Strom na tienenie

Strom na tienenie

Poslaťod eugen.lengyel » Str 16. Sep 2015 14:50:24

Zdravim, hladame do zahrady dva stromy na tienenie. Jeden bude pri terase druhy by mal tienit ihrisko. Chceli by sme nieco co rastie pomerne rychlo, aby sme nemali tien o 25 rokov. V zahradkarstve mi odporucili Javro cukrovy. Pozerali sme aj po dube. Vraj rastie rychlo (podla nejakej americkej stranky) :-/ Topol nechceme, stlpcovi a alegenny. Co ste davali vy a ake mate s tym skusenosti?
eugen.lengyel
 
Príspevky: 89
Registrovaný: Pia 22. Jún 2012 10:28:59
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 9 krat




Re: Strom na tienenie

Poslaťod Ludo » Str 16. Sep 2015 17:14:44

existuje samozrejme celkom jasne riešenie tvojho problemu
existujú stromy, ktoré budu dobre tieniť okamžite po výsadbe,
neni treba čakať žiadne roky,
ani mesiace
a ani dni - tienia okamžite
vzrastle stromy
proste si nechaj vysadiť hotový velký strom aky sa ti páči
:lol:
http://www.osetrovanie-stromov.sk/vysadba-stromov.php
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Strom na tienenie

Poslaťod jablonko » Str 16. Sep 2015 17:23:33

Paulovnia (alebo akokolvek sa to pise) by mala rast superrychlo. Aspon podla internetovej studnice mudrosti, ja som to nesadil.
Obrázok užívateľa
jablonko
 
Príspevky: 79
Obrázky: 1
Registrovaný: Pia 13. Apr 2012 14:30:32
Dal súhlas: 9 krat
Dostal súhlas: 7 krat

Re: Strom na tienenie

Poslaťod sigma » Štv 17. Sep 2015 11:54:06

Rychlo rastie breza (alergen), vrba (alergen).
Dobry tien daju hrube velke listy katalpa (krehka), judasovec (maly)...
Tazke pody znesie ceresna/sakura - nejaka pendula na rovnom kmeni. Javor nie je zla volba, pokial si vyrovnany s vrtulkami po dvore.
Na zastresenie terasy potrebujes strom uprostred terasy. Tien sa pohybuje pocas dna a vtedy, ked je najpotrebnejsi je tien len priamo pod stromom. Takze co najsirsia koruna.
Obrázok
http://www.excitingnature.com/tree-grafting/
Ostatne stromy, co narastu 30m nepovazujem za vhodne.
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: Strom na tienenie

Poslaťod Ludo » Štv 17. Sep 2015 12:05:01

resume:
na tienenie si kup alebo daj vyrobit "slnecnu plachtu"
strom si vysad z celkom inych dovodov ako je "rychle tienenie"
http://www.vtieni.sk/html/firm.html
ci???

S týmto príspevkom autora Ludo súhlasili - 2
_luky_, tomas g
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Strom na tienenie

Poslaťod tomas g » Štv 17. Sep 2015 15:27:48

Riesil som rovnaky problem, tiez som chcel tienit stromom na terase. Nakoniec som skoncil pri rieseni, ktore navrhuje Ludo. Len s tym rozdielom, ze som to kupoval v e-shope priamo u rakuskeho vyrobcu, lebo to bolo aj s dopravou lavnejsie, nez kupovat na Slovensku. Jedine Rakusko - Slovensko je smrrrrrrrt :-) http://www.soliday.at/
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat

Re: Strom na tienenie

Poslaťod mp1 » Sob 19. Sep 2015 19:32:19

pred mnohými rokmi som kúsok od domu zasadil dve brezy - meter a pol dlhé palice, ktoré som vytrhol kúsok ďalej v lese. vyrástli a tienili tak (južná fasáda s desiatimi oknami + presklený vchod), ako som to potreboval. v tom čase bola breza vynikajúca - nik sme alergiami netrpeli, v lete tienila, v zime bola koruna riedka a keď padal mrznúci dážď, boli výborný objekt na fotografovanie (analógom).
keď sme skončili pracovný pomer, odsťahovali sme sa o kúsok ďalej.
dnešné nevýhody - breza pred cca 20 rokmi začali príšerne smetiť (semená) a viacerí sme získali alergie na peľ. takže som požiadal životné o povolenie výrubu hádam 20vzrastlých briez v areále.
a ak autor otázky chce tieniacu rastlinu, odporúčam niečo lianovité na konštrukcii. a kým sa rozrastie, slnečnú plachtu. tá, ktorú som kúpil v jysku sa po šiestich polrokoch odporúčala (vytrhnutý jeden roh), vydržala vietor dážď, slnko i mráz, polievanie vodou v horúčavách ...
ps - niečo také som dnes videl (znova) v piešťanskom kúpeľnom ostrove vedľa napoleonovho kúpeľa.
mp1
 
Príspevky: 486
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 13:15:08
Dal súhlas: 79 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Strom na tienenie

Poslaťod eugen.lengyel » Sob 19. Sep 2015 22:24:28

No tak sme sa teda rozhodli pre dub letny a ceresnu pilkatu (sakura). Nasli sme jeden obchod kde ich maju uz dost velke a pacia sa nam. Co sa tyka tienenia, tak terasu zakryje pergola s plachtou, Tieto stromy tak budu na tienenie okien na poschodi (dub) a okrasu (ceresna). Dik za info. Pozriem to rakusko. Inak z nejakeho mne neznameho dovodu je na slovensku skoro vsetko drahsie ako v CZ, AT alebo DE, a urcite to nieje kvoli DPH.
eugen.lengyel
 
Príspevky: 89
Registrovaný: Pia 22. Jún 2012 10:28:59
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 9 krat





Späť na Exteriér, bazén, záhrada, terasa

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia