Nastavenie ekvitermiky

Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod Ludo » Str 28. Okt 2015 13:37:50

pepa
ako si na tom s akumulacnou hmotou v dome
malo?
ze sa ti to tak prehrieva....
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat




Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod pepa » Str 28. Okt 2015 15:34:24

No a co by si chcel od ytongu ...
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod ... » Str 28. Okt 2015 19:13:58

pepa píše:No a co by si chcel od ytongu ...


to tam nemas nic ine ? ani betonovy strop/podlahu/poter ? :-D


pepa píše:Toto rocne obdobie je fakt naprd. Par dni vykuklo slnko a zase sa dostavame do stavu, ze kuchyna, obyvacka ma 25C a severne miestnosti, aj kupelna sa drzi na 21C. Kotol stoji, nekuri. Ja asi fakt musim uplne zastavit kurenie v juznych, pouzivanych miestnostiach. A vetrat, vela vetrat. Lebo inak nedostanem teplo do studenych miestnosti ...


skus nechat bezat len obehovku kurenia (bez samotneho kurenia), nepojde to sice rychlo, ale urcite to troska vyrovna teploty v miestnostiach (aj ked to je mozno len moja idealizovana predstava, ktora moze fungovat len ak nepotrebujes velky teplotny spad medzi teplotou vykurovacej vody a teplotou priestoru) - ze v teplej miestnosti sa trocha zohreje a v chladnej zas to teplo uvolni...
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod pepa » Str 28. Okt 2015 19:44:22

Cerpadlo nenecham v ziadnom pripade bezat ani o minutu dlhsie ako je nutne. Nie som ochotny platit ani 1kwh navyse.

Okrem ytongu mam samozrejme aj poter a strop. Strop len na prizemi. Na poschodi je len sdk + vlna + drevo.
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod ... » Str 28. Okt 2015 21:31:33

pepa píše:Cerpadlo nenecham v ziadnom pripade bezat ani o minutu dlhsie ako je nutne. Nie som ochotny platit ani 1kwh navyse.

takze radsej par kwh z juznej strany vyvetras a naopak dalsich par dokuris (aj ked plynom) na severnej strane domu, ako minut tych par(sto)watov na obehove cerpadlo ? (prikon ma pokial viem par (10-20?) watov, takze nech to ti bezi takto jalovo 10 hodin zo dna, tak za ten den ti to zozerie 100-200W
skor by som sa obaval tej (ne)ucinnosti vzhladom na nutne minimalne teplotne spady (beznej) podlahovky....
pepa píše:Okrem ytongu mam samozrejme aj poter a strop. Strop len na prizemi. Na poschodi je len sdk + vlna + drevo.

a je rozdiel pozorovatelny aj medzi prizemim a poschodim ? (tipujem ze asi hej; aj ked ono to nemusi byt len absenciou akumulacnej hmoty pri strope, ale aj prirozdenym prudenim tepleho vzduchu smerom nahor....)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod Ludo » Str 28. Okt 2015 22:09:47

cerpadlo ani minutu dlhsie? waaauu.....
tak to moje sa roztoci ked spustim podlahovku a zastavi sa ked ju vypnem na konci sezony
tocim vodu v rurkach celu zimu
radsej odsroobujem jednu ziarovku na chodbe a budem na tom narovnako so spotrebou :lol:
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod MartinH » Str 28. Okt 2015 23:29:03

Ludo píše:cerpadlo ani minutu dlhsie? waaauu.....
tak to moje sa roztoci ked spustim podlahovku a zastavi sa ked ju vypnem na konci sezony
tocim vodu v rurkach celu zimu
radsej odsroobujem jednu ziarovku na chodbe a budem na tom narovnako so spotrebou :lol:


Spotreba čerpadla nie je významná položka, ale vyrovná trvalé "točenie vody" teploty medzi miestnosťami? Neviem :netusim skôr by som povedal, že nie. Možno ma niekto skúsenejší presvedčí o opaku. Ja by som volil párminútovy dobeh na vychladnutie kotla a stačí.


pepa píše:Okrem ytongu mam samozrejme aj poter a strop. Strop len na prizemi. Na poschodi je len sdk + vlna + drevo.

To sú tony materiálu v porovnaní s desiatkami kíl vzduchu v izbe. Úplne normálne podmienky pre akumuláciu.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod theb » Str 28. Okt 2015 23:48:40

Nemam to presne zratane, jedine co viem je:
1. ked zakurim v krbe, tak teplota podlahy v okoli je vyssia (o cca 1 stupen C, i ked to bolo iba z troch merani) ked voda v rurkach prudila.
2. vzdy ked vonku teplota klesne pod 3 stupne C, tak sa mi cerpadlo spusta automaticky - zevraj prevencia, aby nezamrzli rurky.

Takisto mam pustene cerpadlo celu vykurovaciu sezonu, samoregulacia podlahovky nepusti, kde teplo nebude treba, tam ho neodovzda, kde je ho prebytok (juzna strana), tak je mozne ze v tomto obdobi aj odoberie, kde je ho malo tam ho zase prida.

Nehovorim o extremnom vyrovnani teplot, ale limitne sa to bude blizit k idealu, akou rychlou krivkou je otazne. :)
Mne si cerpadielko vypisuje okamzitu spotrebu 42W, to je cca 1 kWh za den, co mi spravi 13 centov? Bodaj by to bola najvacsia vyhodena palka do vzduchu :D
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod pepa » Štv 29. Okt 2015 8:19:09

Nedovolim cerpadlu bezat ani o minut navyse. Kotol ma povolene bezat max 2 hodiny za den a tolko aj cerpadlo, plus par minut dobeh.
1kWh za den, to znamena zvysit svoju dennu spotrebu elektriny o 20-25%. Sorry, ale to nedam ani nahodou ...
Ziarovku nevysrobujem, lebo nemam. A ledky odpajat nema zmysel ...
Vetrat sa musi tak ci tak. Musime asi prejst na system, ze vetrat budeme len v teplych izbach, 2x denne. A v studenych nechame smrad :-)))
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod Ludo » Štv 29. Okt 2015 8:41:16

napriek tomu by si to mohol na par dni skusit
nechat vodu v rurkach kolovat aj ked kotol nekuri

nepresviedcam ta aby si zbytocne minal peniaze, to by som si nedovolil

skus to ponat ako pokus, na ktory obetujes tych 1,15 eur
aby si sa presvedcil o tom, ze tak ako to robis ty je to spravne riesenie :!:

nic viac, nic menej
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod MartinH » Štv 29. Okt 2015 9:01:02

pepa píše:Kotol ma povolene bezat max 2 hodiny za den a tolko aj cerpadlo, plus par minut dobeh.


Z predchadzajucich prispevkov mi vychadza, ze tam, kde ma kotol povolene ist podla potreby, su s kurenim spokojnejsi.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod matthewcheck » Štv 29. Okt 2015 11:32:05

pepa píše:A v studenych nechame smrad :-)))

Aj to je riesenie ... pokial ti to naozaj za to stoji ... :?
matthewcheck
 
Príspevky: 298
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 18. Dec 2013 14:05:09
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod theb » Štv 29. Okt 2015 15:19:38

Pepa, kazdy den si uvar o jeden caj/kavu menej a mas na celodenne tocenie cerpadielka :) -> + usetris sacok caju, alebo kavy
Alebo detom skrat dobu pred TV o hodinu. Spotreba rovnaka a mas na pokusy.

Kto chce riesenie si vzdy najde ;)
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod emkac » Štv 29. Okt 2015 15:21:45

poprosil by som vratit sa k teme.... spotreba vs nespotreba sa mimochodom riesila v inej teme, tu sa vratte k nastavenie ekvitermiky
ak pepa vzniesol dotaz a nechce zapnut cerpadlo, tak nie je dovod to rozoberat, nech su dovody odmietania akekolvek.... skusme byt technickejsi viac
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Nastavenie ekvitermiky

Poslaťod tienik » Štv 29. Okt 2015 17:29:23

Ja si myslim ze toto sa uz posunulo viac k filozofii ako k ekvitermike :-)
Musime proste brat ako fakt, ze Pepa ma spotrebu EE ako nejaku mantru a nie je ochotny ani za svet ustupit (Pepa neber to v zlom, ja len kostatujem to ako to vidim, mas nato pravo, je to tvoj dom a tvoja EE)

Zo skusenosti, ci uz priamych alebo aj tu ziskanych mam pocit ze cista ekvitermika pre RD nie je to spravne riesenie. Proste prostredie RD nie je homogenne v case, vstupuje do neho X faktorov (slnko, ludia, varenie, prievan, zabudnute okno.....) to podla mna ziadny ekvitermicky regulator nedokaze zobrat do uvahy na 100% a tym padom nam zarucit ze v kupelni bude presne 24, v izbe 22, na chodbe 20...atd.

Takze ked to tak zhrniem, vidim to takto:
1) to aby mal dom co najmenej strat a kurenie bolo pre mna co nalacnejsie bola moja priorita pocas stavby - tam som mal moznosti to riesit a vyberat si.
2) teraz ked byvam, priority sa zmenili, prvorade je pohodlie a konfort. Takze uz neriesim ci kupene ma straty take alebo onake, proste vecer o 20:00 musi byt v nej 24 stupnov, podlaha musi mat 30 stupnov a moze aj "furiky z neba padat". No a kedze kurim elektrikou a poziadavky na tepelnu pohodu u vacsiny mojej rodiny su jasne (3 baby) nie je o com. Jednoducha regulacia on/off po miestnostiach je urcite pre moje potreby 1000x lepsia ako hocijaka ekvitermika.

Takze zvazoval by som to pripad od pripadu, dom od domu.
Ak treba, co je natom zle pridat teplotu media (posun krivky hore) s tym ze existuje miestnost kde chcem mat teplejsie? Proste som toho nazoru ze dom si musim prisposobit sebe, nie naopak.

V tom sa mozno z Pepom rozchadzame v nazore, ale nevadi, mame demokraciu :D
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť