Zostava na privode vody: navrh a material

Zostava na privode vody: navrh a material

Poslaťod TomasHo » Pia 15. Jan 2016 12:25:23

Okolnosti (budovanie dielne) si vyziadali rekonstrukciu vstupnej zostavy na privode pitnej vody (teda ventilov a filtrov na pitnej vode vnutri domu). Presiel som relevantne temy na par rokov dozadu, ale aj tak by som sa Vas rad spytal:

1. Aky material zvolit pre fitingy? Mosadz, nerez? Momentalne mam zmesku pozinku a mosadze a nepozdava sa mi to. Vstupne potrubie je HDPE32, rozvody v dome plasthlinik.

2. Ake by malo byt poradie fitingov? Vyuzil by som aj chutovky ako tienikov elektromagneticky ventil. Uvazujem spravne, ak by som to navrhol takto v smere prudenia vody?:
a. elmag ventil (ovladany cez rele alarmom pri zaplavovom poplachu)
b. pakovy gulovy ventil
c. spatna klapka
d. dvojfilter (60mikronov + uhlik)
e. regulacny ventil s manometrom
f. druhy pakovy gulovy ventil (na oddelenie filtra)
g. redukcia na plasthlinik 26mm skrutkovana

Ake znacky ventilov zvolit, aby som to znova nemusel robit o 3 roky? Kam vlozit srobenia?
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat




Re: Zostava na privode vody: navrh a material

Poslaťod ... » Pia 15. Jan 2016 12:51:03

ja by som asi vymenil 'a' a 'b', najprv by som si dal pakovy ventil (v pripade ze budes potrebovat nieco opravovat na tom elektromagnetickom, je super ked si to vies kusok pred nim uzatvorit)

a tiez z mojej skusenosti by som si este pred filter hodil dalsi uzatvaraci ventil a pred neho odbocku z ktorej vies ten filter pri odmontovani a rozmontovani v pripade potreby aj umyt :-)

a na to ako jednotlive fitinky vyzeraju vplyva napriklad aj zlozenie vody...

S týmto príspevkom autora ... súhlasil
tienik
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Zostava na privode vody: navrh a material

Poslaťod TomasHo » Pia 15. Jan 2016 13:00:55

s prehodenim a a b suhlasim, ale nerozumiem tomu druhemu. Ked zavriem predny gulak a zadny gulak, tak mozem z filtrov odskrutkovat skla a vycistit alebo vymenit patrony.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Zostava na privode vody: navrh a material

Poslaťod ... » Pia 15. Jan 2016 15:52:35

ak budes mat v tych "sklach" napriklad nejake usadeniny (nie vsetky ostanu len v tej patrone), oplati sa ich "vyplachnut", resp. umyt, mas niekde vyvod cez ktory sa to da ? :-)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Zostava na privode vody: navrh a material

Poslaťod tienik » Pia 15. Jan 2016 19:01:29

... píše:ja by som asi vymenil 'a' a 'b', najprv by som si dal pakovy ventil (v pripade ze budes potrebovat nieco opravovat na tom elektromagnetickom, je super ked si to vies kusok pred nim uzatvorit)

a tiez z mojej skusenosti by som si este pred filter hodil dalsi uzatvaraci ventil a pred neho odbocku z ktorej vies ten filter pri odmontovani a rozmontovani v pripade potreby aj umyt :-)

a na to ako jednotlive fitinky vyzeraju vplyva napriklad aj zlozenie vody...


s tym urcite suhlasim
Ja mam "umyvaciu" vodu zo studne, takze vzdy to viem cistit aj bez odbocky.
Len by som uprasnim ventil, urcite by to mal byt elektromechanicky GULOVY ventil. NIe taky membranovy kao ide na zavlahy. Kvoli zivotnosti a bezpecnosti systemu je totiz dolezite aby otvaranie a zatvaranie prebehlo pomaly - bez tlakovych razov ktore by urcite vyvolal membranovy ventil.
Ja som est casom doplnal za regulacny ventil smerom do domu malu expanzku (tusim 0,3-0,5l) dovodom boli velke tlakove razy po zatvoreni blizkych pakovych baterii. Toto ten problem na 100% vyriesilo.
Mam totiz velky strach s roztrhnutia tych hadiciek na stojankovych bateriach - preto tie opatrenia
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Zostava na privode vody: navrh a material

Poslaťod MartinH » Pia 15. Jan 2016 19:27:56

tienik píše:Ja som est casom doplnal za regulacny ventil smerom do domu malu expanzku (tusim 0,3-0,5l) dovodom boli velke tlakove razy po zatvoreni blizkych pakovych baterii. Toto ten problem na 100% vyriesilo.


Toto som nahodou nasiel, ked som hladal nieco ine:

http://akvinaservis.cz/Vodoinstalace/Ko ... trubi.html

a tam v texte pisu, ze sa to ma montovat blizko zdroja razov. Na privode asi nie je to najlepsie miesto. Ale pravdepodobne jedine pristupne. :netusim
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Zostava na privode vody: navrh a material

Poslaťod tienik » Pia 15. Jan 2016 21:05:19

Mne sa zdala expanzka istejsia a umiestnenie vzniklo metodou "tu to nebude zavadzat", ale bol som pripraveny to v pripade nudze posunut az pod kuchynsku linku (ta bateria robila najviac razov)
Ale stacilo ta prva verzia, niet preco to menit.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Zostava na privode vody: navrh a material

Poslaťod TomasHo » Pia 15. Jan 2016 23:22:02

... píše:ak budes mat v tych "sklach" napriklad nejake usadeniny (nie vsetky ostanu len v tej patrone), oplati sa ich "vyplachnut", resp. umyt, mas niekde vyvod cez ktory sa to da ? :-)


To su [url=http://vodnefiltre.sk/filtre-atlas/zakladne-sx/senior-10/filter-senior-duplex-3p-bfo-sx-ts-1-detail] taketo
[/url]. Vysrobuje sa nadoba a umyje sa. Dnes som ich vymienal, tlak vody citelne poklesol. Je tam kombinacia 5mikron filter plus uhlikova filtracia. Na TUV pojdu krystaly, pred prackou uz su polyfosfaty.

Co sa tyka materialu - pozink veci postupne vyhadzujem, lebo su skorodovane. Mosadz sa drzi. Netvori sa medzi nimi nahodou clanok?

Znacku armatur nevie niekto poradit? Budem menit pakove gulaky, a nechcem ist metodou "dajte mi najdrahsie co mate".
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Zostava na privode vody: navrh a material

Poslaťod ... » Sob 16. Jan 2016 10:31:46

TomasHo píše:
... píše:ak budes mat v tych "sklach" napriklad nejake usadeniny (nie vsetky ostanu len v tej patrone), oplati sa ich "vyplachnut", resp. umyt, mas niekde vyvod cez ktory sa to da ? :-)


To su [url=http://vodnefiltre.sk/filtre-atlas/zakladne-sx/senior-10/filter-senior-duplex-3p-bfo-sx-ts-1-detail] taketo
[/url]. Vysrobuje sa nadoba a umyje sa. Dnes som ich vymienal, tlak vody citelne poklesol. Je tam kombinacia 5mikron filter plus uhlikova filtracia. Na TUV pojdu krystaly, pred prackou uz su polyfosfaty.



ja mam jeden taky dlhsi, na mechanicke necistoty, a na spodku tej nadoby toho vie byt po nejakom case toho nausadzaneho dost vela.... preto tu vodu na umytie (ked to je odmontovane, tak "normalny" vodovod mas asi odpojeny)


tienik píše:s tym urcite suhlasim
Ja mam "umyvaciu" vodu zo studne, takze vzdy to viem cistit aj bez odbocky.


ja mam vodu aj zo studne aj z mestskeho vodovodu...
na mestskom vodovode mam len ten obocny ventil pred dalsimi prvkami, na studnicnej vode viem spravit "bypass" filtra vhodnym prestavenim ventilov; to mi nasledne napriklad umoznuje aj precistit vlozku mechanickych necistot protismerne pustenou vodou :-)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Zostava na privode vody: navrh a material

Poslaťod TomasHo » Sob 16. Jan 2016 10:42:37

Re ... Uz ti rozumiem. Mam tam este dazdovu vodu, ale tou by som pitne filtre neoplachoval. Najlahsie je vycistit nadoby u suseda, utuzit vztahy, potesit pecen... Bud to, alebo si napustit dopredu dva kyble - s jarovou a oplachovou vodou.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Zostava na privode vody: navrh a material

Poslaťod tienik » Sob 16. Jan 2016 11:44:36

... píše:
ja mam vodu aj zo studne aj z mestskeho vodovodu...
na mestskom vodovode mam len ten obocny ventil pred dalsimi prvkami, na studnicnej vode viem spravit "bypass" filtra vhodnym prestavenim ventilov; to mi nasledne napriklad umoznuje aj precistit vlozku mechanickych necistot protismerne pustenou vodou :-)


to ako keby som moju technicku videl :-) aj ja mam ventilov ako "indian sipov" a neviem si teraz vybavit, ze by som nevedel nejak nakombinovat hociktory privod hocikam :-)
Samozrejme pre upnost dodavam ze privod meskej vody je od mojej oddeleny certifikovanou spatnou klapkou podla prislusnej normy zabezpecujucej 100% oddelenie aj pri nulovom prietoku. Stalo to dake €, ale som "cisty" :-)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Zostava na privode vody: navrh a material

Poslaťod ... » Sob 16. Jan 2016 15:28:20

TomasHo píše:Re ... Uz ti rozumiem. Mam tam este dazdovu vodu, ale tou by som pitne filtre neoplachoval. Najlahsie je vycistit nadoby u suseda, utuzit vztahy, potesit pecen... Bud to, alebo si napustit dopredu dva kyble - s jarovou a oplachovou vodou.

zakony schvalnosti su blbec a tecuca voda u seba tym napohodlnejsim a najlepsim sposobom ako to vyplachnut (k sucasnej konfiguracii technickej miestosti som sa dopracovaval postupnymi iteraciami, dorabkami a prerabkami, takze som si vyskusal aj obe tvoje metody a viem preco to hovorim :-) )

tienik píše:to ako keby som moju technicku videl :-) aj ja mam ventilov ako "indian sipov" a neviem si teraz vybavit, ze by som nevedel nejak nakombinovat hociktory privod hocikam :-)


myslim ze u mna by si tych ventilov nasiel este o kusok viac ako u seba, ale tiez to mam tak ze mozem rozne prepajat to kadial moze ist voda von, do domu a aj k susedom (ktorych tiez zasobujem vodou :-) )
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Zostava na privode vody: navrh a material

Poslaťod joko » Sob 16. Jan 2016 18:05:32

Trochu sa pridám.
Ako bolo písané , aj ja odporúčam ako prvé - hlavný uzáver hneď po HDPE pákový guľový uzáver, následne ak chceš tak El - mag ventil.

Filtre - klapka vypustenie:
Ak máš záujem o dva filtre, klapku, regulátor, tak skús porozmýšlať nad Honeywell FK-06, ktorý je redukčný ventil 1 - 6 barov, môžeš mať integrovaný manometer, je to filter so 100 micronovým nerezovým umývateľným filtrom, zároveň funguje ako spätná klapka, a ako bonus je tam odvodnenie - čistenie s preplachom, to znamená, že do veľkosti špiny cca 4 mm nerozoberáš nič, ale iba otvoríš preplachový ventil a nečistotu vypláchneš prúdom vody.
Ak by si mal záujem tam pridať filter na uhlie, tak to by malo byť ešte pred filtrom s preplachom, aby si dokázal vypustiť tlak z uhlíkového filtra, lebo pod tlakom filter neotvoríš, a ak hovoríme o tom, že Honeywell má klapku, tak za nim ostane tlak v systéme, keď uzatvoríš druhý ventil od domu.

Takže môj návrh : HDPE, prechod koleno 32/1" vonkajší závit, guľ. pákový ventil, el.mag ventil, vsúvka, uhlíkový filter, FK-06 1" (má šrôbenia ), druhý guľ. ventil a prechod na plasthliník.
Na novom systéme by som úplne vylúčil oceľ a pozink, a vsúvky , T-kus, fitingy jednoznačne mosadz.

Ešte sem musím napísať aj to, že ak si písal o spätnej klapke, tak predpokladám, že máš aj iný zdroj vody ako obecnú. Zákon o sieťových odvetviach zakazuje priamo spojiť iný zdroj vody na systém obecneho vodovodu. To znamená, že musíš spraviť všetko pre to, aby dva systémy neboli priamo prepojené. Je to hlavne pre zamedzenie šíreniu baktérii, ale aj z dôvodu náhodnéme tlačeniu napr. studňovej - dažďovej vody do systému obecneho vodovodu.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Zostava na privode vody: navrh a material

Poslaťod tienik » Sob 16. Jan 2016 21:56:35

Ja na obecne vode pouzivam aktivne uhlie a ked si pozreme popis
http://www.vodnefiltre.sk/filtre-atlas/ ... -ts-detail
tak je tam poziadavka na mechanicky filter pred vlozkou. Tak asi by bol lepsie to poradie v tomto zmysle a pridat tam jedno Tcko a vypustak.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Zostava na privode vody: navrh a material

Poslaťod TomasHo » Sob 16. Jan 2016 23:32:51

Re joko:
ten Honeywell FK-06 si uz odporucal v starsej diskusii, takze som si ho uz pozeral, ale ma pre mna (asi) zbytocny 100mikronovy filter. Tiez je dost drahy. Urcite existuje verzia s manometrom, ale bez filtra. Ja som uhlikovy filter zaradil az na koniec, pretoze myslim, ze by donho nemali ist mechanicke necistoty.
Ta spatna klapka tam bude musiet byt, pre istotu. Ako som uz pisal inde, mam to spojene cez dva gulove ventily a spatnu klapku s dazdovou vodou s nizsim tlakom, ale viac klapiek viac adidas.

Nerozumiem tomu, ze pod tlakom filter neotvorim - z toho, ako si to popisal vsetky filtre su medzi dvomi gulovymi uzavermi, takze ked ich odstavim, filtre mozem otvorit (presne tak, ako doteraz). EDIT: tienik to uz napisal. Tie filtre som kupoval z obchodu, ktory odporucil on. Mozno zvazim aj ten vypustaci ventil, aj ked zatial sa mi to vzdy nejako podarilo otvorit. EDIT 2: filter ma odvzdusnovak, tym sa da uvolnit tlak (aj ked s urcitym striekanim)

Modifikoval by som to teda takto:
HDPE, koleno, gulovy ventil, elmag ventil, regulacny ventil s manometrom a spatnou klapkou, filtrova kaskada (mechanicky + uhlikovy), gulovy ventil, odbocka do rozvodu uzitkovej vody (s klapkou a ventilom), prechod na plasthlinik.
Pod tym vetva uzitkovej vody z nadrze (tlakovane cerpadlom na 2 bary): HDPE, koleno, gulovy ventil, filtre (2 stupne mechanickych, pripadne nejaka chemia proti zivocichom), gulovy ventil, pripojka odbocky z pitnej vody, prechod na plasthlinik.

Suhlasim ze vsetko mosadz, vdaka za potvrdenie.

Re ... : mal som tam povodne este vypustaci kohut, ale je to v dielni bez gule (odtoku), takze tam nebudem zbytocne zavadzat rizikove miesto uniku. Voda sa vzdy da niekde zohnat, a ak nepotecie ani susedovi, tak nezostane, nez cakat.

Re tienik: ta certifikovana klapka nevies od akeho vyrobcu je?
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat




Ďalší

Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron