Vlhke rohy, murivo? 4 rocny RD.

Vlhke rohy, murivo? 4 rocny RD.

Poslaťod martin79 » Ned 20. Dec 2015 14:12:07

Zdravim vsetkych. Nastahovali sme sa do 4 rocneho domu, ktory sme kupili. Ide o 4 izbovy bungalov. Ide o tehlovu stavbu, s 8cm polyst. zateplenim. V izbach su laminatove podlahy a teplovodne podlahove kurenie. Ako sa ochladilo, ukazali sa nam v dvoch rohoch (juh/vychod) skvrny, asi vlhkost, vid. prilozene obrazky. V obyvacke nad listami podlahy to vyzera podobne. V dome byvame mesiac a toto je riadne prekvapenie, dost nas to znepokojilo. Cital som nieco na tejto stranke, aj inych forach, blogoch. Chcem sa opytat, ci vie niekto poradit (niekto so skusenostami) o co ide, ako to riesit, prip. odporucit nejakeho odbornika na danu problematiku (okolie BA, Senec). Vopred dakujem.
Prílohy
martin79
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Ned 20. Dec 2015 13:31:19
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Vlhke rohy, murivo? 4 rocny RD.

Poslaťod TomasHo » Pon 21. Dec 2015 12:15:17

No pokial ti tam nezateka tak jedina dalsia moznost je kondenzacia vzdusnej vlhkosti z interieru na najchladnejsich miestach stien (v rohoch, okolo okien, na parapetoch a pri zemi. Moderne okna dalej nezabezpecuju dostatocne vetranie prievanom (netesnostami).

Odporucil by som kupit bezdotykovy teplomer a zmerat teplotu stien v miestach, kde sa objavuje vlhkost. Tiez vlhkomer a merat, aka je v postihnutych miestnostiach vzdusna vlhkost. Dalej, aby sa vylucilo zatekanie, by som preskumal zvonka domu detaily, ci niekade nemoze presakovat vlhkost (pod strechou, dole pri zemi, okolo okien).

Realne riesenie je v znizeni relativnej vlhkosti v interieri tak, aby rosny bod bol nad teplotou najchladnejsieho miesta na stenach (napriklad vysusacom, castejsim vetranim, zvysenim celkovej teploty interieru).

Ked uz raz plesne mas, tak sa ich dost tazko zbavis, lebo spory su uz tam. Myslim, ze je dost zdrojov o tom, ako sa zbavit samotnych plesni (nejake postreky, protiplesnove farby).

No a potom oblubene riesenie tohto fora: zateplit dom poriadne a nainstalovat riadene vetranie : )
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Vlhke rohy, murivo? 4 rocny RD.

Poslaťod raven » Štv 24. Dec 2015 17:06:49

Skús nám napísať, na akú teplotu vykuruješ, koľko máš relatívnu vlhkosť interiéru, ako často vetráš...
Podľa mňa bude zádrheľ tam, alebo v odfláknutom prevedení kritických bodov, kde sa tehla "stretáva" s betónom-pri vencoch a pri deke...
Za mňa môžem napísať, že tiež mám tehlový dom, bez zateplenia obvodových stien a dané problémy nemám.
Kúrime na 22°C, vlhkosť 60-65% (sušíme prádlo dnu a s priateľkou máme radi kvety, takže preto taká vysoká).
Vetráme každé ráno na 5 až 10 minút, otvorením veľkých okien naprieč domu a poschodiami...

Skús sa rozpísať, že aký máte "domový režim". To nám povie viac a budeme môcť poradiť aj sofistikovanejšie...:).
Rekuperácia a 30cm polystyrénu nie je riešením pre každého... ;)
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat

Re: Vlhke rohy, murivo? 4 rocny RD.

Poslaťod martin79 » Pon 28. Dec 2015 17:17:49

To prve foto (podlaha/listy) je v obyvacke, ktora je ma velku rozlohu a je tam stale chladnejsie ako v ostatnych izbach. ale je tam zaslepeny komin (priprava na krb). Druhe foto je zo spalne. Vykurujeme na teplotu 23stupnov cez den a noci na 21. Momentalne sme odcestovany, ale hned ako budeme doma zacnem to sledovat detailnejsie. Pred odcestovanim som si kupil vlhkomer s teplomerom a stihol som asi poldna merat vlhkost a teplotu v jednej zo spalni. Vlhkost bola okolo 60% a namerana teplota 21,9stupnov. To bolo v izbe kde je v rohu len taky maly fliacik. Po prichode chcem sledovat vlhkost v tej spalni, z ktorej je druhe foto. Tieto flaky su na dvoch rohoch (vonkajsich), a v obyvacke na stene, kde je ten komin. Co sa tyka vetrania, tak pripustam, ze by sme urcite mohli vetrat intenzivnejsie, co zacneme. K tomu zatekaniu - skusim si poriadne pozriet mury aj zvonku, ale skusim privolat aj nejakeho stavebnika. Dom je zatepleny - 80mm polystyren.
Nepaci sa mi ta laminatova podlaha, je dost studena. Moze byt pricina problemu laminatova podlaha? Chcem dat po zime do celeho domu dlazbu.
martin79
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Ned 20. Dec 2015 13:31:19
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Vlhke rohy, murivo? 4 rocny RD.

Poslaťod TomasHo » Pia 01. Jan 2016 11:26:55

Laminatova podlaha urcite nie je pricina nicoho. Keramicka dlazba bude rozhodne pocitovo este chladnejsia. Zvaz napriklad nejaky pekny korok, ten je pocitovo teply aj pri nizsej teplote povrchu. Ked budes davat prec tu plavajucu podlahu, preskumal by som, ci niekde pri stenach neprefukuje a utesnil vsetky taketo netesnosti. Pravdepodobne mas len tepelne neizolovanu podlahu (mozno nad nevykurovanou pivnicou).
Ak je ten chlad velmi neprijemny a mas moznost urobit poter, mozno by som donho zalial temperovacie elektrokable alebo folie. Je to sice zrut elektriky, mozno aj drahsi ako poriadne zateplenie, ale okrem kobercov najistejsi sposob ako oteplit podlahu.

Merat teplotu vzduchu ti nestaci. Musis zmerat teploty povrchov stien aj podlahy. Teplota vzduchu moze byt 23 a na stene mas 16 a rosny bod.

8 cm nie je ani tak zateplenie ale skor dekoracia fasady a v kombinacii s tesnymi oknami zarucene sposobi skor plesne, nez tepelnu pohodu.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Vlhke rohy, murivo? 4 rocny RD.

Poslaťod martin79 » Pia 01. Jan 2016 21:40:23

Takze nove spravy...dozvedel som sa, ze predchadzajucim majitelom praskol na zasobniku vody ventil a voda vytiekla pod tie laminatove podlahy. Cize chcem v tych problemovych miestach rozobrat podlahy a pozriet to, na niektorych miestach su aj nafuknute. Predpokladam, ze su zospodu vlhke, co by podla mna mohlo sposobit ten vlhky okraj, resp. stopy po vlhkosti, ale to je len moj laicky predpoklad. Pokusim sa zistit rozsah, atd...
Akym sposobom viem zmerat teplotu povrchov?
martin79
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Ned 20. Dec 2015 13:31:19
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Poslaťod bladerunner » Sob 02. Jan 2016 16:49:36

Teplotu povrchu napr. bezkontaktnym teplomerom

Píšem ťapkou.
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: Vlhke rohy, murivo? 4 rocny RD.

Poslaťod martin79 » Pon 04. Jan 2016 12:30:46

Podlaha je izolovana 8cm polystyrenom. Je tam teplovodne kurenie. Dom nie je podpivniceny. Dozvedel som sa, ze predchadzajucim majitelom praskol na zasobniku vody ventil a voda vytiekla pod tie laminatove podlahy. Na niektorych miestach su nafuknute. Cize predpokladam, ze boli vlhke a to je pricina vsetkeho. Planujem ich rozobrat a pozriet sa pod nich. Potom rovno dat urobit keramicku dlazbu.
martin79
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Ned 20. Dec 2015 13:31:19
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Vlhke rohy, murivo? 4 rocny RD.

Poslaťod stano99 » Str 13. Jan 2016 13:34:02

Idu mrazy, poriadne dom vykur a zožen si termovíznu kameru. Určite máš tepelne mosty na uvedených miestach. Nič iné za tým nehľadaj. A vytečený zásobník vody tomu isto nepridal.... Preto máš aj taku veľkú vlhkosť. To musíš vyvetrať. Prvu zimu sme nemali problem s vlhkosťou, ale teraz máme vyslovene sucho... A to vo vnútri sušíme pradlo a už dávame aj mokre uteráky na radiator do spalne na noc, aby sa deťom lepšie dýchalo. 60% na 4-ročný dom je veľa. Na jar odporúčam podlahy vyhodiť a pár mesiacov nechať odkrytý poter.
Obrázok užívateľa
stano99
 
Príspevky: 187
Obrázky: 0
Registrovaný: Pon 08. Nov 2010 12:37:18
Dal súhlas: 11 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Vlhke rohy, murivo? 4 rocny RD.

Poslaťod martin79 » Pon 18. Jan 2016 20:33:31

posledne tyzdne je vlhkost 40 - 47%, a malo vetrame. cize zrejme sa to uz presusilo. ale tie podlahy chcem co najskor zacat rozoberat a nechat to preschnut.
martin79
 
Príspevky: 5
Registrovaný: Ned 20. Dec 2015 13:31:19
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Vlhke rohy, murivo? 4 rocny RD.

Poslaťod fabka2004 » Uto 19. Jan 2016 18:32:00

plesne ziadne? nikde? ani pod podlahou?
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat





Späť na Izolácie, zateplenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok
  • vlhké steny v starej chalupe
    od René » Štv 10. Júl 2014 16:21:22
    0 Odpovede
    1244 Zobrazenia
    Posledný príspevok od René Zobrazenie posledných príspevkov
    Štv 10. Júl 2014 16:21:22

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia