kachlovy sporak s teplovodnym vymennikom

kachlovy sporak s teplovodnym vymennikom

Poslaťod vrsan » Pia 21. Nov 2008 11:10:49

Zdravim. Rozmyslam nad riesenim kurenia v starom baraku, co sa chystame rekonstruovat. Cheme tam dat do klenbovej kuchyne kachlovy sporak, ktory tam kedysi bol, ale vymenil ho srandovny plechovy transport, ktory uz tiez dosluzil. Peciar nam navrhol postavit sporak s dvoma ohniskami. Vrchne bude pre varenenie na platnicke a pecenie v trube, spodne bude pre ohrev vody v zabudovanom vymenniku. Odtial budu tahane rozvody pre ustredne kurenie do radiatorov po chalupe. Navyse, z horneho ohniska povedie nieco ako rura cez kamennu, az 75 cm hrubu stenu do vedlajsej izby, kde bude stat kachlova pec. Ta sa bude rozkurovat po otoceni klapky, kedy prestane fungovat kobka s trubou na pecenie na sporaku. Cize, prikladat sa bude len jednej miestnosti, kamennej kuchyne. Chem sa spytat, ci je nevyhnutne pri takomto rieseni strazit teplotu vratnej vody, koli dehtovaniu vymennika. Na webe su propagovane aj zapojenia, ktore s tym nepocitaju. Dokonca to vraj zvysi vykon teplovodneho krbu. 55C voda na spiatocke sa hodi ku kotlom, krby a sporaky s vymenikom vraj takto fungovat nemusia. Nema niekto takuto skusenost? A co zapojenie akumulacnej nadrze, dokaze ju murovany kuchynsky sporak vobec vyhriat?
vrsan
 
Príspevky: 3
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 11:08:25
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: kachlovy sporak s teplovodnym vymennikom

Poslaťod guliver » Sob 22. Nov 2008 7:00:25

zatial sa mi to zda ako prilisny hybrid,pamatajte na to ,ze jednoduchsie riesenia su z uzivatelskeho hladiska rozumnejsie...Na aky komin to ma slapat?
guliver
 
Príspevky: 28
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 23:14:55
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: kachlovy sporak s teplovodnym vymennikom

Poslaťod Miro Ke » Pon 24. Nov 2008 9:05:49

Svojho casu som cital jednu staru knizku z oblasti stavebnictva rok vydania cca 1960, teraz som si to este raz pozrel tam prave uvadzaju ze kombinacia vyzitia sporaku na varenie a na kurenie sa neosvedcila takze neviem
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: kachlovy sporak s teplovodnym vymennikom

Poslaťod vrsan » Str 26. Nov 2008 12:01:52

neviem, ale jeden peciar mi spominal, ze je to celkom zaujimava kombinacia. vraj to riesil uz niekolkokrat a nebol s tym proplem. v cechach k tomu vyrabaju certifikovane vymenniky a takisto dvierka. urcite chceme mat v dome sporak, ale preco ho nevyuzit aj na vykurovanie ostatnych miestnosti. mna prave zaujala moznost mat v kuchyni funkcny sporak, v ktorom je este jedno ohnisko naviac, kde je umiestneny teplovydony vymennik. taky sporak je uz naozaj dost univerzalne topidlo. s drevom by nemal byt problem a je fajn, ze v starom kamennom dome mozme na sporaku varit a piect bez toho, ze by sme v lete prilis hicovali do izieb. Vyzerat by to mohlo nejako takto: http://www.kamnari.cz/index.php?temr=sporak_teplo1 .teraz sa snazim nejako pochopit najlepsie mozne zapojenie, aby ma kurenar nejako nevysachoval. na webe su propagovane aj zapopjenia s akumulacnou nadobou, pricom netreba strazit teplotu vratnej vody do vymennika. vraj v takomto pripade nehrozi korozia a dehtovanie. neviem, zatial s tym ludia vela skusenosti nemaju a vo vacsine pripadov ide o krbovu vlozku s vymennikom. myslim si vsak, ze v principe by to malo byt velmi podobne ako vymennik v sporaku.
vrsan
 
Príspevky: 3
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 11:08:25
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat





Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron