komín: nerez nebo šamot?

komín: nerez nebo šamot?

Poslaťod _luky_ » Pon 21. Sep 2015 9:17:21

Studuji už pár měsíců, ale rozpočet mám omezený...
Plánuji stavbu nového komína pro kotel na dřevo (dřevoplyn, v budoucnu možná automat na uhlí).
Po pročtení diskusí o prasklých a nerovných šamotových vložkách jsem do užšího výběru vybral tříplášťový nerez a zděný s izostatickou vložkou.
Původně jsem počítal, že oba případy vyjdou na podobné peníze, ale s tím nerezovým bude méně práce. Nakonec jsou ty zděný dražší než jsem si myslel. V pátek jsem ale mluvil s člověkem od Schiedelu a vyloženě mi nedoporučoval nerez, protože kyseliny ze dřeva, popř. síra z uhlí ten komín do 10ti let, nejpozději 15 rozežere. Navíc při prvním vyhoření se z nerezu stane obyč. ocel co zrezne. Co je na tom pravdy?

Jedná se o komín 200mm, délka 8,3m, druhá dvířka pro vymetání, redukce na kouřovod, 3m nadstřešní část.

Schiedel uni advanced 33 000 Kč
Schiedel Kerastar 77 000 Kč (včetně montáže a revize)
Heluz izostat 33 000 Kč
CIKO TEC 34 000 Kč
nerez (1mm, izolace 50mm, zvenku hliník) 36 000Kč, s montáží a revizí 41t.

pozn. U zděných je třeba počítat s vybudováním základu, kotvením ke zdi, klempířem na oplechování prostupu střechou, zateplením vatou. U nerezu je všechno v ceně.
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat




Re: komín: nerez nebo šamot?

Poslaťod bysťo » Štv 01. Okt 2015 13:00:45

1/ nerezové komíny sa robia z rôznych materiálov - Schiedel komíny možno zhrdzavejú od síry, ale napríklad Jeremias má systémy na to vhodné, treba len vybrať podľa použitia ten správny
2/ po vyhorení šamotového komína ostane čo? keramická vložka ti vypraská a jedine čo ti ostane, dať ten komín vyvložkovať nerezou

mimochodom, neviem aké kyseliny by v dreve mali byť. kúri sa čistým drevom, kto kúri kktinami špinavými, odrezkami napustenými chemikáliami a lepidlom, si nič iné nezaslúži, len aby mu to všetko vzal čert
už stojí, ten náš domček vysnívaný...
bysťo
 
Príspevky: 233
Registrovaný: Uto 30. Dec 2008 15:16:31
Bydlisko: Lukové
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 6 krat

Re: komín: nerez nebo šamot?

Poslaťod _luky_ » Štv 01. Okt 2015 15:38:42

1) Všechny nerez komíny, co jsem viděl se dělají z nerezi třídy 1.4404 tloušťky 1mm.
Kyseliny se ve dřevě přirozeně vyskytují. Nejvíce v tvrdém. Pokud se dobře topí suchým dřevem, je namáhání komína nízké (ale existuje). Pokud začnou spaliny kondenzovat - vlhké dřevo, nedokonalé spalování, ochlazování komína - tak kyseliny vykonají svoje. A například během roztápění se takové situaci nelze vyhnout.
Palivo má být suché čisté dřevo (odpad z výroby palet - tj. odřezky prken a hranolů). Mám ověřeno, že za 1 léto pod střechou to vyschne na cca 20% vlhkosti. Nevylučuji, že přejdu na automat na uhlí.
2) šamotová vložka by měla vyhoření přežít bez újmy. Já jsem se i tak zaměřil na izostatické vložky, které by měly být výrazně odolnější. Narozdíl od šamotových nepraskají ani při přímém styku s plamenem. Navíc jsou perfektně přesný.

Abych to uzavřel. Minulý týden jsem objednal Schiedel uni advanced. Nakonec jsem se dostal těsně pod 30kkč s tím, že si to ze stavebnin odvezu sám. Pokud k tomu připočítám vatu a lepidlo na zateplení, betonový základ, kotvení atd, tak by to mělo stále vyjít na rozumné peníze.
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat

Re: komín: nerez nebo šamot?

Poslaťod Ludo » Pia 02. Okt 2015 11:16:16

tak som sa pytal svokra
ten mi odpovedal, ze
nerez 1.4404 - vhodna pre plynné palivá, krby
nerez 1:4828 - vhodna pre kotle na tuhé palivo
takze ???
nechce sa mi to na webe dohladavat ako to je, ale co sa tyka "zvaratelnych" materialov, tak svokor je chodiaca encyklopedia
ale mylit sa moze aj on, ze....
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat





Späť na Komín, krb

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia