Nastavenie ekvitermiky

Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod MartinH » Pia 30. Okt 2015 9:15:20

tienik píše:Ja si myslim ze toto sa uz posunulo viac k filozofii ako k ekvitermike :-)

Emkac ten posun uz kritizoval, ale ustredna tema je tepelna pohoda a ako ju dosiahnut. A stav pohody ma naozaj blizko k "filozofovaniu".
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat




Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod theb » Pia 30. Okt 2015 9:32:31

Myslim, ze to tu uz odznelo a to viackrat, ale opakovanie je matka mudrosti.

Cistym ekvitermom sa da kurit do podlahy, pretoze podlahovka ma velmi dobru samoregulacnu schopnost.
Ak sa dobre nastavi krivka, tak staci pouzit ekviterm na kurenie.

Ja si vsak myslim, ze ekviterm ma mat velky vplyv na nahrievanie vody, teda mal by byt primarny zdroj informacii, na aku max. teplotu by sa mala vykurovacia voda dohrievat, vnutorne cidlo by malo sluzit na jemnejsiu korekciu.
Nasledne trojcestny ventil by mal byt ovladany podla vnutornej teploty a zmiesavat vodu podla aktualnej potreby. Netreba vsak pri tom zabudnut, ze podlahovka je rozbehnuty nakladny vlak, ktoremu trva nejaky cas kym sa rozbehne, ale aj zabrzdi...

Neexistuje iba jedno jedine spravne riesenie...
Iste vsak je, ze cim ma system viac informacii o svojom okoli, tym lepsie moze sluzit. Ja ich mam v celom kurenarskom zazraku okolo 30 a vsetky su zapojene do tejto jednoduchej ulohy :)

S týmto príspevkom autora theb súhlasil
Ludo
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod vvv » Pia 30. Okt 2015 11:22:56

tienik píše:
Zo skusenosti, ci uz priamych alebo aj tu ziskanych mam pocit ze cista ekvitermika pre RD nie je to spravne riesenie. Proste prostredie RD nie je homogenne v case, vstupuje do neho X faktorov (slnko, ludia, varenie, prievan, zabudnute okno.....) to podla mna ziadny ekvitermicky regulator nedokaze zobrat do uvahy na 100% a tym padom nam zarucit ze v kupelni bude presne 24, v izbe 22, na chodbe 20...atd.


Ekvitermika nema moznost uz zo svojej podstaty dosiahnut roznu teplotu v zavislosti od izieb. A to nie je len vec ekvitermiky, ale kazdeho centralneho (v domu ustredneho) kurenia. To si treba uvedomit. Ona vie len zabezpecit vodu do podlahovky (radiatorov) s pozadovanou teplotou v zavislosti na vonkajsej teplote.

Pisal som to tu uz viackrat, zabezpecenie roznych pozadovanych teplot v izbach (kupelni) je podmienene vyratanim detailnych tepelnych strat pre jednotlive izby a v sulade s nimi navrhnut hustotu a dlzku podlahovky v jednotlivych okruhoch (vykon radiatorov). A detailne myslim brat do uvahy vsetky vstupy - ci uz stavebnej konstrukcie, orientacie na svetove strany, okna, dvere, susedne miestnosti, priestor pod izou, nad izbou....Samozrejme kratkodobe tepelne zisky nie je mozne uvazovat, lebo z hladiska zotrvacnosti podlahovky nemaju vyznam a pri ich vyskyte musime ratat s tym, ze sa v priestore teplota zvysi, komu to vadi, tak to odvetra.

Ak je projek urobeny naozaj poctivo a detailne, tak nasledne doladenie prietokmi je uz ovela jednoduhsie a nie je problem dosiahnut rozne pozadovane teploty. Uvadzam to na zaklade vlastnych skusenosti, krivku som doladoval raz (strmost aj posun) a prietoky som upravoval po prvotnom nastaveni mozno v 3 miestnostiach.

Ak robim podlahovku bez detailneho vypoctu tepelnych strat, len na zaklade nejakych tabuliek s odporucanymi rozostupmi trubiek pre jednotlive miestnosti tak musim ratat s tym, ze pre doladenie je nutne sa viac s tym pohrat, hladat prietoky a odpovedajuci tepelny spad vstupneho media, pripadne potom investovat do dodatocnej regulacii atd. Pri radiatoroch to nie je az take zlozite - termostaticka hlavica. A v konecnom dosledku to "pre istou" musim aj tak radsej predimenzovat.

Ja som zastancom, ze technologia v dome (teda aj kurenie) ma byt co najjednoduhsie a maximalne blbuvzdorne, lebo Murphyho zakony funguju na 100 percent a urcite sa nieco dobabre v tu najnevhodnejsiu chvilu. Cim zlozitejsi system clovek prevadzkuje, tak tym vacsia je vacsia pravdepodobnost poruchy.
vvv
 
Príspevky: 397
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 15:14:47
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 62 krat

Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod Ludo » Pia 30. Okt 2015 13:12:43

bolo tu napisane
"Cistym ekvitermom sa da kurit do podlahy, pretoze podlahovka ma velmi dobru samoregulacnu schopnost.
Ak sa dobre nastavi krivka, tak staci pouzit ekviterm na kurenie."

plne suhlasim,
ale musim este raz zdoraznit, ze :
-moderne regulatory si napriek nastaveniu na cisty ekviterm sleduju aj vnutornu teplotu
a aj ked sa vnutornou teplotou neriadia primarne, tak na vnutornu teplotu dbaju a trocha koriguju krivku, aj ked tvrdia ze nie
(nastavenie aj so sledovanim vnutornej teploty- ine nastavenie)
cize - ak mate inteligentny regulator - NIKDY nejdete na LEN CISTY EKVITERM!!!! a sluzi to na eliminaciu nevyhod len cisteho ekvitermu
teda aby ste dom zbytocne nepriehrievali ani nevychladzovali aj ked si to ekviterm ziada!
na cisty ekviterm by ste sli len ked regulator nemate vobec, alebo je hlupucky...

-zas podlahovku som si daval prave preto-lebo chcem mat vsade rovnako teplo
to co je za poziadavku : mat v kazdej izbe inu teplotu?
dovod? (okrem garaze, spajze a pivnice?)

p.s.
len doplnim staly obeh vody v systeme podlahovky
som presvedceny ze staly kolobeh vody ma vyznamny prinos pre rovnomernost teplot v dome
aj pre eliminaciu prilisneho prehrievania ci vychladzovania jednotlivych miestnosti
zvlast ak voda v tomto systeme koluje 2 hodiny, co znamena
ze 22 hodin nekoluje a teda ochladzuje sa - alebo sa nahrieva - podla toho ci v dana izba -len chladne - alebo ma aj tepelny zisk
Naposledy upravil Ludo dňa Pia 30. Okt 2015 14:17:41, celkovo upravené 1

S týmto príspevkom autora Ludo súhlasil
TomasHo
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod vvv » Pia 30. Okt 2015 13:18:02

Ludo píše:-zas podlahovku som si daval prave preto-lebo chcem mat vsade rovnako teplo
to co je za poziadavku : mat v kazdej izbe inu teplotu?
dovod? (okrem garaze, spajze a pivnice?)



No u mna su okrem spajze este poziadavka na ine teploty (okrem standardnej) v spalni a kupelni....
vvv
 
Príspevky: 397
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 15:14:47
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 62 krat

Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod Ludo » Pia 30. Okt 2015 13:29:48

u mna nie
staci ked ti niekto nezavrie dvere do tej izby kde chces mat teplejsie ci chladnejsie
a tvoja poziadavka na inu teplotu ostane len poziadavkou
ci?
si mam kupit do kazdej izby teplomer a strazit si to? a cely den kontrolovat a zatvarat dvere do tych izieb?
jednoduchsie
a podla mna komfortnejsie je mat rovnako teplo vsade
preto pri dalsom dome
bude podlahovka v celom dome skombinovana so stenovkou
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod steve33 » Pia 30. Okt 2015 14:17:41

Ludo: ja mam kombi podlaha a stena a mas pravdu, ze inak by som uz ani nechcel,hlavne v kupelni :drink
Sent from my BlackBerry Q10
Obrázok užívateľa
steve33
 
Príspevky: 432
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 15. Okt 2010 22:00:29
Dal súhlas: 20 krat
Dostal súhlas: 24 krat

Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod k+k » Pia 30. Okt 2015 18:22:09

Tiez nerozumiem poziadavke na inu teplotu v roznych miestostiach. A vzhladom na to, ze vsetky dvere mame pootvarane (info pre hnidopichov: samozrejme, kupelna, ak sa pouziva, tak sa dvere zatvoria :)), tak je to u nas aj realne nemozne. :)

S týmto príspevkom autora k+k súhlasil
Ludo
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod joko » Pia 30. Okt 2015 21:51:24

steve33 píše:Ludo: ja mam kombi podlaha a stena a mas pravdu, ze inak by som uz ani nechcel,hlavne v kupelni :drink

A pri tom to bolo možno 50 E navyše. Lacnejšie ako rebrík. :lol: Kto Ti to robil. :drink

Moja teória ani po piatich rokoch montáže nemení: Nech to riadí ekviterm, no najprv treba otvoriť všetky prietoky na maximum, a v týždenných intervaloch postupne uberať prietok z miestností, kde je teplo navyše. Takto tú energiu dostanem tam, kde je toho "málo" , a ak už všade bude "dostatok" tak kotol vypne. :o

S týmto príspevkom autora joko súhlasili - 3
MartinH, TomasHo, vvv
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod vvv » Pia 30. Okt 2015 22:05:12

k+k píše:Tiez nerozumiem poziadavke na inu teplotu v roznych miestostiach. A vzhladom na to, ze vsetky dvere mame pootvarane (info pre hnidopichov: samozrejme, kupelna, ak sa pouziva, tak sa dvere zatvoria :)), tak je to u nas aj realne nemozne. :)


No ak sa nemylim, tak kriloter ozivil tuto temu hlavne z toho dovodu, ze sa mu nedari dvihnut teplotu v kupelni a znizit teplotu v zadveri. ;) Ja som odpovedal hlavne pre buducich stavebnikov, ze najjednoduchsie je to riesit dobre vypocitanym projektom, kde su uz na zaciatku definovane teploty, ake chcem mat v jednotlivych miestnostiach.
Napriek tomu, ze aj ja mam dvere viac pootvarane ako zavrete, v spalni mam cca o dva stupne menej a v kupelni o dva viac ako v obyvacke. Takto nam to vyhovuje a takto som to mal zadefinovane ako pociatocne podmienky pri vypoctoch.

kriloter píše:Zdravim vospolok.
Som vo faze ladenia podlahovky a neviem si rady s jednym okruhom. posledny okruh do kupelne, dvanasty, ani bohovi dostat teplotu nad 23st, chcem tam 24, ale na zmeny prietoku to reaguje minimalne ak vobec. V priebehu 4 dni som zmenil prietok z nejakych 0,6 postupne az na 2 a rozdiel teploty v miestnosti je možno 0,4st. Ostatne okruhy reaguju, aj ked například v zadveri a spalni mam opacny problém, neviem dostat teplotu pod 23st, uz len uzavriet okruhy ... Mam zapnutu ekvitermu, krivka 0,2, teplota vykurovacej vody sa pohybuje v tychto dnoch 25+-0,3st. V com by mohla byt zrada v okruhu kupelne? Moze byt zavzdusneny jeden okruh? Vsetky okruhy som "preplachol", cize vsetky ostatne zavrete , otvoreny len jeden a prietok naplno. Skusal som potom odvzdušnit na rozdelovaci, sla hned voda, odvzdusnovak na cerpadle je otvoreny, nepocul som ze by odfukoval. Dik vopred za rady napady pripomienky.
vvv
 
Príspevky: 397
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 15:14:47
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 62 krat

Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod TomasHo » Sob 31. Okt 2015 10:04:05

Re Kriloter: mne dali na rozdelovace automaticke odvzdusnovacie ventily. Pocul som kritiku, ze to vraj moze slzit, ale nepotvrdila sa.

Co sa tyka tej kupelne, ako uz pisali ini, podla mna ma ta miestnost nejake tepelne straty, ktore sa nedari vykryt pri hustote trubiek podlahovky, ktoru tam mas.

Mne sa tak nedari vykurit (chvalabohu) poschodie so spalnami. Prietok je tam dvojnasobny ako dole a aj tak tam je o 2 stupne menej. Podlahovka je nadimenzovana slabo, lebo pocita s betonovym stropom a prestupom tepla zdola, a strop je nakoniec plny polystyrenu.

Zene to hornej kupelni prekaza, a tak mam pripraveny rebrik, ktory bude naplneny olejom a bude mat ohrev termostaticky riadenou spiralou. Tym sa bude dat kupelna dokurit, ked to bude treba.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod ... » Sob 31. Okt 2015 22:42:44

my mame trubky husto, znacne hustejsie ako hovoril vypocet, dali sme vsade trubky na 10 cm od seba... (vypoctovo vychadzali vsade cisla okolo 20 a viac cm) co v kombinacii s malymi teplotnymi stratami domu a tym ze mame tiez vsade pootvarane dvere to vedie k tomu ze mame +- vsade rovnaku teplotu
keby som chcel mozem to doregulovat znizovanim prietokov, nemal som ale zatial tu potrebu...
ako vedlajsi efekt toho je maly rozostup teploty vykurovacej vody a vzduchu v miestnosti (~1 stupen)
automaticke odvzdusnovacie ventily mame v rozvadzacoch tiez :-)
PS: ak si odmyslim asi 2 dni kedy sme mali dojem ze by sa nam zislo trocha teplej podlahy stale nemusim kurit (a v dome mame +- 22-23 stupnov)
PS2: v kupelniach v obytnej casti domu mame tiez rebriky, ale tie su zatial len vo forme vesiaka na uteraky (kedze ich teplota je rovnaka ako teplota vykurovacej vody a pri tom tepelnom spade nemaju na kurenie ziaden vyznamny vplyv... (akurat som na nich musel popriskrcovat prietoky aby neposobili ako hydraulicky skrat oproti ostanym vetvam)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod deko » Ned 01. Nov 2015 19:07:28

k+k píše:(info pre hnidopichov: samozrejme, kupelna, ak sa pouziva, tak sa dvere zatvoria :))

u nas sa kupelna nezatvara ani ked sa niekto sprchuje alebo kupe. som doteraz myslel ze je to uplne normalne, vcelku som ostal prekvapkany ze niekto to robi inak :netusim
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod ... » Ned 01. Nov 2015 21:14:24

deko píše:
k+k píše:(info pre hnidopichov: samozrejme, kupelna, ak sa pouziva, tak sa dvere zatvoria :))

u nas sa kupelna nezatvara ani ked sa niekto sprchuje alebo kupe. som doteraz myslel ze je to uplne normalne, vcelku som ostal prekvapkany ze niekto to robi inak :netusim


u nas je to ako kedy, vecer ked treba aby bolo v dome ticho a nebudilo sa spiacich, tak sa jasne ze zatvorim, cez den ale obvykle nie (a zena detto)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod k+k » Pon 02. Nov 2015 10:24:53

deko píše:
k+k píše:(info pre hnidopichov: samozrejme, kupelna, ak sa pouziva, tak sa dvere zatvoria :))

u nas sa kupelna nezatvara ani ked sa niekto sprchuje alebo kupe. som doteraz myslel ze je to uplne normalne, vcelku som ostal prekvapkany ze niekto to robi inak :netusim

  1. Mame spojene kupelnu s WC, cize pouzivanie kupelne sa rozumie aj pouzitie toalety. Predpokladam, ze pri tejto cinnosti zatvaras dvere aj ty. :)
  2. Mame doma 11 rocnu pubertiacku. Ta sa obcas aj zamyka, nielen zatvara.:)
Ale k teme, stale nechapem potrebu mat rozne teploty v roznych miestnostiach a hlavne ako to docielit. To akoze interierove dvere tak mohutne izoluju, ze nedochadza k prestupu tepla cez ne ? A hlavne, ked su otvorene ... Btw, spodnu kupelnu mame hned vedla zadveria, cize docielit tam rozdiel teplot 6C by asi bol celkom problem. Navyse, aky vyznam ma ist z 23C obyvacky, cez 19C zadverie do 25C kupelne ?
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron