Ako zrealizovat trativod?

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod user » Štv 23. Apr 2015 22:09:14

Jama trativodu je hotová, chystám sa napájať kanalizačné potrubie a lapače strešných splavenín.
Je problém ak prvých 10 m bude mať spád 17 cm a zvyšných 21,5 m spád 27,5 cm? Postačí ak na konci potrubia pri vstupe do trativodu bude len koleno? Ako riešiť odvetranie trativodu?
Použijem plastové strešné lapače, ako ich však zafixovať do okapového chodníka - betónovať ich nechcem, pretože okapový chodník bude tvorený kamenivom.
Môžem byť v tomto kamenive uložené aj kanalizačné potrubie pre odvod dažďovej vody?
Aký kameň (frakcia) a do akej hĺbky ísť s kameňom, postačí cca. 20 cm a potom už len geotextília a zem? Kameň by bol zarovno ukončovacej lišty nopovej fólie.
user
 
Príspevky: 582
Registrovaný: Ned 02. Sep 2012 9:29:52
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat




Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod jan45 » Pia 24. Apr 2015 12:50:05

taký spád je zbytočný, stačí 0,5cm/m, do ryhy dajte štrk s trubky 5m od domu už môžete perforovať. Ale ak aj nie, voda sa vráti. Lapače stačí len podložiť a zafixovať z boku kameňmi.K nopovej fólii sa nevyjadrujem, ale lišta tak nízko nad terénom stráca funkciu.Tej hľbke nerozumiem, v ryhe, chodníku, vsakovacej jame?
http://vegetacnecistiarne.blogspot.sk/
jan45
 
Príspevky: 535
Obrázky: 8
Registrovaný: Ned 25. Júl 2010 11:41:56
Bydlisko: Bojnice
Dal súhlas: 368 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod joko » Pia 24. Apr 2015 17:17:13

jan45 píše:taký spád je zbytočný, stačí 0,5cm/m, do ryhy dajte štrk s trubky 5m od domu už môžete perforovať. Ale ak aj nie, voda sa vráti. Lapače stačí len podložiť a zafixovať z boku kameňmi.K nopovej fólii sa nevyjadrujem, ale lišta tak nízko nad terénom stráca funkciu.Tej hľbke nerozumiem, v ryhe, chodníku, vsakovacej jame?

Janko, ohľadom spádu s Tebou nesúhlasím. Je takmer zaručené, že pri silných daždoch ani tých 1,7% spádu nestačí, a bude sa mu voda tlačiť - vyvierať z lapačov, lebo ležatá rúra sa zahltí. Projektanti odporúčajú na spád ležatej kanalizácie z dažďákov aj 3 %. Nepredpokladám že tam dá 160 mm, a 125mm pri lejíáku so špádom 1,7% sa hahltí. Ja to aspoň tak predpokladám.
Odporúčam chodník z kameňa oddrenážovať, a napojiť do tratovodu., hrúbu 20 cm považujem za dostatočnú, na odvetranie trativodu odporúčam pichnúť od geotex po terén HT rúru fí 50 mm.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod miroTT » Ned 17. Jan 2016 17:31:54

Zdar stavebnici. Poprosim vas o schvalenie resp.opravu mojho navrhu trativodu. Plocha strechy je cca.120m2 - 4 zvody, stavba je v okoli Trnavy. Moj navrh je jama 2,5x2,5x2,5m, poukladane DT(240ks - zostavajuci volny priestor cca.7,5m3), na vrchu poukladana dlazba 50x50x5cm, vsetko obalene v geotextilii a zasipane 50cm zeminy. Co vy na to?
miroTT
 
Príspevky: 104
Registrovaný: Štv 07. Máj 2009 14:38:04
Bydlisko: Trnava
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod joko » Ned 17. Jan 2016 22:02:14

miroTT píše:Zdar stavebnici. Poprosim vas o schvalenie resp.opravu mojho navrhu trativodu. Plocha strechy je cca.120m2 - 4 zvody, stavba je v okoli Trnavy. Moj navrh je jama 2,5x2,5x2,5m, poukladane DT(240ks - zostavajuci volny priestor cca.7,5m3), na vrchu poukladana dlazba 50x50x5cm, vsetko obalene v geotextilii a zasipane 50cm zeminy. Co vy na to?

Ja by som povedal, že si zvolil tú skoro najlepšiu i keď dosť drahú variantu. Lepšie a drahšie by boli už iba tie plastové koše - trativody, čo priamo na tento účeľ vyrábajú. Jedinú nevýhodu vidím v jednom trativode na 4 zvody. Ideálnejšie by boli dve menšie, ak by priestor dovolil. Takto sa obávam, že z najvdialenejšieho zvodu tých 50 cm krytie na spád nemusí stačiť. Začínaš napr -30cm pod terénom a plus vzdialenosť krát 2 cm , a uvidíš ako hlboko by mal byť trativod, ak si želáš využiť jeho plnú kapacitu.
P.S. Ak to ešte nemáš hotové, tak dáš vrchný rad DT-čiek na boky, tak budeš mať rovnú, plnú betonovú plochu, prekryješ geotextilom, a nepotrebuješ tie betonové dlažby.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod miroTT » Ned 17. Jan 2016 22:31:27

Vzhladom na obmedzeny priestor je mozny iba jeden trativod. Vsetky zvody su cca.6 metrov od trativodu takze ten spad vychadza takmer presne :) Dakujem za typ s poslednou radou DT, aspon nieco usetrim.
miroTT
 
Príspevky: 104
Registrovaný: Štv 07. Máj 2009 14:38:04
Bydlisko: Trnava
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod salwator » Uto 09. Feb 2016 9:10:32

vie mi niekto vysvetlit/poradit preco mi prestal vsakovat vsak a co s tym?

jedna sa o vsak z COV. dva roky vsakoval bez problemov, teraz vobec. raz za tyzden ho musim s kalovym cerpadlom vytahovat.
vsak ma objem cca 1.8 m3, robeny z niecoho takehoto:
Obrázok
obaleny s geotextiliou zo vsetkych stran, z COV ide denne do 300 l vody (2 domy). zem ilova,ale podla hydrogeologickeho prieskumu by mala vsakovat, a aj vsakovala donedavna... :dash

vsak som odkopal, spravil nad nim sachtu, aby som mal lepsi pristup k nemu a povyrezaval to plastove vnutro. zospodu som odstranil geotextiliu (pretoze ked som odkopal vsak a bol plny, tak na vrchu ostala stat voda aj ked som odcerpal zvnutra vodu)

co s tym?
salwator
 
Príspevky: 85
Registrovaný: Pon 11. Júl 2011 18:56:34
Dal súhlas: 28 krat
Dostal súhlas: 9 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod TomasHo » Uto 09. Feb 2016 13:30:52

Vidim dve moznosti - teraz po zime sa zdvihla hladina spodnej vody, a jemne castice uplne upchali zem okolo vsakovacej bedne. Plus, ze je zem komplet premocena.

Ja by som asi vykopal omnoho vacsiu jamu, (hlbsiu), aj ked je nelegalne pustat povrchovu vodu a toboz prepad z cisticiek do podzemnych vod, mozno mate pod tym ilom nejaku priepustnejsiu vrstvu, kde este nie je pitna voda. U nas to tak je - 3 metre ilu, pod tym taka strkova vrstva, pod tym il, kamen, dlho dlho nic a potom pitna voda v 30 metroch. Takze myslim, ze je bezpecne pustat do 5 metrovej studne prebytky z dazdovej vody.

Vsakovacia kapacita sa da zistit - a podla toho nadimenzovat omnoho vacsiu vsakovaciu jamu.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod salwator » Uto 09. Feb 2016 14:09:13

uz to riesim dlhsie- este pred zimou.

voda je v 5 metroch- podla studne 20 metrov od vsaku
salwator
 
Príspevky: 85
Registrovaný: Pon 11. Júl 2011 18:56:34
Dal súhlas: 28 krat
Dostal súhlas: 9 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod jan45 » Pia 19. Feb 2016 6:46:40

vsak už pri zhotovení nezodpovedal norme ani skúsenostiam. podľa normy by pri ílovom podloží mala byť plocha (dno a steny pod výtokovým potrubím ) 20 a viac m2, máte polovicu a naviac obalenú geotextíliou. Účinnosť MBČOV na nerozpustné látky je asi nižšia, tie sa dočisťujú vo vsaku a zanášajú póry.Jedinú riešenie je zväčšiť plochu vsaku jednoduchou ryhou, nemusí byť hlbšie ako 20cm pod úroveň výtoku, š. 1m 20cm štrk, drenážne potrubie, 10cm štrk, geotextília (nie zabaliť, prikryť). Súčasná jama po odľahčení vyhnije a schopnosť vsakovania sa zleší, Tá šachta tam mala byť už predtým ako potrubir na odvetranie.
http://vegetacnecistiarne.blogspot.sk/
jan45
 
Príspevky: 535
Obrázky: 8
Registrovaný: Ned 25. Júl 2010 11:41:56
Bydlisko: Bojnice
Dal súhlas: 368 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod salwator » Pia 19. Feb 2016 9:27:12

potrubie na odvetranie tam samozrejme bolo, cez tu ruru som meral aj aktualnu hlbku vody vo vsaku. Dlho sa drzala na 13 cm, potom to stuplo na nejakych 40 a potom to zacalo vytapat uplne.

musim najst hydrogeologicky posudok, ale ten tam mal RNDr. Neviemaky zrejme napisane do coho a s akou plochou sa bude vsakovat. A povolil to...

naposledy az mi vsak vydrzal dlhsie- 12 dni namiesto 7. pomohlo odkopanie spodnej casti a odstranenie geotextilie. zatial len asi 1 m2. Skusim to rozsirit ci to nebude stacit na vsakovanie. Je tu v plane kanalizacia, takze nejake dalsie vykopy by som nerad robil... (samozrejme ked som isiel robit COV tak kanalizacia v plane nebola :roll: )
salwator
 
Príspevky: 85
Registrovaný: Pon 11. Júl 2011 18:56:34
Dal súhlas: 28 krat
Dostal súhlas: 9 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod tompap » Pia 19. Feb 2016 10:15:38

Zdravím stavebníci,
začínam realizovať trativod a mne sa podarilo zohnať za minimalnu cenu 60 ks plastových paliet (1200x1100x150). Mám 3 zvody, na každy zvod dam 20 paliet. Planujem spodok jamy podsypat strkom 8/16, palety obalit geotextiliou 200m/m2 a vlozit do zeme. Urcite sa tu uz o tom hovorilo, ale neviem to najst. Aku mam dat vysku zeminy nad trativod, ked chcem mat nad nim travnik ? Staci 50 cm ?
Prílohy
tompap
 
Príspevky: 16
Registrovaný: Pia 06. Aug 2010 13:47:00
Bydlisko: Bratislava vidiek
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod k+k » Pia 19. Feb 2016 11:36:48

tompap píše:Staci 50 cm ?

Ja mam cca 30 cm, a nestacilo. :( Zalezi asi aj od kvality pody.
BTW: ten trativod pri tom plote mi nepride ako trikrat dobry napad. Neviem ako hlboky mas zaklad toho plota, ale ak tam das vsakovaciu jamu takych rozmerov, tak to moze byt po rokoch celkom zabava.
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Ako zrealizovat trativod?

Poslaťod tompap » Pia 19. Feb 2016 11:51:39

k+k píše:
tompap píše:Staci 50 cm ?

Ja mam cca 30 cm, a nestacilo. :( Zalezi asi aj od kvality pody.
BTW: ten trativod pri tom plote mi nepride ako trikrat dobry napad. Neviem ako hlboky mas zaklad toho plota, ale ak tam das vsakovaciu jamu takych rozmerov, tak to moze byt po rokoch celkom zabava.


Základ plota je cca 80 cm. Co sa tyka umiestnenia trativodu, bohužial nedokazem ho posunut inam :-(. Co sa týka podložia, tak v hlbke cca 2 metre je cisty strk. Voda aj ten trativod je riadne naddimenzovany. Len som chcel mat istotu. Ratam, ze voda pojde hned prec a nic sa ani dlhodobo nestane :ano:
tompap
 
Príspevky: 16
Registrovaný: Pia 06. Aug 2010 13:47:00
Bydlisko: Bratislava vidiek
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Ako zrealizovat trativod? > Plastovými prepravkami.

Poslaťod Maxi » Štv 14. Júl 2016 12:12:01

Tak, lacný trativod sa dá urobiť aj z plastových prepraviek na pivo alebo víno. Je to účinná náhrada profi vsakovacích blokov, len za švrtinu ceny. Pre menšie trativody a také, po ktorých bude max. chodiť osobné auto (aj denne), to je dostatočne vhodné riešenie. Ja mám napríklad 20m3 trativod kombinovaný s tvárnicami a betónmi a presne nad ním mám prístuovú cestu a drží dobre už pár rokov. Tu je jeden návod na taký trativod. xxxxxxxxxxxxxxxxx
Obrázok

emkac: zmazany odkaz na polokomercnu stranku
Maxi
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Štv 14. Júl 2016 11:56:17
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron