Plyn vs. OZE, TČ na dotácie

Plyn vs. OZE, TČ na dotácie

Poslaťod Henry » Pia 26. Feb 2016 0:19:27

Ahojte,

momentálny ošiaľ ohľadom dotácií trochu rozhádzal moje predstavy o zdroji tepla v RD. Pôvodne som bol presvedčený na kúpu plynového KK a k tomu podlahové kúrenie.

Mám na pozemku plynovú prípojku, osadenú skriňu pre plynomer v plote a do domu zavedené potrubie. Zatiaľ neprihlásenú, bez plynomera.
Straty domu 8,5kW, nižšie to už efektívne nedám, je to rekonštrukcia. Podlahová plocha cca 160m2, sú to dve podlažia.

Je vhodné sa zamerať na nejaké dotované zdroje? Nebojím sa ani kusového dreva (50cm kusy), len by to muselo byť komfortné do AN a výrazne lacnejšie od plynu. Ostávajú ešte peletky, TČ, fotovoltaika a solárne kolektory. Škoda, že sa nedotuje rekuperácia.

Najviac sa obávam životnosti a návratnosti týchto "vraj" HI-TECH zariadení oproti plynu. A samozrejme vysoké náklady sú pre mňa nevhodné, keď ešte € potrebujem do dokončenia prerábok.

Ďakujem za rady.
Henry
 
Príspevky: 134
Obrázky: 1
Registrovaný: Str 20. Máj 2009 11:46:35
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 4 krat




Re: Plyn vs. OZE, TČ na dotácie

Poslaťod mp1 » Pia 26. Feb 2016 17:39:33

dotácie - napriek blízkosti volieb nie sú pre väčšinu záujemcov dostupné - viď reakcie sklamaných uchádzačov v médiách.
naviac - každá dotácia "kazí" prostredie, zvyšuje ceny, ...
k tomu, aký zdroj je na fóre veľa, aj s odôvodnením prečo áno a prečo nie. aj nejaké rozprávky.
a k porovnaniu kusové drevo a plynový kotol - ak by som bol mladší, neváhal by som, pretože som starší a neviem, či budem ochotný sa naťahovať s drevom, mám plyn. a jestvujú funkčné riešenia, keď si k pôvodným kotlom v pivnici (na tuhé palivo) pridali závesný kotol v obytnej časti domu. funguje to.
mp1
 
Príspevky: 486
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 13:15:08
Dal súhlas: 79 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Plyn vs. OZE, TČ na dotácie

Poslaťod Henry » Ned 28. Feb 2016 10:53:24

Áno, je na fóre veľa informácií. Nič ucelené a pravdivé.
Len keď som to všetko začal čítať, len som sa poriadne zamotal :-) Najhorší sú predajcovia - domotajú zákazníka ešte viac.
Tak som zhrnul svoje teoretické poznatky:

Drevosplyňovaci kotol (na kusové drevo) - -nutnosť drahej aku nádrže, -práca s drevom, -priestory na sušenie dreva na 2 sezóny, -špinavá robota pri čistení kotla, -nízka životnosť kotla (5-10r.), +najlacnejšií zdroj tepla
Drevosplyňovaci kotol (na brikety) - -nutnosť drahej aku nádrže, -špinavá robota pri čistení kotla, -životnosť kotla (8-12r.), -drahšie ako drevo
Drevosplyňovaci kotol (automat na peletky) - -špinavá robota pri čistení kotla, -životnosť kotla (8-12r.), -drahšie ako drevo a brikety, +možnosť fungovať bez akunádrže
Tepelné čerpadlo (vzduch/voda) - -vysoké vstupné náklady, -v tuhej zime nízke ČOP, -okolo 0 st.C časté rozmŕzanie, -nutnosť nízkoteplotného systému vykurovania (podlahovka), -problematický ohrev TÚV (nutnosť veľkého zásobníka), +v lete lacná TÚV
Plynový KK - -drahá prípojka a komín, -nutnosť nízkoteplotného systému vykurovania (podlahovka), -TÚV sa nahrieva výkonom bez kondenzácie, +nízke vstupné náklady na kotol
Solárne kolektory (ako doplnok na ohrev TÚV) - -vysoké vstupné náklady, -nutnosť drahej aku nádrže, -v zime zanedbateľné zisky, -v lete prebytočné zisky
Fotovoltaika - -vysoké vstupné náklady, -drahá a komplikovaná akumulácia energie, -v zime zanedbateľné zisky, -nutnosť plánovať odber spotrebičov na stred dňa, +šetrenie energiou

Cena zdrojov tepla (pomer):
kusové drevo - 1
brikety - 1,5
peletky - 2
TČ - 1
plyn - 2
elektrika - 3


Budem rád, ak mi skorigujete poznatky, možno mám mylné informácie :-)
Henry
 
Príspevky: 134
Obrázky: 1
Registrovaný: Str 20. Máj 2009 11:46:35
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Plyn vs. OZE, TČ na dotácie

Poslaťod TomasHo » Ned 28. Feb 2016 11:30:37

@Henry to vyzera, ze s kurenim su len problemy : )

V rozhodovacej matici by ale nemala chybat kachlova pec.

Poznam osobne dve konkretne realizacie:
- hlinena pec so samotovym jadrom, zalozne kurenie elektrokotol a radiatory, ohrev TUV elektrokotlom. Celu zimu udajne kuria len drevom, v dome 24 stupnov, lokalita v kopcoch pri Bratislave.

- 12-hodinova kachlova pec zasahujuca do vsetkych miestnosti, lokalne elektricke prietokove ohrievace s malymi zasobnikmi. Lazy pri Krupine - dostatok dreva aj skladovacieho priestoru.

Zavisi od lokality, na nejaku samotu by som ani neuvazoval s nejakou komplikovanou sustavou - kachlova pec funguje vyborne. Mozno tak este liatinovy sporak do kuchyne. Tiez zavisi od navykov - niekomu staci dvojminutova sprcha, iny potrebuje kazde dva dni stvrt kubika teplej vody vo vani...
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Plyn vs. OZE, TČ na dotácie

Poslaťod Henry » Ned 28. Feb 2016 11:56:57

Poznám kachľovky, ale už o nich neuvažujem pre celý dom - iba ak prízemie. V mojom prípade je strop medzi prízemím a poschodím z panelov šírky cca 50-60cm, dĺžky 5m. Tie majú pozdĺžne v sebe dve odľahčovacie diery priemeru cca 15cm. Takže preraziť sa dajú len v miestach dier a to je málo na prestup spalín (alebo hypokaust) aj s dostatočnou izoláciou. Viac si netrúfam preraziť, okolo tých dier je výstuž - nech nám poschodie nespadne na hlavu :-).

Kachľová pec (hypokaust) je zároveň pekne drahá záležitosť, ak ju stavia profesionál nebodaj stavebnicovým šamotovým systémom. Lacnejšie riešenie nejakým murárom je rizikové (zo šamotiek a bežných tehál). Počul som o výbuchu takej pece vo svojom blízkom okolí.
Henry
 
Príspevky: 134
Obrázky: 1
Registrovaný: Str 20. Máj 2009 11:46:35
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Plyn vs. OZE, TČ na dotácie

Poslaťod MartinH » Ned 28. Feb 2016 14:57:37

TČ moze byt aj zem/voda. Draha pociatocna investicia, inak vo vsetkom lepsie ako vzduch/voda. Na kurenie je plynovy KK ekonomicky racionalnejsia volba, ALE so zemnymi vrtmi sa da v lete lacno, ucinne (a bezhlucne) chladit. To plyn nedokaze.

S týmto príspevkom autora MartinH súhlasil
...
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Poslaťod _luky_ » Ned 28. Feb 2016 16:35:14

Drahá aku nádrž? Pokud není potřeba výměník (Tuv, solar), tak stačí jakákoli tlaková nádrž z inzerátů. Já jsem před měsícem koupil vzdusník 1150l za 1500Kč.

Odesláno z mého P01Z pomocí Tapatalk
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat

Re: Plyn vs. OZE, TČ na dotácie

Poslaťod Henry » Ned 28. Feb 2016 20:20:29

No ak je cena nádrže viac ako polovička ceny za kotolňu, je lacná? A to pre niektoré kotle výrobca odporúča 3000L aku.

Je otázne, či sa oplatí priplácať za drahý výmenník TÚV do akunádrže, alebo to ide riešiť efektívnejšie. Solár do takej veľkej aku veľký význam nemá.
Henry
 
Príspevky: 134
Obrázky: 1
Registrovaný: Str 20. Máj 2009 11:46:35
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Plyn vs. OZE, TČ na dotácie

Poslaťod funtasta » Pon 29. Feb 2016 9:44:26

ja som si prepocty navratnosti nerobil chvilu som sa pohraval smyslienkou dat na rekonstruovany dom z 1972 daky alternativny zdroj pripadne sa so susedmi spojit a dat spolocne zazemie pre Fotovoltaiku i ked som sa snazil dom rekonstruovat poctivo ( strecha 56cm knauf classsic 040. fasada sedy eps 14cm.okna trojsklo atd) je mi jasne ze pasiv ani ned z toho nespravim takze vacsina alternativ zdrojov by musela byt dost vykonejsia ako pri novom NED. takze som dal KK naklady som mal minimalne ( pripojka az do domu uz bola. komin iba novaplastova rura v povodnom komine nasavanie cez stenu) ostatne polozky ako rozvody podlahove by som riesil asi pri kazdom inom systeme takisto. solar na tuv som hned zavrhol akmi to ma usetrit 100eur rocne navratnost je fakt v nedohladne (prepocty ad ine diskusie) tep.cerpadlo jedine vzduch voda a cop by som mal v zime blbe kedze som z mt. takze dalsi doplnkovy zdroj by som musel asi riesit pozdavalo sami TC spojene s KK ale to jw dost drahe i ked ak by som nemal uz namonovany klasicky KK uvazoval by som nad tym
funtasta
 
Príspevky: 16
Registrovaný: Ned 05. Aug 2012 21:20:55
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Plyn vs. OZE, TČ na dotácie

Poslaťod Henry » Pon 29. Feb 2016 18:04:22

funtasta: Na rekonštrukciu veľmi slušné zateplenie. Aké máš vypočítané straty? Určite si na hranici parametrov pre NED.

TČ + KK má nejaký význam? Ponúkali mi to z SPP.
Henry
 
Príspevky: 134
Obrázky: 1
Registrovaný: Str 20. Máj 2009 11:46:35
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Plyn vs. OZE, TČ na dotácie

Poslaťod matthewcheck » Pon 29. Feb 2016 20:17:00

vacsinou dost drahe ...
vyznam je taky ze v zime ked je COP nizke tak prikuruje plynom, inak pouziva TC ... treba si vybrat konkretny model a prepocitat kolko to usetri ...
ma to ale vyznam jedine v pripade ze je plynova pripojka uz v dome, budovat kvoli tomu pripojku je nezmysel
matthewcheck
 
Príspevky: 298
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 18. Dec 2013 14:05:09
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Plyn vs. OZE, TČ na dotácie

Poslaťod jezo » Uto 01. Mar 2016 9:16:39

Henry píše:Drevosplyňovaci kotol (automat na peletky) - -špinavá robota pri čistení kotla, -životnosť kotla (8-12r.), -drahšie ako drevo a brikety, +možnosť fungovať bez akunádrže

Len k tomuto bodu par mojich skusenosti po troch sezonach:
Kupil som lacny (2300eur) liatinovy kotol s peletovym horakom s tym, ze ked budem chciet viac usetrit, mozem kurit kusovym drevom. Realita je taka, ze ak to niekedy vyuzijem, tak len na spalenie "bordelu", co mi zostal zo stavby. Vsetky 3 zimy zatial boli dost slabe. Zakazdym som spalil cca 1600kg peliet. Pri cene 200eur/tonu je to 320 eur - v prepocte 27 eur/mesiac. Za tu cenu nevidim dovod babrat sa s drevom (alebo vymyslat predrazene riesenia kurenia).

K "spinavej robote pri cisteni" - kotol cistim vzdy ked nasypam zasobnik, teda raz za 10 - 25 dni (podla pocasia). Nejaky prach z toho do kotolne ide, ale vacsinu vycucne komin. Pomoct by sa dalo pridanim ventilatora, aby v kotolni vznikol pretlak a zvysil tah komina. Pripadne pouzivat vysavac na popol.

K zivotnosti - ja mam nastavene zmiesavanie tak, ze voda do podlahovky je cca o 10 - 15 stupnov vyssia, ako zo spiatocky. Takze ked kotol po starte nahreje vodu na 60st, zacne bezat horak na minimalnom vykone, alebo tesne nad nim. Bez cyklovania, jeden suvisly interval za den. Po troch rokoch kotol zvnutra vyzera stale ako novy. Uplne suchy, ziadny decht. Plamen pocas horenia je tak maly, ze nema sancu sposobit nejake lokalne prepalenie. Motory podavaca aj horaka su bezkomutatorove, ventilator zrejme takisto. Moze sa pokazit elektronika, ale to nie je nic, co by sa nedalo opravit. Samozrejme obmedzenu zivotnost ma zapalovacia spirala, to treba brat ako spotrebny material a vziat si rezervnu hned pri kupe. Moja zatial drzi, ale ako vravim, fungujem bez cyklovania.

Takze ja som zatial s vyberom uplne spokojny. Aj s tym, ze mi kurenar vyhovoril akumulacku :ano:

p.s. sused si dal tiez peletovy kotol, ale z retortovym horakom a to je ina katastrofa...
jezo
 
Príspevky: 231
Registrovaný: Ned 03. Jan 2010 11:12:45
Bydlisko: ZA
Dal súhlas: 13 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: Plyn vs. OZE, TČ na dotácie

Poslaťod funtasta » Uto 01. Mar 2016 17:10:40

kk+tepelee cerpadlo je 2v1 tiez cez spp som to riesil alemam kk 2 roky stary takze by to bolo vyhodnie von oknom info mam o tom iba zo stranky spp hladam so dany vyrobok na webe aka je jeho bezna cena a stou dotaciou je lepsia ako cennikova cena otazka skor znie aku cenu by clovek dostal realne lebo cennikove ceny su na sk asi o 30-50%nahodnotene aspon ked ja kupujem daco viem si vydupat taku cenu oproti ceniku a obchodnik nevyzera nespokojne. K NED mam daleko koli pivnici neviem ju efektovne zateplit tak toriesi tak ze obytne podlazia su od pivnice izolovane 10cm eps takze mam dom v dome ked to bude hotove vypocty neriesim skor uvidim na spotrebe plynu na jar mam 1. rok zateplenu fasadu aj strechu
funtasta
 
Príspevky: 16
Registrovaný: Ned 05. Aug 2012 21:20:55
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Plyn vs. OZE, TČ na dotácie

Poslaťod Henry » Uto 01. Mar 2016 17:40:48

jezo píše:Kupil som lacny (2300eur) liatinovy kotol s peletovym horakom s tym, ze ked budem chciet viac usetrit, mozem kurit kusovym drevom. Realita je taka, ze ak to niekedy vyuzijem, tak len na spalenie "bordelu", co mi zostal zo stavby. Vsetky 3 zimy zatial boli dost slabe. Zakazdym som spalil cca 1600kg peliet. Pri cene 200eur/tonu je to 320 eur - v prepocte 27 eur/mesiac. Za tu cenu nevidim dovod babrat sa s drevom (alebo vymyslat predrazene riesenia kurenia).
K zivotnosti - ja mam nastavene zmiesavanie tak, ze voda do podlahovky je cca o 10 - 15 stupnov vyssia, ako zo spiatocky. Takze ked kotol po starte nahreje vodu na 60st, zacne bezat horak na minimalnom vykone, alebo tesne nad nim. Bez cyklovania, jeden suvisly interval za den. Po troch rokoch kotol zvnutra vyzera stale ako novy. Uplne suchy, ziadny decht. Plamen pocas horenia je tak maly, ze nema sancu sposobit nejake lokalne prepalenie.
Takze ja som zatial s vyberom uplne spokojny. Aj s tym, ze mi kurenar vyhovoril akumulacku :ano:


Môžeš prezradiť značku, typ a výkon? Predpokladám, že liatinové už nespadajú do kritérií pre dotácie a nenájdem taký v zozname.
Je zaujímavé, že Tvoj peleťák dokáže modulovať výkon v takýchto miernych zimách bez zhasnutia a podlahovka to teplo odoberie. Obávam sa, že je to možné len pri vyšších stratách domu.
A TÚV ohrievaš ako?

funtasta píše:kk+tepelee cerpadlo je 2v1

Zistil som, že takýto hybrid ohrieva TÚV iba pomocou KK. To je mrhanie potenciálom TČ, to ju mohlo aspoň predhrievať. Pritom cena hybridu je o niečo vyššia ako TČ+KK samostatne.
To máš podobné ako zateplenie domu bez pivnice. Navyše od zeme Ťa ešte trochu izoluje vzduchová medzera v pivnici.
Henry
 
Príspevky: 134
Obrázky: 1
Registrovaný: Str 20. Máj 2009 11:46:35
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Plyn vs. OZE, TČ na dotácie

Poslaťod jezo » Str 02. Mar 2016 10:14:42

Henry píše:Je zaujímavé, že Tvoj peleťák dokáže modulovať výkon v takýchto miernych zimách bez zhasnutia a podlahovka to teplo odoberie.

Ze horak bezi v tomto rezime, je nastavene zmiesavacim ventilom. Neregulujem na fixnu teplotu vody do podlahovky, ako je to u plynovych kotlov. Priblizne konstantny je rozdiel medzi vstupnou a vratnou teplotou. Toto sa neda samozrejme pouzit u ludi, ktory potrebuju mat v dome 24h rovnaku teplotu. Na to si uz musis komplikovat zivot s akumulackou alebo radsej zvolit iny typ kurenia. Mne mierne kolisanie teplot neprekaza. Kotol sa spusta sam tak, aby ked prideme z roboty bolo v dome teplo. Potom este nejaky cas bezi a vypne sa. Zvysok zabezpeci akumulacia tepla.

Na teplu vodu mame bivalentny bojler. Spodny had je solar, vrchny napojeny na obeh kotla. Gulak v pri bojleri mam priskrteny tak, aby sa voda ohrievala len pomaly. Ked kotol konci s kurenim, zvykne mat okolo 50st. Az budem velky (snad buducu sezonu), pridam este servopohon na ovladanie, ale nutne to nie je.

Horak ma podla papierov nominalny vykon 10 - 25kW, tazko povedat nakolko sa na to da spolahnut. Kazdopadne na minimalnom vykone sa snek pohne kazdych 15s necelu sekundu a padne dolu niekolko kusov peletiek. Dalo by sa to zavazit a prepocitat, ale naco... ;) Pozeral som na ich stranku a o dotaciach nic nepisu, takze si to zrejme nevybavovali (ani sa im nedivim). Nemam vyznam teda, aby som sem daval link.
jezo
 
Príspevky: 231
Registrovaný: Ned 03. Jan 2010 11:12:45
Bydlisko: ZA
Dal súhlas: 13 krat
Dostal súhlas: 18 krat




Ďalší

Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron