Oplati sa Logitex s dotaciou?

Oplati sa Logitex s dotaciou?

Poslaťod dusanmt » Uto 16. Feb 2016 10:31:39

Ahojte,
uz davno som chcel system Logitex. Aj bez toho, aby som sa aspon snazil prepocitat navratnost tohto systemu. V druhom kole zelena domacnostiam som poziadal o poukazku a mam ju doma. Chcel som 8 panelov - cely system stoji 4200 EUR, dotacia je 2100 EUR. Len ako pri vela veciach, aj tu zacinam nad tym rozmyslat, az ked ide do tuheho :D

Precital som si tu zopar diskusii, kde ludia vacsinou tvrdia, ze fotovoltaika sa neoplati pri sucasnych cenach. Uz si moc nepamatam ceny Logitexu spred roka, ale mam taky pocit, ze teraz je to trocha drahsie ako kedysi. Zrejme kvoli dotaciam. Na stranke http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php som si zistil, ze v Martine, pri sklone panelov 25° a odklonenia od juhu na vychod 15° by mohli mat panely priemerny teoreticky vykon 1840 kWh rocne. Kedze budeme mat zrejme sadzbu DD5 v SSE kvoli elektrickej podlahovke, rocne mi to moze priemerne zarobit 183 EUR (1840*0.0997). Keby som tento system porovnal s porovnatelnym 160 l bojlerom aj s montazou v cene cca. 300 EUR, tak Logitex ma vyjde navyse 1800 EUR (2100-300). Takze navratnost by bola takmer 10 rokov (1800/183=9.83), ak som to dobre pocital :) Aj to je asi velmi optimisticky vypocet, nakolko v lete sa voda asi ohreje za par hodin a po zvysok dna sa el. energia vyrobena panelmi nevyuzije. Dalsia vec je, ze mozno ten priemerny vykon panelov vypocitany na spominanej stranke (1840 kWh/rocne) sa ani nedosiahne... Pri zivotnosti bojlera 10-15 rokov je ta navratnost 10 rokov asi nic moc. Je sice pravda, ze by sa iba vymenil bojler a existujuce panely by mohli este fungovat par rokov...
Navratnost by sa mohla zlepsit, ak by napr. zdrazela elektrina. Pozeral som cenu elektriny v roku 2010 v sadzbe DD5 v NT a ta bola 0.0812 EUR, co je o 0.0185 EUR nizsia ako dnes. Ale tazko predikovat cenu elektriny do buducnosti...

Ak ste sa niekto rozhodli pre system Logitex s dotaciou, na zaklade coho ste sa rozhodli?
Dakujem.
dusanmt
 
Príspevky: 37
Registrovaný: Uto 24. Mar 2015 10:51:17
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Oplati sa Logitex s dotaciou?

Poslaťod cmelo » Uto 16. Feb 2016 12:22:46

Zbytocne drahe a jednoucelove, radsej FVE a s technologiou Wattrouter to vyuzivat aj v domacnosti aj na teplu vodu
cmelo
 
Príspevky: 175
Registrovaný: Sob 01. Aug 2009 17:20:56
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 2 krat





Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron