Poznate niekto tzv. superdosku?

Re: Poznate niekto tzv. superdosku?

Poslaťod Majo 2 » Uto 31. Jan 2012 0:10:54

tak som ju dnes montoval, teda montoval by som už pred týždňom ale treba na ňu kvôli tvrdosti špecialne skrutky s frézovacou hlavou a to je dosť problém zohnať, ale nakoniec som zohnal také že ešte aj do bitu na sadrokartón pasujú.
Montujem ju do garáže a očakávam od nej lepšiu odolnosť voči vode ako má sadrokartón a lepšiu odolnosť voči ohňu ako má OSB.
Plánoval som ju nechať ako pohľadovú, ale je na nej sem tam nejaký kaz, tak ju asi vymaľujem.
Kúpil som najlacnejšiu verziu.
Rezanie je jednoduché, narežem ju z jednej strany tak na tri krát olamovacím nožíkom a zlomím.
Hranu opracujem pilníkom, teda všetky hrany lebo sú dosť neopracované.
Pri upevňovaní je práca v pohode, akurát doska je síce pevná ale pri bodovom tlaku krehkejšia ako sadrokartón.
Medzery plánujem vyplniť pružným tmelom, nech si doska dilatuje, mne je to jedno, je to v garáži.
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat




Re: Poznate niekto tzv. superdosku?

Poslaťod laco910 » Str 01. Feb 2012 10:38:41

to Majo2-suhlasim so vsetkym,okrem toho, ze ja som pouzil obycajne skrutky do sdk, postavil som zo superdosky pristresok na drevo asi pred pol rokom bez povrch.upravy a zatial bez problemov,keby bola lacnejsia tak je naozaj super;-)
laco910
 
Príspevky: 96
Registrovaný: Str 04. Mar 2009 19:32:20
Bydlisko: šaľa
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Poznate niekto tzv. superdosku?

Poslaťod Majo 2 » Str 01. Feb 2012 23:41:51

montujem ju na strop, skrutky som chcel pôvodne nechať priznané, teraz neviem, pár mierne prasknutých okrajov dosky od skrutky a to mám akože poriadne skrutky a bit na sadrokartón.
Tých prasklín by som mal "možno" so skrutkami do sdk viac.
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Poznate niekto tzv. superdosku?

Poslaťod Henry » Štv 02. Feb 2012 1:49:22

Skúsil ju niekto na podbitie presahov strechy?

Tam tá krehkosť nemusí vadiť, skôr sa obávam ako dopadnú dilatačné škáry po pretmelení akrylom a nahodení omietky. Ak spoje naozaj pracujú, musia byť všetky priznané, vytmelené niečím trvale pružným vo farbe omietky(fasády). :nie:
Ak dovozca spomína rozťažnosť vlhkosťou, vonku na podbití strechy sa to enormne prejaví.
Henry
 
Príspevky: 134
Obrázky: 1
Registrovaný: Str 20. Máj 2009 11:46:35
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Poznate niekto tzv. superdosku?

Poslaťod Majo 2 » Štv 02. Feb 2012 22:36:11

pokiaľ sa na podbitie presahov strechy použije najbežnejší materiál OSB3, tak aj pri ňom sa nechávajú dilatačné medzery, a naň EPS lepený lepidlom alebo PUR penou ako dilatačná vrstva.
Toto isté by malo platiť u super dosky.
Keby niekto strašne chcel tak by som mohol zlepiť lepidlom pás OSB3 a superdosky a namáčať do vody a sledovať dilatačné pohyby.

S týmto príspevkom autora Majo 2 súhlasil
tomas g
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Poznate niekto tzv. superdosku?

Poslaťod Yco » Sob 12. Sep 2015 23:33:41

Nižšie je ukážka štablónu, z ktorého nám už po pár rokoch opadáva farba vplyvom vetra, dažďa a Slnka. Pôvodný "výzor" môžete nájsť na strane 25 katalógu katalog-Superdoska-2012_sk-nahlad.pdf, napr. Štablón je z MgO Wood ("Superdosky", superdoska.sk) dosák. Natretý je "nejakou" základovou farbou a lazúrou. (Zaplatil som za vyhotovenie "profesionálnej" firme, ktorá už v podstate zanikla, nerobil som to sám.) Vyjadrenie dodávateľa dosák je, citujem:
Problematiku odlupovania sa farby z Vasho stlpu nam nepomohol vyriesit ani odtrhovy pristroj, ktory sme zakupili. Aj ked na zaciatku sme boli takmer na 100% presvedceni, ze chybou je zla aplikacia nateru, comu napovedali aj fotky od spol. A-coro, ktore mame k dispozicii, stale to nemoze byt jednoznacny zaver, pretoze ten isty stlp, rovnako orientovany, obkladany rovnakym materialom a rovnakou technologiou vyzera uplne odlisne na prizemi ako na 1.poschodi. (myslim, ze to by ste mali problem vysvetlit aj Vy v pripade zverejnenia, ako ste uvadzali vo svojom emaily) Pri jednej z debat nam bolo povedane, ze by to mohlo mat suvis s aerodynamikou stavby, ktora sa pri nizkych budovach takmer nikdy neriesi, ale u vyskovych budov je zasadna. Prudenie vzduchu, ktory vzdy obsahuje aj prachove castice posobi ako brusivo, ktore narusi celistvost povrchovej upravy a potom to uz ide " jedna radost".
Dodávateľ dosák natrel nanovo stĺp na prízemí a ten zatiaľ nejaví až také známky opotrebenia, ale jednak ešte neprešli dva roky, ako u dosák, ktoré sú na obrázkoch nižšie a jednak bol vybudovaný plot, ktorý bráni aspoň vetru... Včera sme k nemu dostavali aj pergolu, takže bude čiatočne chránený aj pred Slnkom. Obrázky ešte z Mája tohto roku sú tu:
https://drive.google.com/file/d/0B-cEMT ... sp=sharing, https://drive.google.com/file/d/0B-cEMT ... sp=sharing, https://drive.google.com/file/d/0B-cEMT ... sp=sharing, https://drive.google.com/file/d/0B-cEMT ... sp=sharing. Teraz to vyzerá ešte o dosť horšie. :kill A budeme musieť investovať do ich strhnutia a nahradenia, čo aj s nákladmi na lešenie nebude najlacnejšie. :dash
Yco
 
Príspevky: 52
Registrovaný: Pia 14. Jan 2011 18:02:51
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Poznate niekto tzv. superdosku?

Poslaťod stano99 » Pon 14. Sep 2015 19:54:07

Nie si prvy ktory budeš davať dole z podbitia tu super dosku...(to som uz videl aj SDK na podbiti) Nie je vhodna na fasadne veci a podla mna ani exterieru celkovo. Kamoš ju dal dole po dvoch rokoch. Tiez sa to natahovalo... Az si povedal, že skor ci neskor ho to caka... Ja by som vyrobcu tej super desky zrusil. Neni taka super jak deklaruju...
Obrázok užívateľa
stano99
 
Príspevky: 187
Obrázky: 0
Registrovaný: Pon 08. Nov 2010 12:37:18
Dal súhlas: 11 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Poznate niekto tzv. superdosku?

Poslaťod Yco » Str 16. Sep 2015 19:47:20

Okrem problémov v exteriéri môžu v kombinácii so sadrovou omietkou nastať aj v interiéri, viď.: Aesthetic Problems Related to Using OF MgO Boards :nie:

Zdroj:
Kód: Vybrať všetko
http://people.tuke.sk/magdalena.balintova/doku.php?id=publikacie

Kód: Vybrať všetko
http://www.iahshousing2013.polimi.it/wp-content/uploads/2013.09.13_CONFERENCE-PROGRAMME.pdf
Yco
 
Príspevky: 52
Registrovaný: Pia 14. Jan 2011 18:02:51
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Poznate niekto tzv. superdosku?

Poslaťod Yco » Str 16. Sep 2015 20:08:39

Yco píše:... Natretý je "nejakou" základovou farbou a lazúrou...


Boli použité tieto farby:

NOVOPLAST FF Superbiely 2x,
S 1040 CHEMOLUX S Klasik - ochranná lazúra na drevo - Palisander (4x) a Mahagon (2x)

A to v poradí: FF, Palisander 2x, FF, Palisander 2x, Magagon.
Yco
 
Príspevky: 52
Registrovaný: Pia 14. Jan 2011 18:02:51
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Predchádzajúci

Späť na Stavebné práce, stavebný materiál

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť