nieco nove ohladne domacej vyroby rekuperacie?

nieco nove ohladne domacej vyroby rekuperacie?

Poslaťod vladis » Pia 18. Dec 2015 17:07:58

Zdravim vsetkych,co maju svojpomocne vyrobenu rekuperacnu jednotku,ak mate niekto nejake poznatky,podelte sa. Mam uz 3 rekuperacnu jednotku vyrobenu vlastnorucne,predtym jednu kupovanu.Terajsia ma ucinnost podla vypoctu 95%,zatial boli teploty len do -2,aj pri tej teplote som mal rozdiel medzi privodom a odtahom len 0,5°C,a to je aj ked je teplejsie. Mam 2 vymenniky 1,5m dlhe (80m2 hlinikovy plech 300um) zapojene za sebou,medzi nimi su ventilatory TT125 a este po jednom na konci.Tak som meral teploty pred a za ventilatorom a rozdiel bol 1°C.Preto rozmyslam,ak by som dal tie ventilatory za vymennik do privodu do domu,by som mozno tych 0,5°C dohrial ventilatorom a na vystupe ich dat tiez pred vymennik,aby odovzdali teplotu do vzduchu este pred rekuperaciou. Zaujimavost pri 2 vymennikoch za sebou je ta,ze kondenzat sa tvori len v tom prvom,kam vstupuje studeny vzduch,tym ten druhy nema taku velku ucinnost,kedze je suchy.Mozno keby boli spojene v jednom smere,by kondenzovali oba a mozno by bola ucinnost aj vyzsia,lebo by bol zase mensi prietok. Mate s tym niekto vlastne skusenosti?
vladis
 
Príspevky: 14
Registrovaný: Ned 28. Jún 2015 10:34:08
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: nieco nove ohladne domacej vyroby rekuperacie?

Poslaťod sup » Pia 18. Dec 2015 17:45:09

Dali by sa zverejnit nejake fotky? Pri 95% to bude zrejme hodne velky vymennik :)
sup
 
Príspevky: 76
Registrovaný: Štv 19. Apr 2012 10:44:15
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 6 krat

Re: nieco nove ohladne domacej vyroby rekuperacie?

Poslaťod vladis » Pia 18. Dec 2015 17:58:45

sup píše:Dali by sa zverejnit nejake fotky? Pri 95% to bude zrejme hodne velky vymennik :)

su to 2 vymenniky ,kazdy je 1,5m dlhy,47cm siroky,34cm hlbka,foto mozem spravit v lete,ked ich vytiahnem a budem preplachovat vodou,momentalne je vidiet len cez 2m vysoka skrina.Rekuperaciu pravidelne spustaju spinacie hodiny+svetlo v kupelni+svetlo wc s dobehom 10 min.
vladis
 
Príspevky: 14
Registrovaný: Ned 28. Jún 2015 10:34:08
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: nieco nove ohladne domacej vyroby rekuperacie?

Poslaťod sup » Pia 18. Dec 2015 18:07:15

Tak to je hodne velka rekuperacia :) Ja mam len kupenu rekuperaciu (Atrea), ale o 95% percentnej ucinnosti sa mi moze len snivat, aj ked podla papierov by mala mat do 98% pri minimalnych prietokoch... Pocas dna kolise ucinnost u mna od 82% do 88%. Nedavno som prerabal predohrev, lebo regulacia, ktoru pouziva atrea pre predohrev EPO-PTC nedokaze udrzat stabilnu teplotu. Pri teplote -2°C sa predohrev zapne a osciluje od -2°C do +5°C. V priemere to udrziavalo okolo 3°C, co bolo zbytocne vela. Momentalne mi to udrzuje stabilnych -2°C na vstupe. Uvidim, ked budu dlhsie mrazy a na vymenniku nebudu znamky namrazy, tak to este znizim.
sup
 
Príspevky: 76
Registrovaný: Štv 19. Apr 2012 10:44:15
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 6 krat

Re: nieco nove ohladne domacej vyroby rekuperacie?

Poslaťod vladis » Pia 18. Dec 2015 21:01:10

predohrev nemam ziadny ,namrzanie mam riesene tak,ze vymennik je vertikalne a odsavanie ide smerom odspodu hore,cim kondenzat steka do teplejsej casti(co ma vyhodu,ze je celou svojou dlzkou mokry a lepsie odvadza teplo) a kedze mi rekuperacia cykluje,tak je na odsavani minutovy dobeh,co rozmrazi namrazu a vlastne v case pauzy vystupuje teply vzduch hore,co tiez odmrazi namrazu.
vladis
 
Príspevky: 14
Registrovaný: Ned 28. Jún 2015 10:34:08
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: nieco nove ohladne domacej vyroby rekuperacie?

Poslaťod 3bg » Ned 14. Feb 2016 16:10:34

Vidím, že sú tu odborníci ktorí vedia o čom hovoria. Chcel by som sa opýtať, ako sa dá vyregulovať rekuperačné vetranie v rodinnom dome, čo všetko sa má merať-nastaviť aby systém fungoval správne. Máme Atreu, čo montovala firma, chlapík pobehal v dome, čo som ani nestihol registrovať, že kedy kde je, a potom vyhlásil, že je všetko nastavené a odišiel.Ďakujem
3bg
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Ned 14. Feb 2016 16:01:44
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Poslaťod bladerunner » Ned 14. Feb 2016 23:00:50

Najprv ty napíš ako máš riešené rozvody, daj nejake schémy, ....
Potom môžu prísť nejaké rady

Píšem ťapkou.
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: nieco nove ohladne domacej vyroby rekuperacie?

Poslaťod TomasHo » Pon 15. Feb 2016 13:16:57

Najlepsie je, ked je vopred pripraveny projekt vzduchotechniky s prietokmi na jednotlivych vyusteniach a odtahoch. Kedze sucet prietokov na vsetkych odtahoch je rovnaky ako sucet prietokov na privodoch, ide najma o vyregulovanie takym sposobom, aby nedochadzalo k prievanu alebo pretahovaniu medzi poschodiami, alebo zonami v dome.
Ja som si pozical anemometer s adapterom na priemer vyustiek (asi 120mm) a pri plne beziacej vzduchotechnike (100% vykonu) som odmeral vsetky vyustky. Dovod, preco vzduchotechnika isla na 100% bol ten, ze anemometer mal nizku citlivost. Nie je to idealny sposob, ale cielom je relativne nastavenie vyustiek voci sebe navzajom.
Deje sa totiz to, ze pri nastaveni jednej vyustky (zaskrtenim alebo otvorenim) sa zmenia prietoky na vsetkych ostatnych, takze po kazdej zmene treba znova obehat a pomerat vsetky. Ja som na to mal Excelovsku tabulku, ktora mi spocitavala prietoky v jednotlivych zonach (zonu by som definoval ako priestor, ktory obsluhuje jeden odtah).
Medzi poschodiami je dobre to nastavit tak, aby vzduchotechnika nerobila prievan smerom nahor - ked sa napriklad dole vari, aby to neslo cez schody do spalni. Dokonca by som mozno urobil mierny tah smerom nadol. U nas som navyse dom rozdelil na tri zony (poschodie, prizemie a vstupna cast domu s dielnou) a reguloval ich tak, aby si netahali vzduch medzi sebou.
Snazil som sa zistit, ci sa prietoky nemenia nejako zasadne pri beznom vykone vzduchotechniky (do 50%), ale nepodarilo sa mi to s tym anemometrom zmerat. Urcite su pri inej rychlosti prudenia vzduchu ine, pretoze su ine odpory vo vetvach, ale zanedbal som to.
Mam tiez skrtiacu klapku medzi poschodiami, ale rozhodol som sa ju ponechat otvorenu, aby som nevytvaral zbytocny odpor v systeme.
Co sa regulacie samotnej vzduchotechniky tyka, je tam servisne menu, ku ktoremu ti mozno daju heslo, a tam sa da napriklad nastavit obostavany priestor (v m3), s ktorym VZT pocita pri automatickom prevetravani, ale vyregulovanie systemu to neovplyvnuje.
Potom je vhodne kontrolovat obcas teploty na vstupe a vystupe (za chodu) a zistovat ucinnost.
No a nezabudnut aspon na zaciatku pravidelne kontrolovat jednotku, aby sa napriklad nehromadil niekde kondenz, vymenit filter ak sa nahodou zaspini skor a tak. S tym kondenzom napriklad skontrolovat ci je spravne odsifonovany (aby netahal kanalovy smrad do vzduchotechniky), ci je odvedena spravna strana (zavisi, ako mas jednotku orientovanu - ale u mna sa kondenz leje z oboch stran, hoci na zaciatku mi ho odviedli len z jednej a potom, ked som spravil vyvod aj z druhej, som zabudol spravit sifony na oboch odvodoch, cim sa mi vzduchovo prepojil vstup s vystupom.)
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: nieco nove ohladne domacej vyroby rekuperacie?

Poslaťod salwator » Pia 11. Mar 2016 21:54:19

aj u nas technik meral/nastavoval anemometrom pritoky cez vyustky.
v kuchynoobyvacke som si spravil tak vyustky, ze privodnych do obyvacky je 3 ks- spolu 5 hadic 73mm a odvodnych v kuchyni: 2 vyustky- 4 hadice. tak neprejde pripadny smrad z kuchyne do obyvacky- to ma strasili ludia ktori maju obyvackokuchynu...
salwator
 
Príspevky: 85
Registrovaný: Pon 11. Júl 2011 18:56:34
Dal súhlas: 28 krat
Dostal súhlas: 9 krat





Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron