individuálny projekt

individuálny projekt

Poslaťod rumpcajs » Pia 05. Feb 2016 19:58:03

Ahojte, prosím o názor na môj projekt. Rozmery: šírka 9m, dĺžka 14m. Projekt som robil v Sweet Home 3D, avšak sa mi ho nepodarilo dostať na toto fórum, preto je tu len fotka z monitora, urobená mobilom :roll: . Prosím o vaše postrehy, návrhy a pripomienky.
Je dobrý nápad mať kachľovú akumulačnú pec z jednej strany v kuchyni? Nebude tam extrémne teplo?
Dať pračku do kúpelne alebo ju nechať v tech. miestnosti?
Ďakujem.
Prílohy
rumpcajs
 
Príspevky: 7
Registrovaný: Pia 05. Feb 2016 19:12:12
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: individuálny projekt

Poslaťod _luky_ » Sob 06. Feb 2016 21:11:50

Pár připomínek k zamyšlení od amatéra:
- 126m2 a nenašlo se 1,5m2 na samostatný záchod? K čemu je tam 80cm místa mezi sprchou a vanou? Když ten záchod vyměníš s umyvadly, může mít vlastní dveře a být oddělený od koupelny.
- není kolem toho stolu v kuchyni nějak málo místa? Doporučuji vzít do ruky metr, posunout doma stůl do takové vzdálenosti ode zdi a zkusit na vlastní kůži.
- oddělení kuchyně a obýváku je věc vkusu. Ale stejně bych tu příčku udělal jen z SDK...
- co plánuješ mít v technické místnosti? Využitelnost prostoru v úzké dlouhé místnosti s dvěma dveřmi bude dost nízká. Minimálně bych dal dveře ke stěně, aby jedna zeď byla plně využitelná.
- v ložnici ti nějak nevychází to otevírání okna, co? A k čemu je skoro 4m2 pro skříň, když tam stejně máš 6m2 šatnu?
- kachlová akumulační pec na prostoru 60x80cm bez komína? Takovou věc neznám.
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat

Re: individuálny projekt

Poslaťod MartinH » Ned 07. Feb 2016 10:35:16

Velky jedalensky stol pre 6-8 ludi by som dal do obyvacky. Samozrejme co najblizsiu trasu do kuchyne. A nejaky pribornik ako odkladaci priestor hned vedla. V kuchyni stol musi ostat, ale staci mensi.

Medzi dennu o nocnu cast minimalne 1 dvere.

K peci sa nechcem prilis vyjadrovat.

Samostatne WC je uz standard.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: individuálny projekt

Poslaťod TomasHo » Ned 07. Feb 2016 17:33:04

Vela veci su osobne preferencie (oddelene wc, oddelena kuchyna) a v tej technickej napriklad ja vidim v obvodovom mure okno a nie dvere. Ja osobne by som navrh domu zacal tak, ze pre kazdu jednu miestnost by som premyslel nabytok, ktory tam bude, nacital si nieco o ergonomii, zvazil rozmery vlastneho tela (som nadrozmerny vyskou), stanovil minimalnu sirku priechodnych koridorov (medzi stenami aj medzi kusmi nabytku) a ozrejmil si orientaciu na svetove strany na pozemku (kde mas juh?). Neviem, ci musim pripominat, ze dom by sa mal navrhovat pre konkretny pozemok.

Potom su na rade tie osobne preferencie. Tak oddeleny zachod ma zmysel tam, kde mas len jednu kupelnu, a nechces, aby ti do nej navstevy chodili len na to, aby pouzili wc a oplachli si ruky. Ja osobne by som nebol spokojny s oddelenou kuchynou, lebo kuchar je tak izolovany od baviacej sa spolocnosti, a tiez mam radsej vacsie spolocne priestory (aj kvoli vzduchu). Tiez kuchynska linka do L je podla mna komplikovana a neuzitocna.

Nasleduju technicke detaily riesenia. Na obvodovu stenu si vyhradil 20cm, co je dost optimisticke, uvazoval by som tak so 45cm bez ohladu na material. Priecka asi 15cm. Technicku by som rozdelil na dve miestnosti, druha by bola spajza pristupna z kuchyne - staci malicka. Hlavnu spalnu by som dimenzoval minimalne, izby tiez, v prospech spolocneho priestoru. U nas vyuzivame prakticky len ten spolocny priestor a v spalnach sa len spi (a to aj v detskej).

Ak tam chces mat akumulacne kachle, tak si o nich nieco precitaj, a over si, ci to je naozaj nevyhnutna sucast tvojho domu. Ak si niecim nebudes isty, spolahni sa, ze vsetko sa da redukovat na cisla a vypocitat. Konkretne ak sa pytas, ci nebudu kachle prehrievat miestnost, to sa da velmi jednoducho spocitat. (tepelna strata miestnosti, tepelny vykon kachli). Osobne by som skor odporucil prepojit obyvacku s kuchynou a ak tam tie kachle musia byt, tak ich umiestnil k niektorej stene. V takomto dome totiz asi nebudu plnit vykurovaciu, ale dekoracnu funkciu.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

individuálny projekt

Poslaťod rumpcajs » Ned 07. Feb 2016 20:10:24

Ahojte
Pozemok ma 30m+ sirka x 150m+ dlzka, presne neviem, este som tom nemeral, okolo pol hektara.
V vstup do domu, Z sused (dom planujeme umiestnit k jeho hranici), J hlavna cesta+vstup na pozemok, S zahrada+hospodarske budovy.
V tech. miestnosti su iba dvere z chodby a okienko, nie druhe dvere. Oddelenu kuchynu od obyvacky chceme na 90 perc., HLAVNE kvoli vareniu a aj tak tam budu posuvne dvere (mozno 150cm?)takze priestor sa dost otvori a snad sa tam dostane aj teplo z kachli. V spalni asi ponecham viac miesta na odkladanie, takze aj skrine aj satnik. Spajzku nechceme.
Je dobre predelovat nocnu a dennu cast? Nebude tam malo svetla? Nezda sa mi to dobry napad. Pripadne stenu dorobim v buducnosti zo sadrokartonu, cas ukaze.
Preco obvodova stena 45cm?A k tomu este zateplenie? Myslel som, ze 20- 25cm Ytong + 20cm polystyrenu je OK, ci? Priecky 15 cm, kde bude treba sekat (najma v kupelni), tak tam asi 20cm.
Kachle – salavu pec chceme urcite, mame ich teraz a je to super vec. Nasa pec o vonkajsich rozmerov 48cmx78cmx190cm vykuruje spolahlivo a dlhodobe dve izby (spolu cca160 m3 ) na 24-25 stupnov v pohode a to prikladam 2x denne.

Prepracoval som 2x podorys a zaujimalo by ma:
2 variant: 14m x 10m
-ci nebudu pridlhe rozvody z tech. miestnosti do kuchyne a do kupelne, ci netreba dlho odpustat vodu, aby tiekla tepla voda
-niekde tu som cital, ze aj komin kondenzuje, preto by ma zaujimalo kolko je tej vody napr. za mesiac, ako to postavit aby to bolo tech. ok, resp. ako a kam tu vodu odviest
3 variant:13m x 10m
-s tym kominom detto ako pri 2 variante
-co vsetko sa da napchat na plochu 2 m2 v miestnosti, kde je len WC a umyvadlo – kotol, bojler, rekuperacia...
-kde najst miesto na vysavac, metly, cistiace potreby, drevo na prikladanie...

Viem, ze tam chybaju okna, hrubka stien, nabytok … ale zatial mi ide len o dispoziciu. Dakujem
Prílohy
rumpcajs
 
Príspevky: 7
Registrovaný: Pia 05. Feb 2016 19:12:12
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: individuálny projekt

Poslaťod jezo » Pon 08. Feb 2016 8:40:52

MartinH píše:Samostatne WC je uz standard.

Skor by som povedal, ze samostatne WC bolo vzdy standard, len potom architekti zaviedli novu modu. Najlepsie ak je WC hned vedla umyvadiel (samozrejme dvoch) a oddelene drziakom uterakov. Niet nad to vykonat rano co clovek musi, potom si v "arome zblizenia" umyvat zuby a nakoniec to naprskane z uteraka naniest na tvar :D Nuz mne by to vadilo viac, ako ze mi tam budu chodit navstevy...

rumpcajs píše:Priecky 15 cm, kde bude treba sekat (najma v kupelni), tak tam asi 20cm.

Ja len k tomuto - hrubka priecky ta kvoli rozvodom nemusi trapit. Vodorovne sa tahaju v podlahe, zasekavas len zvisle. Teda ak si rozumne pripravis vyvody kanalizacie.
jezo
 
Príspevky: 231
Registrovaný: Ned 03. Jan 2010 11:12:45
Bydlisko: ZA
Dal súhlas: 13 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: individuálny projekt

Poslaťod TomasHo » Pon 08. Feb 2016 10:19:12

Rumpcajs, ja hovorim obvodova stena hrubky 45cm, a ty ytong 20-25+zateplenie 20. Kolko ti to vychadza? Nie nahodou 40-45cm? Priecky 15cm uplne stacia, o podrezavani ani neuvazuj, je to proti norme aj zdravemu rozumu (aj ked to bezny "majster" v pohode urobi). Do podlahy by som vodu nedaval. Mozno by som ju zavesil do podhladu.

Ja som ti na zaklade svojich skusenosti navrhol, aby si od zaciatku pocital aj s hrubkami stien, a navrhoval velkosti miestnosti podla nabytku, ktory tam bude a podla vasich skutocnych potrieb. Ta prva dispozicia nebola vobec zla, hoci premysli si tu orientaciu na svetove strany. Nezaujima ma, ako je orientovany pozemok, ale ako na nom orientujes dom. Zapadna strana je najteplejsia, a nevhodna na spalnu. Juh je OK, ak mas zatienenie, na sever by som orientoval len najnutnejsie otvory.

MartinH navrhuje oddelit nocnu a dennu cast, ale nemysli tym priecku - mozno presklene dvere, ak sa obavas, ze by tam bola prilis tma. Ide o to, aby navstevy mali jasne vymedzeny priestor pohybu.

Co sa oddeleneho WC tyka ja som napriklad nemal nikdy rad oddelene wc v panelaku (klaustrofobicke), ani v dome (studene), a so spojenou kupelnou-wc som spokojny. Kvoli pachom je tam odsavanie. Avsak keby som mal mat v dome len jednu kupelnu, tak by som do nej sice WC dal, lebo je podla mna pohodlne urobit vsetko na jednom mieste (a ja teda neviem, ale ked s*rem tak nestriekam na vsetky strany ako jezo) ale navrhol by som do dennej casti este jedno, (denne/hostovske) WC blizko vchodu. Aj s umyvadlom.

Kde das pracku je lubovolne, su ludia, co ju maju v satniku, lebo ked sa zamyslis, saty byvaju tam. Ja som ju mal v byte v kuchyni (lebo inde miesto nebolo), a teraz ju mam v kupelni, ale keby som navrhoval teraz, urobil by som jednu miestnost, v ktorej by som sustredil vsetky technologie, kde je moznost uniku vody: pracka, susicka, boljer/zasobnik TUV (aj s kotlom alebo TC), vsetky filtre na vodu, a tiez vzduchotechniku, z ktorej tecie dost vody. Urcite by som v miesnosti urobil gulu pre pripad unikov.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: individuálny projekt

Poslaťod jezo » Pon 08. Feb 2016 11:32:42

Nechapem preco musis na mna zase utocit. Zrejme to mas urobene tak, ako som popisal a citil si sa dotknuty. Ja si vsak za mojim nazorom stojim. Ked splachujes, ciastocky vody sa dostavaju do okolia. Ak je hned vedla uterak, koncia aj na nom. Alebo ty najskor uzavries poklop? Ja nie. Jednak by som zbytocne cakal, lebo ma pomale sklapanie a hlavne sa po sebe pozriem, ci netreba pouzit kefu.

Neviem preco by muselo samostatne wc posobit studeno. Manzelka chcela vesele farby, tak som jej urobil take (az take jasne ako na fotke nie su, nechcelo sa mi vyvazovat bielu na fotaku). Inak odsavanie je cez geberit a funguje vyborne. Po pouziti nic necitit a hluk ventilatora ziadny. Ak uz niekto musi spolocne wc + kupelna, urcite odporucam.
Prílohy
jezo
 
Príspevky: 231
Registrovaný: Ned 03. Jan 2010 11:12:45
Bydlisko: ZA
Dal súhlas: 13 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: individuálny projekt

Poslaťod TomasHo » Pon 08. Feb 2016 11:50:15

@jezo, ja na teba neutocim, to bolo zo zartu. Predsa som napisal, ze ak by som mal jednu kupelnu v dome, urcite spravim este samostatne WC (s normalnym umyvadlom) pre navstevy a na denne pouzivanie. Ale dal by som jednu misu aj do kupelne. Nemyslim si, ze tvoj argument ma racionalne jadro.Skor si priznajme, ze su ludia, ktori proste potrebuju sukromie.

@rumpcajs, moj oblubeny dom je tento od fordomu:
http://www.fordom.sk/katalog-domov/dom_105
ma podobnu dispoziciu, ako si povodne uvazoval, tak sa mozes inspirovat, myslim, ze detaily maju premyslene velmi dobre.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: individuálny projekt

Poslaťod MartinH » Pon 08. Feb 2016 12:55:26

Vidim, ze som bol prilis strucny. Stavba rodinneho domu je prilezitost spravit si vsetko na mieru presne podla seba. Taka prilezitost sa nemusi viackrat v zivote opakovat.

1 oddelenie dennej a nocnej casti. Preco? Kvoli zvuku aj obrazu :mrgreen: . Ak bude v obyvacke pustene TV, alebo HiFi, v spalni to bude pocut a bude to rusit pri zaspavani. Su z toho len zbytocne konflikty. Kvoli zvuku by som sa vyhol prieckam z Ytongu a vostinovym dveram.

A tiez asi nechcete pozerat za sedacky, ako ide niekto z kupelne v zupane do izby. Ak vam to osobne nevadi, predstavte si v obyvacke navstevu.

2. WC. Myslel som dve WC v dome, z toho minimalne jedno samostatne. Ked staviam pre seba, tak sa predsa nespravam ako lakomy developer. Dam si normalne umyvadlo a naplanujem si "neklaustrofobicke" rozmery. (A propos lakomy developer: uz som videl novostavbu, kde na WC bola len studena voda). A ked chcem aj bidet. Alebo aj pisoar, ak je v dome viac chlapov. Automaticke osvetlenie. Automaticke odsavanie. Denne svetlo, kvety a obraz na stene. Aj tak moze vyzerat WC.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: individuálny projekt

Poslaťod TomasHo » Pon 08. Feb 2016 17:20:54

MartinH, je prijemna predstava mat WC s plochou asi tak 30m2, s pisoarom, malou sprchou, barom, moze byt aj to okno, obraz na stene, a hlavne nejake tie stroje, sustruh, pila, vrtacka, skratka aby sa chlap nenudil, ked ide na wc : )
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: individuálny projekt

Poslaťod MartinH » Pon 08. Feb 2016 19:27:02

TomasHo píše:MartinH, je prijemna predstava mat WC s plochou asi tak 30m2, s pisoarom, malou sprchou, barom, moze byt aj to okno, obraz na stene, a hlavne nejake tie stroje, sustruh, pila, vrtacka, skratka aby sa chlap nenudil, ked ide na wc : )


Ked hovoris o strojoch, ludia skor pozaduju dobry WiFi signal. :lol:
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: individuálny projekt

Poslaťod joko » Pon 08. Feb 2016 21:55:47

TomasHo píše:MartinH, je prijemna predstava mat WC s plochou asi tak 30m2, s pisoarom, malou sprchou, barom, moze byt aj to okno, obraz na stene, a hlavne nejake tie stroje, sustruh, pila, vrtacka, skratka aby sa chlap nenudil, ked ide na wc : )


Asistoval som asi pri "veľa" stavbách, a Martin bol jeden z tých dvoch " frajerov" kto si nechal namontovať pisuár. Úprimne, denne raz ideš na veľkú a päť razy na malú potrebu. Ak je v dome dva a viac mužov využije sa to? Neoprskáš sedátko, resp. nemusíš sa vyzliecť, aby si sadol pri močení.
Iná kategória je bidet - sprška - bidetové sedadlo ..... Podľa mňa patrí to do každej novostavby, no pravda je taká, že to montujem - predprípravím max do 10 % novostavieb, napriek tomu, že každého sa pýtam. Mladý stavbáry si neuvedomia, že je to level hygieny navyše, myslia si že oni to nepotrbujú, no pravda je opak.
Koľko stojí hygiena navyše? Viac ako najnovšie TV - audio? Je rozumnejšie mať 30 m2 kuchyňoobývačku a 1 m2 WC, alebo investovať plus 1m2 navyše do WC?
Ja to takto vidím.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: individuálny projekt

Poslaťod TomasHo » Pon 08. Feb 2016 23:46:59

MartinH píše:Ked hovoris o strojoch, ludia skor pozaduju dobry WiFi signal. :lol:


Takze pre teba skor nieco taketo? : )
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: individuálny projekt

Poslaťod theb » Uto 09. Feb 2016 0:59:32

Pisoar bol jeden z mojich napadov, ale bol zavrhnuty manzelkou. Podla mna je to skvela vec, avsak ma viacero proti...
Z cisto muzskeho a praktickeho hladiska to ma iba vyhody, avsak zeny tuto vec pre svoju potrebu (takmer) nikdy nepotrebuju a teda nechapu tomuto "luxusu" v kupelni.

Je to viac zabrateho miesta, viac cistenia, viac vsetkeho...

Ale ak by som mal do rezervy 1 m2 navyse, tak by v tej kupelni bol urcite. Akurat som sa musel rozhodnut ci ukrojit z garaze, ci technickej a ani jedna miestnost za obet nepadla.
Dnes by som vsak ten pisoar tam dal a vedla by bol urcite aj bidet :ano:
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat




Ďalší

Späť na Posudzovanie návrhov domov

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron