dodatocna montaz rekuperacie?

dodatocna montaz rekuperacie?

Poslaťod james18 » Str 23. Sep 2015 13:14:24

Zdravim,chcel by som sa ako laik v tejto problematike spytat,ci je mozne dodatocne dorobenie rekuperacie v bungalove.Mam SDK strop a nas nim vatu v ktorej si to teoreticky viem predstavit.
V projekte som rekuperacku nemal ani sa o nej neuvazovalo,ale chcel by som teraz vediet ci je to mozne dorobit alebo je to absolutne vylucene.
Dakujem.
james18
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Pon 21. Sep 2015 22:19:31
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: dodatocna montaz rekuperacie?

Poslaťod bladerunner » Str 23. Sep 2015 15:24:58

(skoro) všetko je možné ;)
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: dodatocna montaz rekuperacie?

Poslaťod emkac » Str 23. Sep 2015 15:31:22

mozne to samozrejme je..... bavime sa asi o centralnej rekuperacke, ze?


a) vliezt pod strechu, natiahnut zvonka dve hlavne ruru na privod a odvod vzduchu a poriadne ich zaizolovat
b) samozrejme treba opravit fasadu alebo podhlad, odkial tie rury pojdu
c) spravit diery skrz vatu a SDK to nejakej technickej miestnosti a zviest ich dole..... opat rury zaizolovat a opravit parozabranu
d) od jednotky viest odvody a privody vzduchu do izieb = rozobrat SDK strop, natahat rury, opravit izolaciu, opravit parozabranu, nahodit SDK strop
e) namontovat jednotku
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: dodatocna montaz rekuperacie?

Poslaťod steve33 » Str 23. Sep 2015 15:53:03

Este by som doplnil ak mozem:
-urobit pod stropom kastliky z SDK a tadial viest rury do kadej izby alebo . Ale vsetko zalezi od podorysu a dalsich veci. Ale vsetko sa da :drink
Sent from my BlackBerry Q10
Obrázok užívateľa
steve33
 
Príspevky: 432
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 15. Okt 2010 22:00:29
Dal súhlas: 20 krat
Dostal súhlas: 24 krat

Re: dodatocna montaz rekuperacie?

Poslaťod james18 » Str 23. Sep 2015 16:11:23

emkac píše:mozne to samozrejme je..... bavime sa asi o centralnej rekuperacke, ze?


a) vliezt pod strechu, natiahnut zvonka dve hlavne ruru na privod a odvod vzduchu a poriadne ich zaizolovat
b) samozrejme treba opravit fasadu alebo podhlad, odkial tie rury pojdu
c) spravit diery skrz vatu a SDK to nejakej technickej miestnosti a zviest ich dole..... opat rury zaizolovat a opravit parozabranu
d) od jednotky viest odvody a privody vzduchu do izieb = rozobrat SDK strop, natahat rury, opravit izolaciu, opravit parozabranu, nahodit SDK strop
e) namontovat jednotku

Nerozumiem tomu rozoberaniu SDK.Ja som si to predstavoval tak,ze by som to tahal na povali tzn.ze porobim trady vo vate a do SDK vykruzim diery v mieste vyduchov,nahodim vyduchy,opravim parozabranu a hotovo. Silno sa mylim? :D
james18
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Pon 21. Sep 2015 22:19:31
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: dodatocna montaz rekuperacie?

Poslaťod emkac » Str 23. Sep 2015 16:22:47

silno sa nemylis... v zasade mi moznost tahat vsetko hore nenapadla, kedze ja to mam uplne inak a ist skrz parozabranu hore je pre mna nepredstavitelne....

cize ano, aj to je (a pre teba asi lepsia) moznost.... vsetko tahat pod strechou a dole skrz parozabranu a SDK tahat iba rury.....

ale opakujem, hlavne rozvody vzduchu MUSIS dokladne zaizolovat, ziadne ze 3cm makka penova izolacia, ale poriadne obalelene vo vate
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: dodatocna montaz rekuperacie?

Poslaťod james18 » Str 23. Sep 2015 17:17:50

emkac píše:silno sa nemylis... v zasade mi moznost tahat vsetko hore nenapadla, kedze ja to mam uplne inak a ist skrz parozabranu hore je pre mna nepredstavitelne....

cize ano, aj to je (a pre teba asi lepsia) moznost.... vsetko tahat pod strechou a dole skrz parozabranu a SDK tahat iba rury.....

ale opakujem, hlavne rozvody vzduchu MUSIS dokladne zaizolovat, ziadne ze 3cm makka penova izolacia, ale poriadne obalelene vo vate


Aha super,na to izolovanie si dam pozor,v postate rury nad stropom mam 40cm vaty,takze rury by boli nou prikryte.
Ak to budem realizovat urcite sem supnem foto,mozno to pomoze niekomu.
Dakujem za pomoc vsetkym :D
james18
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Pon 21. Sep 2015 22:19:31
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: dodatocna montaz rekuperacie?

Poslaťod Palino007 » Str 23. Sep 2015 19:16:13

Ukáž projekt.
Ak máš bungalov asi máš centrálnu chodbu. V tom pripade by som chodbu znížil o 15cm a tam dal všetky rozvody. Potom len 2 rúry smerom hore a von.
Palino007
 
Príspevky: 187
Obrázky: 4
Registrovaný: Uto 19. Apr 2011 9:50:52
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: dodatocna montaz rekuperacie?

Poslaťod Jookie » Pon 04. Dec 2017 9:44:43

Caute,

aj na zaklade tohoto prispevku som urobil dodatocnu montaz rekuperacie na poschodi poschodoveho rodinneho domu, vyzera to strasne ale vetra to skvelo ;)


Rekuperaciu som nemontoval v case stavby domu, lebo moj dom je maly, je tam plyn, takze som ho nestaval ako nizko energeticky (je to nezateplena tehla 44 cm), a nevidel som potrebu mechanickeho vetrania, lebo predsa vetra sa oknami. Roky vsak bojujem s velkou vlhkostou domu, zraza sa to strasne na oknach a to horsie znasaju drevene stresne okna (tam je to aj kvoli zlej technickej realizacii), a v rohoch miestnosti, kde je betonovy veniec, ktory z vonku nie je zatepleny (aha, a teraz by sa zateplenie zislo! :) ), takze vsetky tieto problemy riesim postupne, z roka na rok. Zmensit zrazanie sa na tychto miestach sa da napr. znizenim vlhkosti, cize vetranim, co napr. moj otec hovori manzelke (ze ma vetrat) na co sa ona rozculuje, ze vetra tak ako sa u nich vetralo doma, co zjavne u nas nestaci. Cez den sa normalne nevetra, lebo manzelka je citliva na chlad (hned ju potom bolia krize) a behaju tam male deti, takze manzelka proste nevetra, a ja ked pridem domov, tak tiez nemozem z uvedenych dovodov. Jeden den som nechal manzelke nech si rucne zapne vetranie (RJ), ale kedze sa v tomto na nu nedalo spolahnut, bola tato cinnost manzelky nahradena casovym rele, ktore vetra 4x denne po hodine (rano, pred obedom, poobede, vecer). Mozno by bolo lepsie, keby to na nejakom slabom vykone vetralo mozno cely den, ale jednak ze z toho ide trochu hluku (kedze je to montovane priamo na chodbe), jednak ze to po hodine vetrania znizi teplotu v izbach tak o 1 stupen (ano, oproti nevetraniu cokolvek ine znizi teplotu), a este by to mohlo skoncit prilis nizkou vlhkostou.

Takze zhrunutie:
- da sa to domontovat, ale bez zakrytia to vyzera strasne (zakrytie planujem snad buduce leto, lebo pri detoch sa k tomu skor nedostanem)
- u mna nemozno hovorit o nejakej uspore takymto vetranim (nevetranim sme usetrili / udrzali vsetko teplo)
- montaz v hotovom dome je strasny bordel - sekanim dier do stien vznika prach ktory zajde aj tam kde to snad ani nie je mozne
- znizilo mi to vlhkost v dome snad o 20% (a slo by aj viac, ak by som to mal zapnute dlhsie), takze sa mi konecne menej rosia okna a steny v nevhodnych miestach
- navratnost? nikdy
- montoval by som to znova? urcite ano. A bol som blby, ze som to neurobil, ked som mal dom este len rozostavany

Miro

S týmto príspevkom autora Jookie súhlasil
jablonko
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat

Re: dodatocna montaz rekuperacie?

Poslaťod ... » Pon 04. Dec 2017 20:10:34

ja som v prvej polovici tohto roku taktiez riesil dodatocnu montaz rekuperacie, kedze som vsak vedel ze ziadne podhlady dorabat nechcem, tak to co ide priznane v obytnej casti (s vynimkou schodiska) je riesene bielymi plastovymi rurami obdlznikoveho prierezu ktore som ukladal do rohov (ostanu priznane), zvisle rozvody na schodisku su uz z normalnych kruhovych rur (DN150) taktiez v rohoch schodiska, plan do buducna je zastriekat pur penou, orezat do obluka, zatiahnut klebrom a omietkou a natriet (takze aj v schodisku by bol len zaobleny roh)
rozvadzace som z priestorovych dovodov neriesil, nastavenie prietokov do jednotlivych miestnosti som robil cez tanierove vyustenia ktore sa daju uzatvarat tym ze ich viac zaskrutkujes
celu rekuperacnu jednotku som riesil home made, v sucasnej situacii (pozerane v zabbix-e kde sa mi to grafuje) mi pri plnom vykone dava na vstupe z exterieru 0-1 stupen celzia, na vystupe do domu sa to hybe okolo 20 stupnov, odvod z domu ma na vstupe do vymennika 22 stupnov, a na vystupe 6 stupnov
v rozvode mam zaradeny za rekuperatorom este aj vodny vymennik (v lete s nim budem chladit a v zime je aj plan dohrievat prebytkami tepla z TC), ten ale este nemam zapojeny (v lete som to ale skusal len s vodou a na vystupe mi to davalo 19stupnovy vzduch ked mi z vonka prichadzal 30)
naklady na svojpomocne robenu rekuperaciu (teda len zakladny material - ventilatory s regulaciou vykonu, klapky + serva, rekuperacny (bez chassis) a vodny vymennik, rury, vyustenia) ma vyslo na ~2000E na 3podlazny dom (vetram tym aj pivnicu) s celkovou uzitkovou plochou 260m2

spustanie zatial riesim manualne (zapojenim predlzovacky do zasuvky), je v plane to nakablovat do riadiacej jednotky TC po tom co do systemu dopojim aj vodny vymennik; ako alternativa ak by mi to robilo nejake problemy je pouzit jedno raspberry s relatkovou doskou (ktore uz aj tak monitoruje rozne snimace :-))

relativnu vlhkost mame v interieri aktualne okolo 55-60%, po minule zimy sme mavali 70-80% (a len vdaka dobre zaizolovanej stavbe sa kondenz objavoval len na spodku okennych tabul)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat





Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť