LED ako hlavne osvetlenie v rodinnom dome

Re: LED ako hlavne osvetlenie v rodinnom dome

Poslaťod KoMiKo » Ned 13. Apr 2014 22:50:26

pepa píše:...A uplne nahlavu postavene je vyzdvihovanie tohoto parametra u klasickych ziaroviek este dokonca aj v kombinacii s oznacenim "tepla biela". To by som chcel toho fotografa co pouziva na umele osvetlenie svetelny zdroj s teplotou 2700K (no ok, na urcite typy umeleckych fotografii sa to pouziva). Profi studiove svetelne zdroje su s teplotou 5000-5500K. Ale marketing robi svoje, vymyvanie hlav pokrocilo na najvyssiu uroven a dnes je ten najmenej dokonaly svetelny zdroj zase ten najdokonalejsi. ...

Pepa, s tou farbou svetla to nie je take jednoducho cierno-biele, ako to vidis ty. Kazda farba ma svoj vyznam, kym studena ma zmysel pre presne a aktivne cinnosti denneho charakteru, vo vecernych hodinach sa hodi skor ta tepla farba. Ono to akosi suvisi s vecernym ohnom v jaskyni nasich pravekych predkov, asi sa nam dostalo do genov to, ze k vecernym hodinam patri "to hnusne oranzove" svetlo.
Suvisi to totiz s tym, ze biela farba svetla tlmi tvorbu hormonu melatonin, co je vecer nezelany jav, pretoze melatonin clovek potrebujem, aby si oddychol a vyspal sa. A zaroven podporuje tvorbu seratoninu, co je hormon aktivity. Pouzivanie bieleho svetla vecer moze preto sposobit po dlhsej dobe aj zdravotne problemy.
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat




Re: LED ako hlavne osvetlenie v rodinnom dome

Poslaťod sigma » Pon 14. Apr 2014 7:54:50

Takze kazda lampa musi mat pripojenie na clock server a podla toho driver nastavi rano super zltu, na obed modro-bielu a vecer oranzovu.
Takto si predstavujem inteligentne osvetlenie. Takze ziarovky s wifi, alebo rj45.
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: LED ako hlavne osvetlenie v rodinnom dome

Poslaťod MartinH » Pon 14. Apr 2014 9:32:00

sigma píše:Takze kazda lampa musi mat pripojenie na clock server a podla toho driver nastavi rano super zltu, na obed modro-bielu a vecer oranzovu.
Takto si predstavujem inteligentne osvetlenie. Takze ziarovky s wifi, alebo rj45.


Toto existuje ako soft pre PC monitory. Cez den je biela vyladena do modra a vecer do cervena. Vraj to pomaha zachovat spankovy rytmus. To je jedno. Ked je to niekomu prijemne, tak si to instaluje aj bez ucinkov na spanok.

Do interieriov sa nieco podobne robi ako dvojica stmievatelnych trubic alebo lediek - studenej a teplej. Jednym signalom sa jedna stmieva a druha rozjasnuje. Celkove svetlo je tak rovnake, ale meni sa jeho farebny ton.

tienik píše:A je jasne dokazatelne, sledovanim stavu a kondcie rastlin ze nie je trubica ako trubica.

Suhlas, ze nie je trubica ako trubica. Podla mna ale nemozes prenasat zavery z akvaria na osvetlenie domu. Ani rastliny nepotrebuju cele spektrum. Trubice, ktore su urcene specialne pre rastliny, vobec nie su prijemne pre ludi.
Prílohy
Chlorophyll-absorption.jpg
Chlorophyll-absorption.jpg (13.88 KiB) Zobrazené 3935 krát
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: LED ako hlavne osvetlenie v rodinnom dome

Poslaťod tienik » Pon 14. Apr 2014 10:03:38

MartinH píše:Suhlas, ze nie je trubica ako trubica. Podla mna ale nemozes prenasat zavery z akvaria na osvetlenie domu. Ani rastliny nepotrebuju cele spektrum. Trubice, ktore su urcene specialne pre rastliny, vobec nie su prijemne pre ludi.


pockaj zas az tak extremista nie som :-)
Mnou opisovane porovnanie bolo pri pouziti dvoch trubic na standardne svietenie - nie akva specialov. Momentalne pouzivam konkretne Osram Lumilux - co ked si pozres nie je specialne urcene pre rastliny.
Prave preto si myslim ze tam sa ta cast chybajuceho spektra inej trubuce prejavuje - bez ohladu na farebnu teplotu a +- rovnau svietivost.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: LED ako hlavne osvetlenie v rodinnom dome

Poslaťod pepa » Uto 15. Apr 2014 6:53:51

... píše:pepa:
ak myslis ze spojite spektrum je zbytocnost, tak v tom pripade si mozes vyskusat ako rozoznas hnedy a oranzovy par v ethernetovom kabli pod (nespojitym) LEDkovym osvetlenim... v urcitych kombinaciach LEDiek a farieb vodicov to je totiz nemozne.... (a to je len taky priklad na ktory som narazil vlastnymi ocami)
pod obycajnou ziarovnkou alebo na dennom svetle s tym istym kablom som problem nemal


Urobil som vcera niekolko testov s roznymi ethernet kablami. A mozem sebavedome vyhlasit, ze toto je jedna z najvacsich hluposti co som o LEDkovom svetle cital !!!!

Ani pri jednom pripade som nemal problem rozoznat hnedy a oranzovy vodic. Skusal som rozne moje LED osvetlenia a vzdy tie kable vyzerali presne tak isto ako pri dennom svetle, alebo pri ziarovke. Ani len naznak ziadneho skreslenia. Mam urobenych aj zopar fotiek, ale na to mi urcite poviete, ze fotak ma inu citlivost ako oko. Kazdopadne, nemam ziadne HiCRI ledky, iba bezne s CRI okolo 70-80. A je uplne jedno ci pouzijem cool white, neutral white alebo warm white led. Ci je to cree, alebo noname cina. Oranzova je oranzova, hneda je hneda.

... doporucujem vysetrenie zraku ...
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: LED ako hlavne osvetlenie v rodinnom dome

Poslaťod sigma » Uto 15. Apr 2014 7:35:22

tribodky mysli toto: Obrázok
Ale v tom pripade neporovnava spojitost spektra, ale nieco uplne ine. Aj ja mam problem rozoznat farby pri cervenej ziarovke a to spektrum je sice vyfiltrovane, ale spojite. Skoda, ze niektori "profici" rozdeluju svetla na LEDkove a NIE LEDkove.
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: LED ako hlavne osvetlenie v rodinnom dome

Poslaťod pepa » Uto 15. Apr 2014 7:49:09

Skor do toho vstupuju este dalsie faktory. A to najma intenzita svetla. Pretoze cim menej svetla, tym horsie sa farby rozoznavaju. V oku su dva druhy receptorov, citlivejsie ale ciernobiele, teda citlive len na jasovu zlozku a potom tie co rozoznavaju aj farby, ale tie potrebuju dostatok svetla. Ak ... trpi miernou seroslepotou, tak je jasne, ze pri slabom zdroji svetla ma velky problem rozoznavat farby. Ja poznam osobne niekolko expertov, co vymenili doma 100W ziarovku za 3W alebo 5W LED ziarovku a bohorovne mi tvrdili, ze to svieti uplne rovnako. Ak clovek nie je slepy, tak vidi, ze to je somarina. Ale ich presvedcilo az meranie luxmetrom, ktore ukazalo, ze je tam 5x menej svetla. A potom takito experti tvrdia, ze nerozonaju farby pri LED osvetleni ...
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: LED ako hlavne osvetlenie v rodinnom dome

Poslaťod tomas g » Pia 06. Jún 2014 23:10:53

Pri tejto teme ma zaujal jeden clanok, preco su cinske LED tak lacne a na com okaslavaju zakaznika: http://www.ledinside.com/news/2014/5/wh ... w_in_china

S týmto príspevkom autora tomas g súhlasil
sigma
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat

Re: LED ako hlavne osvetlenie v rodinnom dome

Poslaťod Stalik » Štv 02. Okt 2014 10:00:10

Osobne nepreferujem LED osvetlenie. veľmi to svieti.

S týmto príspevkom autora Stalik súhlasil
sigma
Stalik
 
Príspevky: 3
Registrovaný: Uto 30. Sep 2014 11:28:00
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: LED ako hlavne osvetlenie v rodinnom dome

Poslaťod theb » Str 13. Jan 2016 23:19:22

Pri dlhych zimnych veceroch som nasiel jeden zdroj mean well, ani neviem odkial sa mi v garazi objavil, ale bol tam.
Jedna sa o APV-35-12 a tu je kamen mojho urazu.

Chcel by som to vtesnat do jedneho svetla spolu s 3 ks XM-L2 chipmi, ktore prave dorazili (objednanych viac kusov). Zdroj ma vystup 12V vystup (pevny). Kedze led
bude mat odber 3V, a chcel by som tam vlozit 3 ks, to bude 9V (v serii zapojene). Potrebujem preto zapojit do obvodu nejaky odpor (zrejme). Viete mi niekto poradit, ako
na tento vypocet? Prestudoval som si ohmov zakon a podla neho som si vyratal, ze to ma byt 220 ohmovy odpor, ktory by mal zvladnut max 1W. Mam tu na stole 2W, 220 ohmovy +-5%.

Led mam zapojene do serie, avsak sa mi zda, ze s odporom to skoro nesvieti, resp. dostavam tak 30% svetla. Skusal som tam pripojit 4 led svetla, bez odporu a doteraz vidim iba take zelene stvorceky pred sebou.
Kde som vo vypocte spravil chybu? Resp. vie mi niekto polopate napisat, ako to cele zratat?

Z elektriny som nikdy nebol majster sveta... :oops:

Dakujem.
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: LED ako hlavne osvetlenie v rodinnom dome

Poslaťod sigma » Str 13. Jan 2016 23:46:10

Skoda lediek, zdroj je urceny na led pasiky a nie na vykonove chipy. Mozes dospiet k tomu, ze Ti budu svietit slabsie, ako by mali (ak das styri za seba), alebo ze ich odpalis behom roku prevadzky. Ak mas vela lediek a penazi, skusaj s ampermetrom, aby si mal aspon nejaky zaznam, ze co sa dialo.
To, co mas za lubom ani neskusaj. Najskor si urci kolko svetla = lediek tam chces na tom chladici prevadzkovat. Potom si kup zdroj podla poziadaviek podla napatia a prudu.
Naposledy upravil sigma dňa Štv 14. Jan 2016 0:32:39, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: LED ako hlavne osvetlenie v rodinnom dome

Poslaťod MartinH » Štv 14. Jan 2016 0:26:37

theb píše:olu s 3 ks XM-L2 chipmi, ktore prave dorazili (objednanych viac kusov). Zdroj ma vystup 12V vystup (pevny). Kedze led
bude mat odber 3V, a chcel by som tam vlozit 3 ks, to bude 9V (v serii zapojene). Potrebujem preto zapojit do obvodu nejaky odpor (zrejme). Viete mi niekto poradit, ako
na tento vypocet? Prestudoval som si ohmov zakon a podla neho som si vyratal, ze to ma byt 220 ohmovy odpor, ktory by mal zvladnut max 1W. Mam tu na stole 2W, 220 ohmovy +-5%.


3V; 700mA -> blizko je 4,7 Ohmu na 3W
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: LED ako hlavne osvetlenie v rodinnom dome

Poslaťod theb » Štv 14. Jan 2016 0:31:18

Ampermetrom by som to nerad riesil, pretoze to by znamenalo metodu pokus/omyl a tolko rezistorov (typov) v zasobe nemam :)

Urcite sa to da riesit nejakym vypoctom. Chladic to dal na 78 stupnov po cca 10 minutach svietenia LED na 4 ks, tak to by asi nemusel byt problem. Neboli led k nemu ani pripevnene napevno + planujem tam dat striebornu pastu, co mi vystala z montaze PC.

Viem, ze je lepsi zdroj LPC so stalym prudom. Tento mam teda odlozit? Chcel som to na 3 ledky, svetlo je urcene na vonkajsiu stenu a teda cim viac lumenov, tym viac svetla, co mi nebude prekazat. Co by som mohol pokazit so 4 cipmi?

Ono toto bol skor napad ako ovladat osvetlenie cez mobil pomocou arduina. Svetlo mala byt iba suciastka v tom celom. Ako vravim, je to zabavka na zimne vecere. Nechcel som do toho vrazat vela penazi, ale skor vyuzit "co dum dal".
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: LED ako hlavne osvetlenie v rodinnom dome

Poslaťod sigma » Štv 14. Jan 2016 0:48:39

Zle si ma pochopil: mal si odmerat prud s troma ledkami a 220Ω odporom a so 4mi ledkami. Co sa ale stane, ak sa jedna ledka prerazi? rozdeli sa 12V na 3 ledky a to znamena plusminus 4V na jednu a to je uz svetlo cierne.
Nieco taketo a este 600mA varianty na zaciatok...
http://www.ebay.com/itm/252135590105

Arduino dokaze ovladat vsetko okrem casu, ktory pri nom stravim...
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: LED ako hlavne osvetlenie v rodinnom dome

Poslaťod KoMiKo » Štv 14. Jan 2016 1:17:40

XM-L2 sú LED, ktoré potrebujú konštantný prúd. Maximálny prúd, ktorý majú povolený je 3A, bežne sa dá použiť prúd medzi 0,7 a 2,0 A, Čím viacej, tým viacej svieti, ale aj viacej hreje.
Pre napájanie týchto LED by si mal použiť zdroj s konštantným prúdom (pevným, alebo nastaviteľným). Napájanie zdrojom s konštantným napätím cez odpor síce bude fungovať, ale zarábaš si na problémy.

Ale ak ináč nedáš:
MartinH ti dobre spočítal odpor pre 0,7 A. Iba pre vysvetlenie, ak približný úbytok na 1 LED je 3 V, na 3 LED v sérii je to úbytok 9V. Tvoj zdroj dáva 12, takže potrebuješ na odpore "stratiť" 3V. 3V / 0,7 A = 4,28 ohm. Namiesto 4,7 ohm môžeš kľudne skúsiť aj 3,9 alebo 3,3. Zmenšením odporu na polovicu narastie prúd teoreticky na dvojnásobok, prakticky to bude menej, lebo sa zvýši úbytok napätia na LED.

Absolútne minimálna tepelná strata odporu: U x I, teda pre 0,7A: 3V x 0,7 A = 2,1 W (radšej viacej, bude to poriadne hriať).
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron