Elektroventil k podlahovke

Elektroventil k podlahovke

Poslaťod martin.melisek » Ned 24. Máj 2015 20:36:07

Zdravim. Riesim nasledovny problem. V dome mam podahve kurenie. Termostat mam na chodbe. Ak kurim krbom v obyvacke, tam samiestnost prehrieva a kotol kuri dalej, kedze termostat je nachodbe, co je dobre pre ostatne izby, avsak nie pre obyvacku. Chcel by som do obyvacky umiestnit este jeden termostat, ktory by mi ked kurim v krbe ovladal elektroventily v rozdelovaci podlahivky a uzavrel by okruhy v obyvacke. Existuje nieco taketo? Mate s tym skjusenosti? Ako na to? Dik
martin.melisek
 
Príspevky: 299
Registrovaný: Sob 11. Sep 2010 17:06:54
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 9 krat




Re: Elektroventil k podlahovke

Poslaťod bladerunner » Pon 25. Máj 2015 10:48:19

technicky to zrealizovať nie je problém, ale pochybujem, že ti to vyrieši prehrievanie obývačky.
už sa to tu veľakrát preberalo-
podlahovka=veľká zotrvačnosť = problém pri on/off regulácii
krb= lokálne prehrievanie miestnosti kde je umiestnený- regulácia podlahovky ti toto nevyrieši

S týmto príspevkom autora bladerunner súhlasil
MartinH
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: Elektroventil k podlahovke

Poslaťod martin.melisek » Pon 25. Máj 2015 19:50:26

To s prehrievanim mi je samozrejme jasne, ale ak berieme situaciu, ked sa bude v krbe kurit aspon 2 dni tak je vhodne aby sa okruhy v mistnosti s krbom vypli ale aby sa nadalej kurilo povedzme v podkrovi, kedze nie su prieduchy. Nieco som pocul o servopohonoch na ventily v rozdelovaci podlahovky. Viete o tom nieco? Ide mi len o to aby som si tuto moznost privierania okruhov nevylucil. Dik
martin.melisek
 
Príspevky: 299
Registrovaný: Sob 11. Sep 2010 17:06:54
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 9 krat

Elektroventil k podlahovke

Poslaťod bladerunner » Pon 25. Máj 2015 21:15:48

Natahaj kable (aj ked to by asi slo aj bezdrotovo)z kazdej miestnosti, kde chces regulaciu, k rozdelovacu + samozrejme "elektriku" z rozvadzaca k rozdelovacu. rozdelovac na podlahovku kup taky, aby sa tam servopohony dali namontovat. potom si pripraveny.

Ale aj tak si myslim, ze to je zbytocne, lebo to asi nebude fungovat tak ako si myslis (zotrvacnost). Ja sa v pripade vodnej podlahovky v potere priklanam k co najjednoduchsiemu rieseniu.

Píšem ťapkou.

S týmto príspevkom autora bladerunner súhlasil
joko
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: Elektroventil k podlahovke

Poslaťod MartinH » Pon 25. Máj 2015 21:35:42

Obavam sa, ze aj po vypnuti podlahovky vyprodukuje krb tolko tepla, ze to aj nahradi vypadok podlahovky aj ostane dost tepla na prekurenie obyvacky.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Elektroventil k podlahovke

Poslaťod joko » Pon 25. Máj 2015 22:07:54

A ešte by som pripomenul, že ak uzatvoríš jednotlivé okruhy nezávyslo na systéme, tak automaticky rozladíš celý systém, lebo prietok, ktorý pôvodne mal ísť do odstavených okruhov sa bude tlačiť do otvorených okruhov .
Inak takmer každý rozdelovač môžeš použiť na individuálne ovládanie okruhov. Na zberači máš ventily na ktorá dáš adekvátne hlavice a už ich budeš môcť ovládať elektronicky a nie mechanicky. Len to ovládanie ... :nie:

S týmto príspevkom autora joko súhlasil
jan45
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Elektroventil k podlahovke

Poslaťod bysťo » Štv 19. Nov 2015 12:40:56

dovolím si nesúhlasiť s odpoveďami.
resp. čiastočne.

elektroventil mu nevyrieši prehrievanie obývačky, ale mu zabezpečí inú vec.
krb ak bude do neho ládovať, mu obývačku vyhreje/prehreje, elektroventil bude možno trvale vypnutý niekoľko dní, týždňov.
ak však pôjde na víkend alebo dlhšie preč, nemusí sa starať o to, že príde do studenej obývačky, ale že ak mu klesne teplota, tak sa mu spustí v obývačke podlahovka
áno, krbom sa dá síce vykúriť rýchlo, ale po príchode ako prvé riešiť zakurovanie do krbu, aby som nemusel sedieť naobliekaný, by so nechcel

Bysťo
už stojí, ten náš domček vysnívaný...
bysťo
 
Príspevky: 233
Registrovaný: Uto 30. Dec 2008 15:16:31
Bydlisko: Lukové
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 6 krat

Re: Elektroventil k podlahovke

Poslaťod ... » Štv 19. Nov 2015 13:22:49

bysťo píše:dovolím si nesúhlasiť s odpoveďami.
resp. čiastočne.

elektroventil mu nevyrieši prehrievanie obývačky, ale mu zabezpečí inú vec.
krb ak bude do neho ládovať, mu obývačku vyhreje/prehreje, elektroventil bude možno trvale vypnutý niekoľko dní, týždňov.
ak však pôjde na víkend alebo dlhšie preč, nemusí sa starať o to, že príde do studenej obývačky, ale že ak mu klesne teplota, tak sa mu spustí v obývačke podlahovka
áno, krbom sa dá síce vykúriť rýchlo, ale po príchode ako prvé riešiť zakurovanie do krbu, aby som nemusel sedieť naobliekaný, by so nechcel

Bysťo


podla mna mu nevyriesi nic, ak ma prekurenu obyvacku, tak v extremnom pripade bude mat mozno aj teplotu vykurovacej vody nizsiu ako je teplota podlahy a teda v danej miestnosti bude podlahovka fungovat ako slabo ucinne chladenie... (zavisi ale jasne ze od teplotnych spadov v systeme a prestupovych odporov)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Elektroventil k podlahovke

Poslaťod bysťo » Štv 19. Nov 2015 15:07:39

no v prvotnej otázke sa pýtal na elektorventily, ktoré mu uzavrú okruhy v obývačke, ak tam bude mať teplejšie ako nastavená teplota kúrenia.
elektroventil mu to vyrieši, čiže už toto je zodpovedaná jeho otázka
a ja som dal argument, čo mu zabezpečí ten ventil, ak ho tam dá
už stojí, ten náš domček vysnívaný...
bysťo
 
Príspevky: 233
Registrovaný: Uto 30. Dec 2008 15:16:31
Bydlisko: Lukové
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 6 krat

Re: Elektroventil k podlahovke

Poslaťod ... » Štv 19. Nov 2015 15:32:01

bysťo píše:no v prvotnej otázke sa pýtal na elektorventily, ktoré mu uzavrú okruhy v obývačke, ak tam bude mať teplejšie ako nastavená teplota kúrenia.
elektroventil mu to vyrieši, čiže už toto je zodpovedaná jeho otázka
a ja som dal argument, čo mu zabezpečí ten ventil, ak ho tam dá


to mu zabezpeci princip podlahovky s nizkou teplotou vykurovacej vody ako taky aj bez pouzitia zmieneneho ventilu, pokial bude mat teplotu interieru rovnu alebo vyssiu ako je teplota vykurovacej vody, tak prenos tepla medzi vykurovacim mediom a interierom v smere od vody do interieru nastavat nebude...

ventil mu len rozhasi nastavene hydraulicke pomery vo vykurovacom rozvode (tak ako uz napisal niekto vyssie)

a vzhladom na cas kedy bola napisana povodna otazka tak to aj tak s najvacsou pravdpodobnostou pre zadavatela otazky bude uz nezaujimave...
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Elektroventil k podlahovke

Poslaťod Ludo » Štv 19. Nov 2015 20:38:41

no sak nech ten svoj
on-off regulator presunie do obyvacky
celkom dost by to pomohlo
a zo vsetkych predtym uvedenych moznosti
je tato aj najlacnejsia
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Elektroventil k podlahovke

Poslaťod joko » Pia 20. Nov 2015 20:44:48

Samozrejme aj ja súhlasím čiastočne s Bysťovými argumentami ohľadom krbu, - i keď to dáva ako nesúhlas s mojim príspevkom - no odpovedal na to "..." . :drink

Treba si uvedomiť, že ak máš dva nezávyslé zdroje tepla v dome, a jeden z nich nebude "regulovatelný" ako systém s druhým zdrojom, tak to môže vyvolať "Tepelnu nepohodu".
Oni totiž nespolupracujú, a nekoordinujú vzájomne.
Ak hovoríme o krbe v obývačke, a pri tom nemáme celý dom riešený ako teplovzdušné kúrenie, tak to má slúžiť ako doplnok na jesenné večere v obývačke. Ak tepelná pohoda v dome vyžaduje seriózne kúrenie celého domu, tak krb by mal slúžiť iba na doplnenie, na náladu, na romantiku. Ale musíme brať do úvahy, že pri krbe bude "rodinné teplo", a v detskej izbe môže byť zima, v závyslosti na umiestnení centrálneho regulovania.
Ak hovoríme o elektroventile na okruhoch obývačky (lebo v obývačke nemáme jeden okruh ale 3 - 4) tak pri uzatvorení týchto okruhov sa skutočne úplne rozladí celý podlahový systém.
Pre mňa to znamená, ak oba zdroje máme považovať za primárne, tak ich treba zosúladiť, a to tak, že všetky okruhy dáme na elektrické ovládanie, a všetky miestnosti budeme regulovať osobitne, a vtedy dosiahneme, že ak zakúrime, tak podlaha v obývačke vychladne, a ostatné časti domu budú vykurované podlahou, ak nezakúrime, tak celý dom bude hriať podlaha. To znamená buď všetky okruhy na elektrohlavice, alebo nič. Ja to takto vidím.
Toto by však bolo treba riešiť pri stavbe, a úlohu krbu v dome prispôsobiť jeho použitiu - zosúladiť s ostatnými zdrojmi energie - tepla v dome. Bez súladu to bude vždy v niektorej časti domu diskonfort.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Elektroventil k podlahovke

Poslaťod bysťo » Pia 20. Nov 2015 23:41:02

joko píše:tak ich treba zosúladiť, a to tak, že všetky okruhy dáme na elektrické ovládanie


úplný súhlas, ja to mám pripravené takto.
žiaľ stále fungujem na prietokoch, pretože elektronika ktorú mám k mojej teplovodnej peci stále nemá dotiahnuté zónové kúrenie pri teplovodnom spotrebiči
predpripravený som, v každej miestnosti čidlo, prepojenie až do rozdeľovačov, akurát dopojiť ten modul zónového kúrenia
už stojí, ten náš domček vysnívaný...

S týmto príspevkom autora bysťo súhlasil
joko
bysťo
 
Príspevky: 233
Registrovaný: Uto 30. Dec 2008 15:16:31
Bydlisko: Lukové
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 6 krat





Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron