Tabulky pevnosti stavebnych materialov

Tabulky pevnosti stavebnych materialov

Poslaťod pepa » Sob 11. Okt 2014 15:20:44

Neviete niekto poradit nejake jednoduche tabulky na internete, kde by som si mohol porovnat pevnosti roznych materialov ?

Chcel by som napriklad postavit pristresok, zasklit terasu alebo postavit sklenik. Ako zistim aky je rozdiel v pevnosti v tlaku pre stojky, alebo v ohybe na kliestiny a krokvy pri materialoch ako napriklad drevenny hranol 80x80, alebo hlinikovy jokl profil 50x50x2, alebo ocelovy jokl 40x40x2 ...

Vsetko vie asi presne spocitat nejaky SW, ale na zaciatok by mi stacilo hrube porovnanie vlastnosti hlinik, ocel, drevo ...
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat




Re: Tabulky pevnosti stavebnych materialov

Poslaťod martin1312 » Sob 11. Okt 2014 16:27:32

Ja ti len poradím, ak chceš jokel, tak minimálne s hrúbkou steny 3mm. Tie 2-ky sú ako papier...
martin1312
 
Príspevky: 8
Registrovaný: Pon 10. Feb 2014 20:39:14
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Tabulky pevnosti stavebnych materialov

Poslaťod TomasHo » Ned 12. Okt 2014 9:57:11

pepa, kedze nie som statik, nepoviem ti to odborne a asi zatnem aj nejaku blbost, ale treba najst moduly pevnosti v ohybe pre jednotlive materialy (namatkovo pre drevo nejake zakladne informacie tu: http://stavebnikomunita.cz/profiles/blo ... env-1995-1) a vypocitat pribliznu medzu pevnosti daneho profilu z plochy jeho prierezu. Ked som pocital schodisko z ocelovych L-profilov, vyuzival som vzorec (http://sk.wikipedia.org/wiki/Pevnos%C5% ... %C3%A1l%29), ktory sa tusim vola Navierov.
Pri jokli by som uvazoval len kolme steny, pri drevenom profile je dolezite, aby dlhsia hrana bola uvazovana kolmo. (profil naplocho ma priehyb vacsi a unosnost nizsiu nez profil s tou istou plochou rezu nakolmo).

Co sa tyka sklenika, hladame uz dlho schopnu konstrukciu, ale nic. Nemci vyrabaju hlinikove (chcem tam sklo, nie polykrabonat), ale su drahe, a vraj labilne.

Pergolu som nechal preratat pre istotu statikovi, aj joklovu branicku, a z toho, co mi dal, som to trocha predimenzoval. Vlastne vypocty som si dovolil len v pripade schodiska, ktore je mnohokrat istene a sendvicova konstrukcia zabezpecuje, ze nezlyha.

Takze ked sa dostanes k navrhu skleniku skor nez ja, daj vediet, ako si to riesil (z akych profilov atd).
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Tabulky pevnosti stavebnych materialov

Poslaťod Selima » Sob 19. Mar 2016 22:17:30

Ďakujem vám za tieto materiály.
Selima
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Sob 19. Mar 2016 22:15:54
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat





Späť na Odkazy na pdf, doc, knihy, xls, SW

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť