ako riešiť kúrenie bez plynu ?

ako riešiť kúrenie bez plynu ?

Poslaťod 7milano7 » Str 30. Sep 2015 19:30:00

Zdravím vás,
na pozemku na ktorom by som chcel stavať nie je dotiahnutý plyn a ani nebude. Bude tam len elek.prípojka . Tak by som chcel poprosiť tých čo sú na tom rovnako , ako by ste to teraz riešili s vašich skúsenosti . Neplánujem pevne palivo ani krb . Tak len niečo na elektrinu . Úvaha je zatiaľ taká že rekuperácia a niečo k tomu . Bud podlahovka a el.kotol ,alebo infrapanely . Prípadne aktívna rekuperácia . Ak ste to riešili, čo vám vyšlo ako najlepšia alternatíva ? Pomer cena - výkon .
Ďakujem
7milano7
 
Príspevky: 106
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 23:22:34
Bydlisko: ZA
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




ako riešiť kúrenie bez plynu ?

Poslaťod Maza » Str 30. Sep 2015 20:36:57

Tepelné čerpadlo ?
Maza
 
Príspevky: 41
Registrovaný: Ned 05. Máj 2013 13:16:35
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: ako riešiť kúrenie bez plynu ?

Poslaťod joko » Str 30. Sep 2015 20:43:08

Kamarát podobný problém riešil : fotovoltaika - infrapaneli, plus cca 160 m el. kábel do podlahy - podlahové vykurovanie kúpeľne + asi chodba. Mal prepočítanú fotovoltaiku - odber domácnosti, mal by mať energiu navyše a preto ešte + podlaha. Panely využíval už minulú zimu, ( básnil okolo toho, a bol veľmi spokojný) fotovoltaiku bude mať až túto zimu v prevádzke, teraz sa sťahoval komplet s rodinou. Takže merateľné výsledky ešte nemá, ale prvý dojem je uspokojivý.
Dávam to ako nápad na kombináciu. :drink
Naposledy upravil joko dňa Str 30. Sep 2015 20:46:27, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: ako riešiť kúrenie bez plynu ?

Poslaťod Somebody » Str 30. Sep 2015 20:43:25

7milano7

Všetko závisí od tepelných strát danej stavby. Aj napriek tomu, že som mal možnosť lacno zriadiť plynovú prípojku, tak som zvolil ako hlavný a jediný zdroj vykurovania a ohrevu TÚV el. energiu. Vykurovanie mám riešené formou stropných infrapanelov o celkovom výkone 3,6 kW pri úžitkovej ploche 120 m2, ohrev TÚV klasickým el. bojlerom. Predpokladané mesačné náklady na vykurovanie a ohrev TÚV sú cca. 20 EURO mesačne za el. energiu. Čaká ma prvá zima, som zvedavý aká bude realita.
Suma sumárum, bez riadneho zateplenia domu nemá zmysel uvažovať nad vykurovaním el. energiou.
Somebody
 
Príspevky: 139
Registrovaný: Uto 10. Júl 2012 12:09:51
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: ako riešiť kúrenie bez plynu ?

Poslaťod _luky_ » Str 30. Sep 2015 20:56:06

joko, na Slovensku funguje netmetering?
Totiž fotovoltaika na vytápění mi přijde trochu z cesty: http://www.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/99-prumerne-mesicni-doby-slunecniho-svitu-ve-vybranych-lokalitach-cr
http://podskalou.blogspot.cz
_luky_
 
Príspevky: 350
Registrovaný: Uto 08. Feb 2011 12:47:24
Dal súhlas: 80 krat
Dostal súhlas: 56 krat

Re: ako riešiť kúrenie bez plynu ?

Poslaťod emkac » Str 30. Sep 2015 21:10:27

bungalov, cca 110m2 vnutrona plocha, zatepleny 25,25,60, vodna podlahovka, pasivna rekuperacka
tienik a fabka ma ukecali na cisto elektricke kurenie, plyn mam natiahnuty k domu, ale cez fasadu dnu nejde
obstaravacie naklady cca 2K EUR vratane podlahovky, kotla, zasobnika a prac okolo toho
prevadzkove naklady - spytaj sa o rok a pol, kedze najblizsia zima nebude smerodatna ;)

ine alternativy som neriesil, ale mam taaaaaaaky silny pocit, ze obstaravacie naklady by prevysili 2K EUR vo vsetkych alternativach
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: ako riešiť kúrenie bez plynu ?

Poslaťod ... » Štv 01. Okt 2015 7:06:16

pri dobre zaizolovanom dome ta naklady na kurenie nebudu zaujimat, su zanedbatelne
doma mame vodnu podlahovku, prve dve zimy sme to (vodu v podlahe) kurili 3kW vyhrevnym telesom, za celu vykurovaciu sezonu sme na kurenie domu spotrebovali do 1000 kWh, teplota v dome nikdy neklesla pod 22 stupnov... celkova uzitkova (a zaroven aj vykurovana) plocha domu je ~260m2 (pomer celkovej teplovymennej plochy k zabratemu objemu mame ale lepsi ako ti co maju bungalov :-D)
v sucasnosti nam to vykuri uz tepelne cerpadlo, ak by sme ho uvazovali ale len na kurenie domu tak navratnost je nikdy, my sme ho do systemu davali kvoli ohrevu TUV (kedze tam sme mali radovo vyssiu spotrebu ee pri odporovom ohreve)

v tvojom pripade by som siel do vodnej podlahovky, na zaciatok mozes (podobne ako my) ju kurit najlacnejsim "odporovym drotom" a podla toho co uvidis z prevadzky sa nasledne vies zariadit co dalej, vodna podlahovka ti totizto umoznuje pouzit lubovolny zdroj tepla na jej ohrev...

S týmto príspevkom autora ... súhlasil
_luky_
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: ako riešiť kúrenie bez plynu ?

Poslaťod pepa » Štv 01. Okt 2015 7:43:15

1000kWh na kurenie je hodne malo. Priam neuveritelne malo. Clovece, to si sa asi niekde sekol. Pri 260m2 to musi byt nejaky omyl. Ved ja zas nemam tak zle zatepleny dom a som nasobne inde. Ja miniem tak 4kubiky plynu mesacne na TUV a nieco cez 500 kubikov na vykurovanie. Celkovo do 600m3 plynu rocne. Akoze ja sa nestazujem, naklady na ele+plyn mesacne mam do 50eur, ale tie tvoje cisla su dost divne ...
Uz len ten pomer nakladov na TUV a kurenie je divny. Lebo ja to mam 1:10 a ty hovoris, ze na TUV ide viac energie ako na kurenie ?
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko

S týmto príspevkom autora pepa súhlasil
Ludo
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: ako riešiť kúrenie bez plynu ?

Poslaťod TomasHo » Štv 01. Okt 2015 9:24:30

Asi bude rozdiel v tom zatepleni.

Emkac pise, ze ma zateplenie 25,25,60, 110m2 a ide do elektriky a oplati sa mu to.
Pepa ma zateplenie 15,15,32, 140m2, spotrebu na kurenie v plyne asi 5200 kWh rocne.
Ja mam 20,20,45, plochu tak 170m2 a spotrebu na kurenie cca 2300kWh elektro za vyk. sezonu (TC, skutocna potreba tepla domu je x-krat vyssia - faktor ucinnosti TC)
Na inom dome mame chudobne zateplenie 10,10,20, elektricke podlahove rohoze, a mesacna palka vo vykurovacej sezone bola 200 eur, a to len na temperovanie na 16 stupnov (ani nechcem vediet, kolko by to zozralo, keby sa kurilo na normalnu teplotu.
... bude mat takmer pasivny dom, so zateplenim asi ako emkac, s narokmi na tepelnu pohodu ako ladovy medved, a potom by mu tie cisla mohli sediet : )
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: ako riešiť kúrenie bez plynu ?

Poslaťod Ludo » Štv 01. Okt 2015 9:51:08

ano, rozdiel sice moze byt v izolovani
dokonca u pepu mam podozrenie na velmi slabo zatepleny strop
ved 32 cm v strope (naozaj?)
ved ja som daval pred 10 rokmi viac
ale zas
260 stvorcov je dost vela a 1 mega spotreba je dost malo-aj ked netvrdim ze sa neda...
ja len ci naozaj
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: ako riešiť kúrenie bez plynu ?

Poslaťod ... » Štv 01. Okt 2015 10:26:51

Ludo píše:ja len ci naozaj


tak ja mam v rozvadzaci nahadzane podruzne merace, a ten sa snad nejak zasadne nemyli... (mal by mat triedu presnosti rovnaku ako fakturacny elektromer)

TomasHo píše:Asi bude rozdiel v tom zatepleni.

Emkac pise, ze ma zateplenie 25,25,60, 110m2 a ide do elektriky a oplati sa mu to.
Pepa ma zateplenie 15,15,32, 140m2, spotrebu na kurenie v plyne asi 5200 kWh rocne.
Ja mam 20,20,45, plochu tak 170m2 a spotrebu na kurenie cca 2300kWh elektro za vyk. sezonu (TC, skutocna potreba tepla domu je x-krat vyssia - faktor ucinnosti TC)
Na inom dome mame chudobne zateplenie 10,10,20, elektricke podlahove rohoze, a mesacna palka vo vykurovacej sezone bola 200 eur, a to len na temperovanie na 16 stupnov (ani nechcem vediet, kolko by to zozralo, keby sa kurilo na normalnu teplotu.
... bude mat takmer pasivny dom, so zateplenim asi ako emkac, s narokmi na tepelnu pohodu ako ladovy medved, a potom by mu tie cisla mohli sediet : )


ladovy medved by sa asi u nas v zime uvaril, termostat mavame v zime nastaveny na 22.5, takze pod 22 to nezlezie :-) (no jedna vynimka je, pivnicny okruh a jeho termostat nastavujem na nejakych 21.x, na druhej strane v lete nahriaty beton v stenach pivnice si dlho drzi teploty ktore dotuju teplom cely dom; tento rok sa nam to podarilo napriklad vyhriat na takmer 24 stupnov)

ale inac ano, je to o izolaciach a hlavne o tom ako su spravene, dnes by som sice izolaciu dal bez akychkolvek problemov hrubsiu (kedze pomer ceny izolacie ku praci, leseniu, a pod. je zanedbatelny, bohuzial toto som si uvedomil prilis neskoro, obvodove steny mame izolovane 15cm az po zaklad pivnice a strop ~ 35-40 cm niecoho podobneho pur pene, eliminovane vsetky mozne tepelne mosty a narusenia izolacie)

a pokial zriesime este kusok fotovoltiky tak sa s rezervou dostaneme do kategorie "aktivnych" domov :-D

pepa píše:1000kWh na kurenie je hodne malo. Priam neuveritelne malo. Clovece, to si sa asi niekde sekol. Pri 260m2 to musi byt nejaky omyl. Ved ja zas nemam tak zle zatepleny dom a som nasobne inde. Ja miniem tak 4kubiky plynu mesacne na TUV a nieco cez 500 kubikov na vykurovanie. Celkovo do 600m3 plynu rocne. Akoze ja sa nestazujem, naklady na ele+plyn mesacne mam do 50eur, ale tie tvoje cisla su dost divne ...
Uz len ten pomer nakladov na TUV a kurenie je divny. Lebo ja to mam 1:10 a ty hovoris, ze na TUV ide viac energie ako na kurenie ?


nesekol, merane podruznym meracom... nam zas TUV pri priamocinnom odporovom ohreve robila pri "komfortnej" prevadzke 600-800 kWh mesacne, pri vypinani ohrevu a zapinani len ked to bolo treba sme sa vedeli dostat k cca 500 kWh/mesiac... v sucasnosti TC zozerie na ohrev TUV okolo 160 kWh/mesiac pri tom plne komfortnom rezime, vykurovacie obdobie to ani velmi nezmeni (vykurovacie obdobie nam zo skusenosti inac vychadza na cca 1.5 mesiaca - od vianoc do prvej polovice februara..., zvysok v pohode pokryvaju ine teplotne zisky (slnko, ludia)...)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: ako riešiť kúrenie bez plynu ?

Poslaťod TomasHo » Štv 01. Okt 2015 11:10:36

@..., z toho, co uvadzas ani to zateplenie nebude zas taky faktor, takze mi z toho vychadza jedine: tepelne zisky.

A ked hovoris, ze vykurovaciu sezonu mas 1,5 mesiaca, tak to je skoro az neuveritelne. Ja zapinam TC na kurenie v septembri a vypinam v maji.

Ze ty kuris v krbe celu zimu drevom? To su kilowatthodiny naviac. Alebo mate dvoch statnych labradorov, a desatclennu rodinu.

Co sa tyka ohrevu TUV, aj toto teplo sa ti vlastne ciastocne udrzi v dome. A spotreba sa da ovplyvnit rezimom ohrevu. Ja som na zaklade analyzy kriviek ohrevu a vonkajsich teplot napriklad nastavil ohrev TUV tak, ze cielova teplota TUV je 45 stupnov, hysterezia 3 stupne, oneskorenie el. dohrevu 1,5 hodiny (t.j. nespina sa nikdy, lebo TC vyhreje nadobu vzdy do pol hodiny), a ohrev je zapnuty len od 8:30 do 17:30. V praxi to znamena, ze za noc voda vychladne na dakych 36 stupnov, rano o 8:30 (ked uz byva relativne teplo) sa vyhreje na cielovu hodnotu, a druhykrat sa ohrieva poobede, co stihne este za vyssej dennej teploty do tej 17:30.
Chcelo to sa trocha pohrat s parametrami tak, aby do slnecnych hodin spadali zhruba dva ohrevy. Ak sa totiz ranna voda ohrieva prilis skoro (okolo 6:00), uz naobed je treba ju ohrievat znova, a treti ohrev vychadzal neskoro vecer. Resp., ak ohrev TUV vypne o 17:30, tak voda do rana vychladla na dost neprijemnu teplotu.
No a tiez to je o spotrebe vody. My mame najnizsiu spotrebu vody z celej ulice, ale zatial nam nikto do oci nepovedal, ze smrdime : )
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: ako riešiť kúrenie bez plynu ?

Poslaťod Ludo » Štv 01. Okt 2015 11:26:54

ufff
vykurovacie obdobie vianoce-pol februara
je sen
fakt si ani do toho krbu neprilozis polienko, dve???
v tom pripade gratulujem
bol som minulu jesen v jednom dome, ktory bol zatepleny 30 cm na fasade a 60 cm v strope a k tomu cielene projektovany a orientovany na slnecne zisky (cela juzna stena presklena cez dve podlazia teda obrovsku galeriu presnejsie),
tak tam ti ludia ozaj len sem tam prihodili do pece jedno polienko-ale ziaden plyn, ziadna elektrika na vykurovanie -nic, len pec

ja do krbu kladiem, lebo ako som to uz tusim daval
mangelka ( a moje uz nie namladsie kosti tiez) z casu na cas vyzadujeme nejaky vysokoteplotny zdroj,hlavne ked dojdeme z lyzovacky uzimeni,
tak darmo ze je v dome 24 stC, ked sa tak prijemne posedava pred krbom z ktoreho sala teploooooo....
(co bol inak tiez dovod na infrasaunu v kupelni)
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: ako riešiť kúrenie bez plynu ?

Poslaťod pepa » Štv 01. Okt 2015 11:45:15

... píše:ale inac ano, je to o izolaciach a hlavne o tom ako su spravene, dnes by som sice izolaciu dal bez akychkolvek problemov hrubsiu (kedze pomer ceny izolacie ku praci, leseniu, a pod. je zanedbatelny, bohuzial toto som si uvedomil prilis neskoro, obvodove steny mame izolovane 15cm az po zaklad pivnice a strop ~ 35-40 cm niecoho podobneho pur pene, eliminovane vsetky mozne tepelne mosty a narusenia izolacie)


chlape, nieco mi tu fyzikalne nesedi ...
1000kWh rocne pri tak biednych izolaciach ako mam ja, to nemozes mat, zjavne mas tie podruzne elektromery s velmi velkou chybou :-)))))))
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: ako riešiť kúrenie bez plynu ?

Poslaťod pepa » Štv 01. Okt 2015 11:52:43

Ludo píše:dokonca u pepu mam podozrenie na velmi slabo zatepleny strop
ved 32 cm v strope (naozaj?)
ved ja som daval pred 10 rokmi viac


suhlas, kludne mohlo byt viac
ale mal som co robit, aby som presvedcil majstrov, ze naozaj chcem znizit strop o 12cm a este tam nieco pridat, lebo boli rozhodnuti tam vrazit len 20cm
na druhu stranu, ja mam stropy rovne, v nich je izolacia a nad tym, mam nizku sikmu strechu, ktora predsa len robi dalsiu barieru
vobec nepocitujem, ze by sa mi poschodie v lete prehrievalo, alebo v zime ochladzovalo, skor naopak
a stale mam moznost tam este 50cm vlny rozbalit na ukor skladovacej plochy, akurat, ze podla prepoctov by to malo navratnost tak 50rokov a na 1000kWh rocne by som sa tak ci tak nedostal ...
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat




Ďalší

Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron