Spotreba EE v byte a meranie

Spotreba EE v byte a meranie

Poslaťod k+k » Pia 13. Nov 2015 15:06:58

Ahojte,
riesim teraz u nasich taku divnu situaciu. Za 01-06/2015 (a aj predtym) mali nasi na byte v 40 rocnej bytovke spotrebu EE cca 100kWh za mesiac. Za 07-10/2015 im prisla vyuctovacia faktura s nedoplatkom, podla ktorej vzrastla spotreba na 580kWh/mesiac :dash (kokos, tolko nemam ja na dome, a to som iny zrut EE). Neviem si vysvetlit tento nahly skok, hlavne ked nic v suvislosti s EE sa na byte nemenilo. Fakt je, ze otec ma staru 10 rocnu plazma telku so 400W prikonom, ktora mu bezi nezriedka aj cely den, ale tak je to uz vyse roka, nielen posledne 4 mesiace. Co je divne, tak po vypnuti bytovych isticov sa aj po 5 minutach tocil elektromer umiestneny na chodbe. Privolany tipek z havarijnej sluzby ZSE ale pri kontrole elektromeru vypol hlavny istic co je na chodbe (co sposobilo, ze elektromer uz nic nemeral) a prehlasil, ze elektromer je ok. Ak chceme, mozeme si ho za 111 EUR dat premerat skusobnemu ustavu. :( Po jeho odchode si mama priebezne zapisuje spotrebu a ta je aktualne cca 6kWh/den, cize cca 180kW/h, cize 3x menej ako pred 07-10, ale 2x viac pri 01-06. ZSE samozrejme reklamaciu zamietlo ako neopodstatnenu, kedze tipek z havarijnej sluzby napisal ze vsetko ok. Mate nejaky tip ako postupovat dalej ? Nedoplatok vo vyske 230 EUR rodicia uz pre istotu zaplatili.

Dik za tipy.
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat




Re: Spotreba EE v byte a meranie

Poslaťod ... » Pia 13. Nov 2015 16:02:11

podruzny merac co najblizsie na trase k elektromeru (realne to moze byt v rozvadzaci na privode alebo este niekedy byvaju aj pouzitelne svorky za elektromerom v stupacke) a porovnavat... ak ti budu vychadzat zasadne odlisne cisla a dokazes vylucit aj problem na kabli (ci uz nejake zvodove prudy alebo napichnuteho suseda) tak potom ma zmysel skusit aj reklamovat ten elektromer....
a pokial budu vychadzat +- rovnake cisla na fakturacnom meraci aj podruznom v byte pri isticoch, tak mozes hladat problem dnu...

S týmto príspevkom autora ... súhlasil
Ludo
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Spotreba EE v byte a meranie

Poslaťod Ludo » Pia 13. Nov 2015 16:03:41

ja osobne
by som na zaciatok skusil zavolat sikovneho elektrikara
mozno najlepsie takeho co robi aj revizie
co si o tom mysli on a ci to vie nejako premerat /skrat, cierny odber/

potom by som zrejme skusil pozicat nejaky merac spotreby a porovnaval
a na zaklade tohoto by vzislo nejake riesenie - ci reklamovat, ci overovat meradlo, ci niekto kradne, atd....
ale ber to ako nazor laika, mozno prispeje aj nejaky odbornik

S týmto príspevkom autora Ludo súhlasil
MartinH
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Spotreba EE v byte a meranie

Poslaťod k+k » Pia 04. Mar 2016 10:16:43

Pokracovanie pribehu ...
Dohodol som mame revizaka, co spravil reviznu spravu EE v byte. Vysledok revizie je, ze bytove rozvody su ok, ma na to reviznu spravu s patricnym stemplom (boli rekonstruovane cca 5 rokov dozadu, cize ziaden hlinik ale med v rozvodoch). Zaroven revizak pozeral aj ten elektromer a hovoril, ze vysokopravdepodobne je zly a mame ho dat premerat (inak, tu ani nemozem inak povedat, ti hajzli 15.01.2014 vymenili stary elektromer, ktory meral spravne za novy, s datumom vyroby rok 1990 !!!! - to akoze k comu bola taka vymena ??? ).
Tak sme teda dali podnet na ZSE na preverenie elektromera. Prisli, dali novy elektromer (zatial som ho nevidel), stary dali overit. Novy elektromer meria zatial spotrebu cca 4kWh/denne (co je cca v sulade s dlhodobou spotrebou). Slovensky metrologicky urad v Hlohovci ale vydal stanovisko, ze stary EM je ok, a tak nasledne ZSE zamietlo staznost ako neopodstatnenu !!!. Teraz cakam, kym na novom EM sa nieco namera, aby som mohol argumentovat, ze spotreba je skutocne cca 4 kWh. Otazka do plena je, kam sa obratit ? Zase na ZSE alebo existuje nejaka nestranna organizacia (SOI alebo nejaky urad na regulaciu sietovych odvetvi alebo co ?)
Cela sranda nas zatial stala:
- 230 EUR nedoplatok
- 65 EUR revizna sprava
- 111 EUR kontrola EM - tu samozrejme ZSE odmieta zaplatit, kedze SMU vydalo stanovisko, ze bol ok :(

ZSE sa tvari, ze spotreba 18kWh/denne je v 3izbovom panelovom byte s dvomi osobami ok. Fakt nechapem, co by museli robit, aby tolko zozrali EE, hlavne ked ja na dome sa nedostanem cez 14kWh/denne. :( A to nehovorim o tom priebehu grafu :(

Graf spotreby EE:
15.01.2014 - prva vymena EE
07.02.2016 - druha vymena EE
Prílohy
spotreba.PNG
spotreba.PNG (9.62 KiB) Zobrazené 2319 krát
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Spotreba EE v byte a meranie

Poslaťod _luky_ » Pia 04. Mar 2016 10:52:57

Njn, taháš za kratší konec...
Můžeš prosím dát graf spotřeby bez té nesmyslné křivky? Stačí body propojené rovnou čárou. Tohle poněkud popírá přírodní zákony.
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat

Re: Spotreba EE v byte a meranie

Poslaťod tienik » Pia 04. Mar 2016 13:26:49

No nechem strasit ale to vypada na obsolutne klasicky cierny odber. KOntroloval sa cely kabel od elmeru do bytu? Opticky samozrejme myslim.
A este neviem aka je to bytovka, ale stretol som sa aj s tym, ze kabel z jedneho bytu siel priestorom (podlaha) druheho bytu. Nastastie vtedys lo len o to ze ho odstrihli a za sprievodu peknej supy vyrazili elektriku u susedov.
Ale viem si predstavit ze znaly veci by to vedel vyuzit.
K elektromerom, bud rad ze maju kotucikovy - tie neraguju na drobne odbery, dnesne digitaly Ti doslova zrataju aj nabijacku MT.
To ze bol vyrobeny v 1990 roku nic neznamena, menia sa z dovodu preslej kalibracie.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Spotreba EE v byte a meranie

Poslaťod Ludo » Pia 04. Mar 2016 14:03:16

ak je stary elektromer o.k.
tak aj ja to vidim na cierny odber
ten revizak co si ho mal na byte - nech sa este kukne na to, kde by cierny odber mohol vzniknut-prosto ako a kade su tie kable tahane-to uz vtedy mohol...
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Spotreba EE v byte a meranie

Poslaťod k+k » Pia 04. Mar 2016 14:43:56

@luky: tak vyzera ten graf, je to len malo approximovane, vid teda iba krivka
@tienik,ludo: cierny odber sa zamietol, bol by to technicky problem spravit. Ide o klasicky 13 poschodovy "kosicky" panelak, kde EM je na chodbe a rozvody su tahane po stropom. EM pozeral revizak a aj ja, moznost cierneho odberu sme vylucili.

Ide o to, ze ten stary EM co mali do roku 2014 nameral za vyse 3 rokov cca 4300kWh, na novom za cca 1.5 rok stihli 3300 kWh.
Prílohy
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Spotreba EE v byte a meranie

Poslaťod k+k » Pia 04. Mar 2016 14:44:36

BTW: revizak aj technik zo ZSE sa vyjadrili, ze urcite je zly ten elektromer, ze ho mame dat preverit.
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Spotreba EE v byte a meranie

Poslaťod _luky_ » Pia 04. Mar 2016 15:45:11

Četl jsem už i o nějaké poruše na PEN vodiči, která toto mohla způsobit. Bohužel už si nepamatuju podrobnosti. Myslím, že to bylo na elektrika.cz.
Ovšem pokud revizák odvedl svou práci, měl by takovou závadu rozpoznat.
Dá se nějak dostat k tomu "vadnému" elektroměru? Nedělám si iluze o průběhu ověření. "Náš zákazník, náš pán." Pokud bys dokázal ten elektroměr sám dát do zkušebny, třeba by ses mohl dozvědět zajímavé věci. Bohužel i tak bys nic nezmohl, rptože výsledky by ti nikdo neuznal.
Jinak mi není jasné proč přivolaný revizák neověřil funkci elektroměru na místě - všechno odpojit, vrazit tam známý spotřebič (např.1kW přímotop), měřit napětí a proud a číst elektroměr. Vše samozřejmě dokumentovat (foto/video).
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat

Re: Spotreba EE v byte a meranie

Poslaťod k+k » Pia 04. Mar 2016 15:58:00

Na rozvodoch sa nic nemenilo, cize problem v rozvodoch by to nemal byt.
K vadnemu EM sa uz nedostanem, nakolko ho ma budto Slovensky Metrologicky Ustav (co by MAL byt nezavisly ustav) alebo ZSE. Pochybujem ze ho vydaju, kedze ZSE prehlasilo, ze ten docasny, co dali kym sa zmera ten stary uz zostane natrvalo.
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat





Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron