: zateplenie zvonku aj z vnutra

Poslaťod vladis » Sob 05. Dec 2015 16:23:10

to mi je jasne ze je vhodnejsie zateplit zvonka,ale co ked uz mam zateplene zvnutra 3cm polystyren?Mozem ho tam nechat ak zateplim zvonka 10cm?Problem s vlhkostou nemam,riadene vetranie s rekuperaciou.
vladis
 
Príspevky: 14
Registrovaný: Ned 28. Jún 2015 10:34:08
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: zateplenie zvonku aj z vnutra

Poslaťod MartinH » Ned 06. Dec 2015 11:56:12

vladis píše:to mi je jasne ze je vhodnejsie zateplit zvonka,ale co ked uz mam zateplene zvnutra 3cm polystyren?Mozem ho tam nechat ak zateplim zvonka 10cm?Problem s vlhkostou nemam,riadene vetranie s rekuperaciou.


Stale hovorim len o obvodovych muroch, minule som to nespomenul.

3cm zvnutra bol teda "zlepsovacik" .... Ci to stoji za peniaze a namahu urobit to poriadne, to si netrufam hodnotit. Problemy budu, ale je otazne, ake vyrazne. Nemam skusenosti a kvalifikaciu na riesienie takychto situacii. Ucil som sa pre seba, ako nedo... nepokazit novostavbu.

Hrubka zateplenia 10cm je tak na hrane pri normalnom (teda zvnutra nezateplenom) mure v teplejsej casti Slovenska. V tomto pripade bude teplota muru vinou vnutorneho EPS nizsia, teda poloha kondenzacnej zony (rosneho bodu) bude urcite v murive. Ked sa mur uzavrie do nepriedysneho EPS aj znutra, aj zvonka, vlhkost nebude mat kam uniknut. Mineralna vata by bola vhodnejsia.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: zateplenie zvonku aj z vnutra

Poslaťod vladis » Ned 06. Dec 2015 13:32:00

takze zrejme sa v lete pusim do zateplenia 10cmEPS ostatne 2 steny a potom postupne postrham ten vnutorny 3cmEPS a nahradim ho 3cm vzduchovou medzerou a sadrokartonom.
vladis
 
Príspevky: 14
Registrovaný: Ned 28. Jún 2015 10:34:08
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: zateplenie zvonku aj z vnutra

Poslaťod MartinH » Pon 07. Dec 2015 10:08:05

vladis píše:takze zrejme sa v lete pusim do zateplenia 10cmEPS ostatne 2 steny a potom postupne postrham ten vnutorny 3cmEPS a nahradim ho 3cm vzduchovou medzerou a sadrokartonom.

Vzduchova medzera tiez celkom dobre izoluje.

Do leta casu dost. Ja by som zavolal niekoho so stavebnym vzdelanim.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: zateplenie zvonku aj z vnutra

Poslaťod vladis » Pon 07. Dec 2015 17:03:21

Takze som kontaktoval niekolko technickych poradcov zateplovacich systemov,niektori mi dokonca vypracovali tabulky roznych realizacii,no ziaden sa nevyjadril,ze vnutorny polystyren musi von,dokonca ze to moze byt mierna vyhoda,nakolko su obvodove steny bez problemov s vlhkostou,kedze po strhnuti casti polystyrenu po 14 rokoch neboli na mure ziadne znamky plesni alebo hub a pri zatepleni 10cm EPS alebo vaty zvonku bude budova bez kondenzacie v konstrukcii.
MOMENTALNE TEPELNOTECHNICKÉ POSÚDENIE KONŠTRUKCIE
-Šírenie vodnej pary v konštrukcii podľa STN EN ISO 13788:(Ročná bilancia skondenzovanej a vyparenej vodnej pary:AKTINVA)
Hodnotenie
-V konštrukcii dochádza ku kondenzácii vodnej pary v priebehu roka, ktorá sa v priaznivejších
mesiacoch vyparí. Maximálne množstvo kondenzátu spĺňa požiadavky STN 73 0540-2
:D
vladis
 
Príspevky: 14
Registrovaný: Ned 28. Jún 2015 10:34:08
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: zateplenie zvonku aj z vnutra

Poslaťod mikii555 » Uto 03. Máj 2016 23:30:25

Zdravim,potreboval by som poradit,ohladom zateplenia.Byvam v rodinnom dome postaveny v 70tich rokoch,asi pred 6timi rokmi sme si zateplili izby na prvom poschodi z vnutra polistyrenom 5cm,zateplili sa vonkajsie steny+strop.na hornom poschodi boli tenke mury asi 37cm a bolo tam v zime dost zima,vtedy v tom obdoby to bola jedina moznost,ako si pomoct,na zateplenie celeho domu neboli financie.Teraz by som chcel zateplit dom zvonku polystyrenom o hrubke 10 cm.Chcel by som radu ci je to dobre mat zatepleny dom z obydvoch stran,ci to nebude mat nejake nasledky,ze co to moze sposobyt z murom alebo co sa bude diat v miestnostiach cez zimu.potrebujem radu co mam robyt aby som si nenarobil viacej problemov ako uz mam ked sme zateplili izby z vnutra.
Dom je murovany z takej tvrdej ciernej kvadry z dierami ,doplnene dierrovanou tehlou.lokalita Orava.
Vdaka za kazdu radu.
mikii555
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Sob 08. Sep 2012 22:18:41
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: zateplenie zvonku aj z vnutra

Poslaťod raven » Str 04. Máj 2016 10:05:24

Keď urobíš kvalitné zateplenie zvonka okolo celej budovy s 10cm polystyrénom, tak by nemalo hraziť žiadne nebezpečenstvo, vlhnutie, plesne. Ovšem po zateplení nezabudni kúpiť kvalitný vlhkomer a podľa neho častejšie vetrať..;-)
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat

Re: zateplenie zvonku aj z vnutra

Poslaťod ... » Str 04. Máj 2016 14:17:16

ja by som este zvazil ci nedat toho zateplenia aj kusok viacej; ono "rezijne" naklady na to (lepidlo, praca, lesenie) sa nezmenia a aspon z mojej skusenosti cena za izolacny material je voci tym rezijnym o hodny kus nizsia, takze je skoda setrit na hrubke izolacie....
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat





Späť na Izolácie, zateplenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron