Sádra na vápenno cementové jadro

Sádra na vápenno cementové jadro

Poslaťod Henry » Sob 14. Nov 2015 13:45:49

Zdravím,

obraciam sa na Vás skúsených o radu:

Rekonštruujem rodinný dom, staré sprašujúce a nerovné omietky v interiéri šli úplne dole až na tehlu (niekde aj staré sivé kvádre). Majstri mi natiahli do pozinkových omietnikov novú vápenno-cementovú jadrovú omietku. Omietka je z 0-4 mletého vápenca, haseného vápna a trochu cementu (obj. pomer cca 6:2:1). Keďže boli krivé múry, vrstva jadrovej sa pohybuje od 1cm po 5cm. Keďže sa nedodržali podmienky omietania a naťahovali aj 3-4 cm naraz, v jadrovke sú zmrašťovacie praskliny od zretia 1-2mm. Možno dali aj viac vápna... Ale je pevná, drapľavá a pekne rovná. Po prejdení rukou po ploche sa ale vždy zopár zrniek uvoľní.

No a pôvodne bol plán na to natiahnuť vápenno cementovú "fajnovku" (fineputz a pod.), lenže zmenil som plány a chcem po nich ako finálku hladkú sádrovú stierku tak do 5mm. Zaujali ma zdravotné výhody sádry v interiéri.

Majstri nechceli pokračovať. Vraj to na tie pozinkové omietniky v jadrovej nemôže ísť kvôli korózii, sadrový štuk ma u nich vyjde viac, je pracný a musí sa brúsiť.

1. Ktorý sádrový produkt by sa hodil ako finish na V-C jadrovku a v styku s pozinkovými omietnikmi?
2. Musím dať pozinkové omietniky vytrhať? Netuším nakoľko sa kde zodral pozink na hranách hliníkovou sťahovacou latou.
3. Je nutný vyrovnávač nasiakavosti pred aplikáciou sadry na jadrovku? Nerád do stien pchám chémiu...
4. Je potrebné celoplošne sádrovku sieťkovať, hlavne kvôli zmrašťovacím trhlinám v jadrovke?
5. Dočítal som sa jóbovku, vraj aplikácia sádry na cementovom podklade v spoji po čase zreaguje na "etringit" a sádrovka môže opadnúť. Na videách k aplikácii sádry ju bežne nahadzujú na betónové panely... Je potrebné oddeliť vrstvy zase nejakou chémiou?

Ďakujem
Henry
 
Príspevky: 134
Obrázky: 1
Registrovaný: Str 20. Máj 2009 11:46:35
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 4 krat




Re: Sádra na vápenno cementové jadro

Poslaťod boro » Ned 15. Nov 2015 10:12:09

Na staré aj nové vápnocementové omietky som dával sádrovú stierku (Rimano), aj po rokoch drží bez problémov.

Sádra a železo nerobia dobrotu. Mám pár takých rohovníkov a tam kde sa pozink zodral sa mierna hrdza objavila, ale maľovka to schovala. Ostatné profily mám hliníkové.

Penetrácia sa odporúča - pri rôznych hrúbkach jadrovej omietky bude sádrová stierka rôzne rýchlo tuhnúť a horšie sa to potom gletuje.

Sieťkovať celoplošne netreba, len prechody medzi rôznymi materiálmi.
boro
 
Príspevky: 916
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 07. Dec 2008 14:33:00
Dal súhlas: 71 krat
Dostal súhlas: 71 krat

Re: Sádra na vápenno cementové jadro

Poslaťod Ludo » Ned 15. Nov 2015 10:22:25

ufff
takže teba zaujali "zdravotne vyhody sadry"
a "nerád pchas chemiu do stien"
o.k.
s tymto svojim postojom si predsa idealny zakaznik pre
hlinene omietky
som prekvapkany, ze ich nemas (to ako vazne)
http://smlehm.sk/index.php/hlinene-omietky-sm
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Sádra na vápenno cementové jadro

Poslaťod Henry » Ned 15. Nov 2015 12:19:11

S hlinenými som sa nestretol, len z čítania na nete. Rád si všetko najprv "okukám", kým do toho idem.
Sadrové má sused v byte a sú veľmi pekné. Ale robili mu to pred viac ako 8 rokmi a už nemá kontakt na partiu. Už aj niečo opravoval, keď mu ju deti poškodili a vidieť je len trochu iný odtieň maľovky.
Henry
 
Príspevky: 134
Obrázky: 1
Registrovaný: Str 20. Máj 2009 11:46:35
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 4 krat





Späť na Steny, omietky, obklady, fasáda

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť