Skutocna teplota TUV

Skutocna teplota TUV

Poslaťod emkac » Uto 13. Okt 2015 10:38:11

Ako presne viem, na kolko mi kotol kuri TUV?

Mam kotol Raja 9kW, zasobnik Drazice OKC 160 NTR/Z.
Z kotla mam vedeny NTC snimac podla manualu aj doporucenia cloveka z Drazic aj doporucenia cloveka z Prothermu privedeny do zasobnika, ktorym meria teplotu.
Citujem z mailu, ako to mam zapojit (a tak som to aj zapojil).

Zmíněné NTC čidlo je třeba zasunout skutečně do společné jímky s již nainstalovaným kapilárovým čidlem mechanického termostatu.
Vnitřní průměr jímky je 14 mm, takže se tam bezpečně vejde. Zasuňte ho prosím nejlépe až na dotek na konec jímky, nebo alespoň mezi 10-25 cm odspoda (od spodního okraje příruby).

Problem je, ze ked na kotli nastavim hrev TUV 40C, tak (asi) ohreje TUV na 40 a mozem sa ist sprchovat/kupat a vsetko je OK.
Kedze som sa nedokopal k programom a pod., dokonca ani ku kupe nejakeho termostatu ci ineho ovladania, kotol ovladam rucne. Cize po ohriati vody nastavim pozadovanu teplotu na 0, ergo vypnem, a necham to tak do dalsieho dna.

A tu je pes zakopany - na dalsi den mi svieti na kotli, ze voda v TUV ma povedzme 30C. Lenze ked si pustim sprchu (termostaticka bateria), tak sa v pohode osprchujem vo dost horucej vode. Dokonca aj oficialna teplota cca 25C este pusta do systemu teplu az horucu vodu.
Je to OK? Ako presne overim, na kolko mi pozadovanych 40C z kotla ohreje TUV? Sa bojim, ze je niekde problem, nieco sa meria zle a moja poziadavka na 40C ohreje TUV na 70C, pricom na druhy den nemam 30 ale 50.

Mozem to merat rucne nejakym teplomerom? Ze pustim iba vrelu vodu a to je ta realna teplota? Alebo si to moze zasobnik a kotol nejako priemerovat a prepocitavat a pod. a vsetko je OK a nemam co riesit?
:netusim
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat




Re: Skutocna teplota TUV

Poslaťod Daniel75 » Uto 13. Okt 2015 12:20:07

Na RAJA mas dve teploty.
1. LEDka zlava, zobrazuje teplotu priamo v kotli.
2. LEDka je stykac (myslim)
3. LEDka zobrazuje teplotu v zasobniku

Ak nastavujes teplotu na prvej LED, tak nastavujes max teplotu do kurenia.
Ak nastavujes teplotu na tretej LED, tak sa tyka TUV.

Mozno robis chybu niekde v tychto krokoch.
Realne to funguje tak, ze nastavim napr. 45 pre TUV. Cidlo pri vychladeni na 40 prepne 3cestny ventil a kotol vali na max vykon do zasobnika. Tym vystupa teplota na prvej ledka na 60-70 a potom vypne. Tato teplota ti postupne klesa, lebo kotol chladne. To by vysvetlovalo, ze prides na druhy den, mas tam 25-30 C (teplota okolia), ale zo zasobnika ti ide horuca voda.
Kotol, vzdy po zapnuti, skoci na prvu ledku a zobrazuje svoju vnutornu teplotu.
Daniel75
 
Príspevky: 41
Registrovaný: Pia 20. Aug 2010 12:49:43
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Skutocna teplota TUV

Poslaťod emkac » Uto 13. Okt 2015 12:42:49

1 - kurenie
2 - TUV
3-5 - vykon, tlak a HDO

Ano, ked pre TUV nastavim teplotu 45, tak pre kurenie mi docasne ukazuje bludy, cize napr. 57C, toto ignorujem. A az ked vypne ohrev TUV a zapne kurenie, tak sa teplota pre kurenie "unormalni".

Cely cas ale hovorim o teplote pre TUV, cize nastavim 40C pre TUV, na druhy den mam 30C pre TUV a vrelu vodu.
Kurenie mam vacsinu casu vypnute, ak to prerepnem, tak sa zobrazuje nieco medzi 23-25.....

Jedine ze by to fakt fungovalo tak, ze ked je vypnute aj kurenie aj TUV, tak pre TUV sa ukazuje teplota okolia alebo tak nejak..... hm... to skusim odsledovat.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Skutocna teplota TUV

Poslaťod drepo » Uto 13. Okt 2015 19:35:37

tzv. "Vrstvenie vody" .... coz u zasobnika o objeme 160 l moze znamenat , ze teplota u vrchu zasobnika moze byt aj o cca. 15 C vyssia ako je namerana v okoli snimaca, ktory je zasunuty prilis hlboko ( dole) v jimke zasobnika... ( kotol nahrieva zasobnik vykurovacou vodou o teplote cca. 75-78°C )
Pokial das snimac TUV asi tak cca. 20 cm od vrchu zasobnika bude po nahriati zasobnika teplota u vrchu zasobnika - hned na vytoku "len" o nejakych 4-8 °C vyssia. Teraz to moze byt aj o cca. 15°C viac na vytoku zasobnika...
Zasobnik z drazic ma "dostatocne kvalitnu " izolaciu a tak aj po cca. 12 hodinach je teplota vo vrchnej casti zasobnika 30°C.
... vdaka Bohu a moderatorom za toto forum ...
Obrázok užívateľa
drepo
 
Príspevky: 257
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 25. Nov 2008 12:07:48
Bydlisko: okres Skalica
Dal súhlas: 103 krat
Dostal súhlas: 17 krat

Re: Skutocna teplota TUV

Poslaťod cmirko » Uto 13. Okt 2015 23:25:11

Robil som experimenty s týmto zásobníkom + plynový kotol. V jímke kotla mám čídlo PT100, toto mám pripojené do Foxtrotu. Reguláciu ohrevu TÚV som pôvodne odvodil od tejto teploty, no správalo sa to nevyhovujúco. Hodil som priebeh teploty do grafu a vychádza mi to tak, že teplomer je ovplyvňovaný - ochladzovaný studenou vodou privádzanou zospodu do zásobníka, čo mi zapínalo kotol aj keď to ešte nebolo potrebné. Doplnil som teda ešte teplomer /zatiaľ iba príložný/ na výstupnú rúrku zo zásobníka. Tu už je vidno rozdiel medzi priebehmi týchto dvoch teplôt. Momentálne do regulácie vyberám vyššiu z týchto dvoch teplôt a hysterézou podľa nastavených min a max teploty zapínam kotol. Plánujem ešte nahradiť provizórny príložný teplomer teplomerom do jímky,
V grafe v označenom bode vidno, že teplota v jímke je iba necelých 22°C kým na výstupe ešte komfortných 40.
Prílohy
cmirko
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Uto 02. Mar 2010 14:55:18
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Skutocna teplota TUV

Poslaťod KoMiKo » Pon 16. Nov 2015 15:17:27

cmirko píše:Robil som experimenty s týmto zásobníkom + plynový kotol. V jímke kotla mám čídlo PT100, toto mám pripojené do Foxtrotu...

Čidlo je v jímke kotla, alebo zásobníka? Ak je v jímke kotla, ako píšeš, tak asi ťažko bude ukazovať presnú teplotu TUV.

Z tej fotky veľa nevidím, ten príložný teplomer je v sivej krabičke?
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Skutocna teplota TUV

Poslaťod cmirko » Uto 17. Nov 2015 18:01:05

Aha, ospravedlňujem sa, samozrejme čidlo je v jímke zásobníka spolu s čidlom termostatu a bezpečnostným čidlom. Tá sívá krabička je príložný teplomer, starší typ http://www.sensit.cz/shop/prilozne-snim ... 31120.html
cmirko
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Uto 02. Mar 2010 14:55:18
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Skutocna teplota TUV

Poslaťod KoMiKo » Uto 17. Nov 2015 18:33:15

Potom mi to nedáva zmysel. Teplota v jímke nemôže za 40 minút klesnúť o 20 °C. Máš čidlo zastrčené dostatočne hlboko v jímke? Nie je náhodu umiestnené tesne vedľa prívodu studenej vody, ktorá by mohla čidlo ochladzovať? Skús do jímky strčiť nejaké čidlo normálneho digitálneho teplomeru (to na kábli, čo sa používa pre meranie vonkašej teploty) a prever tú teplotu.
Ináč pre meranie teplôt s Foxtrotom používam úspešne jednoduché NTC termistory 12K s kúskom izolácie pre zabránenie ovplyvňovania okolitou teplotou.

Moje "príložné" čidlo vyzerá takto: :D

Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat





Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť