ako riešiť kúrenie bez plynu ?

Re: ako riešiť kúrenie bez plynu ?

Poslaťod ... » Štv 01. Okt 2015 12:58:07

TomasHo píše:@..., z toho, co uvadzas ani to zateplenie nebude zas taky faktor, takze mi z toho vychadza jedine: tepelne zisky.

A ked hovoris, ze vykurovaciu sezonu mas 1,5 mesiaca, tak to je skoro az neuveritelne. Ja zapinam TC na kurenie v septembri a vypinam v maji.

iste, slnecne dni, dostatok akumulacnej hmoty a umiestnenie domu na juhovychodnom svahu (a vacsina okien v slnecnom smere) maju tiez svoj vplyv :-)
TomasHo píše:Ze ty kuris v krbe celu zimu drevom? To su kilowatthodiny naviac. Alebo mate dvoch statnych labradorov, a desatclennu rodinu.


krb mame otvoreny, "kuri" sa v nom len na atmosferu obcas ked je nalada (minulu zimu sme to stihli tak asi 2x), inac sa podiela skor na teplotnych stratoch (kominovu klapku nie je vhodne utesnit tak aby snou nic nepreliezlo, privod vzduchu je ale v case ked sa krb nepouziva zazatkovany vonku na fasade domu :-)

TomasHo píše:Co sa tyka ohrevu TUV, aj toto teplo sa ti vlastne ciastocne udrzi v dome.

ano, aj to co su "straty" sa udrzi v dome, rovnako tak vsetko teplo ktore ti vyprodukuje elektronika (co je takmer 100% jej prikonu) ti ostane ako pozitivna bilancia... a urcite to nie je uplne malo... toto cislo ale presne neviem kvantifikovat....
TomasHo píše: A spotreba sa da ovplyvnit rezimom ohrevu. Ja som na zaklade analyzy kriviek ohrevu a vonkajsich teplot napriklad nastavil ohrev TUV tak, ze cielova teplota TUV je 45 stupnov, hysterezia 3 stupne, oneskorenie el. dohrevu 1,5 hodiny (t.j. nespina sa nikdy, lebo TC vyhreje nadobu vzdy do pol hodiny), a ohrev je zapnuty len od 8:30 do 17:30. V praxi to znamena, ze za noc voda vychladne na dakych 36 stupnov, rano o 8:30 (ked uz byva relativne teplo) sa vyhreje na cielovu hodnotu, a druhykrat sa ohrieva poobede, co stihne este za vyssej dennej teploty do tej 17:30.
Chcelo to sa trocha pohrat s parametrami tak, aby do slnecnych hodin spadali zhruba dva ohrevy. Ak sa totiz ranna voda ohrieva prilis skoro (okolo 6:00), uz naobed je treba ju ohrievat znova, a treti ohrev vychadzal neskoro vecer. Resp., ak ohrev TUV vypne o 17:30, tak voda do rana vychladla na dost neprijemnu teplotu.
No a tiez to je o spotrebe vody. My mame najnizsiu spotrebu vody z celej ulice, ale zatial nam nikto do oci nepovedal, ze smrdime : )


elektricky dohrev TUV ("fail-safe" mam vypnuty na istici (to je sposob ohrevu ktory sme pouzivali kym sme nemali TC ponechali sme si ho ak by sa nahodou TC nechcelo robit to co ma), na spotrebu EE by pre mna malo zmysel len znizit teplotu teplej vody ako takej (zvysenie ucinnosti TC + znizenie tepelnych strat z akumulacnej nadrze a rozvodov), mne je inac jedno kedy to TC dohrieva teplu vodu, teplota na primari z vrtu mi podla slnecneho svitu nekolise :-)
ale tej (aj teplej) vody sa u nas spotrebuje dost vela... to su uz ale tie individualne potreby kazdeho z nas....

PS: nad izolaciou stropu mam tiez este neobytne podkrovie (ktore tvori "zavetrie" :-)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat




Re: ako riešiť kúrenie bez plynu ?

Poslaťod Ludo » Štv 01. Okt 2015 13:28:14

halo, halo....moment
takze sice 260 stvorcov
avsak
byva sa zatial len na prizemi, v podkrovi je prazdno ?
teda ak dobre citam co pises


tak to kompletne meni situaciu
velku spotrebu potom mas, mie malu :yahoo
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: ako riešiť kúrenie bez plynu ?

Poslaťod MartinH » Štv 01. Okt 2015 15:23:12

7milano7 píše:na pozemku na ktorom by som chcel stavať nie je dotiahnutý plyn a ani nebude. Bude tam len elek.prípojka . Tak by som chcel poprosiť tých čo sú na tom rovnako , ako by ste to teraz riešili s vašich skúsenosti . Neplánujem pevne palivo ani krb . Tak len niečo na elektrinu . Úvaha je zatiaľ taká že rekuperácia a niečo k tomu . Bud podlahovka a el.kotol ,alebo infrapanely . Prípadne aktívna rekuperácia . Ak ste to riešili, čo vám vyšlo ako najlepšia alternatíva ? Pomer cena - výkon .


Nejako sa musíme zorientovať a na nejaké počítanie treba minimálne vedieť koľko tepla a koľko teplej vody.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: ako riešiť kúrenie bez plynu ?

Poslaťod ... » Štv 01. Okt 2015 16:58:56

Ludo píše:halo, halo....moment
takze sice 260 stvorcov
avsak
byva sa zatial len na prizemi, v podkrovi je prazdno ?
teda ak dobre citam co pises


tak to kompletne meni situaciu
velku spotrebu potom mas, mie malu :yahoo


mame obyvane a vykurovane: pivnica (1.p.p.), prizemie (1.n.p.) a poschodie (2.n.p.), dokopy ~260 stvorcov, podkrovie nad tym je oddelene betonovou dekou a izolaciou a obytne nie je... my sme nejake sikminy v obytnych priestoroch nechceli....

ale inac suhlasim ze sme uz riadne posli od temy....
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: ako riešiť kúrenie bez plynu ?

Poslaťod marek66 » Štv 01. Okt 2015 20:32:42

xxxxxxxxxxxxxx

emkac: este jeden takyto koment a tvrdy ban

a btw, vratte sa k teme a nerieste spotrebu ... ;)
marek66
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Pia 06. Feb 2015 22:05:03
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: ako riešiť kúrenie bez plynu ?

Poslaťod joko » Pia 02. Okt 2015 12:50:20

_luky_ píše:joko, na Slovensku funguje netmetering?
Totiž fotovoltaika na vytápění mi přijde trochu z cesty: http://www.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/99-prumerne-mesicni-doby-slunecniho-svitu-ve-vybranych-lokalitach-cr

Vráťme sa k pôvodnej otázke, a to "alternatívy" na el. vykurovanie.
Ako som písal, priateľ tú fotovoltaiku nedával pre kúrenie, ale prepočítal si celoročnú spotrebu el energie, spočítal si predpokladaný výkon fotovoltaiky, a on to považuje za rentabilnú investíciu. Či bude nánratnosť 5 alebo 20 rokov si nedokážem odhadnúť. Možno zavážilo aj ekologické zmýšlanie, ja neviem.

7milano7 hladal riešenia, a el. kotol + vodná podlaha je mu jasná, tak preto je to čiste alternatíva na zamyslenie a hladanie inšpirácie.

Ja na jeho mieste by som išiel do kotol + podlaha. (aj keď nedosiahnú na krásu infrapanelov.) Je to osvedčený - lacný spôsob, a prípadne to kombinovať s kvalitným el. bojlerom a nie výmenníkom. Veľa záleží na veľkosti, jednoduchosti - zložitosty systému TUV, či bojler alebo výmenník. Predpokladám že el bojler je na prevádzku lacnejší, ako kotol + výmenník, a zriadovacie náklady budú lepšie za bojler. Možno sy mýlim. Ja si myslím, že rovnako zaizolovaný bojler bude mať nižšie prevádzkové náklady - účinnosť , menšie straty , ako nepriamo ohrievaný výmenník (hlavne v lete), ale aj to mi je samozrejmé, že pri poschodovom dome, s tromi kúpeľňami a recirkulačkou nebudem preferovať el. bojler.

S týmto príspevkom autora joko súhlasil
_luky_
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: ako riešiť kúrenie bez plynu ?

Poslaťod marek66 » Pia 02. Okt 2015 15:48:36

:?
marek66
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Pia 06. Feb 2015 22:05:03
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: ako riešiť kúrenie bez plynu ?

Poslaťod 7milano7 » Pia 02. Okt 2015 19:35:05

MartinH píše:
7milano7 píše:na pozemku na ktorom by som chcel stavať nie je dotiahnutý plyn a ani nebude. Bude tam len elek.prípojka . Tak by som chcel poprosiť tých čo sú na tom rovnako , ako by ste to teraz riešili s vašich skúsenosti . Neplánujem pevne palivo ani krb . Tak len niečo na elektrinu . Úvaha je zatiaľ taká že rekuperácia a niečo k tomu . Bud podlahovka a el.kotol ,alebo infrapanely . Prípadne aktívna rekuperácia . Ak ste to riešili, čo vám vyšlo ako najlepšia alternatíva ? Pomer cena - výkon .


Nejako sa musíme zorientovať a na nejaké počítanie treba minimálne vedieť koľko tepla a koľko teplej vody.


To ešte neviem , nemám zatiaľ projekt . Zatiaľ som len v štádiu úvah , čo chcem naprojektovať . Viem že sa chcem dostať na čo najnižšie straty. Na prvom dome ,čo bol síce katalog, ale vďaka tomuto portálu som to pomenil podľa seba a to tak že v podlahe bolo 23cm , na obvode 20cm a strecha 36cm šikminy a 45rovina .
Teraz to chcem ešte zlepšiť ,na stenu chcem dať 25 alebo 30cm eps , len neviem ako vyrátať koľko dať do podlahy a strechy aby to bolo primerané . Neviete ako sa to vyrátam , alebo koľko dať ?
7milano7
 
Príspevky: 106
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 23:22:34
Bydlisko: ZA
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: ako riešiť kúrenie bez plynu ?

Poslaťod Somebody » Pia 02. Okt 2015 19:51:41

7milano7

Najpoužívanejším programom na takéto výpočty je PHPP. Úprav sa netreba obávať, zvolil som katalógový projekt (viac by som to už nerobil), ktorý v pôvodnej verzii vychádzal na 80 kWh/m2, skresal som ho na 10 kWh/m2. Stačí sa pohrať s detailami a všetko sa dá ;)
Somebody
 
Príspevky: 139
Registrovaný: Uto 10. Júl 2012 12:09:51
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: ako riešiť kúrenie bez plynu ?

Poslaťod TomasHo » Pia 02. Okt 2015 21:46:18

ja mam kompletnú tabulku v exceli, v ktorej som modeloval vsetky parametre domu (presnejsie nez PHPP), a vyslo mi, ze nemusim mat az take extremne zateplenie, aby som dosiahol navrhove parametre. Celkovo som vychadzal pri navrhu domu z dvoch parametrov - investicnej ceny (150.000e - zhruba sa podarilo dodrzat), a mesacnych nakladov (100e - skutocne su nizsie). V porovnani s bytom obrovsky narast komfortu a pokles nakladov. Odporucam ti postupovat podobne.
Takisto mam tabulku na hodnotenie navratnosti TC v porovnani s priamoohrevom (elektrokotol a podlahovka) a FV panelmi, ktore som vsetky zvazoval.
Dolezite je hrat sa s premennymi a zistit, co vlastne clovek pozaduje.
Co sa tyka samotneho systemu kurenia, hlasujem za vodnu podlahovku, ktora umoznuje pripojenie roznych zdrojov tepla (mozno sa predsa rozhodnes pre TC). Napriklad na zaciatku kvoli financiam elektrokotol, neskor iny zdroj tepla.
Podlahove rohoze neodporucam, a na salave panely sme poculi aj nedobre referencie.
Nezavrhoval by som doplnkove kurenie akumulacnymi kachlami. Treba len vyriesit tepelne straty (pomocou uzatvaratelneho nasavania), a on ten vysokoteplotny zdroj je niekedy velmi prijemny, ako pise myslim MartinH.

A velmi by ma zaujimalo, cim takym popudil marek66 emkaca. Mame sa obavat?
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: ako riešiť kúrenie bez plynu ?

Poslaťod theb » Ned 04. Okt 2015 22:13:16

Tak vodna podlahovka urcite. Je to z hladiska buducnosti naozaj to najlepsie. Takisto hlasujem za krb alebo nieco podobne. Tuto sezonu sme to sice este nepouzili, ale co nevidiet uz zapneme.
Nie je nic prijemnejsie ako pekny plamienok v obyvaku :) Vlani to bolo vzacnejsie, tak sme teplo navyse aj vetrali, len nech je ten pocit tepla :) Ale to je cisto subjektivny pocit (teda subjektivny z pohladu vsetkych obyvatelov domu).

TC je sice velka investicia na zaciatku, ale myslim, ze sa to vrati a nemal by som z toho obavy. Sice nevyslo na viac ako vzduch-voda, ale myslim, ze uz zachvilku bude cena spat a zacneme setrit.
Uz pri tejto vybave by som neriesiel inym sposobom ohrev TUV.
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: ako riešiť kúrenie bez plynu ?

Poslaťod 7milano7 » Pon 05. Okt 2015 19:38:28

TomasHo píše:ja mam kompletnú tabulku v exceli, v ktorej som modeloval vsetky parametre domu (presnejsie nez PHPP), a vyslo mi, ze nemusim mat az take extremne zateplenie, aby som dosiahol navrhove parametre. Celkovo som vychadzal pri navrhu domu z dvoch parametrov - investicnej ceny (150.000e - zhruba sa podarilo dodrzat), a mesacnych nakladov (100e - skutocne su nizsie). V porovnani s bytom obrovsky narast komfortu a pokles nakladov. Odporucam ti postupovat podobne.
Takisto mam tabulku na hodnotenie navratnosti TC v porovnani s priamoohrevom (elektrokotol a podlahovka) a FV panelmi, ktore som vsetky zvazoval.
Dolezite je hrat sa s premennymi a zistit, co vlastne clovek pozaduje.
Co sa tyka samotneho systemu kurenia, hlasujem za vodnu podlahovku, ktora umoznuje pripojenie roznych zdrojov tepla (mozno sa predsa rozhodnes pre TC). Napriklad na zaciatku kvoli financiam elektrokotol, neskor iny zdroj tepla.
Podlahove rohoze neodporucam, a na salave panely sme poculi aj nedobre referencie.
Nezavrhoval by som doplnkove kurenie akumulacnymi kachlami. Treba len vyriesit tepelne straty (pomocou uzatvaratelneho nasavania), a on ten vysokoteplotny zdroj je niekedy velmi prijemny, ako pise myslim MartinH.

A velmi by ma zaujimalo, cim takym popudil marek66 emkaca. Mame sa obavat?


Ak môžeš pošli prosím tu tabuľku , mne to pomôže moc . Ďakujem
7milano7
 
Príspevky: 106
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 23:22:34
Bydlisko: ZA
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: ako riešiť kúrenie bez plynu ?

Poslaťod TomasHo » Uto 06. Okt 2015 11:40:39

7milano7, ja to rovno zavesim sem, aby to pripadne mohli skritizovat aj ostatni. Aj ked si uvedomujem, ze tie tabulky vyzaduju niekolkohodinovy vyklad, lebo ja sam sa v nich musim chvilu orientovat.

Jedna je jednoducha - porovnanie celkovych nakladov (fixnych aj kumulativnych prevadzkovych) v troch variantach: TC vzduch-voda, priamoohrev (t.j. elektrokotol) a priamoohrev + fotovoltaicka elektraren. Tu vitazi jednoznacne TC, odkedy sa zmenili podmienky vykupu elektriny z FVE.

Druha tabulka je kompletny tepelny vypocet domu. Tato je usposobena na konkretny dom, a zodpoveda vypoctu PHPP, akurat je podstatne presnejsia a vycerpavajucejsia. Je tam niekolko zaloziek, ktore sa citaju od poslednej - teda na konci su konstanty, pred nimi klimaticke data z niekolkych zdrojov (pre moju lokalitu), pred nimi zacinaju specificke udaje o skladbe konstrukcii pouzitych v stavbe, potom vyplne otvorov (kazde jedno okno a dvere, a pozor na ramy, ktore tvoria velku cast plochy), a nasledne idu uz vypoctove zalozky - H je okamzita strata tepla prestupom cez jednotlive konstrukcie, Hv je strata vetranim (veeelmi bulharska konstanta), Q je tepelna bilancia pocas vykurovacieho obdobia (so zapocitanim slnecnych ziskov a ostatnych vnutornych ziskov) a ako titulny list je zhrnutie, kde vpravo mozno menit iste premenne (hrubky stien, pozadovanu teplotu interieru, ucinnosti rekuperacie a tak dalej), a vlavo sa pocitaju data.

Momentalne je tabulka vyladena tak, ze zhruba zodpoveda skutocnym parametrom domu (podla meranej spotreby elektriny), ale "ladenie" prebiehalo najma upravou parametra netesnosti stavby (ktory nemam zmerany blower-door testom).

Zaujimavy vypocet je vsak okamzita strata domu pri danej teplote exterieru, ktore mozno menit, a ktora prakticky definuje spodnu hranicu vykonu kurenia pri danej teplote na to, aby sa teplota udrzala. Priklad: mne pri -20 stupnoch vychadza, ze dom potrebuje 6,83kW len na udrzanie teploty. Zvolil som TC s vykonom 14kW, aby malo dostatocnu vykonovu rezervu. Ak by som tam dal dajme tomu 6kW elektrokotol, v ziadnom pripade to nebude pri -20 stupnoch stihat.

Mimochodom, su tam nalinkovane nejake dalsie tabulky (plochy domu), ale hadam to bude fungovat aj bez nich.
Prílohy
Tepelne straty Dom12a.xls
(119 KiB) 258 krát
Vypocet navratnosti TC.xls
(59.5 KiB) 233 krát

S týmto príspevkom autora TomasHo súhlasil
joko
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: ako riešiť kúrenie bez plynu ?

Poslaťod jezo » Str 07. Okt 2015 6:49:50

Somebody píše:Najpoužívanejším programom na takéto výpočty je PHPP. Úprav sa netreba obávať, zvolil som katalógový projekt (viac by som to už nerobil), ktorý v pôvodnej verzii vychádzal na 80 kWh/m2, skresal som ho na 10 kWh/m2. Stačí sa pohrať s detailami a všetko sa dá ;)

Mozem sa spytat, co znamenaju tie cisla? Z tej 80-ky by som predpokladal rocna spotreba energie na m2 podlahovej plochy. Lenze ak ano, tak desiatka mi uz pride ako cisty blud, ak si teda nepostavil pasivny dom. Alebo tie upravy boli len v pocitaci"?
jezo
 
Príspevky: 231
Registrovaný: Ned 03. Jan 2010 11:12:45
Bydlisko: ZA
Dal súhlas: 13 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: ako riešiť kúrenie bez plynu ?

Poslaťod Somebody » Str 07. Okt 2015 10:57:29

jezo

áno, mal som na mysli ročnú potrebu energie na m2. Na začiatku boli samozrejme len výpočty v PHPP, teraz už po realizácii je pasívny dom realitou. Potvrdil mi to blowerdoor test, termokamera, energetický certifikát. Spočiatku to vyzeralo nereálne skresať to z 80 kWh/m2 na 10 ale dá sa to a výsledok to potvrdzuje.
Somebody
 
Príspevky: 139
Registrovaný: Uto 10. Júl 2012 12:09:51
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron